Jak zrobić szarpak dla psa? Podpowiadamy!

9 stycznia 2024 Redakcja0

Tworzenie własnych zabawek dla psów ma wiele zalet. Po pierwsze, możemy dostosować zabawkę do naszych preferencji, wybierając odpowiednie materiały i kolory. Po drugie, pozwala to na wykorzystanie przedmiotów, które zazwyczaj trafiają do kosza, oszczędzając nie tylko pieniądze, ale także dbając o środowisko. Dodatkowo, samodzielne tworzenie zabawki to świetny sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu. W dzisiejszym artykule chciałabym podzielimy się kilkoma wskazówkami na stworzenie własnego szarpaka dla psa.

Szarpak to doskonały sposób na nagradzanie i zajęcie psa, dlatego jest to zabawka znana każdemu opiekunowi. Rocznica pojawienia się psiaka w domu, święta, a może bez okazji? Każdy powód jest dobry, by pokazać czworonogom, jak bardzo je kochamy, dbamy o ich szczęście, zdrowie i rozwój. W przypadku psich przyjaciół nie ma nic lepszego niż zabawa, która łączy wszystkie te trzy elementy.

Koniecznie jednak wspólna – to ona stymuluje mózg psiaka, buduje relację między nim a opiekunem, a także pomaga mu zachować odpowiednią kondycję fizyczną. A jakie aktywności uwielbiają czworonogi? Przeciąganie to jedna z ich ulubionych. Czy wiesz, jak zrobić szarpak dla psa samodzielnie? Jeśli nie, to pokażemy Ci, że jest to nie tylko proste, ale i błyskawiczne!

jak zrobić szarpak dla psa

Jak zrobić szarpak dla psa? Wstęp

Przygotuj kilka rzeczy, zarezerwuj kilkanaście minut i gadżet gotowy! Choć może się wydawać, że stworzenie tej zabawki jest trudne, to tak naprawdę jest to zadanie łatwe i szybkie.

Krok pierwszy: wybór materiału

Z czego najlepszy będzie psi szarpak? Świetny będzie tu polar. To przyjemna tkanina, która będzie umożliwiała komfortowe gryzienie psiakowi: nie porani dziąseł i nie uszkodzi zębów. Koc polarowy nie chłonie nadmiernie wody i łatwy jest do prania w pralce, co jest kluczowe, by utrzymać gadżet w dobrym stanie. Jeśli obawiasz się sztucznych włókien, rozejrzyj się za bawełną – ona również jest wytrzymała, łatwo się pierze i jest bezpieczna dla psa.

Jeśli nie chcesz kupować nowego materiału, możesz użyć dużego ręcznika, szlafroka, bluzy, a nawet starego T-shirtu. Ważne jednak, by wybrany przez Ciebie materiał nie strzępił się (psiak może połknąć jego kawałki!) i nie zawierał toksycznych barwników. Jakość tkaniny jest bardzo ważna, gdy chodzi o szarpak dla psa.

Jak zrobić odpowiedni, by pasował do różnych ras? Niestety w tym wypadku nie ma uniwersalnego rozwiązania. Małe, delikatne psiaki, powinny mieć szarpaki miękkie. Z kolei szarpak dla dużego psa musi być bardzo wytrzymały. W obu przypadkach pamiętaj, że tylko materiał dobrej jakości może zapewnić Ci trwałość zabawki.

Możesz zdecydować się na prosty szarpak lub urozmaicić go dodatkową atrakcją, taką jak piłka. Możesz masz w domu starą piłkę, którą Twój pies już dawno się znudził? Dzięki temu wpleceniu jej w szarpak, piłka zyska nowe zastosowanie i stanie się ponownie atrakcyjna dla pupila.

szarpak polarowy

Krok drugi: rozmiar

Tu sprawa jest równie prosta. Idealny szarpak dla psa to ten, który zmieści się w jego pyszczku i umożliwi mu komfortowe gryzienie. Gdy będziesz zabierać się do wycinania pasków materiału na zabawkę, pamiętaj, że po jego wykonaniu pozostanie Ci tylko 1/3 oryginalnej długości pierwotnych skrawków.

Zobrazujmy: jeśli wyjściowe paski mają 120 cm, to szarpak będzie liczył 40 cm długości. Przygotuj zatem materiał, nożyczki, nitkę i igłę oraz ok. 20 minut wolnego czasu. Zabieramy się do roboty!

szarpak dla psa jak zrobić

Krok trzeci: wykonanie

Jak zrobić szarpak dla psa samodzielnie? Pokażemy to na przykładzie dwóch pasków, ale pamiętaj, że możesz użyć ich znacznie więcej. Na dwukolorowym gadżecie jednak najłatwiej zobrazować metodę jego tworzenia. Wybraliśmy pasek żółty i niebieski, ponieważ według badań to te dwie barwy psiaki rozróżniają najsilniej (o tym, jakie kolory widzą psy, pisaliśmy tutaj: Czy psy widzą kolory?). Czas start!

Wytnij dwa dowolnej długości paski o szerokości ok. 6 cm. Zwiąż z jednaj strony ich końce. Od tego supła zaczynasz zaplatać szarpak dla psa. Najpierw ułóż paski w krzyż (żeby było Ci łatwiej, jeden kolor ułóż w pionie, drugi w poziomie). Żółty pasek po prawej stronie przełóż nad górnym niebieskim tworząc pętlę. Analogicznie postąp z żółtym paskiem po lewej stronie: przełóż go nad dolnym niebieskim. Połowa roboty za Tobą!

Teraz paski niebieskie: górny przełóż nad żółtym przez dolną pętlę, ten z dołu nad żółtym przez pętlę górną. Zaciśnij paski – powstanie węzeł w kolorach szachownicy. Teraz powtarzaj tę procedurę aż skończy Ci się materiał. I gotowe!

Jeśli po drodze się zgubiłeś, wiemy, jak zrobić szarpak dla psa znacznie prościej! Podziel materiał na trzy części i zrób z nich po prostu mocny warkocz – ten umie zaplatać niemal każdy.

Do klasycznego szarpaka możesz dodać masę innych gadżetów, jak gumowa piłka (nacinasz ją w dwóch miejscach, przewlekasz przez szarpak i związujesz końce), frędzle z resztek ubrań (te doszyj mocno do zaplecionej liny). Możliwości jest naprawdę sporo!

Szarpak dla psa gotowy – czas na wspólną zabawę!

Już wiesz, jak zrobić szarpak dla psa. Jak jednak najlepiej go wykorzystać? Szarpanie to gra oparta na naturalnych instynktach czworonoga i rywalizacji. Najważniejsza w zabawie z tym gadżetem jest relacja, jaką nawiązujesz z psiakiem i jasne reguły gry. Niektórzy twierdzą, że przeciąganie wyzwala niepotrzebną agresję u psów – nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od odpowiedniej struktury zabawy!

Pamiętaj więc, że próba wzajemnego wyrwania szarpaka to tylko jeden z etapów gry. Gdy Twój pupil wyrwie Ci gadżet, zrobi zapewne rundę honorową, popisując się zdobyczą. Czas wtedy na Twój ruch – odebranie gadżetu. I tu zaczyna się etap kolejny – teraz to Ty tryumfujesz. Co w sytuacji, gdy szarpak upadnie na ziemię? Kto pierwszy ten lepszy – przechytrzenie przeciwnika nie jest takie proste!

Aby ta wspólna zabawa miała sens, nie możesz ani ciągle wygrywać, ani pozwalać psu zawsze być silniejszym. Gra musi być koniecznie symetryczna – wygrywacie na zmianę. Kluczowe jest również to, jaki charakter ma Twój psiak. Wykorzystując szarpak, możesz podnieść samoocenę lękliwego pupila lub utemperować tego zbyt pewnego siebie. Zawsze jednak unikaj nagłych szarpnięć, które mogą wywołać u czworonoga kontuzje. Najlepsze będą tu płynne, poziome ruchy i szarpanie w kształcie ósemki. Przecież mamy się bawić!

szarpak dla dużego psa

Szarpak dla psa to coś więcej niż zabawa

Nikomu nie trzeba mówić, jak bardzo zbliża wspólna aktywność. Szarpak dla psa to prosty gadżet, który spełnia wiele nie do końca prostych funkcji. Z jednej strony bardzo praktycznych, z drugiej tych całkowicie niematerialnych.

Dbając o odpowiedni rozwój i poziom aktywności swojego pupila, dbasz równocześnie o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Co jednak najważniejsze, grając w przeciąganie, poświęcasz mu swój czas i budujesz wyjątkową relację. I tak beztroskie chwile zamieniają się w chwile bezcenne.

tort dla psa

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy