Jak pies okazuje zaufanie? Sprawdź, czy Twój pies Ci ufa

20 listopada 2023 Redakcja6

Jestem przekonana, że Twój pupil uwielbia Twoje towarzystwo i wspólne spędzanie czasu. Zastanawiałeś się jednak, czy w stu procentach Ci ufa? Sprawdź, jak pies okazuje zaufanie i nad czym warto pracować, aby mieć pewność, że jesteś tym, kogo pies uważa za pana.

Na przestrzeni wieków psy doskonale odnalazły się wśród ludzi, nie bez powodu stając się ich najlepszymi przyjaciółmi. Aby wzajemne relacje na linii człowiek-pies były jak najlepsze, ważne jest, aby pupil obdarzał nas pełnym zaufaniem. Zyskać je możesz, gdy zaoferujesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi miłość, troskę i poświęcenie, ale również pracując z nim nad prawidłowym przebiegiem socjalizacji.

Jak pies okazuje zaufanie?

Jednym z bardziej rozczulających momentów jest ten, gdy Twój pies po drzemce przychodzi ze swojego posłania i rozkłada się w pobliżu pokazując brzuch w całej okazałości. Wodzi za Tobą wzrokiem i dopomina się głaskania. Czy wiesz, że takie zachowanie to nie tylko oznaka podporządkowania się, ale również okazanie stuprocentowego zaufania? W końcu brzuch i łapy to najbardziej wrażliwe miejsca na jego ciele. Większość czworonogów nie lubi również głaskania i klepania po głowie, ale są i takie, które swojemu opiekunowi same wpychają pyszczek pod rękę.

Gdy pies boi się właściciela, z pewnością nie będzie chciał głaskania również w tzw. strefach bezpiecznych – pod brodą, przy łopatkach, czy za uszami. Każdy dotyk będzie bowiem traktował jako zagrożenie. Jeśli Twój pupil czerpie przyjemność z drapania po klatce piersiowej czy bokach brzucha, to znak, że Ci ufa i traktuje jak prawdziwego opiekuna.

pies okazuje zaufanie

Co to oznacza jak pies się przytula? Psie zaufanie objawia się nie tylko poprzez zezwolenie lub zachęcanie do pieszczot. Gdy pupil kładzie się blisko Ciebie i opiera pyszczek na Twoich nogach, to znak, że czuje się bezpiecznie. Niektóre czworonogi liżą opiekuna po rękach, chcąc tym samym okazać swoje przywiązanie i miłość. Już wiesz jak pies okazuje zaufanie. Przeczytaj teraz jak możesz je sobie zaskarbić i utrzymać.

Jak zdobyć zaufanie psa?

Teoria dominacji została już dawno obalona. Wiemy, że pies nie szuka najsilniejszego w stadzie pana. Okazuje się bowiem, że podstawą do tego, że Twój pies Ci zaufa, jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i poczucia stabilizacji. Jak to osiągnąć i po jakim czasie pies przywiązuje się do właściciela? Już odpowiadam.

Jeśli Twój pupil nie ma za sobą traumatycznych przeżyć, zdobycie jego zaufania wcale nie powinno być dla Ciebie trudne. Proces ten związany jest bowiem ze sprawami dnia codziennego i Waszymi relacjami.

 • Zbilansowana i zdrowa dieta

Zaspokojenie głodu jest jedną z najważniejszych psich potrzeb. W budowaniu właściwej więzi z pupilem ważne jest, aby zadbać o wysokojakościową karmę, która będzie dostosowana do wieku, wielkości, czy stanu zdrowia. Zbilansowana dieta będzie miała swoje odzwierciedlenie w kondycji czworonoga i jego samopoczuciu.

jak pies okazuje zaufanie

 • Regularne i długie spacery

W pełni zgadzamy się ze stwierdzeniem, że ruch to zdrowie. W swoim rozkładzie dnia nie zapomnij o wygospodarowaniu czasu na długi spacer z psem. Taka przechadzka, szczególnie jesienią i zimą, wpłynie pozytywnie również na odporność Twojego organizmu.

 • Trening fizyczny i umysłowy

Wzajemne relacje to nie tylko karmienie i spacery. Psy uwielbiają ćwiczenia, szczególnie, jeśli odbywają się one z zastosowaniem wzmocnienia pozytywnego. Dużo szybciej i przyjemniej wykonają każdą komendę, jeśli wiedzą, że opiekun już czeka z nagrodą w postaci przepysznego smaczka. Wiedz, że takie treningi doskonale wpływają na wzmocnienie więzi dzięki Wami, a każda wspólnie spędzona na ćwiczeniach minuta zwiększa zaufania Twoje psa.

jak pies okazuje zaufanie

 • Prawidłowa socjalizacja

Kolejnym bardzo ważnym elementem budowania zaufania czworonoga do człowieka jest prawidłowy przebieg procesu socjalizacji. Polega on na przyzwyczajeniu psa do środowiska i wszelkich bodźców, np. innych zwierząt, wystrzałów fajerwerków, hałasu sprzętu domowego, przy jednoczesnym zadbaniu o jego poczucie bezpieczeństwa.

 • Dobra zabawa

Nie zapominaj o spędzaniu beztroskich chwil na zabawie z psem. Poświęcenie czasu rozrywce wpłynie pozytywnie zarówno na czworonoga, jak i na Ciebie. Okazując w ten sposób zwierzęciu swoją miłość, wzmocnisz jego poczucie bezpieczeństwa oraz sprawisz, że poziom zaufania wzrośnie.

 • Trzymaj emocje na wodzy

Staraj się nie przenosić na swojego pupila swoich negatywnych emocji. Psy natychmiast wyczuwają, że jesteś zły lub smutny. To bardzo empatyczne stworzenia i wiele z nich stara się wtedy być blisko swojego opiekuna, aby go pocieszyć. Niestety niekiedy zdarza się, że w złości wyładowujemy swoją frustrację właśnie na zwierzęciu. W ten sposób możemy zniweczyć całą wcześniejszą pracę i obrócić w proch całe zaufanie czworonoga.

jak pies okazuje zaufanie

Jak zdobyć zaufanie psa „z przeszłością”?

Budowanie zaufania u czworonoga jest szczególnie trudne, gdy pod Twój dach trafi zwierzę po przejściach. Co zrobić, gdy pies się boi człowieka? Jak przełamać jego lęk? Praca z zalęknionym zwierzęciem jest trudna i będzie wymagać od Ciebie wiele cierpliwości, ale również pewności siebie. Psy doskonale wyczuwają nasze emocje. Jeśli Ty nie będziesz pewien, czego oczekujesz od zwierzęcia, ono również będzie zdezorientowane.

Podstawą do zbudowania zaufania jest w tym przypadku zapewnienie pupilowi bezpieczeństwa. Nie narzucaj mu swojego towarzystwa, nie pozwól również innym ludziom na wymuszanie bezpośredniego kontaktu. Dystans pomiędzy Wami powinien zmniejszać się powoli, ponieważ zbyt szybkie działanie może wywołać odwrotny skutek.

Jak zdobyć zaufanie psa po przejściach? Świetnie sprawdza się karmienie go wyłącznie z ręki. Podając zwierzęciu karmę, zaspokoisz jego głód, ale jednocześnie będziesz budować w nim pozytywne skojarzenia z Twoją osobą. Powiązanie opiekuna z jedzeniem to świetna podstawa do rozpoczęcia treningu i nauki podstawowych komend. Wzmacnianie pozytywne przynosi dużo lepsze rezultaty niż popularne niegdyś metody dominacji. Możesz stać się przywódcą stada dla swojego psa właśnie dzięki zbudowaniu u niego zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

jak pies okazuje zaufanie

Nieufny pies – niepożądane gesty

W kontaktach międzyludzkich przytuleniem, poklepaniem po ramieniu, czy głębokim spojrzeniem w oczy możemy wyrazić sympatię, zaufanie, czy wdzięczność. Czy nieufny pies również odczyta takie zachowanie pozytywnie? Gdy Twój pies boi się ludzi, bo ma za sobą przykre przeżycia lub socjalizacja nie przebiegła poprawnie, takie zachowanie może wywołać u niego jeszcze większy lęk, a nawet agresję.

Jakich gestów zatem unikać? Jak zdobyć zaufanie psa? Dyskomfort wywoła nie tylko przytulanie, ale również klepanie po głowie lub obejmowanie (szczególnie od góry). Nieufne zwierzę negatywnie odbierze również patrzenie głęboko w oczy, zbliżanie twarzy do pyska, czy przytrzymywanie w miejscu.

Zaniepokojony naszym zachowaniem czworonóg będzie dawał sygnały ostrzegawcze, np. kładąc uszy po sobie, odwracając głowę, czy zastygając w bezruchu. Jeśli zignorujesz jego mowę ciała, narażasz się na ryzyko, że zdesperowane zwierzę zdecyduje się na atak. W jego przekonaniu będzie to obrona. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie dzieci wobec psa. Dla nich całusy i przytulanie to naturalna forma okazywania uczuć, która dla psa nie będzie miła.

nieufny pies

Jak pies okazuje zaufanie? Podsumowanie

Podsumowując, budowanie zaufania psa to proces oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Zachowania psa, takie jak pokazywanie brzucha, przytulanie się, czy chęć głaskania, są wyrazem pełnego zaufania i miłości.

Jak możesz zdobyć zaufanie psa? Kluczowym elementem jest zapewnienie zwierzęciu poczucia bezpieczeństwa poprzez regularne spacery, zdrową dietę, trening fizyczny i umysłowy, prawidłową socjalizację oraz radosną zabawę. Unikanie negatywnych gestów, takich jak głębokie patrzenie w oczy czy przytulanie, szczególnie u psów z przejściami, jest kluczowe. Cierpliwość, poświęcenie czasu oraz zrozumienie dla potrzeb zwierzęcia są kluczowe w procesie zdobywania i utrzymywania pełnego zaufania psa do właściciela.

Teraz wiesz już, jak pies okazuje zaufanie i jak je zdobyć. Czy Twój pies Ci ufa? Jeśli tak, to masz powody do radości. Jeśli masz wątpliwości, wiedz, że nigdy nie jest za późno, aby popracować nad Waszą relacją. Powodzenia!

Autor:

blanka sawoniuk

 

Przeczytaj również:

6 comments

 • Izabela Pietrys

  31 grudnia 2019 o 21:03

  Bardzo pomocne, mam Balbinkę ze schroniska i po pani radach widzę, że mi ufa. Jeśli mogę poprosić o poradę w sprawie czystości, niestety nie mogę jej tego nauczyć mimo dawania nagrody. Mam ją trzy miesiące. Bardzo dziękuję 😃 Z okazji Nowego Roku życzę pani zdrowia i dużo słońca w serduchu 🥳

  Odpowiedz

  • Petner

   8 stycznia 2020 o 16:05

   Pani Izabelo, rozumiem Pani problem! Postaramy się wkrótce przygotować artykuł na ten temat. Pozdrawiamy i również życzymy wszystkiego dobrego! 🐾

   Odpowiedz

 • Jola Ma-ka

  1 stycznia 2020 o 14:13

  Stefka powierzył mi OTOZ Animals.Jest to około półtoraroczny piesek,zabrany z pseudo hodowli ze Stargardu Gubińskiego.Ta hodowla liczyła około trzysta psów.Piesek znał tylko zimną halę,beton i zero kontaktu z człowiekiem.Mamy siebie od czterech dni.Pies boi się wszystkiego,mnie także.Dałam mu wybór legowiska i miejsca posiłków.Boi się wyjścia na ogród,choć zrobił już pierwszy krok.O wyjściu na spacer nie ma mowy.Zdarzyło mu się także wejście do kuchni gdy w niej przebywałam ale z reguły je w samotności,raczej nocą i nocą załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w domu.Bywają przebłyski że nie ucieka gdy mnie napotka ale jest bardzo nieufny ,choć podrzucam mu smaczki za nic.Staram się mu nie przeszkadzać.I jeszcze jeden sukces sprzed chwili! Wyszedł sam na trawę i wrócił na swoje posłanie .Jestem cierpliwa ale serce się kraje,że ma wielką traumę.

  Odpowiedz

  • Petner

   8 stycznia 2020 o 16:03

   To wspaniale, że dała Pani Stefkowi dom i miłość. Na pewno z czasem nabierze odwagi – jak widać, wciąż jest bardzo wystraszony, ale psiaki szybko wyczuwają pozytywne emocje i dobre intencje. Trzymamy kciuki i czekamy na dalsze informacje! :)🐾

   Odpowiedz

 • Monika

  8 stycznia 2020 o 22:15

  Jeszcze trzy lata temu moje stado składało się z trzech suczek: Owczarka Niemieckiego, Huskiego i Malamuta. Malamutka trafiła do nas w wieku 7lat i była w tragicznym stanie, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Praca z tą sunią pokazała, że można zdziałać cuda jak się okaże miłość zwierzakowi. Dokładnie tak jak opisane jest w artykule: powoli, spokojnie i z dystansem aż piesek Ci zaufa. Moje dwi sunie miały po 11 lat jak doszła malamutka, ale nigdy nie przejawiały agresji do niej. Niestety wszystkie trzy odeszły mi w ciągu jednego roku – z rakiem nie wygraliśmy. Teraz mam sunię Owczarka Niemieckiego z którą mam ogromną więź. Mąż nie raz się śmieje, że jak mnie nie ma w domu to pies jest inny, ale jak tylko wracam to dla niej już się nic ani nikt nie liczy – ma swoją ukochaną Panią. Jak czytałam artykuł to dokładnie jest tak u mnie. Wiem że dzięki pracy i miłości jaką daję od siebie mam oddanego przyjaciela na całe życie. Polecam artykuł wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zwierzakiem.

  Odpowiedz

  • Petner

   9 stycznia 2020 o 08:41

   Pani Moniko, dziękujemy za miłe słowa i Pani opowieść. To racja – więź psiaka z opiekunem bywa niekiedy wyjątkowo silna, a psy na różne sposoby potrafią okazać swoją miłość, zaufanie i wierność. Pozdrawiamy serdecznie!🐾

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy