Dlaczego koty mruczą? Odpowiadamy!

12 października 2021 Redakcja0
dlaczego koty mruczą

Wszyscy wiedzą, że koty mruczą. W końcu w języku polskim mówi się nawet potocznie „mruczki” – to słowo pochodzi właśnie od naturalnego dźwięku, który wydaje każdy kot. Jaką rolę pełni i czym właściwie jest mruczenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Kocie mruczenie jest niezwykle przyjemne. To właśnie ono przyczyniło się też w pewnym stopniu do tego, że koty zyskały miano towarzyszy człowieka i przestały pełnić rolę wyłącznie użytkową. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty mruczą? Skąd bierze się ten dźwięk, jak powstaje i z czym jest związany? Odpowiedź czeka poniżej.

Niezwykłe kocie mruczenie

Mruczenie stanowi zjawisko charakterystyczne dla kotów domowych. W świecie zwierząt jest bowiem ewenementem na niespotykaną skalę. Koty domowe mruczą, ale już ich dzicy kuzyni, wielkie koty (jak lwy czy tygrysy) nie mają tej możliwości. Gdy tygrys jest zadowolony nie mruczy, ponieważ nie ma tego w naturze, a budowa jego organizmu wcale na to nie pozwala. Tygrys w momencie, gdy czuje się szczęśliwy i bezpieczny, przymyka oczy. To najwyższy poziom relaksu i okazania zaufania – w końcu w ten sposób ogranicza sobie pole widzenia i wystawia się na atak.

Mruczenie kota nadal jest tematem wielu badań i dociekań naukowców. Czemu koty mruczą? Co oznacza mruczenie kota? Na te pytania można już poznać odpowiedzi, ale wcale nie oznacza to, że temat został całkowicie wyczerpany. W końcu koty to nadal bardzo tajemnicze istoty i pewnie jeszcze wielokrotnie zaskoczą ludzi.

dlaczego koty mrucza

Mruczenie kota – czym właściwie jest?

Mruczenie kota to zdecydowanie ewenement w świecie przyrody. I to nie tylko ze względu na specyficzne dźwięki, których nie potrafi wydawać żadne inne zwierzę. Warto podkreślić, że koty mruczą całym ciałem – wprawiają je wtedy w drgania o naprawdę różnorodnej częstotliwości: od 25 do nawet 150 Hz. Tak naprawdę nie wiadomo, czemu koty mruczą ze względów czysto biologicznych. To nadal jedna z zagadek, które do tej pory nie zostały rozwiązane przez naukę.

Istnieje mnóstwo teorii dotyczących tego, że koty mruczą przez gardło i krtań. Niektórzy badacze wskazują również, iż umożliwia to specjalnie skonstruowana kość gnykowa. Do tej pory jednak żaden z badaczy nie dowiódł jednoznacznie, dlaczego koty mruczą i nadal jest to w sferze badań, przypuszczań oraz spekulacji. W tej sytuacji wcale nie pomaga fakt, że koty mruczą właściwie całym ciałem, w dodatku istnieje kilka rodzajów mruczenia: głośne mruczenie kota, ciche mruczenie, ale też szereg specyficznych sposobów mruczenia o naprawdę różnej częstotliwości.

W dodatku koty potrafią mruczeć przy zamkniętym pyszczku, a także, gdy coś w nim trzymają – na przykład upolowaną mysz lub zabawkę, którą chcą się pochwalić. Kocięta potrafią też mruczeć podczas ssania sutka, dlatego wiadomo, że są w stanie mruczeć i jeść jednocześnie.

kocie mruczenie

Dlaczego koty mruczą?

Nie wiadomo zatem, dlaczego koty mruczą z przyczyn czysto biologicznych. Łatwo jednak zaobserwować, kiedy koty mruczą, a to pozwala zorientować się nieco w tym systemie porozumiewania się. Koty mruczą, gdy są zadowolone i zrelaksowane – to pierwsza odpowiedź, która się nasuwa. Robią to, by dać wyraz swojemu szczęściu. Mruczeć potrafią już bardzo małe kocięta, które piją jeszcze mleko matki. Podczas jedzenia czują się zadowolone i bezpieczne, czemu dają swój wyraz.

Nie są to jednak jedyne sytuacje, kiedy koty mruczą. Mruczenie to również swoisty sposób na uspokojenie się. Kocia mama mruczy, by uspokoić swoje kocięta, a dorosłe koty mruczą, aby uspokoić same siebie. Co oznacza mruczenie kota w gabinecie weterynaryjnym? Trudno przypuszczać, że w takich warunkach zwierzę będzie szczęśliwe i zrelaksowane. Jest właśnie odwrotnie – zwierzak się zestresował i próbuje sam siebie uspokoić i przekonać, że będzie dobrze.

Z tego samego powodu mogą mruczeć też koty chore i zranione. Tutaj istnieje jeszcze pewne wyjaśnienie, dlaczego koty mruczą, gdy są w gorszej kondycji. Pomaga im to bowiem w szybszym powrocie do zdrowia – wibracje, w które koty wprawiają swoje ciało podczas mruczenia, mają dla nich bardzo dobre, prozdrowotne działanie.

Gdy Twój zwierzak czuje się samotny i smutny też możesz usłyszeć mruczenie kota. Co oznacza w tej sytuacji? Zwierzak źle znosi samotność, chciałby nieco towarzystwa i w ten sposób komunikuje swoją potrzebę.

Koty potrafią mruczeć zarówno w samotności, jak i w towarzystwie. Mruczą przy innych kotach, które darzą sympatią, przy ludziach czy nawet przy zaprzyjaźnionych psach. Mruczenie to dla nich możliwość zakomunikowania przyjaźni innym stworzeniom i sposób na wyrażanie swoich emocji. Nie zawsze jednak jest to szczęście – w końcu takie dźwięki może też wydawać kot umierający, ale mruczenie zawsze świadczy o tym, że kot znajduje się w szczególnym stanie emocjonalnym.

dlaczego koty mruczą

Co może oznaczać mruczenie kota?

Głośne mruczenie kota, który wybiega błyskawicznie z pokoju, gdy pojawiasz się w domu po całym dniu pracy, świadczy o ogromnych emocjach Twojego zwierzaka. Cieszy się on, że Cię widzi i komunikuje Ci to w najlepszy możliwy dla siebie sposób. Kot często mruczy również, kiedy szykujesz mu jedzenie – już cieszy się na ucztę, którą za chwilę będzie spożywał.

Kot może też mruczeć w transporterze, gdy jest przenoszony z miejsca na miejsce lub w gabinecie lekarza weterynarii. Takie sytuacje są dla kota bardzo stresujące i w ten sposób będzie chciał się uspokoić. Osądzanie na podstawie mruczenia, że dany kot lubi takie zdarzenia, jest więc całkowicie błędne.

Gdy Twój kot zachoruje lub się zrani, też będzie mruczał. Nie oznacza to, że podoba mu się cała sytuacja – będzie to robił, by szybciej dojść do siebie. Twój kot może też przyjść do Ciebie, gdy jesteś chory. Być może położy się na Tobie, mrucząc – w ten sposób spróbuje zadbać o Ciebie i pomóc Ci szybciej dojść do zdrowia. Będzie miał też przy tym sporo racji – badania naukowe potwierdzają, że kocie mruczenie potrafi bardzo korzystnie wpłynąć na ludzki organizm.

Mruczenie kota relaksuje, pozwala skuteczniej walczyć ze stresem, a także jest w stanie przyspieszyć proces gojenia ran i poprawiać krążenie krwi. Pomaga ludziom chorym na osteoporozę lub czekającym aż ich kość zrośnie się po złamaniu. Mruczenie kota ma więc również wyraz czysto terapeutyczny i prozdrowotny.

mruczenie kota

Dlaczego koty mruczą – podsumowanie

Mruczenie kota jest fascynującym i wciąż jeszcze nie do końca zbadanym zjawiskiem. Nadal nie wiadomo, dlaczego koty mruczą i co konkretnie im na to pozwala. W dodatku mruczenie jest zjawiskiem ograniczonym wyłącznie do kotów domowych – koty wielkie jak lwy, pumy czy tygrysy nie potrafią tego robić.

Koty mruczą, gdy są szczęśliwe i zrelaksowane. Robią to też jednak w chorobie i stresie, by wprowadzić się w lepszy stan, uspokoić i szybciej dojść do siebie. Mruczenie kota jest również jego formą werbalnej komunikacji. Mruczą zarówno kotki w kierunku swoich młodych, jak i kocięta do swoich matek. Jest to także sposób porozumiewania się z człowiekiem. Jak możesz zauważyć, mruczenie kota nie zawsze oznacza jednoznaczny sygnał, że kot jest zadowolony. Warto zatem uważnie obserwować jego zachowania, aby jak najlepiej poznać koci język.

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy