Twój pies boi się burzy? Dlaczego tak reaguje? Dowiedz się!

4 kwietnia 2023 Redakcja0
co zrobić gdy pies boi się burzy

Wiosną i latem nie wszystkie dni są słoneczne, wielokrotnie zdarzają się burze. Związane z nimi głośne dźwięki mogą wystraszyć Twojego czworonożnego przyjaciela. Musisz wiedzieć, że niejeden pies boi się burzy. Podpowiadamy, dlaczego i co z tym zrobić.

Zwierzęta mają różne lęki. Niektóre szczególnie obawiają się obcych osób, inne z daleka mijają na spacerze pozostałe czworonogi. Nie jednak brakuje psów, dla których przerażające są przede wszystkim dźwięki. To właśnie one mogą szczególnie źle znosić sylwestrową noc, ale też bać się odgłosów burzy. Zjawisko atmosferyczne wywołuje lęk również z kilku innych powodów niż hałas. Dowiedz się, czemu psy boją się burzy i w jaki sposób można pomóc czworonogowi uporać się z tym strachem.

 

 

Dlaczego psy boją się burzy?

Silny wiatr, odgłosy grzmotów, nagle pojawiające się na niebie błyskawice – to wszystko można dostrzec lub usłyszeć w czasie burzy. Wydaje się, że psy boją się przede wszystkim hałasu, musisz jednak wiedzieć, że to tylko jedno ze źródeł lęku.

Pies boi się burzy również ze względu na ładunki elektryczne w powietrzu. Kiedy jest ono naelektryzowane, zwierzę może to odczuwać na sierści. Taki problem mają przede wszystkim długowłose psiaki. Kolejnym istotnym aspektem jest też zmiana ciśnienia atmosferycznego, do której dochodzi w trakcie burzy.

Pies przeżywa silnie to zjawisko atmosferyczne, ponieważ nie jest w stanie zlokalizować źródła uciążliwych dźwięków. Musisz pamiętać, że pies ma bardzo dobry słuch. Może więc reagować gwałtownie na te odgłosy burzy, na które Ty nawet nie zwrócisz uwagi.

Wiesz już, dlaczego psy boją się burzy. Zastanawiasz się, w jaki sposób objawia się lęk u czworonoga? To zależy od konkretnego osobnika. Najczęstsze objawy strachu to jednak szukanie sobie ustronnego miejsca, drżenie czy sapanie. Niestety u niektórych czworonogów dźwięki burzy wywołują znacznie silniejsze reakcje. Zwierzęta wpadają w panikę, próbują kopać w dywanie, a nawet załatwiają się w domu.

Jak przygotować się przed burzą? Sposoby gdy pies boi się burzy

Jeśli Twój pies boi się burzy, postaraj się pomóc mu przetrwać to zjawisko, aż pogoda się uspokoi. Pamiętaj, żeby zachować spokój i nie panikować. Nie przytulaj i nie głaszcz zwierzęcia na siłę, zwłaszcza jeśli unika on kontaktu, bo dodatkowo go zestresujesz. W czasie burzy zachowuj się w naturalny sposób. Jeśli będziesz stale pocieszać czworonoga i biec do niego przy każdym grzmocie, dasz mu do zrozumienia, że naprawdę jest się czego bać.

Jak uspokoić psa podczas burzy? Rozpocznij przygotowania jeszcze przed tym, jak zjawisko dotrze do Twojego miejsca zamieszkania. Koniecznie zabierz psa na spacer wcześniej, żeby piesza wycieczka nie była potrzebna w momencie, gdy na dworze będzie najsilniej słychać odgłosy grzmotów.

Przed rozpoczęciem burzy koniecznie zasłoń okna. W ten sposób osłonisz wnętrze od światła błyskawic. Zastanawiając się, co zrobić, gdy pies boi się burzy, weź pod uwagę udostępnienie mu wszystkich pomieszczeń. Niech sam zdecyduje, gdzie chce się schować w tym trudnym czasie. Czworonogi zwykle wybierają łazienkę. To często pomieszczenie bez okien, więc nie docierają do niego hałasy i światło w dużym natężeniu. Dobrze sprawdzi się też przytulna garderoba. Kiedy zwierzę jest już w pomieszczeniu, w którym czuje się bezpiecznie, możesz spróbować odwrócić jego uwagę od odgłosów, na przykład ulubioną zabawką.

Myśląc o tym, jak pomóc psu w czasie burzy, weź pod uwagę zastosowanie specjalnych produktów uspokajających. Jedną z propozycji są feromony. Wielu właścicieli korzysta z nich, żeby zredukować u psa stres przed sylwestrową nocą. W sezonie burzowym sprawdzą się równie dobrze. Pamiętaj jednak, że muszą być zastosowane odpowiednio wcześniej, nawet kilka tygodni przed spodziewanymi burzami. Tego typu produkty zawierają feromony podobne do tych, które są uwalnianie przez psią matkę.

Żeby pomóc psu, możesz również wykorzystać suplementy z tryptofanem. Wykazują one działanie uspokajające. Pamiętaj jednak, że podobnie jak feromony do kontaktu muszą być podawane z odpowiednim wyprzedzeniem. Oprócz tryptofanu takie suplementy zawierają często wyciąg z rumianku czy walerianę.

Zwróć też uwagę na sierść pupila. Żeby się nie elektryzowała, możesz przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Z pewnością kojarzysz uczucie elektryzowania się ubrań czy Twoich włosów, to nic przyjemnego. Zwierzę chce uniknąć tego odczucia, dlatego może instynktownie poszukiwać schronienia w pobliżu wanny, żeby znaleźć uziemienie.

Pies a burza – czy można wyleczyć lęk psa?

W przypadku niektórych zwierząt zachowanie podczas burzy wiąże się z ogromną paniką, drgawkami, a nawet wypróżnianiem się ze stresu. Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy da się wyleczyć czworonoga z lęku.

Jest to możliwe, jednak wymaga cierpliwości i zaangażowania ze strony opiekuna, a często również wsparcia behawiorysty. Zwierzę boi się dźwięków i to na nie trzeba go odwrażliwić. Od czego zacząć?

Możesz skorzystać z nagrań dostępnych w sieci! Uruchom filmik z dźwiękami burzy, jednak na początku bardzo cicho. Nie możesz rozpocząć od normalnego poziomu głośności, ponieważ chodzi o to by pies ledwo słyszał dźwięk, żeby na niego nie reagował. Przy włączonych odgłosach burzy baw się z czworonogiem tak jak zwykle. Chodzi o to, żeby zaczął traktować to dźwiękowe tło jako coś normalnego. Pamiętaj też, żeby podczas zabawy stosować smakołyki. Pupil zacznie kojarzyć odgłosy burzy z pozytywnymi wydarzeniami.

 

Szukasz przysmaków dla psa: Zajrzyj tu!

 

Możesz stopniowo zwiększać głośność nagrań. Rób to powoli. Ważne jest, żeby u psa podczas odwrażliwiania nigdy nie uaktywnił się jego lęk. Lepiej zrobić to dłużej i bardzo wolno niż za szybko. Nie będzie to proces na kilka dni, a miesięcy. Jest długotrwały, dlatego jeszcze wczesną wiosną możesz zacząć przyzwyczajać zwierzę do odgłosów zjawiska atmosferycznego, które wystąpi na początku lata.

Istnieje ciekawe rozwiązanie w postaci kamizelki przeciwlękowej. Jej twórcy wykorzystali teorię, która mówi o tym, że uciskanie odpowiednich punktów na ciele zwierzęcia pozwala mu się uspokoić. To może być dobry sposób zarówno na walkę z lękiem przed burzą, jak i fajerwerkami. Akcesorium jest łatwe do zastosowania, wystarczy, że dobierzesz odpowiedni rozmiar.

Jeśli wymienione wyżej metody nie są wystarczające, konieczne może być zastosowanie farmakoterapii. Musisz jednak wiedzieć, że leki uspokajające należy podawać z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, by wpłynęły kojąco na psychikę psa. Niektóre leki o działaniu natychmiastowym prowadzą jedynie do zwiotczenia mięśni, co sprawia, że zwierzę nie okazuje swoich emocji, ale niestety wciąż je czuje! Pies nie dość więc, że słyszy przerażające dźwięki burzy, to jeszcze nie wie co się dzieje z jego odmawiającym posłuszeństwa ciałem. To wywołuje w nim jeszcze większy strach! Koniecznie wybierz więc doświadczonego lekarza weterynarii i upewnij, że dostajesz dobrze działający lek.

Jak pomóc psu w czasie burzy? Podsumowanie

Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy obawiają się burzy. Robią się niespokojne, gdy słyszą dźwięki związane z tym zjawiskiem atmosferycznym. Odgłosy to jednak tylko jeden powód lęku. Czemu psy boją się burzy? Sierść czworonogów może się elektryzować, co jest dla nich nieprzyjemne. Zwierzęta często są też przerażone światłem błyskawic. Spokojna kryjówka – tego potrzebuje w stresującym momencie każdy pies. Burza może być dla niego mniej przerażająca w zaciemnionej łazience bez okna.

Niektórym czworonogom cicha kryjówka nie wystarczy. Jak uspokoić psa podczas burzy? Sposobów jest kilka. Możesz zastosować feromony do kontaktu lub preparaty z tryptofanem na kilka tygodni przed sezonem burzowym. Ważne jest też odwracanie uwagi pupila. Aby nauczyć psa, że burzy nie trzeba się bać, warto poświęcić czas na tak zwane odwrażliwianie. Polega ono na stopniowym przyzwyczajaniu zwierzaka do dźwięków. Do tego przydadzą Ci się nagrania dostępne w sieci. Na początku trzeba włączać je bardzo cicho, żeby były ledwo słyszalne i stopniowo zwiększać poziom głośności.

Twój pies boi się burzy? Opowiedz nam, jak radzisz sobie z tym lękiem u czworonożnego przyjaciela!

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy