Jak uspokoić psa? Podpowiadamy, jak się zachować!

22 czerwca 2021 Redakcja0
Jak uspokoić psa? Podpowiadamy, jak się zachować!

Psy to bardzo emocjonalne zwierzęta. Odczuwają strach, radość, złość, frustrację, ale również chłoną jak gąbka emocje z otoczenia. Dlatego tak wiele z nich ma problem z ich opanowaniem. Podpowiemy, jak uspokoić psa w różnych sytuacjach.

Psy, podobnie jak ludzie, mają różne temperamenty. Jedne reagują na bodźce szybko i gwałtownie, inne wydają się niewrażliwe na wszystko, co się dzieje dookoła. Jak zachowuje się zwierzę o niskim progu pobudliwości? Nie jest trudno to zauważyć, bowiem reaguje emocjonalnie na wiele bodźców z otoczenia, np. mój pies wyje za każdą przejeżdżającą karetką, co jest dla niego formą komunikacji.

Co jednak z nadpobudliwością? Do jej objawów należą wzmożona aktywność (gonienie własnego ogona, usilne wylizywanie lub gryzienie łap), gwałtowne ruchy (uporczywe skakania na ludzi), czy intensywna wokalizacja (wycie, szczekanie).

Psy o wysokiej pobudliwości często błędnie ocenianie są jako niegrzeczne czy nieposłuszne. Wynika to z tego, że efekty nadpobudliwości, np. skakanie na człowieka przy powitaniu lub uporczywe szczekanie na każdy dźwięk z otoczenia, może być uciążliwe zarówno dla opiekuna, jak i dla sąsiadów.

jak u spokoic psa

Nadpobudliwy pies. Z czego wynika takie zachowanie?

Jak już wspominałam, psia nadpobudliwość może być błędnie odbierana jako intencjonalne złe zachowanie, a z drugiej przypisuje się ją rasom, które mają we krwi potrzebę aktywności fizycznej. Tymczasem wszelkie zachowania przypisywane nadpobudliwości są formą komunikacji. Zanim zaczniesz myśleć o tym, jak uspokoić podekscytowanego psa, zastanów się, z czego takie zachowanie może wynikać.

Twój pupil do szczęścia potrzebuje nie tylko pełnej miski, regularnego załatwiania potrzeb fizjologicznych czy odpowiedniej ilości snu. Psie potrzeby to również ruch, zabawa, kontakt z opiekunem oraz innymi czworonogami. Do zrównoważonego rozwoju potrzebuje stymulacji swojego wysoce rozwiniętego zmysłu węchu oraz aktywności umysłowych. Jeśli zwierzę zacznie odczuwać niedostatki w zaspokojeniu jego potrzeb, w konsekwencji spróbuje dać ci o tym sygnał.

Ogromne emocje, trudne do opanowania, mogą budzić strach czy poczucie zagrożenia, ale również przyczyna może tkwić w dolegliwościach fizycznych. Nadpobudliwość może wynikać ze schorzeń związanych z pasożytami, które wywołują świąd. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który wdroży właściwe leczenie.

Jak uspokoić psa w zależności od sytuacji?

Zanim skupimy się na konkretnych sytuacjach, przypomnijmy, że zwierzę może ulegać emocjom w naprawdę wielu momentach. Nadmierna ekscytacja może wynikać zarówno z radości, jak i lęku. Ważne jest, aby pamiętać, że to forma komunikacji. Zwierzę nigdy nie robi czegoś złośliwie czy intencjonalnie. Dlatego tak ważne jest, aby właściwe odczytywać potrzeby swojego pupila. A zatem przejdźmy do tego……

jak-uspokoic-psa-podczas-burzy

…jak uspokoić psa w samochodzie?

Dużo podróżujesz i chcesz, aby twój pupil polubił samochodowe wycieczki równie mocno? Na szczęście wiele psów uwielbia jazdę autem i chętnie wskakuje do środka. Niestety część cierpi na chorobę lokomocyjną, inne natomiast boją się samochodów. Warto zatem znaleźć sposób, jak uspokoić psa w samochodzie.

Dużą rolę odgrywa sposób przewożenia zwierzęcia. Nie może być ono traktowane niczym jedna z walizek. Poczucie bezpieczeństwa zredukuje poziom stresu. Dobrym pomysłem na uspokojenie czworonoga podczas podróży jest umieszczenie go w bagażniku w klatce kennelowej. Większość psów ma potrzebę posiadania takiego azylu również w domu.

Podróż powinien poprzedzić spacer, a podczas jazdy możesz podsunąć psu gryzaki lub kong wypełniony mrożonym pasztetem. Dzięki temu odwrócisz jego uwagę od stresującego bodźca. Jeśli chcesz, aby pies spokojnie znosił podróż samochodem, jedź płynnie, unikaj gwałtownego hamowania, nie nastawiaj również za głośno muzyki i unikaj zakładania intensywnie pachnących odświeżaczy powietrza. Zaplanuj podczas podróży czas na odpoczynek, aby zwierzę mogło załatwić potrzeby fizjologiczne i napić świeżej wody. Jeśli podróżujesz z kimś, poproś o nagradzanie w miarę możliwości psa smakołykami, aby wzmacniać pozytywne skojarzenia.

Jak uspokoić psa podczas burzy?

Twój pupil słyszy nadchodzącą burzę dużo szybciej niż ty. Pies ma bowiem dużo wrażliwszy słuch w zakresie dźwięków o wysokiej częstotliwości. To również sprawia, że dźwięk urządzeń domowych i ogrodowych, takich jak odkurzacz, mikser czy kosiarka, może być dla zwierzęcia nieprzyjemny, a nawet bolesny. Odgłosy burzy dla niektórych czworonogów są bardzo stresujące i wywołują silny lęk. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego spokój w tym czasie.

Jak uspokoić psa podczas burzy? Zacznij od tego, aby go nie pocieszać i nie głaskać, ponieważ jest to dla niego sygnał, że strach jest uzasadniony. W zamian zapewnij mu bezpieczną kryjówkę. Wiele czworonogów lubi chować się wtedy w łazience, ponieważ tam najmniej dochodzą bodźce z zewnątrz. Zapewnij mu dostęp do wody, przyda się też kong wypełniony jedzeniem, bo jak już wiesz – wylizywanie działa uspokajająco. Dźwięki z zewnątrz możesz nieco przytłumić muzyką.

Niestety w skrajnych przypadkach, aby uspokoić psa, gdy za oknem szaleje burza, potrzebne będą środki farmakologiczne. Nigdy jednak nie podawaj ich psu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

jak-uspokoic-psa-na-spacerze

Jak uspokoić psa na spacerze?

Podczas spacerów zwierzę potrafi być prawdziwym wojownikiem, ciągnąc opiekuna w tylko sobie znanym kierunku lub reagując na każdego przechodzącego obok psa. Jak uspokoić psa na spacerze? Musisz stać się dla niego najbardziej atrakcyjnym obiektem. Proponuj mu nowe tereny do eksplorowania, miej przy sobie saszetkę ze smakołykami, zachęcaj go do uczenia się nowych umiejętności w terenie.

Jeśli wiesz, że pies reaguje gwałtownie na inne czworonogi, bądź szybszy i uprzedzaj zdarzenia. Odwracaj uwagę pupila zanim dojdzie do konfrontacji. Jeśli opanował komendy „siad” czy „leżeć”, potraktuj je jako zachowanie zastępcze, które skupi uwagę zwierzęcia na wykonaniu zadania. Przede wszystkim jednak zadbaj o zaspokojenie potrzeby ruchu swojego czworonoga.

Jak uspokoić psa podczas strzyżenia?

Czesanie, kąpiel, czy obcinanie pazurów – zabiegi pielęgnacyjne w salonie psiej urody mogą być dla czworonoga bardzo stresujące. Obce miejsce, nieznajoma twarz z dziwnymi akcesoriami. Zwierzę może poczuć się zagrożone. Twoją rolą jest pokazanie mu, że odpowiednio wykonywane zabiegi w salonie groomerskim są przyjemne.

Jak uspokoić psa podczas strzyżenia? Przede wszystkim nie wrzucaj go od razu na głęboką wodę. Profesjonalni groomerzy nie przystępują do pracy bez poznania charakteru zwierzęcia, część oferuje nawet możliwość tzw. wizyty zapoznawczej, podczas której pies poznaje salon i osoby, które będą się nim zajmować. Ale do pewnych czynności związanych z zabiegami pielęgnacyjnymi możesz przyzwyczaić psa samodzielnie, wzmacniając pozytywne skojarzenia twoich gestów np. za pomocą smakołyków. Podobnie będzie postępował psi fryzjer podczas pracy – spokojne, pożądane zachowanie czworonoga podczas zabiegu pielęgnacyjnego będzie nagradzał pochwałą oraz smakołykami.

nadpobudliwy-pies

Jak uspokoić psa w nocy?

Emocje wieczorową porą towarzyszą głównie młodym psom, które ledwo co zostały oddzielone od matki. Nagła utrata poczucia bezpieczeństwa, nowy dom, obcy ludzie i dużo sprzecznych emocji – to wszystko towarzyszy szczeniakowi w związku z adopcją. Najgorsze jednak są pierwsze noce, gdy wszyscy kładą się spać, a obok nie ma matki, do której można się przytulić. Wtedy emocje biorą górę i szczeniakowi ciężko jest je opanować. Zaczyna piszczeć i skomleć, szuka kogoś, kto zapewni mu bezpieczeństwo.

Jak uspokoić szczeniaka w nocy? Szczerze mówiąc – nie jestem zwolenniczką tzw. hartowania, czyli izolowania młodego psa, aby się „wypłakał”. Twoim celem jest bowiem wychowanie zrównoważonego czworonoga, który będzie ci ufał. Szczeniak będzie spokojniejszy, jeśli umieścisz jego legowisko w bezpośrednim sąsiedztwie twojego. Oczywiście musisz być przygotowany na nieprzespaną noc, bo pies może mimo wszystko popiskiwać, ale znajomy zapach nieco zmniejszy poczucie strachu.

Warto również, zabierając szczeniaka od matki, zabrać kocyk lub szmatkę ze znajomym zapachem. Posłanie powinno być miękkie i przytulne, aby maluch mógł się w nie wtulić.

Grunt to spokój?

Dając upust emocjom, psy rozładowują pewną nagromadzoną energię. Jednak nadmierna emocjonalność i wynikająca z niej nadpobudliwość mogą być męczące zarówno dla psa, jak i dla otoczenia.

Dlatego warto pracować nad tym, aby odwrażliwić zwierzę na pewne sytuacje. Pamiętaj, że wiele zależy od twojego nastawienia. Opanowanemu opiekunowi łatwiej jest „zarazić” psa spokojem.

Przeczytaj również:

 

blanka sawoniuk

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy