Twój pies nie chce jeść? Dowiedz się, czym karmić psa niejadka

24 listopada 2023 Redakcja0
co zrobić gdy pies nie chce jeść

Gdy pies nie chce jeść, w głowie właściciela często odgrywają się czarne scenariusze. A może psiak jest chory? Może źle się czuje? Spokojnie – czasami powody braku apetytu są zupełnie błahe. Co zrobić, gdy pies nie chce jeść karmy? Podpowiadamy!

To normalne, że martwisz się o swojego pupila, kiedy nagle przestaje dopisywać mu apetyt. Mamy jednak dobrą wiadomość! Zazwyczaj, kiedy pies nie chce jeść, nie doskwiera mu nic poważnego, a powody braku apetytu są łatwe do wyeliminowania.

Oczywiście zdarza się, że przyczyną są choroby. Mogą to być na przykład infekcje, problemy trawienne, choroby układu pokarmowego i narządów wewnętrznych, cukrzyca, choroby zębów i dziąseł, stawów, a nawet nowotwory.

Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli psiak oprócz tego, że mniej je, jest osowiały, ma mało energii, nie chce się bawić. Umów się na wizytę gdy zauważysz takie objawy jak biegunka, wymioty, ślinotok, problemy z poruszaniem się, czy bóle.

Jeśli nie zaobserwowałeś żadnych dodatkowych niepokojących objawów, na początek przyjrzyj się temu, jak wygląda dieta Twojego pupila.

pies nie chce jeść

Jak karmić psa?

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu psom długiego, aktywnego życia oraz utrzymaniu ich ogólnej kondycji zdrowotnej. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują odpowiednio zbilansowanej żywności, dostarczającej niezbędnych składników odżywczych, aby utrzymać optymalne funkcjonowanie organizmu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje karm dla psów, co umożliwia właścicielom dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb i preferencji ich pupila.

Sucha karma, stanowiąca powszechne wybierane rozwiązanie, charakteryzuje się długim terminem przydatności, łatwością przechowywania i zdolnością do wspomagania higieny jamy ustnej psa.

Z kolei karma mokra może być atrakcyjna dla psów o wybrednym podniebieniu, a także tych, które wymagają dodatkowej wilgoci w diecie. Karmy bezzbożowe są idealnym wyborem dla psów z alergiami pokarmowymi lub wrażliwym układem pokarmowym, eliminując potencjalne źródła alergenów. Dodatkowo, karmy specjalistyczne, takie jak karma dla psów seniorów, szczeniąt czy tych z problemami zdrowotnymi, oferują zindywidualizowane wsparcie dla różnych etapów życia i potrzeb zdrowotnych. Warto zauważyć, że eksperci ds. żywienia psów zawsze zalecają konsultację z weterynarzem w celu doboru najlepszego rodzaju karmy, dostosowanej do specyficznych wymagań i warunków zdrowotnych danego zwierzęcia.

Pies nie je? Poznaj najczęstsze przyczyny

Pies nie chce jeść suchej karmy

Pies niejadek najczęściej będzie odmawiał zjedzenia suchej karmy. Zostawiana raz po raz pełna miska może budzić niepokój u właścicieli, jednak istnieje szereg potencjalnych przyczyn tego zachowania.

Po pierwsze, pies może po prostu odczuwać sytość lub nie być zainteresowany danym rodzajem karmy. Często zdarza się, że zwierzęta, szczególnie te, które mają stały dostęp do jedzenia, mogą być wybredne w wyborze posiłków. Warto również zauważyć, że psy lubią monotonię i brak zmian karmy, jednak , podobnie jak ludzie, mogą czasem odczuwać zmęczenie jedzeniem tej samej diety, co może skłonić je do odmowy spożywania suchego pokarmu.

Dlatego też bacznie obserwuj reakcje zwierzęcia na konkretny rodzaj karmy, a także rozważ możliwość wprowadzenia nieco większej różnorodności w diecie.

Pamiętaj, że sucha karma dla psa zwykle jest mniej smaczna niż mokra. Dlatego najlepsza karma dla psa niejadka to będzie karma mokra, oparta na mięsie i podrobach.

Co zrobić gdy szczeniak nie chce jeść

Szczególnie niepokojąca dla opiekunów jest sytuacja, gdy jedzenia odmawia młody pies. Wszak prawidłowe żywienie młodego psa jest kluczowe dla jego zdrowego rozwoju.

Wzrost i rozwój szczeniąt odbywają się w tempie błyskawicznym, wymagając zrównoważonej diety, obfitującej w niezbędne składniki odżywcze. W przypadku, gdy młody piesek odmawia spożywania posiłków, może to prowadzić do szybszego odwodnienia w porównaniu do psów dorosłych. Dlatego też, jeśli szczeniak nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, zaleca się natychmiastową konsultację z weterynarzem. Brak apetytu u szczeniaka może wynikać z różnych czynników, takich jak stres, zmiana otoczenia, obecność pasożytów lub dyskomfort związany z rosnącymi zębami. Warto natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdy zauważy się pogorszenie apetytu u szczeniaka, aby wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne i uzyskać fachowe porady dotyczące postępowania.

Zabierz miskę, a problem psa niejadka zniknie

Najczęstszą przyczyną braku apetytu u psiaka jest… przekarmianie go przez właściciela. Dorosłe czworonogi powinny jeść 1-2 razy dziennie. U psa soki żołądkowe działają inaczej niż u ludzi, dlatego rzadsze, ale mocne wypełnienie żołądka, jest bardzo istotne. Oznacza to, że karma powinna pojawić się w misce o określonych porach. Co więcej, całość powinna zostać zjedzona w 20 minut. Jeśli pies w tym czasie nie skończy lub nawet nie tknie jedzenia, oznacza to zwykle, że po prostu nie był głodny.

Przerwy między posiłkami pozwalają Twojemu pupilowi poczuć głód, dzięki któremu z apetytem zje podany przez Ciebie posiłek. Jeśli między posiłkami dostanie kawałek kiełbasy ze stołu, resztkę zupy i ciasteczko, nie dziw się, że później pies nie chce jeść psiego jedzenia.

To działa zupełnie tak samo, jak u ludzi. Jeśli Ty całe przedpołudnie będziesz podjadać przekąski, to też nie będziesz mieć ochoty na zdrowy obiad.

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść? Po pierwsze – nie podawaj psu jedzenia ze stołu. Unikniesz dzięki temu nie tylko problemów ze strony układu pokarmowego u psiaka, ale również nie nauczysz go żebrania. Po drugie – zlikwiduj stały dostęp do jedzenia. Jeśli w misce cały czas jest karma, którą psiak może się poczęstować, to wrażenie, że pies za mało je, może być złudne.

Wprowadź regularne posiłki, najlepiej o charakterystycznych porach. Podaj pierwszy posiłek po porannym spacerze, a drugi przed lub po wieczornym. Psiak będzie wiedział, kiedy spodziewać się posiłku (i jakiej ilości) i zje go z apetytem.

dlaczego pies nie chce jeść

Dlaczego pies nie chce jeść? Inne powody braku apetytu

Nie podajesz swojemu psu jedzenia ze stołu, dbasz o stałe posiłki, a pupil nadal nie ma apetytu? Cały czas rozmyślasz o tym, dlaczego pies nie chce jeść? Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy.

Psy, tak samo jak i ludzie, miewają problemy z zębami. Jeśli psiak chętnie zaczyna jeść, jednak po chwili odchodzi od miski, możesz podejrzewać, że problem tkwi w zębach lub dziąsłach. Pies zwyczajnie nie jest w stanie przeżuć posiłku, ponieważ odczuwa ból. Jeśli u swojego psa podejrzewasz tego rodzaju problemy, udaj się do weterynarza. Być może źródłem kłopotów z jedzeniem jest kamień, popsute zęby lub stany zapalne dziąseł. Jeśli chcesz, by Twój pupil miał zdrowe zęby, myj lub szczotkuj mu je regularnie i podawaj specjalne, czyszczące uzębienie gryzaki.

Źródłem niskiego apetytu mogą być również problemy psychologiczne i behawioralne. Jeśli pies tęskni za swoim ulubionym człowiekiem lub przeżywa jakieś nietypowe i stresujące dla niego wydarzenie, może cierpieć na przejściowy brak apetytu. Stresującymi sytuacjami może być na przykład przeprowadzka luby pojawienie się w domu innego zwierzaka. W tym wypadku jednak, po jakimś czasie, kiedy sytuacja stresowa minie, psu powinien wrócić apetyt

pies nie je

Problemem może być również brak ruchu. Każda rasa psów potrzebuje ruchu, choć u jednych ta potrzeba jest większa, u innych mniejsza. Nie ma psa, który nie potrzebuje spaceru dostosowanego do swoich możliwości i kondycji! Jeśli właściciel zaniedbuje spacery, musi liczyć się z tym, że apetyt takiego psiaka będzie mniejszy, niż u aktywnego czworonoga.

Wyjaśniając brak apetytu u psa, należy zacząć od tego, czy jest to nagły spadek, czy może masz w domu nowego pieska i wydaje Ci się, że zjada za mało. Jeśli dotyczy Cię druga sytuacja, może po prostu… tyle mu wystarcza. Nie każdy pies musi rzucać się na jedzenie i zjadać każdą ilość, jaką mu podasz. Być może trafiłeś na egzemplarz ekonomiczny, który je niewiele, ale wystarczająco dla swoich potrzeb.

Zdrowa karma dla psa

Ostatnim powodem, o jakim chcieliśmy wspomnieć, jest nieprawidłowo dobrana karma. Być może ta, którą wybrałeś, nie służy psu, powoduje dolegliwości trawienne, których na pierwszy rzut oka nie widać. A może po prostu Twojemu pupilowi nie smakuje karma, która codziennie ląduje w jego misce? Karma może być też zbyt twarda i sprawiać trudności w pogryzieniu lub zbyt duża – nieprawidłowo dobrana do gabarytów psiaka.

Jeśli chcesz odpowiednio dobrać jedzenie dla swojego pupila, zapoznaj się z ofertą karm Petner dla psów w różnym wieku i różnej wielkości. Możesz również wybrać smak, który bardziej będzie odpowiadał Twojemu pupilowi i z pewnością mu posmakuje. Petner zadba o beztroskę i apetyt twojego Pupila!

gdy pies nie chce jeść

Pies nie chce jeść – podsumowanie

Podsumowując, gdy pies nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, nie zawsze jest to powód do natychmiastowego niepokoju.

Czarne scenariusze o chorobach czy złym samopoczuciu nie zawsze się sprawdzają, a istnieje szereg łatwych do wyeliminowania przyczyn braku apetytu. Chociaż pewne choroby mogą wpływać na apetyt psa, często problem da się łatwo rozwiązać

Warto zwrócić uwagę na regularność posiłków i to, że pies nie powinien mieć stałego dostępu do karmy. Istotną rolę odgrywa jakość karmy, a mnogość pozycji na rynku pozwala dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i preferencji zwierzęcia.

Jeśli jednak wyeliminowałeś błędy w diecie, trybie podawania posiłków oraz zmieniłeś karmę na taką, która w 100% odpowiada Twojemu psiakowi, to… nie zmieniaj już nic więcej. Sposób żywienia psiaków powinien być stały. Mowa tu zarówno o porach karmienia, jak i o rodzaju posiłków. Czworonogom nie służy częsta zmiana rodzajów karmy, warto na dłużej zostać przy tej, która służy i smakuje Twojemu pupilowi.

Jeśli obserwujesz pogorszenie stanu zdrowia psa lub pies odmawia jedzenia przez dłuższy okres, czas na weterynarza. Konsultacja z weterynarzem jest zawsze zalecana, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i uzyskać profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniej diety.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości i pomogliśmy dowiedzieć się, co powoduje brak apetytu u psa.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy