Odchudzanie psa – kiedy jest konieczne i jak przeprowadzić je bezpiecznie

30 kwietnia 2024 Redakcja0

Nadwaga i otyłość to problem cywilizacyjny, który dotyka również psy. Przekładanie niezdrowych nawyków żywieniowych z opiekunów na zwierzęta pogłębia ten problem. Pies z nadmiarowymi kilogramami nie tylko nie może prawidłowo funkcjonować, ale jest również obarczony większym ryzykiem zachorowania na przewlekłe choroby, jak cukrzyca. Co zrobić, by odchudzić psa? Przeczytaj nasz artykuł do końca, a poznasz odpowiedź.

Przyczyny nadwagi u psów

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na powstawanie otyłości u psów. Mogą one mieć bezpośredni lub pośredni związek z samym zwierzęciem, jego opiekunem, a także z opieką weterynaryjną. Wśród nich wymienia się m.in.: rasę i płeć psa, zabieg sterylizacji, przekarmianie zwierzęcia, podawanie karm ekonomicznych, styl życia opiekuna czy też fakt, że dietetyka nie jest zagadnieniem, któremu poświęca się odpowiednią uwagę, podczas studiów weterynaryjnych, co przekłada się także na praktykę lekarską.

jak odchudzić psa dietą

Wpływ diety na nadwagę

Opiekun odgrywa kluczową rolę w rozwoju otyłości u psa, często nieświadomie przenosząc swoje nawyki żywieniowe na swoje zwierzę. Zjawisko udomowienia i postrzeganie zwierząt jako członków rodziny doprowadziło do utraty świadomości rzeczywistych potrzeb czworonożnych towarzyszy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nagradzanie jedzeniem może prowadzić do wymuszania przez zwierzęta jedzenia, buszowania po śmietniku czy uruchamiania wokalizacji, gdy pokarmu nie otrzymują. Otyłość i nadwaga u psa nie pojawia się wyłącznie w wyniku podawania ludzkiego pokarmu czy podawania nadmiarowych porcji. Chodzi też o jakość pożywienia – karmy ekonomiczne są zwykle tańsze, gdyż zawierają więcej tanich wypełniaczy, tj. węglowodanów i tłuszczu.

Brak aktywności fizycznej jako czynnik ryzyka

Styl życia opiekunów również ma swoje konsekwencje w utrzymaniu zdrowej masy ciała psa. Siedzący tryb życia, czy otyłość występująca u opiekuna, przekłada się na predysponowanie do otyłości zwierząt mu towarzyszących. Brak lub niedostatek aktywności fizycznej psa jest poważnym czynnikiem ryzyka zaraz obok nieprawidłowej diety. Regularna aktywność fizyczna psa jest kluczowa dla utrzymania jego prawidłowej wagi i dobrego stanu zdrowia.

otyły pies ruch

Rola kastracji i sterylizacji w przybieraniu na wadze

Sterylizacja oraz kastracja psa może stwarzać warunki do pojawienia się zmian fizjopatologicznych, warunkujących powstawanie i rozwój otyłości. U psów zanotowano wzrost spożycia pokarmu w okresie po zabiegu, co jest bezpośrednio związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej, które modulują spożywanie pokarmów. Obniżenie poziomu hormonów płciowych w wyniku usunięcia jajników lub jąder sprawia, że trudniej jest kontrolować apetyt zwierzęcia. Jednak zabieg ten nie może być traktowany jako jedyna przyczyna problemów z wagą psa, gdyż nadwaga i otyłość mają wiele przyczyn.

Jak rozpoznać nadwagę u psa?

Po zakończeniu okresu wzrostu jedyną tkanką, która nadal się rozrasta, jest tkanka tłuszczowa. To oznacza, że po wejściu w dorosłość, każdy dalszy przyrost masy ciała jest głównie efektem gromadzenia się tłuszczu. Dlatego ważne jest, aby poza dopasowaniem diety do wieku psa regularnie kontrolować jego masę ciała.

Body Condition Score (BCS)

Najbardziej rozpowszechnioną metodą oceny prawidłowej masy ciała psa wśród lekarzy weterynarii jest BCS. To bardzo prosta metoda, która nie powinna sprawiać problemu także opiekunom zwierząt. Metoda jest powtarzalna, nieskomplikowana, odtwarzalna i bardzo łatwa do przyswojenia. Polega ona na ocenie stopnia pokrycia tkanką tłuszczową ciała psa z widoku bocznego, górnego oraz omacania kości żeber, miednicy, nasady ogona, kręgów lędźwiowych i piersiowych, a następnie odniesienie się do gotowej tabeli. W tabeli znajduje się opis stopnia pokrycia tkanką tłuszczową w 9 punktach. Każdy punkt to wzrost ilości tkanki tłuszczowej psa o 5%. Pierwsze 3 stopnie opisują psy o masie ciała niższej niż prawidłowa, kolejne 2 stopnie obrazują prawidłową wagę psa, a 4 ostatnie przedstawiają psy z nadwagą.

ocena masy ciała psa
Źródło: https://www.bbraun-vetcare.com.au/en/stories/body-and-muscle-condition-scoring.html

Plan odchudzania dla psa

Już samo stwierdzenie przez opiekuna, że pies ma nadmiarowe kilogramy, jest istotnym krokiem, by stawić czoła problemowi i szukać pomocy u lekarza. Jak skutecznie odchudzić psa? Oto trzy najważniejsze zasady.

Dostosowanie diety do potrzeb psa

Ważnym krokiem jest ograniczenie spożywania nadmiaru kalorii. Można to osiągnąć poprzez wybór karmy light, która charakteryzuje się większą zawartość błonnika i niższą zawartość kalorii. Często stosuje się karmy półwilgotne lub mokre. Dieta psa otyłego musi uwzględniać także dotychczasowe problemy zdrowotne zwierzęcia, dlatego samodzielne komponowanie posiłku jest wysoce utrudnione i lepiej jest zdać się na doświadczenie i wiedzę lekarza weterynarii prowadzącego zwierzę.

odchudzanie psa aktywność fizyczna

Jak odchudzić psa – zwiększenie aktywności fizycznej

Są trzy cele ustalenia planu ćwiczeń fizycznych dla psa. Po pierwsze, ruch pozwala na zwiększenie dziennego wydatku energetycznego. Po drugie, ruch poprawia napięcie mięśniowe, które zanikło w wyniku biernego trybu życia i po trzecie, aktywność fizyczna na nowo tworzy więź ze zwierzęciem opartą nie na jedzeniu, a na konstruktywnie spędzonym czasie. Ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do prowadzenia zdrowszego trybu życia samego pacjenta, a także opiekuna, wpływają również na branie odpowiedzialności za chorobę psa przez opiekuna.

Monitorowanie postępów i dostosowywanie planu

Efektywność programów odchudzania zależy od regularnego sprawdzania postępów pacjenta. Kluczowe jest zarówno kontrolowanie wagi u psa, jak i wspieranie opiekuna w budowaniu zaufania do lekarza i zrozumienia problemu pupila. Pierwsze spotkanie kontrolne ustala się w ciągu 15-30 dni od startu terapii, by ewentualnie dostosować zalecenia. Jeśli zmniejszenie masy nie przebiega zgodnie z planem, należy korygować dzienną porcję pokarmu o 10-15%.

Wprowadzenie suplementów i diet weterynaryjnych

Dieta dla psa z nadwagą nie oznacza głodówki. Dieta nie ma oznaczać ograniczenia ilości pokarmu. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie jej kaloryczności przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich składników odżywczych niezbędnych na danym etapie rozwoju psa oraz dopasowania jakości pokarmu do specyficznych potrzeb wynikających z chorób towarzyszących.

petner zdrowa karma dla dużego psa

Kiedy stosować karmy weterynaryjne?

Karmy dietetyczne są zalecane, kiedy pies ma specyficzne potrzeby żywieniowe związane z jego stanem zdrowia tj. problemy z wątrobą, nerkami czy sercem. Otyłość także jest chorobą wymagającą diety specjalistycznej. Pies otyły nie tylko może potrzebować karmy weterynaryjnej, ale także takiej, która zabezpieczy go przed powikłaniami wynikającymi ze współistniejących chorób. Lekarz weterynarii może zalecić przejście na taką dietę, aby pomóc w zarządzaniu wagą psa, poprawić jego ogólne zdrowie oraz dostosować leczenie do specjalnych wymagań żywieniowych zwierzęcia. Ważne jest, aby wprowadzenie karmy weterynaryjnej odbywało się pod nadzorem specjalisty, który dobierze produkt odpowiedni do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Rola suplementów w odchudzaniu

Suplementy mogą odgrywać wspierającą rolę w procesie odchudzania psa, dostarczając niezbędnych składników odżywczych, które mogą być ograniczone w zredukowanej kalorycznie diecie. Mogą również pomóc w poprawie metabolizmu i wspieraniu ogólnego stanu zdrowia psa. Ważne jest jednak, aby konsultować ich stosowanie z weterynarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla specyficznych potrzeb żywieniowych danego psa oraz aby nie zakłócić zbilansowanej diety. Czy wiesz już jak odchudzić psa?

 

Bibliografia

E. Minguez, Otyłość psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2019.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy