Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZdrowieKrew z nosa u psa. Dlaczego psu leci krew z nosa?

9 grudnia 2019 Redakcja0
dlaczego-psu-leci-krew-z-nosa

Jednym z niepokojących objawów, który może pojawić się u naszego pupila, jest krew z nosa u psa. Jakie są jego przyczyny i jak zachować się w momencie, gdy psu leci krew z nosa? O tym dowiesz się z artykułu!

Jako odpowiedzialni właściciele naszych czworonogów staramy się dbać o ich dobre samopoczucie i zdrowie. Odpowiednio zbilansowane posiłki, świeża woda do picia, codzienne długie spacery, zabawy na powietrzu, wygodne posłanie, odpowiednia profilaktyka. To tylko niewielki procent potrzeb, jakie musimy zapewnić naszemu pupilowi.

Do obowiązków właściciela należy także wnikliwa obserwacja swojego przyjaciela. Każde odstępstwo od normy powinno być tak naprawdę traktowane poważnie i konsultowane z lekarzem weterynarii. Jak reagować, gdy pojawi się krwotok z nosa u psa?

Krew z nosa u psa – jakie mogą być jego przyczyny?

Przyczyny krwawień z nosa mogą być bardzo różne. Dolegliwość ta może pojawić się u każdego psa, u szczeniaka, psa dorosłego, seniora, psa rasowego, czy kundelka. Krwawienie z otworów nosowych może występować w przypadku uszkodzeń w okolicy nosa, przy chorobach dróg oddechowych i chorobach ogólnych, przy stanach zapalnych tła alergicznego lub zakaźnego, przy obecności ciała obcego, zaburzeniach krzepnięcia, nadciśnieniu, czy nawet nowotworach.

Jeśli zaobserwujesz wypływającą krew z nosa u psa, od razu udaj się z nim do lekarza weterynarii. Przyczyny mogą być zupełnie błahe, ale zdarza się, że objaw ten zwiastuje bardzo poważną chorobę. Lekarz weterynarii poprosi Cię o dokładne opisanie zauważonych przez Ciebie objawów. Przypomnij sobie, jak wyglądała wydzielina z nosa, czy była to świeża krew, czy ropny wypływ podbarwiony krwią. Krwawienie ustąpiło samoistnie, czy pojawiło się z jednej, czy z obu dziurek nosowych? Jednostronny wypływ zwykle występuje w przypadku zmian miejscowych (ciała obce, urazy), natomiast wypływ obustronny związany jest z chorobami uogólnionymi (zaburzenia krzepnięcia).

psu leci krew z nosa

Ważne jest również pytanie o czas trwania i intensywność krwawienia oraz ewentualne zabiegi lecznicze i podawane leki. Wszystkie te informacje mogą okazać się bardzo przydatne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Dlaczego psu leci krew z nosa? Poniżej opiszę kilka najczęstszych przyczyn.

  • Limfoplazmocytarne zapalenia jamy nosowej

Inaczej przerostowe zapalenie błony śluzowej nosa. Pierwotna przyczyna nie jest znana. Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu immunologicznym. Limoplazmocytarne zapalenie jamy nosowej spotykane jest najczęściej u psów ras dużych, długo- i średnioczaszkowych, w średnim wieku i starszych, bez względu na płeć. Często powikłane jest zakażeniami bakteryjnymi. W obrazie klinicznym obserwujemy śluzowy, śluzowo-ropny, bądź krwisty wypływ z jednego lub obu nozdrzy, który może utrzymywać się miesiącami, a nawet latami, ciągle lub z przerwami. Obrzęk błony śluzowej jamy nosowej utrudnia oddychanie. Pojawia się kaszel, kichanie, chrapliwy oddech, a także objawy związane z zapaleniem spojówek – łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk spojówek.

  • Ciała obce

Krew z nosa u psa może wskazywać na obecność ciała obcego. Najczęściej pojawia się w miesiącach jesiennych lub letnich u psów intensywnie węszących. U psów 30% ciał obcych dostaje się do przewodów nosowych od strony gardła, pozostała część od strony przednich otworów nosowych.

  • Zapalenia grzybicze

Kolejną przyczyną nawracających krwawień z nosa są zapalenia grzybicze. Grzybicze zapalenia błony śluzowej nosa najczęściej obserwowane jest u zwierząt o obniżonej odporności – osobników młodych, seniorów, schorowanych, po długotrwałej terapii sterydami czy antybiotykami.

  • Pasożyty

Pneumonyssoides caninum jest roztoczem zasiedlającym przewody nosowe i zatoki przynosowe u psów i dziko żyjących psowatych, głównie w krajach tropikalnych. Pojedyncze przypadki rozpoznawano w wielu krajach całego świata, w tym również w Polsce.

  • Urazy

Dosyć częstą przyczyną krwawień z nosa są urazy mechaniczne. Silne krwotoki w takich sytuacjach mogą być połączone z zassaniem krwi i prowadzić do zagrażającej życiu duszności lub wymiotów.

krwotok z nosa u psa

  • Choroby ogólne

Krwotok z nosa, oprócz przyczyn miejscowych, może być związany z chorobami ogólnymi. Mogą to być zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie, ciężkie choroby wątroby, choroby zakaźne takie jak leiszmanioza, erlichioza.

  • Nowotwory

Ważną przyczyną krwawień z nosa są nowotwory jamy nosowej. Do nowotworów najczęściej występujących w przewodach nosowych psów należą gruczolakoraki, rak płaskonabłonkowy, kostniakowłókniakochrzęstniakomięsak, chłoniak, czerniak, śluzak. Nowotwory jam nosowych stwierdzane są przede wszystkim u psów średnio- i długoczaszkowych ras średnich i dużych (owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery, spaniele, owczarki collie) w podeszłym wieku.

  • Polipy

Rozrost polipa w jamie nosowej również może być przyczyną krwawień. Oprócz pojawiającej się krwi, czy innej wydzieliny z nosa, pies może mieć trudności z oddychaniem, nadmiernie kichać, podczas oddychania mogą pojawić się świsty czy furczenia wydobywające się z nosa.

  • Choroby zębów

Kolejną przyczyną krwawień z nosa są choroby zębów. Ropnie korzeni, czy nawet przetoki, mogą powodować takie objawy.

Krwawienie z nosa u psa – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Oprócz pojawiającej się krwi z jamy nosowej, mogą pojawić się dodatkowe objawy. Krwawienie z nosa u psa może występować wraz z  kichaniem, któremu towarzyszy wypływ krwi, pociąganiem nosem, brzydkim zapachem z jamy ustnej w przypadku problemów z zębami, nieprzyjemnym zapachem z nosa, głośnym oddechem, furczeniem i świstami wydobywającymi się z nosa.

Inne objawy to utrata apetytu, osowienie, czy czarne stolce, spowodowane połykaniem większej ilości krwi.

krwawienie z nosa u psa

Krew z nosa u psa – pierwsza pomoc

Każde krwawienie z nosa u psa powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii. Jeśli zauważysz nagłe krwawienie z dziurek nosowych u swojego pupila, zachowaj spokój i staraj się nie przekazywać swojego zdenerwowania psu, ponieważ podniesione ciśnienie na pewno nie pomoże w zatamowaniu krwawienia.

Jak powinno przebiegać tamowanie krwotoku z nosa u psa? Przyłóż delikatnie chusteczkę higieniczną lub wacik do nosa psa. Sprawdź, czy nie ma jakiejś rany w okolicy nosa. Sprawdzaj wacikiem, czy ilość wydobywającej się krwi ulega zmniejszeniu. Możesz także zrobić psu zimny okład, przykładając zwilżoną szmatkę na grzbiet nosa. Jeśli krwawienie nie ustaje, zabierz szybko psa do najbliższej kliniki weterynaryjnej.

Jak prawidłowo zdiagnozować krwawienie z nosa u psa?

Jak widzimy, krwotok z nosa u psa może mieć bardzo dużo przyczyn. Wymienione zostały tylko te najważniejsze, natomiast możliwe są również inne. Z tego względu czasami postawienie prawidłowej diagnozy może nastręczać bardzo dużo trudności.

Lekarz weterynarii musi dysponować także odpowiednim sprzętem, ponieważ niekiedy postawienie prawidłowej diagnozy wymaga przeprowadzenia badania rinoskopowego, czyli obejrzenia jam nosowych za pomocą endoskopu. Dzięki temu lekarz weterynarii jest w stanie zajrzeć głębiej. Badanie takie pozwala także na pobranie ewentualnych próbek do dalszego badania, np. histopatologicznego. Pozwoli to na ustalenie przyczyny, która wywołuje krwawienie z nosa u psa. Możliwe, że lekarz zleci także dodatkowe badania – ogólne badania krwi, sprawdzenie czynników krzepnięcia, pomiar ciśnienia, test na choroby odkleszczowe, USG jamy brzusznej.

krew z nosa u psa

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. Zadbaj o regularne odrobaczanie, stosowaniu preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym, regularne szczepieniu. Stawiaj się na kolejne, wyznaczone przez lekarza weterynarii kontrolne wizyty. Lekarz przed każdym szczepieniem ma obowiązek klinicznego zbadania Twojego pupila. Jeśli cokolwiek go zaniepokoi, zleci dodatkowe badania (np. badanie krwi czy moczu).

Pamiętaj, żeby dobrze obserwować swojego czworonożnego przyjaciela i w razie zauważenia jakichkolwiek objawów udać się z nim na wizytę. Dbaj o swojego pupila poprzez podawanie mu odpowiednio zbilansowanej karmy i utrzymuj go w dobrej kondycji fizycznej.  Na pewno odwdzięczy Ci się swoją bezgraniczną i bezinteresowną miłością.

Magdalena Kozioł

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *