Pies chrapie – czy należy się tym przejmować?

14 grudnia 2021 Redakcja0
chrapiący pies

Gdy Twój psiak śpi, z pewnością wygląda rozkosznie i uroczo. Jednak co zrobić, gdy pies chrapie? Zastanawiasz się, czy to poważny problem? W naszym artykule, odpowiemy na pytanie, dlaczego pies chrapie i czy stanowi to powód do zmartwień.

Gdy człowiek chrapie mało kto uważa to za urocze. Czasem jednak jest to dolegliwość nieszkodliwa i nie wiążą się z tym żadne poważne problemy zdrowotne. Oczywiście istnieją przypadki, kiedy taki problem należy skonsultować z lekarzem. Ale dlaczego pies chrapie? I czy zawsze trzeba się tym martwić? Czytaj dalej!

Pies chrapie – czy jest się czym martwić?

Chrapanie u psa może uchodzić za całkiem zabawne i rozczulające. Jednak czasami potrafi wzbudzić prawdziwy niepokój u opiekunów. Zwłaszcza jeśli chrapanie psa to coś, co nigdy wcześniej nie miało miejsca, a pojawiło się nagle. Łatwo wtedy pomyśleć, że związane jest ono z chorobą, co często prowadzi do zmartwień. A jaka jest prawda?

Chrapanie psa to tak naprawdę nie zawsze powód do niepokoju. Nie znaczy to jednak, że jeżeli pies chrapie, należy to ignorować i nie zwracać na to uwagi. Jeśli nie wiesz, skąd się wzięło chrapanie u Twojego psa, warto spróbować namierzyć przyczynę. Być może usłyszysz od lekarza weterynarii, że nie ma się czym martwić i to zupełnie normalne. Czasem jednak potrzebne będą badania, by dokładnie określić przyczynę chrapania psa. To pozwoli Ci podjąć odpowiednie kroki, by pomóc psu w problemie, który go dręczy. A jeśli rozwiążesz problem – zniknie też chrapanie.

Dlaczego pies chrapie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czemu pies chrapie? Chrapanie psa zawsze ma bowiem jakąś przyczynę – nawet jeśli będzie to proste stwierdzenie „taka już jego uroda”. Dlatego warto wiedzieć, czemu pies chrapie. Wiedza ta pozwoli Ci odpowiednio zająć się problemem – jeśli taki faktycznie w przypadku Twojego psa występuje.

Wada wrodzona

Jeśli Twój szczeniak chrapie, to możesz mieć do czynienia z wadą wrodzoną. Odpowiedzialna jest za to specyficzna budowa ciała psa. Najczęściej to wada, która dotyczy ras brachycefalicznych, czyli takich, które mają charakterystyczną, skróconą kufę. Do tych ras zaliczają się między innymi mops, shih-tzu, buldog i wiele innych. Jeśli już Twój szczeniak chrapie i należy do tego typu ras, zwykle nie ma się czym martwić – to u niego najzupełniej normalne.

Chrapanie może być też spowodowane przez zwężenie dróg oddechowych – kolejna dolegliwość, która jest związana właśnie ze skróceniem kufy i dotyczy głównie ras brachycefalicznych. Oczywiście, może się też zdarzyć, że pies nie należy do tej grupy ras, a mimo to chrapie właśnie przez wadę wrodzoną – stosunkowo rzadko, ale takie sytuacje również się zdarzają.

Nieprawidłowa waga

Nadwaga i otyłość też mogą być przyczyną występowania tego problemu. Chrapanie psa jest wtedy bezpośrednio związane z tym, że nadprogramowe kilogramy bardzo źle wpływają na drogi oddechowe psa. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, a przez to właśnie chrapanie. Dlatego nie ryzykuj zdrowiem psa. Jeśli ma nadwagę lub dotyczy go już bardzo poważny problem otyłości, nie czekaj i zacznij odchudzanie. Gdy jego waga wróci do normy, wyeliminujesz nie tylko problemy z chrapaniem. Pies będzie po prostu szczęśliwszy.

Suche powietrze

Suche powietrze to problem, który może wystąpić w każdym momencie, jednak najpowszechniejszy jest właśnie zimą. Ogrzewanie, gorące kaloryfery, pozamykane okna w obawie przed przejmującym chłodem – to wszystko sprawia, że powietrze w domu może stać się suche i nieprzyjemne. Suche powietrze to też sprawka klimatyzacji.

Właśnie dlatego w ciągu całego roku, ale zwłaszcza w okresie zimowym, warto dbać o odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. To pomoże nie tylko Twojemu psu uporać się z problemem chrapania. W ten sposób rozwiążesz też swoje problemy – suche powietrze nie pozostaje bowiem bez wpływu na Twoje zdrowie czy samopoczucie.

Niewłaściwa pozycja

Czasami przyczyna chrapania jest naprawdę prozaiczna. Chrapanie psa może być bowiem związane z tym, że czworonóg po prostu zasnął w dziwnym położeniu lub przyjął niewłaściwą pozycję podczas snu. Jaka pozycja jest niewłaściwa? Taka, w której drogi oddechowe ulegają skróceniu. Pies może mieć wtedy, na przykład, zbyt mocno odgiętą głowę. Gdy tylko poprawi swoją pozycję snu, problem sam się rozwiąże.

Choroba wirusowa

Bywa też tak, że chrapanie psa związane jest z chorobą. Katar i kaszel, zwłaszcza (choć nie tylko) kaszel kenelowy czy zapalenie krtani – to wszystko może doprowadzić do tego, że pies zacznie chrapać. Dlatego jeśli Twój czworonóg chrapie, a przy tym obserwujesz inne niepokojące Cię objawy, zabierz go do lekarza weterynarii.

Kataru, kaszlu kenelowego i innej choroby wirusowej, która była odpowiedzialna za chrapanie, możesz się pozbyć, jeśli wdrożysz zalecone przez lekarza leczenie. Chrapanie może jednak już pozostać. Zdarzają się takie przypadki – zwłaszcza, gdy choroba miała ciężki przebieg lub została rozpoznana zbyt późno.

Pies chrapie – co robić?

Co zrobić, kiedy zauważysz, że Twój pies chrapie? Przede wszystkim musisz ustalić przyczynę tego typu dolegliwości. Samo chrapanie nie jest jeszcze powodem do paniki, dlatego przede wszystkim – nie trać głowy. Jeśli pies ma skróconą kufę, nic z tym tak naprawdę nie zrobisz. Pies będzie chrapał i nierzadko wydawał różne, czasami śmieszne, a czasami niepokojące Cię dźwięki, ponieważ taka już jego uroda. Skrócona kufa bywa dla psów bardzo dużym problemem.

Czasami wystarczy też zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu, a problem chrapania przejedzie sam. Jednak bywa też tak, że nie można na pierwszy rzut oka stwierdzić, czemu dokładnie pies chrapie. Zwłaszcza jeśli zaczął chrapać stosunkowo niedawno i całkiem niespodziewanie.

Wtedy najlepszym, co możesz zrobić, jest udanie się do lekarza weterynarii. On pomoże Ci ustalić, co jest przyczyną chrapania. Czasami jest to choroba wirusowa lub jej następstwa. Jednak weterynarz może też np. zasugerować zmianę diety Twojego psa na taką, która będzie bardziej odpowiednia dla jego potrzeb.

Chrapanie psa – podsumowanie

Zauważyłeś, że Twój pies chrapie? Co zrobić w takiej sytuacji? Psy nigdy nie chrapią bez powodu. Czasem przyczyna jest łatwa do namierzenia, a czasami dużo trudniejsza. Powody mogą być błahe lub też bardziej poważne, dlatego nie należy bagatelizować problemu.

Jeśli nie uda Ci się ustalić przyczyny chrapania psa samodzielnie, nie wahaj się poszukać pomocy w gabinecie lekarza weterynarii. Być może okaże się, że czworonoga dręczy kaszel kenelowy lub inna choroba, która musi zostać wyleczona. W takim przypadku chrapanie może jednak pojawiać się nawet po wyleczeniu i okresie rekonwalescencji – wtedy po prostu najlepiej do tego przywyknąć.

Inne przyczyny chrapania to skrócona kufa, nadwaga, otyłość, zbyt suche powietrze lub całkiem prozaicznie – zbyt mocno odchylona głowa podczas snu albo inna niewłaściwa pozycja. Pamiętaj jednak, żeby każdy niepokojący objaw skonsultować z weterynarzem – w końcu zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela jest najważniejsze.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy