Jak odchudzić kota? Porady dla właściciela kota z nadwagą

7 listopada 2023 Redakcja0

Nadwaga u kota może przynieść wiele negatywnych konsekwencji dla jego zdrowia. Jeśli po wizycie kontrolnej u weterynarza okazało się, że mruczek znów przybrał na wadze, a jego żebra trudno wyczuć pod grubą warstwą tłuszczu, to czas na zdecydowaną reakcję. Podpowiadamy zatem, jak odchudzić kota i zadbać o jego zdrowie!

Prawidłowa waga kota to problematyczna kwestia. Otyłe koty często stają się bohaterami zdjęć krążących w sieci i „zabawnych” filmików. Problemu grubych kotów nie można jednak bagatelizować, ponieważ zwiększa ona ryzyko wystąpienia różnych chorób. Jak odchudzać kota skutecznie? Dowiedz się jak dbać o koty z nadwagą.

Przyczyny otyłości u kota

Otyłość u twojego kota może wynikać z kilku głównych czynników, których musisz mieć świadomość:

  • Nadwaga u kota często rozwija się jako efekt monotonnego trybu życia oraz braku aktywności fizycznej.
  • Spożywanie zbyt dużej ilości kalorii. Może to być spowodowane nieodpowiednią dietą, przez którą kot musi zjeść więcej karmy, aby zaspokoić swoje potrzeby, a może wynikać z niekontrolowanego podawania smaczków. Pamiętaj, że przysmaki zwykle są bardziej kaloryczne, niż karma!
  • Przyjmowanie leków sterydowych lub hormonalnych może powodować zwiększony apetyt. Jeśli Twój kot przyjmuje sterydy, kontroluj jego dietę jeszcze uważniej
  • Prawidłowa waga kota a wiek, to również ważna kwestia. U kotów po siódmym roku życia metabolizm zwalnia, co przyczynia się do zwiększania masy ciała. Koty dojrzałe potrzebują więcej zachęty do ruchu oraz dopasowanej dawki karmy, aby waga kota nie rosła.
  • Pewne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, problemy z trzustką czy cukrzyca, mogą przyczyniać się do nadwagi u kota.
  • Czy rasa ma znaczenie? Tak, rasa oraz predyspozycje genetyczne, takie jak u kotów krótkowłosych w typie europejskim, mogą zwiększać podatność na tycie.
  • Statystycznie kocury mają większe ryzyko nadwagi niż kotki.

Jak odchudzić kota domowym sposobem?

Jeśli Twój kot ma zaawansowaną otyłość, proces odchudzania najlepiej jest przeprowadzić pod nadzorem lekarza weterynarii. On dobierze karmę i przekaże inne zalecenia. Gdy Twój kot jest jedynie lekko zaokrąglony, możesz działać samodzielnie.

Zacznij od zabrania kotu stałego dostępu do jedzenia. To pierwszy i podstawowy krok, żeby rozpocząć skuteczne odchudzanie kota.

Mruczek, który ma dostęp do jedzenia przez cały dzień, będzie je sobie porcjował tak, jak ma ochotę. Koty często też jedzą z nudów, tak jak i ludzie.

Drugi krok to przejście na karmę mokrą. Karma sucha dla kota jest znacznie bardziej skoncentrowana, a więc kot przyjmuje więcej kalorii. Zdecydowanie zdrowiej dla kota będzie, jeśli w jego jadłospisie wystąpi wyłącznie mokry pokarm, z którym łatwiej rozpocząć odchudzanie.

Zadbaj o regularność posiłków. Musisz wiedzieć, że koty jedzą często, ale niewielkie objętościowo posiłki. Postaw na co najmniej cztery dziennie. Wydaje Ci się to trudne do osiągnięcia przy Twoim trybie życia? Podaj jeden od razu po wstaniu, następny zaraz przed wyjściem do pracy, kolejny po powrocie do domu i ostatni tuż przed snem. Jeśli to niemożliwe, zorganizuj chociaż trzy posiłki w ciągu dnia. Istnieją też specjalne miski z timerem, które otwierają się o konkretnej godzinie.

Sprawdź, jaką kaloryczność mają przysmaki podawane zwierzakowi. Są one niewielkie, a mruczki je uwielbiają. To z kolei sprawia, że możesz podawać ich dziennie zbyt dużo, prowadząc w ten sposób nieświadomie do znacznego zwiększenia dziennej kaloryczności posiłków.

Podaną ilość przysmaków trzeba zawsze uwzględnić w dziennej racji pokarmowej. Sprawdź także zawartość tłuszczu w smaczkach. Być może uda znaleźć się takie, które mają go mniej, a są bogatsze w białko. Dobrym rozwiązaniem są przysmaki liofilizowane – najczęściej zawierają 100% mięsa i niewielką ilość tłuszczu. Pamiętaj jednak, że dieta odchudzająca dla kota powinna uwzględniać smakołyki jak najrzadziej.

Zastanawiając się, jak odchudzić kota, nie zapomnij o ruchu. Aktywność oprócz diety to kolejny krok w walce o zdrową sylwetkę. Jeśli jednak zwierzę jest otyłe i ma problemy ze stawami, poczekaj, aż zrzuci nieco przy pomocy samej diety.

Jeśli natomiast kłopot nie jest jeszcze aż tak zaawansowany, wprowadź ruch do codzienności zwierzęcia. Szczególnie ważne jest odtwarzanie cyklu łowieckiego. Umożliwiając kotu przeprowadzenie cyklu łowieckiego dbasz nie tylko o ruch pupila, lecz także spełnienie jego naturalnych potrzeb. Wykorzystaj wędkę, którą Twój kot musi upolować. Po zabawie podaj zwierzakowi posiłek. Taka kolejność odtwarza zachowanie kota w naturze.

Stwórz też swojemu kotu przestrzeń do samodzielnego spędzania czasu w aktywny sposób. Koty uwielbiają obserwować świat z góry. Rzadko który kot nie będzie chciał korzystać z wysokich półek i drapaków. Możesz pokusić się też o ruchome zabawki – jest duża szansa, że nawet dorosły kot będzie chętnie ganiał toczącą się po podłodze piłkę z dzwoneczkiem w środku.

Nie chcesz zupełnie rezygnować z przysmaków? Podawaj je w taki sposób, żeby ich zdobycie stanowiło dla zwierzaka wyzwanie. Świetnie sprawdzą się kule-smakule. Żeby wydobyć z nich przysmak, mruczek musi się nieco natrudzić. Dzięki temu przy okazji dbasz o jego ruch.

Karma odchudzająca dla kota – czy jest potrzebna?

Wiesz już, od czego zacząć odchudzanie kota. Czy potrzebna jest do tego celu karma typu light? Niekoniecznie. Postaw na mokrą karmę o dużej zawartości mięsa i podrobów. Podawaj ją kilka razy dziennie w małych porcjach. Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Na puszce czy saszetce znajdziesz informację, jaka dawka będzie odpowiednia dla kota o Twojej wadze. Jeśli chcesz kota odchudzić, podawaj odrobinę mniej. Musisz jednak dopasować ilość pokarmu do potrzeb Twojego pupila i jego aktywności. Tak jak u człowieka dieta 1000 kcal jest niezdrowa, tak u zwierzęcia również nie powinno się rozpoczynać jej w radykalny sposób.

Jak odchudzić kota po sterylizacji

Po kastracji i sterylizacji u kotów dochodzi do dużych zmian w organizmie. Wielu opiekunów twierdzi, że ten ważny zabieg przyczynił się do zwiększenia wagi pupila. Pamiętaj jednak, że to od Ciebie zależy, jaką dawkę karmy zwierzę będzie otrzymywać i tym samym, czy uda mu się zachować sylwetkę sprzed operacji. Jeśli Twój wykastrowany kot ma nadwagę, przy jego odchudzaniu stosuj się do ogólnych zasad.

Najważniejsze jest, żeby odchudzanie kota po sterylizacji przeprowadzać powoli. Nie można głodzić zwierzęcia. Proces powinien być powolny, żeby nie sprawiać pupilowi cierpienia oraz uniknąć szybkiego powrotu do nieprawidłowej wagi w niedalekiej przyszłości.

Jak odchudzać kota po sterylizacji? Nie różni się to od procesu odchudzania u zwierząt, które dawno są już po zabiegu lub dopiero mają go przejść. Ważna jest mokra, wartościowa karma, zawierająca dużą ilość mięsa. Posiłki powinny być małe objętościowo, ale podawane często. Żeby kot po kastracji nie przytył, konieczne jest wprowadzenie aktywności. Wędka, rozbudowanie pionowej przestrzeni, interaktywne zabawki – stosuj to, co zachęci Twojego zwierzaka, by wstał z legowiska.

Odchudzanie kota – podsumowanie

Wiesz już, jak zwalczyć otyłość u kota. Rozpocznij ten proces, jeśli zauważasz, że zwierzę przybrało na wadze. Dzięki temu zredukujesz ryzyko wystąpienia cukrzycy czy problemów ze stawami. Jeśli nie masz pewności, jak rozpocząć dietę u mruczka, skorzystaj z pomocy dietetyka zwierzęcego. Staraj się jednak, by Twój mruczący przyjaciel nigdy nie zmagał się z nadprogramowymi kilogramami, bo walka z nimi jest wyzwaniem zarówno dla Ciebie, jak i dla niego.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy