Wścieklizna u psa – jak się objawia? Dowiedz się, jak chronić psa

20 stycznia 2023 Redakcja0
Wścieklizna u psa – jak się objawia? Dowiedz się, jak chronić psa

W przypadku wścieklizny najważniejsza jest profilaktyka. Do tej pory nie powstał skuteczny lek, który by ją zwalczał. Wścieklizna u psa kończy się śmiercią, dlatego warto wiedzieć, jak jej zapobiegać.

Wścieklizna jest chorobą znaną od tysięcy lat. Do jej występowania doprowadza wirus, który atakuje zwierzęta na całym świecie. Problem z wścieklizną lata temu był o wiele większy niż obecnie, kiedy opiekunowie zdają sobie sprawę z konieczności stosowania szczepionki. W Polsce mamy do czynienia ze wścieklizną u psów niezmiernie rzadko. Warto jednak wiedzieć, że dotyka ona też inne zwierzęta. Poznaj objawy wścieklizny u psa i dowiedz się, jak wygląda profilaktyka w przypadku tej niebezpiecznej choroby. Poznaj też odpowiedź na pytanie: ile żyje pies ze wścieklizną.

wścieklizna u psa

Jak pies może zarazić się wścieklizną?

Zastanawiasz się, jak pies może zarazić się wścieklizną? Zarażają chore zwierzęta. Wyobraź sobie sytuację, w której spotykają się dwa psy i dochodzi między nimi do poważnej walki. Podczas niej pogryzły się – właśnie w ten sposób choroba mogła zostać przekazana, jeśli jeden z osobników miał wirusa. Krew psa musi się więc zetknąć ze śliną zakażonego zwierzęcia. Istnieje jeszcze możliwość zarażania przez kontakt z moczem, jednak to bardzo rzadkie. W moczu wydalana jest bowiem niewielka ilość wirusa.

Po wniknięciu do organizmu zwierzęcia wścieklizna u psa nie wystąpi natychmiast. Wirus potrzebuje czasu, by dotrzeć do centralnego układu nerwowego. Najpierw rozmnaża się w mięśniach. Ile może to potrwać? Od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów może minąć od kilku dni do kilku miesięcy.

Czy szczepiony pies może zarazić się wścieklizną? Szczepionka jest jedynym skutecznym sposobem na to, żeby chronić zwierzę przed śmiertelną chorobą. Mimo szczepienia trzeba uważać na kontakty psa z innymi zwierzakami na spacerach, a przede wszystkim te kontakty, które mogłyby się skończyć fatalnym w skutkach pogryzieniem. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, żądaj od drugiego opiekuna pokazania książeczki zdrowia. Dzięki niej dowiesz się, czy jego zwierzę przyjęło w odpowiednim czasie szczepionkę. Przyjmuje się jednak, że regularnie szczepione zwierzę nie zachoruje.

W Polsce wścieklizna u domowych zwierząt jest rzadko wykrywana. Możesz znaleźć w sieci zestawienia z konkretnych lat. Dowiesz się z nich, ile przypadków wścieklizny było u zwierząt dzikich, a ile u domowych. Najwięcej wykrywanych przypadków tej choroby w Polsce dotyczy lisów.

wścieklizna u psa

Wścieklizna u psa – objawy

Wścieklizna może mieć formę szałową lub porażenną. W przypadku tej pierwszej objawy wścieklizny u psa zależą od etapu choroby. Wyróżnia się trzy: zwiastunowe, pobudzenia, porażeń. W stadium zwiastunowym można dostrzec u zwierzęcia nienaturalnie powiększone źrenice. Pies przestaje się interesować wodą i jedzeniem.

W stadium pobudzenia pies staje się niebezpieczny, jego zachowanie jest nieprzewidywalne. Pies jest skłonny, żeby atakować inne zwierzęta, a także ludzi. Zwierzę gwałtownie reaguje na dotyk, odgłosy i światło. W tym etapie zwierzę jest pobudzone, silne i zwinne – wydaje się więc, jakby nie odczuwały bólu.

Ostatni etap wiąże się ze znikaniem pobudzenia, a pojawieniem się trudności z koordynacją ruchową. Dochodzi do porażenia gardła, przez co zwierzę ma problem z przełknięciem śliny, dlatego zaczyna się ona wylewać z pyska. Jest to obraz, który wielu osobom jako pierwszy przychodzi do głowy, gdy mowa o wściekliźnie. W etapie porażenia stopniowo uszkodzeniu ulegają kolejne mięśnie. Zwierzę traci możliwość poruszania się, a jego język wypada z pyska. W tej fazie dochodzi do porażenia mięśni oddechowych. Wścieklizna szałowa zawsze kończy się śmiercią.

Wyróżnia się też postać porażenną wścieklizny. Można określić ją również cichą. Faza szałowa raczej w tym przypadku nie występuje lub pojawia się na bardzo krótko. Od razu dochodzi do stopniowego porażenia ciała, które zaczyna się w miejscu, w które wniknął wirus, czyli w miejscu pokąsania. Zaburzenia neurologiczne prowadzą zawsze do zgonu. W przypadku wścieklizny porażennej otrzymanie od razu trafnej diagnozy jest trudniejsze. Weterynarz bierze pod uwagę różne schorzenia ze względu na brak agresji.

Warto wiedzieć, że istnieje również schorzenie określane jako wścieklizna rzekoma. To choroba Aujeszkiego, która występuje głównie u świń, ale też u psów. Objawy schorzenia przypominają wściekliznę. Dochodzi bowiem do nierównomiernego rozszerzenia źrenic, trudności w połykaniu, apatii czy agresji. Na podstawie samych objawów nie można jednak postawić diagnozy – konieczne są badania. Choroba kończy się niemal zawsze śmiercią zwierzęcia.

Wścieklizna u psa – co robić?

Masz podejrzenia, że niebezpieczna choroba dotknęła Twoje zwierzę? Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę.

Przede wszystkim nie ma innej możliwości niż wizyta u weterynarza. Jeśli będzie on miał podejrzenie, że to wścieklizna, musi zgłosić przypadek do Powiatowego Lekarza Weterynarii. On natomiast może zalecić 15 dni kwarantanny dla chorego zwierzęcia. Lekarz może też zlecić pośmiertne badanie mózgu – to jedyny sposób na potwierdzenie, że pies zmarł właśnie na wściekliznę.

Ile żyje pies ze wścieklizną? Okres inkubacji, czyli czas od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych, jest zależny od wielu czynników, na przykład tego, ile wirusa zostało wprowadzonego do organizmu zwierzęcia. Najczęściej jednak u psów i kotów czas ten wynosi około 30 dni. Kiedy pojawią się pierwsze objawy, zwierzę najczęściej nie przeżywa więcej niż 10 dni.

Pies ze wścieklizną nie może być leczony. Nie ma na tę chorobę żadnego skutecznego lekarstwa. Lekarz decyduje o uśpieniu zwierzęcia chorego na wściekliznę.

Jedynym sposobem, żeby zapobiegać wściekliźnie u zwierzaka, jest szczepienie. Musi być wykonane u psa, który ukończył trzeci miesiąc życia. Opiekun ma na to 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzech miesięcy. Szczepienie należy powtarzać co rok. W Polsce jest to obowiązkowe! Szczepienie powinno zostać wpisane przez weterynarza do książeczki zdrowia zwierzęcia.

Jeśli adoptujesz zwierzę, którego historia nie jest znana i nie wiesz również, ile ma dokładnie lat, trzeba przyjąć, że nie dostawał szczepionek i zdecydować się na taką formę ochrony jak najszybciej.

Odporność po szczepieniu wykształca się po mniej więcej 3 tygodniach. Nim zwierzę zostanie zaszczepione, musi zostać odrobaczone. Szczepienie jest wymagane przed wyjazdem z psem za granicę. Trzeba je bowiem wykonać, żeby otrzymać paszport.

Pies ze wścieklizną – podsumowanie

Wścieklizna u psa to w 100% śmiertelna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Zwierzę może zarazić się wskutek ugryzienia przez chorego osobnika. Jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę? Zwróć uwagę na objawy, na przykład nienaturalnie powiększone źrenice, jadłowstręt, niechęć do picia wody. Takie objawy pojawiają się w pierwszej fazie choroby. Później występuje duża zmiana zachowania – ujawnia się agresja względem ludzi i innych zwierząt. Następnie dochodzi do porażenia kolejnych mięśni i do śmierci.

Jedynym sposobem na zabezpieczenie zwierzęcia przed wścieklizną jest szczepionka. Koszt to jedynie kilkadziesiąt złotych, a ratuje życie. Pierwsze szczepienie trzeba wykonać w ciągu 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Konieczne jest powtarzanie szczepionki co rok. W Polsce jest to obowiązek opiekuna. Czy szczepiony pies może zarazić się wścieklizną? Uznaje się, że zwierzę regularnie szczepione jest bezpieczne. Mimo to warto uważać na spacerach i nie dopuszczać do kontaktu z agresywnymi zwierzętami, a po ewentualnym pogryzieniu zawsze prosić opiekuna drugiego psa o pokazanie wpisu do książeczki z datą ostatniego szczepienia. Pamiętasz o regularnych wizytach u weterynarza i szczepieniach? To najważniejsza metoda na zadbanie o zwierzę!

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy