Jak karmić szczeniaka? Żywienie szczeniąt w pigułce

3 listopada 2023 Redakcja0
jak często karmić szczeniaka

Prawidłowe żywienie szczeniąt ma ogromny wpływ na ich rozwój. Właściciele psiaków zadają sobie wiele pytań. Jak często karmić szczeniaka? Jaką karmę wybrać dla szczeniaka? Na co zwrócić uwagę? Dziś rozwiejemy wszystkie te wątpliwości. Zaczynamy!

Żywienie psa jest jednym z filarów jego zdrowia. Wiedza o tym jak karmić szczeniaka jest jeszcze ważniejsza. Pierwsze miesiące życia młodego psa są decydujące dla budowy solidnych podstaw zdrowotnych na przyszłość. Odpowiednie żywienie szczeniaka od najwcześniejszych etapów życia nie tylko zapewnia optymalny rozwój fizyczny, ale odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ich zachowania i temperamentu. W artykule przyjrzymy się znaczeniu właściwie zbilansowanej diety dla szczeniąt. Ponadto, przedstawimy kluczowe zasady żywienia, które powinny być brane podczas karmienia czworonożnych przyjaciół we wczesnym okresie ich życia. A więc jak karmić szczeniaka?

Żywienie szczeniaka – wpływ diety na zdrowie, wygląd i zachowanie psa

Zapotrzebowanie żywieniowe szczeniąt

Ten, kto kiedykolwiek miał do czynienia ze szczeniakiem, wie, jak ruchliwe, ciekawe świata i pełne energii są młode psiaki. Posiłki, które dostają, powinny dawać siłę, odżywiać ciało oraz wspomagać rozwój. Żywienie psów, szczególnie w pierwszych 12 miesiącach ich życia, ma ogromny wpływ na to, jak czworonóg czuje się i wygląda.

Szczenięta rosną bardzo szybko – w większości przypadków stają się dorosłymi osobnikami po 12 (lub w przypadku większych ras 24) miesiącach życia. W tym czasie zwiększają swoją masę od 20 do aż 100 razy! Tak szybki rozwój wymaga zbilansowanej diety i składników odżywczych, które wspomogą proces dojrzewania psiego organizmu. Szczeniak, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, potrzebuje aż trzykrotnie więcej kalorii i dwa razy więcej białka niż dorosły pies!

 By psiak rozwijał się prawidłowo, odpowiednia karma dla szczeniaka musi być więc bogata w składniki odżywcze i skoncentrowana. Nie ma tu miejsca na wypełniacze.

Najważniejsze składniki odżywcze, które musisz wziąć pod uwagę to:

  • białko,
  • tłuszcz,
  • wapń i fosfor,
  • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6,
  • miedź, cynk i witaminy.

jak często karmić psa

Czym grozi nieodpowiednia karma dla szczeniaka?

Wybierając sposób żywienia dla czworonoga, zarówno dla szczeniaka, jak i dla dorosłego psa, należy pamiętać o tym, że niewłaściwy sposób odżywiania może powodować problemy behawioralne. Pies, którego dieta jest nieodpowiednio skomponowana, może być nadaktywny i niespokojny, często i bez konkretnego powodu szczekać oraz wykazywać zwiększoną wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Zła dieta może powodować również trudności w zdobywaniu nowych umiejętności oraz stres, niepokój, a nawet agresję.

Niedobór kluczowych składników odżywczych może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego szczeniaka, opóźnienia wzrostu oraz zaburzeń w rozwoju kości i mięśni.

Odpowiednie karmienie szczeniąt ma również ogromny wpływ na ich wygląd. Dobrze odżywiony pies ma zdrową skórę i piękną, mocną sierść charakterystyczną dla rasy. Psiak, który nie jest odżywiany prawidłowo, może mieć matową, szorstką sierść. Niektóre czworonogi reagują również częstym drapaniem, a na ich skórze mogą pojawić się oznaki wysypki. Źle karmiony szczeniak może mieć słabe pazury i zęby.

Nie tylko niedobór szkodzi szczeniakowi. Nadmiar pewnych składników, takich jak tłuszcze czy kalorie, może przyczynić się do problemów z nadwagą lub otyłością, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia różnorodnych schorzeń, takich jak problemy z sercem czy układem kostno-mięśniowym.

Czego nie może jeść szczeniak?

Wiedza na temat tego, jak często karmić szczeniaka, jest bardzo ważna. Jednak równie istotne czym karmić szczeniaka, jest to czego nie podawać szczeniakowi ani żadnemu psu.

Do produktów tych należą m.in.:

  • czekolada – jest trująca dla psów, ze względu na zawartość teobrominy, substancji bezpiecznej dla ludzi, a dla czworonogów toksycznej,
  • awokado – dla ludzi zdrowy, pełen wartościowych substancji odżywczych owoc, dla psów wręcz przeciwnie – zawartość związku chemicznego o nazwie persin powoduje u zwierząt biegunkę i wymioty,
  • winogrona – te niepozorne owoce również zawierają substancje toksyczne dla psów, wywołujące niewydolność nerek oraz uszkadzające wątrobę.

Czym karmić szczeniaka – podstawy

Karmienie szczeniąt od narodzin do 8 tygodnia

Psi noworodek przez pierwsze 4 tygodnie swojego życia powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy wprowadzić odpowiednio skomponowane preparaty zastępcze. Od 4 tygodnia życia można włączać rozwodniony pokarm stały (zmielone mięso, karma mokra, namoczona karma sucha) stopniowo dołączać coraz bardziej stały. Od 6 do 7 tygodnia życia szczeniaka pokarm może być już wyłącznie stały (wilgotny, albo karma sucha).

Około 8 tygodnia życia, czyli wtedy, gdy szczenięta zwykle przekazywane są do nowych domów, psy zdolne są już do samodzielnego jedzenia odpowiednio dopasowanej karmy.

Najlepsza karma dla szczeniaka – jak ją znaleźć?

Dwumiesięczny szczeniak może już jeść karmę. Pamiętajmy jednak, żeby na razie wybierać tylko specjalne produkty stworzone dla szczeniąt. Karmy dla dorosłych psów zawierają zbyt mało energii i składników odżywczych, zwłaszcza białka i minerałów.

Jeśli chodzi o większe psy, lepiej jest wybrać karmę stworzoną specjalnie dla szczeniąt dużych ras. Tego typu karma zazwyczaj ma niższą zawartość tłuszczu, co zmniejsza ryzyko nadwagi oraz ewentualnych problemów z układem kostnym. Gdy wybieramy gotową karmę dla szczeniąt, warto wybierać mniejsze opakowania, aby produkt został zjedzony szybko i nie stracił na wartości.

Karmę dla dorosłych psów możemy zacząć wprowadzać, gdy piesek osiągnie około 80% swojej docelowej wagi. Wiek, w którym to się stanie, zależy od wielkości naszego pupila. Psy mniejszych ras, na przykład miniaturowych, można zacząć karmić dietą dla dorosłych zwierząt już w wieku 6-7 miesięcy. Średnie i duże psy rosną znacznie wolniej i mogą osiągnąć ten punkt dopiero w wieku 15-18 miesięcy. Młode psy olbrzymich ras powinny pozostawać na diecie dla szczeniąt aż do drugiego roku życia.

karmienie szczeniąt

Ile razy dziennie powinien jeść szczeniak?

Szczeniak w wieku od 6 do 8 tygodni powinien dostawać od 4 do 5 posiłków dziennie.

Od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia: 3-4 posiłki; następnie 2-3 podania, aby stopniowo przyzwyczajać zwierzę do docelowego karmienie (1 lub 2 razy dziennie).

Karmienie szczeniąt powinno również odbywać się o stałych porach. Młode psy bardzo często rzucają się na swoją miskę, sprawiając wrażenie wiecznie głodnych. Mimo to należy konsekwentnie trzymać się stałych pór, a po niedługim czasie pies nauczy się, kiedy i jakie ilości jedzenia dostaje.

Ile razy dziennie powinien jeść pies? Wielu właścicieli zapomina o tym, że miska psiaka nie powinna być zapełniona przez cały dzień. Żywienie szczeniaków często polega na regularnym uzupełnianiu miski, tak, by pies w każdym momencie mógł podejść i zjeść kilka ziarenek – to niewłaściwy nawyk. Prawidłowy proces karmienia wygląda zupełnie inaczej. Karma powinna pojawiać się w misce tylko w wyznaczonych godzinach. Pies na zjedzenie posiłku potrzebuje zwykle około 20 minut. Po tym czasie miska ma być opróżniona, umyta i… pusta aż do kolejnego posiłku.

szczeniaki karmienie

Błędem najczęściej popełnianym przez właścicieli psów jest ich przekarmianie. Nawet jeśli wiedzą oni, ile razy dziennie szczeniak powinien jeść, a psiak ma określone stałe pory, w których karma ląduje w misce, w międzyczasie dokarmiany jest smakołykami. Zarówno tymi przeznaczonymi specjalnie dla psów, jak i tymi ze stołu właścicieli. Takie podjadanie niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy, rozregulowuje jego działanie, a także może prowadzić do otyłości. Dokarmianie szczeniaków, szczególnie przy stole, prowadzi do utrwalenia się szkodliwego i uciążliwego nawyku żebrania, który bardzo trudno wyeliminować u dorosłych psów.

Czym karmić szczeniaka – najczęstsze metody

Pytanie jak karmić szczeniaka nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Metod jest wiele, a najczęstsze to podawanie karmy mokrej lub suchej, przygotowanie domowej diety lub stosowanie diety BARF, opartej na surowym mięsie i produktach nieprzetworzonych. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Wybierz tą, która najlepiej odpowiada potrzebom i preferencjom szczeniaka oraz właściciela. Przeczytaj więcej o najpopularniejszych metodach karmienia szczeniąt:

Karma mokra dla szczeniaka

Mokra karma dla szczeniąt będzie naturalnym przedłużeniem płynnego pokarmu.

Jedną z głównych zalet mokrej karmy jest jej miękka struktura. Mokra karma jest delikatna i łatwo można ją połączyć z wodą lub mlekiem dla szczeniąt. To znacznie ułatwia jedzenie szczeniakom z niepełnym kompletem ząbków. Dodatkowo, ze względu na wysoką wilgotność, mokra karma może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu, co jest szczególnie istotne w przypadku szczeniąt, które mogą być bardziej narażone na odwodnienie w porównaniu z dorosłymi psami.

Jednakże, istnieją również pewne wady związane z mokrą karmą dla szczeniąt. Jedną z nich jest krótszy czas trwałości w porównaniu z suchą karmą. Pamiętaj, by otwartą karmę mokrą zawsze przechowywać w lodówce i sprawdzić maksymalny czas przechowywania podawany przez producenta.

Mokra karma, pomimo swoich korzyści, często charakteryzuje się niższą gęstością energetyczną w porównaniu z suchą karmą. Niższa kaloryczność mokrej karmy może okazać się niewystarczająca do pokrycia wzrastających potrzeb energetycznych psiaka. Istnieje ryzyko, że szczenięta, które polegają wyłącznie na mokrej diecie, mogą doświadczać niedoborów energetycznych. To z kolei może prowadzić do opóźnień w rozwoju, zmęczenia i ogólnego osłabienia.

W związku z tym, choć mokra karma jest odpowiednią opcją ze względu na swoją wilgotną konsystencję i apetyczny smak, konieczne jest monitorowanie wzrostu i zachowania szczeniaka. Dzięki temu upewnimy się, że zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt jest zaspokajane w sposób odpowiedni.

Dlatego też, decydując się na mokrą karmę dla szczeniąt, istotne jest świadome uwzględnienie zarówno korzyści, jak i potencjalnych wyzwań z nią związanych.

Warto od samego początku postawić na odpowiednio zbilansowaną, pełnoporcjową karmę. Powinna mieć prosty skład, złożony ze starannie wyselekcjonowanych składników.

Sucha karma dla szczeniaka

Karma sucha dla szczeniąt jest często preferowanym wyborem przez opiekunów psów ze względu na szereg korzyści, które oferuje.

Wybór suchej karmy, jako sposobu karmienia psiaka, jest ogromną wygodą dla właściciela. Mając wiedzę o tym, jak często karmić szczeniaka, należy tylko w ustalonych godzinach nasypać odpowiednią ilość do miseczki. Tak niewiele wystarczy, by mieć pewność, że szczeniak otrzyma odpowiednio zbilansowaną i dostosowaną do swojego wieku oraz gabarytów porcję składników odżywczych i witamin. Jedyne, o czym należy pamiętać, to regularne uzupełnianie zapasów karmy w domu.

Większa gęstość energetyczna suchej karmy dla szczeniaka sprawia, że może ona skuteczniej zaspokajać rosnące potrzeby szczeniąt, zapewniając im odpowiednią ilość kalorii niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto karma sucha ma dłuższy czas trwałości w porównaniu z karmą mokrą i nie wymaga warunków chłodniczych. To sprawia, że jest idealna dla opiekunów, którzy preferują wygodę i elastyczność w przypadku karmienia szczeniaka.

Jednakże, karma sucha może czasami być mniej atrakcyjna dla niektórych szczeniąt. Ze względu na jej mniej intensywny smak i twardą konsystencję, niektóre psiaki mogą odmawiać jedzenia jej mimo głodu. Ponadto, ze względu na jej niską wilgotność, szczenięta są narażone na problemy z nawodnieniem, szczególnie jeśli nie są jeszcze nauczone pić wody z miski.

W związku z tym, choć karma sucha stanowi wygodną metodę żywienia szczeniąt, musisz pamiętać o podawaniu psu również innych pokarmów oraz monitorować czy wystarczająco dużo pije.

ile razy dziennie powinien jeść pies

Dieta BARF dla szczeniaka

Alternatywami dla gotowej karmy są dieta domowa oraz dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food). To dwie metody żywienia szczeniąt, które zdobywają coraz większą popularność wśród właścicieli psów. Dieta domowa polega na przygotowywaniu posiłków dla szczeniąt w domu. Zazwyczaj taka dieta szczeniaka jest oparta na gotowanym mięsie, warzywach i innych składnikach. Z kolei dieta BARF skupia się na karmieniu surowym mięsem, kośćmi, warzywami i innymi naturalnymi produktami, np. jajkami.

Zaletą tych diet jest większa kontrola nad składnikami spożywanymi przez szczenięta oraz możliwość dostosowania diety do indywidualnych potrzeb żywieniowych i preferencji. Dodatkowo, zwolennicy tych diet podkreślają potencjalne korzyści zdrowotne. Wśród nich znajduje się poprawa kondycji skóry i sierści, lepsza przyswajalność składników odżywczych oraz mniejsze ryzyko alergii pokarmowych.

Jednakże, istnieją pewne wady związane z tymi dietami. W przypadku samodzielnie komponowanych diet istnieje ryzyko niedoboru lub nadmiaru niektórych składników odżywczych, jeśli nie jest ona odpowiednio zbilansowana. Ponadto, przygotowywanie domowych posiłków dla szczeniąt może być czasochłonne i wymagać szczegółowej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych psów.

Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na dietę domową lub dietę BARF dla swojego szczenięcia, skonsultuj się z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia zwierząt. Taka osoba pomoże odpowiednio zbilansować dietę oraz będzie monitorować stan zdrowia psa. Wielką pomocą są też społeczności miłośników diet alternatywnych, których członkowie nieustannie dokształcają się w temacie diety dla szczeniaka.

Jak karmić szczeniaka – podsumowanie

Właściciele małych psów mogą potwierdzić, jak absorbujące są szczeniaki. Karmienie w odpowiednich ilościach i godzinach, codzienne spacery, obowiązkowe szczepienia, zapewnienie psiakowi rozrywki i wiele innych. Nie bez powodu mówi się jednak, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego przywiązanie, oddanie i ilość radości, jaką czworonóg wprowadza do życia swojego właściciela, rekompensuje wszystkie trudy i poświęcony czas.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wiele Twoich wątpliwości i doskonale wiesz już, jak karmić szczeniaka.

baner reklamowy z karmą dla psa

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy