Czy pies może jeść migdały? Dowiedz się!

21 marca 2023 Redakcja0
czy psy mogą jeść migdały?

Orzechy dla psa – czy to dobry pomysł? To zależy od ich rodzaju – niektóre są trujące! Dowiedz się, czy pies może jeść migdały. Podpowiadamy również jakie wartości odżywcze zawiera ta przekąska i czy warto urozmaicić nią dietę zwierzaka.

Psy uwielbiają podjadać to, co wylądowało na talerzach opiekunów. Niestety wiele z produktów jest dla nich szkodliwych, na przykład winogrono czy awokado. Jeśli czasem bierzesz do pochrupania orzechy, być może zdarzyło Ci się widzieć błagalny wzrok czworonoga, który też chciał spróbować tego przysmaku. Niestety wiele spośród orzechów nie jest najlepszą przekąską dla zwierzęcia ze względu na kaloryczność i ciężkostrawność. Niektóre są nawet szkodliwe dla czworonogów – dla przykładu, trujący jest orzech makadamia. Czy pies może jeść migdały? Jeśli tak, w jakiej ilości? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Migdały dla psa – czy to bezpieczne?

Zastanawiasz się, czy pies może jeść migdały? Tak! Te orzechy nie są dla zwierzęcia toksyczne. Podobnie jest z orzechami włoskimi czy laskowymi, które mogą być podawane psu, ale z umiarem.

Migdały zawierają wiele cennych substancji wspierających zdrowie. Są bogate w wapń, magnez, żelazo. Stanowią również źródło kwasu foliowego, błonnika pokarmowego, a także kwasów tłuszczowych nienasyconych. Migdały zawierają również l-argininę. Jest to aminokwas, który odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego krwi. Przekąska lubiana przez wielu ludzi jest też bogata we flawonoidy. W połączeniu z witaminą E skutecznie wyciszają one stany zapalne w organizmie.

Jak widzisz, migdały są bogate w zdrowe substancje. Można więc założyć, że warto wprowadzić je do diety czworonoga. Dobroczynny wpływ na zdrowie nie znaczy jednak, że zwierzę powinno zjadać tyle migdałów, na ile będzie miało ochotę.

Myśląc o tym, czy psy mogą jeść migdały, weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Wyróżnia się dwa rodzaje tego produktu – słodkie i gorzkie. Słodkie migdały pies może jeść. Gorzkie natomiast są dla niego niebezpieczne. Wytwarza się z nich olej migdałowy.

 

Czy pies może jeść migdały?

Wiesz już, że odpowiedź na pytanie: czy psy mogą jeść migdały, brzmi: tak. Nie oznacza to jednak, żeby podawać je bez ograniczeń zamiast przysmaków. Migdały pies może jeść w ograniczonej ilości. Wynika to z kilku kwestii.

Przede wszystkim migdały dla psa są bardzo kalorycznym pokarmem. W 100 g znajduje się aż 575 kcal. To znaczy, że na łyżce, na której mieści się kilka czy kilkanaście migdałów, będzie niemal 100 kalorii. Nawet dla człowieka jest to – choć zdrowa i polecana – kaloryczna przekąska. Migdały zawierają dużo tłuszczu, a podawanie ich często może przyczynić się do wystąpienia u zwierzaka nadprogramowych kilogramów. Nie jest to również dobra przekąska, jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest na diecie redukcyjnej.

Pies migdały może jeść tylko od czasu do czasu z jeszcze jednego ważnego powodu. To jedzenie jest ciężkostrawne. Jeśli zwierzę zje za dużo migdałów, mogą u niego wystąpić problemy żołądkowe. Pamiętaj więc o umiarze. Zwróć uwagę, że wysoka zawartość tłuszczu w orzechach może źle oddziaływać na trzustkę.

 

Przeczytaj również: Czy pies może jeść masło?

 

Migdały są składnikiem niektórych przysmaków dla psów. W takim przypadku głównym składnikiem jest mięso, natomiast migdały stanowią niewielką część produktu, dlatego pozostają bezpieczne. Przekąskę z migdałami możesz też zrobić samodzielnie. Zwróć jednak uwagę na kilka kwestii:

Pies migdały może jeść jedynie po obraniu. Trzeba jednak uważać, jeśli zwierzę ma tendencję do łapczywego zjadania pokarmu, a jest małe. Zawsze istnieje ryzyko, że orzech niefortunnie utkwi czworonogowi w gardle. Lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne zrobienie smacznej przekąski.

Możesz wykonać masło orzechowe, którym wypełnisz konga. Wydobywanie przysmaku z zabawki to świetny sposób, żeby Twój czworonożny przyjaciel pozbył się nadmiaru energii. Żeby zrobić dla pupila migdałowe masło, potrzebujesz blendera o dużej mocy. Jeśli nie masz dobrego urządzenia do mielenia, spróbuj znaleźć gotowy produkt. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie zapoznać się ze składem. Być może znajdują się w nim substancje, które są zupełnie zbędne, na przykład dodatek cukru. Szukaj wśród produktów zawierających 100% migdałów.

 

 

Pies a migdały – co robić przy zatruciu?

Może dojść do sytuacji, w której zwierzak wykradnie zbyt wiele migdałów z miseczki. Mimo że nie jest to produkt trujący, skutki mogą być różne. Czego się spodziewać? U zwierzęcia mogą wystąpić problemy z układem pokarmowym. Jeśli się pojawiły, nie działaj na własną rękę. Zdecyduj się na wizytę u lekarza weterynarii.

Koniecznie powiedz specjaliście, czego najadł się psiak i jakie objawy występowały w domu. Wywiad z opiekunem jest dla weterynarza ważnym elementem podczas szukania rozwiązania problemu.

Mogło się też zdarzyć, że zwierzę zjadło mieszankę, w której oprócz migdałów znajdowały się inne przekąski. Jeśli w produkcie były orzechy makadamia, problem jest poważny. Są one bowiem dla zwierzęcia toksyczne. Zjedzenie ich grozi wystąpieniem drgawek, sztywności mięśni czy zaburzeń równowagi i może skończyć się tragicznie. W tym przypadku pies potrzebuje błyskawicznej wizyty u weterynarza, który będzie próbował ograniczyć wchłanianie się toksycznej substancji. Objawy zatrucia orzechami makadamia, pojawiają się w kilkanaście godzin od ich spożycia.

Musisz też pamiętać, że zwierzę może mieć także uczulenie na orzechy. Alergie pokarmowe uwidaczniają się w różny sposób: czasem występują problemy skórne, ale zdarzają się też kłopoty z układem pokarmowym. Jeśli podejrzewasz alergię u pupila, najpierw udaj się do weterynarza, żeby potwierdzić, czy nie jest to jednak choroba. Okazało się, że to uczulenie? Nie podawaj migdałów przez kilka miesięcy i sprawdź, czy objawy ustąpiły. Wciąż są? To znak, że zwierzę może być uczulone na inny składnik w karmie i konieczne będzie przeprowadzenie diety eliminacyjnej. Skonsultuj zmianę jadłospisu z lekarzem weterynarii, a najlepiej z zoodietetykiem.

 

 

Migdały dla psa – podsumowanie

Pies a migdały – zagadnienie nie jest jednoznaczne. Z jednej strony nie jest to dla zwierzęcia trujący produkt, ale z drugiej ciężkostrawny i tłusty. Zachowaj więc umiar, jeśli zamierzasz podawać czworonogowi tę przekąskę. Serwuj migdały bez skórki, a najlepiej w formie masła. Wystarczy, że po obraniu je zblendujesz. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz do tego naprawdę solidnego urządzenia. Masło z migdałów podawaj w niewielkiej ilości ze względu na jego kaloryczność.

Tak naprawdę nie ma jednak potrzeby, żeby wprowadzać migdały do diety pupila. Co prawda, są one bogate w różnorodne cenne substancje, dostarczysz ich jednak z innym pożywieniem. Wartościowe pierwiastki znajdują się zarówno w gotowych karmach, jak i samodzielnie przygotowywanej diecie BARF, jeśli potrafisz ją prawidłowo skomponować.

Pamiętaj, że migdały i inne orzechy nie są mile widziane w jadłospisie, gdy zwierzak musi zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Wysoka zawartość tłuszczu powoduje, że nie są też rozwiązaniem dla czworonogów zmagających się z problemami z trzustką. Jeśli obawiasz się niepożądanych reakcji, zostaw migdały na swoim talerzu, a zwierzakowi zaproponuj suszone mięso. Twój pies próbował kiedyś orzechów? Smakują mu migdały?

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy