Twój pies sika na łóżko? Dlaczego to robi?

12 stycznia 2023 Redakcja0
dlaczego pies sika na łóżko

Pies załatwiający się w domu to często problem, z którym mierzy się wielu opiekunów tych czworonogów. Nauka załatwiania psich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz to często spore wyzwanie. Twój pies sika na łóżko? To również uporczywy problem, ale dlaczego pies to robi? Jak oduczyć zwierzaka tego zachowania? Podpowiadamy!

Pies sika na łóżko właściciela – dlaczego to robi?

Zauważyłeś, że Twój czworonóg załatwia swoje potrzeby w Twoim łóżku? To często spotykane w przypadku małych psów, które dopiero rozpoczynają życie pod Twoim dachem. Zachowanie nie powinno wzbudzać w Tobie zdziwienia – szczeniaki często załatwiają się na łóżko, ponieważ nie wiedzą jeszcze, że nie powinny tego robić. To właśnie do Ciebie należy zadanie, mające na celu wyrobienie dobrych nawyków u psa. Pamiętaj jednak, że nauce musi towarzyszyć cierpliwość – wszystko uzależnione jest od systematyczności, konsekwencji i zrozumienia dla małego zwierzaka.

Mieszka z Tobą dorosły zwierzak, a i tak zauważasz, że pies sika na łóżko? W tym przypadku problem może mieć różne przyczyny, często bardzo zróżnicowane. Jeśli Twój pupil został zaadoptowany ze schroniska, prawdopodobnie nie nauczył się jeszcze domowego savoir-vivre’u. W tym przypadku podobnie jak w zetknięciu się ze szczenięciem, Twoim obowiązkiem będzie nauczenie psa podstawowych zasad toalety. Sikanie na łóżko może być uciążliwe – musi towarzyszyć Ci wyrozumiałość i cierpliwość. Pamiętaj o tym, że tak jak przy szczeniaku, tak przy adoptowanym psiaku, najważniejsza jest systematyczność.

W Twoim domu nie zamieszkał szczeniak bądź zaadoptowany ze schroniska czworonożny kompan? Możliwe, że to, dlaczego pies sika do łóżka, powiązane jest z tym, co przeżywa zwierzę. Zachowanie może mieć podłoże w emocjach. Zastanów się, czy w Twoim domu doszło ostatnio do zmian? Czy coś mogło wpłynąć na zachowanie zwierzaka? Czy istnieje czynnik, który mógłby wywoływać w zwierzęciu niepokój bądź stresować go? Takie sytuacje mogą towarzyszyć np. przeprowadzce bądź pojawieniu się innego pupila na terytorium psa.

Wciąż nie wiesz, dlaczego pies załatwia się na łóżko? Możliwe, że jest to związane z Tobą – pies będzie zaniepokojony, gdy przy okazji Twojej dłuższej nieobecności zostanie pod opieką nieznanej osoby – wówczas pojawi się w nim lęk powiązany z Twoim brakiem.

Gdy pies sika na łóżko, a Ty nie masz zastrzeżeń do jego samopoczucia bądź wieku, przestudiuj psią rutynę dnia. Możliwe, że odpowiedź na pytanie, dlaczego pies sika na łóżko, jest związana właśnie z nieregularnym harmonogramem. Pamiętaj, że zwierzęta lubią działać według schematów – jeśli wychodzisz z psem na poranny spacer tuż przed Twoim wyjściem do pracy, a ponownie po powrocie, zwierzak będzie oczekiwał na Twój powrót o stałej godzinie. Jeśli jednak Twoje wyjście przedłuży się, rutyna psa będzie zaburzona, co doprowadzi do tego, że pies będzie zmuszony załatwić potrzebę w domu.

Warto pamiętać, że przyczyną tego, dlaczego pies sika na łóżko właściciela, może być też jego zdrowie. Nietrzymanie moczu w przypadku Twojego pupila może być powiązane z chorobą nerek, co dotyczy często starszych psów, jednak nie jest to zasadą. Problemy z drogami moczowymi również mogą zostać zakwalifikowane jako główne przyczyny takiego zachowania. W takim przypadku nie wystarczy wdrożenie zasad, mających na celu tego, jak oduczyć psa sikania na łóżko. Zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii i skonsultuj z nim zachowanie oraz stan zdrowia psa.

dlaczego pies sika na łóżko

Dlaczego pies sika na łóżko? Co możesz zrobić?

Jak już wiesz, każdy dorosły pies, jak i szczeniak, może mieć różne problemy powodujące nietrzymanie moczu. Należą do nich m.in. zaniedbana rutyna dnia, problemy zdrowotne, zmiany w otoczeniu, stres. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zrozumieć, co wpływa na to, że psiak sika – skonsultuj się ze specjalistą. Zabierz swojego czworonoga do behawiorysty bądź umów się na spotkanie z zaufanym lekarzem weterynarii. Fachowa porada pomoże Ci zrozumieć zachowanie psa bądź poznasz problemy zdrowotne Twojego zwierzaka. Właściwe rozpoznanie przyczyny to podstawa.

Gdy jesteś pewien, że przyczyną tego, dlaczego pies załatwia się na łóżko, są problemy zdrowotne – przygotuj próbkę moczu zwierzęcia. Dzięki temu ułatwisz pracę lekarza weterynarii i przyspieszysz proces rozpoznania choroby. Specjalista zbada próbkę i dodatkowo wykona inne badania związane z drogami moczowymi psa. Co więcej, weterynarz wykona także badanie krwi. Możliwe, że przyczyną będą inne problemy zdrowotne.

Nietrzymanie moczu często jest powiązane z problemami behawiorystycznymi. W takim przypadku skonsultuj się z psim behawiorystą, który doradzi Ci, co zrobić, gdy pies sika na łóżko. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności wykluczyć problemy zdrowotne. Konsultacja z osobą znającą się na zachowaniu psów posłuży dogłębnemu zrozumieniu przyczyny sikania na łóżko. Niektóre psy będą wymagały wdrożenia specjalnych rozwiązań uspokajających do swojej rutyny.

Pies sika na łóżko? Ustal zasady panujące w Twoim domu

Jeśli planujesz oduczyć psa sikania na łóżko i poznałeś już możliwe przyczyny takiego zachowania – czas na ustalenie zasad, którymi będzie kierował się Twój pies i Ty. Pierwszym krokiem będzie zwiększenie częstotliwości spacerów. Dzięki temu zaobserwujesz, ilu dokładnie wyjść potrzebuje Twój pies. To punkt obowiązkowy podczas treningu czystości. Postaraj się wdrożyć rozwiązanie z samego rana oraz po każdym posiłku i piciu psa.

Niektóre psy, szczególnie te zmagające się z problemami zdrowotnymi powiązanymi z drogami moczowymi, wymagają specjalnej diety. Zdecyduj się na podawanie czworonogowi wartościowej karmy, która będzie wspierać jego powrót do zdrowia. Dobrym pomysłem będzie poszukiwanie pożywienia, które w swoim składzie zawiera żurawinę. Ten naturalny składnik charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi w przypadku ludzi oraz zwierząt. Postaraj się wspierać powrót psa do zdrowia właśnie w ten sposób.

Sprzątanie łóżka, czyszczenia materaca oraz nieustanna zmiana kołdry i pościeli mogą być dla Ciebie uciążliwe. Pamiętaj jednak, że pies prawdopodobnie nie rozumie, że to złe zachowanie. Nie powinieneś go za to karać – to, że pies sika na pościel i łóżko może być związane z jego zdrowiem. Nie podnoś głosu na psa, nie krzycz na niego. Wszelkie formy agresji skierowanej wobec zwierzęcia są niewłaściwe. Zwierzę nie zrozumie, dlaczego jesteś zły, straci do Ciebie zaufanie i co więcej – problem z nietrzymaniem moczu i załatwianiem na łóżko może się nasilić.

Podczas współpracy z behawiorystą możesz przedyskutować stworzenie specjalnej przestrzeni dla psa w domu, w której będzie mógł załatwiać swoje potrzeby. Takie rozwiązane postaraj się jednak wdrożyć w ostateczności – przede wszystkim skup się na tym, aby być przy swoim zwierzaku wtedy, gdy Cię potrzebuje. Zabieraj go na regularne spacery i wspieraj jego powrót do zdrowia. Pamiętaj o nagradzaniu psa i chwaleniu go, gdy załatwi swoje potrzeby poza domem – dzięki temu wzbudzisz w nim pozytywne skojarzenia.

pies sika na łóżko

Co zrobić, gdy pies sika na łóżko? Podsumowanie

Powtarzające się sytuacje związane z załatwianiem się psa do łóżka to zachowania, które powinny wzbudzić w Tobie zaniepokojenie. Jeśli to, że pies sika, nie jest związane z brakiem wypracowanych zasad i podejrzewasz, że problem może mieć inne podłoże – skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że najważniejsza jest szybka reakcja. Niektóre psy mogą chorować i dzięki temu zapobiegniesz nasileniu się objawów.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy