Krew z nosa u psa. Dlaczego psu leci krew z nosa?

3 listopada 2023 Magdalena Kozioł0
dlaczego psu leci krew z nosa

Gdy psu leci krew w nosa, niejeden opiekun może wpaść w panikę. Dowiedz się więc co robić w takiej sytuacji.  Jakie są jej przyczyny i jak zachować się w momencie, gdy widzisz lecącą krew z nosa u psa? O tym dowiesz się z artykułu!

Przyczyny krwawień z nosa mogą być bardzo różne. Dolegliwość ta może pojawić się u każdego psa, u szczeniaka, psa dorosłego, seniora, psa rasowego, czy kundelka. Krwawienie z otworów nosowych może występować w przypadku uszkodzeń w okolicy nosa, przy chorobach dróg oddechowych i chorobach ogólnych, przy stanach zapalnych tła alergicznego lub zakaźnego, przy obecności ciała obcego, zaburzeniach krzepnięcia, nadciśnieniu, czy nawet nowotworach.

Krew z nosa u psa – jak reagować?

Jeśli zaobserwujesz krwotok z nosa u psa, od razu udaj się z nim do lekarza weterynarii. Przyczyny mogą być zupełnie błahe, ale zdarza się, że objaw ten zwiastuje bardzo poważną chorobę. Lekarz weterynarii poprosi Cię o dokładne opisanie zauważonych przez Ciebie objawów, dlatego postaraj się zapamiętać:

  • Jak wyglądała wydzielina z nosa
  • Czy była to świeża krew, czy ropny wypływ podbarwiony krwią
  • Czy krwawienie ustąpiło samoistnie
  • Krew pojawiła się z jednej, czy z obu dziurek nosowych? Jednostronny wypływ zwykle występuje w przypadku zmian miejscowych (ciała obce, urazy), natomiast wypływ obustronny związany jest z chorobami uogólnionymi (zaburzenia krzepnięcia).
  • Czas trwania i intensywność krwawienia
  • Ewentualne zabiegi lecznicze i podawane leki.

Wszystkie te informacje mogą okazać się bardzo przydatne w postawieniu prawidłowej diagnozy.

psu leci krew z nosa

Dlaczego psu leci krew z nosa?

Poniżej opiszę kilka najczęstszych przyczyn.

Ciała obce w nosie psa

Krew z nosa u psa może wskazywać na obecność ciała obcego. Najczęściej pojawia się w miesiącach jesiennych lub letnich u psów intensywnie węszących. U psów 30% ciał obcych dostaje się do przewodów nosowych od strony gardła, pozostała część od strony otworów nosowych.

Zapalenia grzybicze 

Kolejną przyczyną nawracających krwawień z nosa są zapalenia grzybicze. Grzybicze zapalenia błony śluzowej nosa najczęściej obserwowane jest u zwierząt o obniżonej odporności – osobników młodych, seniorów, schorowanych, po długotrwałej terapii sterydami czy antybiotykami.

Urazy psiego nosa

Dosyć częstą przyczyną krwawień z nosa są urazy mechaniczne. Silne krwotoki w takich sytuacjach mogą być połączone z zassaniem krwi i prowadzić do zagrażającej życiu duszności lub wymiotów.

krwotok z nosa u psa

Choroby ogólne psa

Krwotok z nosa, oprócz przyczyn miejscowych, może być związany z chorobami ogólnymi. Mogą to być zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie, ciężkie choroby wątroby, choroby zakaźne takie jak leiszmanioza, erlichioza.

Przerostowe zapalenie błony śluzowej nosa

Choroba fachowo nazywa się limfoplazmocytarne zapalenie jamy nosowej, a jej pierwotna przyczyna nie jest znana. Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu immunologicznym. Przerostowe zapalenie błony śluzowej spotykane jest najczęściej u psów ras dużych, w średnim wieku i starszych, bez względu na płeć. Często połączone jest z zakażeniami bakteryjnymi. W trakcie choroby obserwujemy śluzowy, śluzowo-ropny, bądź krwisty wypływ z jednego lub obu nozdrzy, który może utrzymywać się miesiącami, a nawet latami, ciągle lub z przerwami. Obrzęk błony śluzowej jamy nosowej utrudnia oddychanie. Pojawia się kaszel, kichanie, chrapliwy oddech, a także objawy związane z zapaleniem spojówek – łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk spojówek.

Nowotwory u psa

Ważną przyczyną krwawień z nosa są nowotwory jamy nosowej. Do nowotworów najczęściej występujących w przewodach nosowych psów należą gruczolakoraki, rak płaskonabłonkowy, chłoniak, czerniak, śluzak. Nowotwory jam nosowych zdarzają się przede wszystkim u psów ras średnich i dużych (owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery, spaniele, owczarki collie) w podeszłym wieku.

Polipy w nosie psa

Rozrost polipa w jamie nosowej również może być przyczyną krwawień. Oprócz pojawiającej się krwi, czy innej wydzieliny z nosa, pies może mieć trudności z oddychaniem, nadmiernie kichać, podczas oddychania mogą pojawić się świsty czy furczenia wydobywające się z nosa.

Choroby zębów psa

Kolejną przyczyną krwawień z nosa są choroby zębów. Ropnie korzeni, czy nawet przetoki, mogą powodować takie objawy.

Krwawienie z nosa u psa – jakie inne objawy mogą mu towarzyszyć?

Oprócz pojawiającej się krwi z nosa psa, mogą pojawić się dodatkowe objawy. Krwawienie z nosa u psa może występować wraz z kichaniem, któremu towarzyszą krople krwi, pociąganiem nosem, brzydkim zapachem z jamy ustnej w przypadku problemów z zębami, nieprzyjemnym zapachem z nosa, głośnym oddechem, furczeniem i świstami wydobywającymi się z nosa.

Inne objawy to utrata apetytu, osowienie, czy czarne stolce, spowodowane połykaniem sączącej się krwi.

krwawienie z nosa u psa

Krew z nosa u psa – pierwsza pomoc

Jeśli zauważysz nagłe krwawienie z dziurek nosowych u swojego pupila, zachowaj spokój i staraj się nie przekazywać swojego zdenerwowania psu, ponieważ podniesione ciśnienie na pewno nie pomoże w zatamowaniu krwawienia.

Jak powinno przebiegać tamowanie krwotoku z nosa u psa? Przyłóż delikatnie chusteczkę higieniczną lub wacik do nosa psa. Sprawdź, czy nie ma jakiejś widocznej rany w okolicy nosa. Sprawdzaj wacikiem, czy ilość wydobywającej się krwi ulega zmniejszeniu. Możesz także zrobić psu zimny okład, przykładając zwilżoną szmatkę na grzbiet nosa.

Jeśli krwawienie ustanie, a pies nie ma problemów z oddychaniem zaplanuj wizytę u weterynarza na najbliższe dni. Jeśli krwawienie nie ustaje, zabierz szybko psa do najbliższej kliniki weterynaryjnej.

Pamiętaj – każde krwawienie z nosa u psa powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. 

Jak rozpoznać krwawienie z nosa u psa?

Jak widzimy, krwotok z nosa u psa może mieć bardzo dużo przyczyn. Wymieniliśmy tylko te najważniejsze, natomiast możliwości jest wiele. Z tego względu czasami postawienie prawidłowej diagnozy może nastręczać bardzo dużo trudności i zawsze jest konieczna konsultacja z lekarzem.

Niekiedy postawienie prawidłowej diagnozy wymaga obejrzenia jam nosowych za pomocą endoskopu. Dzięki temu lekarz weterynarii jest w stanie zajrzeć głębiej. Badanie takie pozwala także na pobranie ewentualnych próbek do dalszego badania, np. histopatologicznego. Pozwoli to na ustalenie przyczyny, która wywołuje krwawienie z nosa u psa. Możliwe, że lekarz zleci także dodatkowe badania – ogólne badania krwi, sprawdzenie czynników krzepnięcia, pomiar ciśnienia, test na choroby odkleszczowe, USG jamy brzusznej.

krew z nosa u psa

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

Zadbaj o:

  • regularne odrobaczanie,
  • stosowanie preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym,
  • regularne szczepienia.

Stawiaj się na kolejne, wyznaczone przez lekarza weterynarii kontrolne wizyty. Lekarz przed każdym szczepieniem ma obowiązek klinicznego zbadania Twojego pupila. Jeśli cokolwiek go zaniepokoi, zleci dodatkowe badania (np. badanie krwi czy moczu).

Pamiętaj, żeby dobrze obserwować swojego czworonożnego przyjaciela i w razie zauważenia jakichkolwiek objawów udać się z nim na wizytę. Dbaj o swojego pupila poprzez podawanie mu odpowiednio zbilansowanej karmy i utrzymuj go w dobrej kondycji fizycznej.  Na pewno odwdzięczy Ci się swoją bezgraniczną i bezinteresowną miłością.

Autor:

autor: Magdalena Kozioł

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy