Jak przyzwyczaić psa do kota? Porady behawiorysty

18 sierpnia 2021 Redakcja0
Jak przyzwyczaić psa do kota? Porady behawiorysty

Nie należysz ani do zagorzałych kociarzy, ani do konserwatywnych psiarzy, za to marzy Ci się dom pełen zwierząt? Podpowiemy, jak przyzwyczaić psa do kota i stworzyć bezpieczną przestrzeń dla zwierząt w zależności od ich potrzeb.

Psy są gatunkiem, u którego mocno rozwinął się zmysł społeczny. Na pewno niejednokrotnie pupil wyczuwał Twoje emocje, reagował na Twój smutek pocieszaniem lub zachęcaniem do zabawy, a Twoja radość budziła w nim entuzjazm. Psy nawiązują również silne więzi z innymi gatunkami zwierząt, dlatego doskonale radzą sobie w różnych rolach, np. chroniąc stada owiec przed drapieżnikami. Dlaczego zatem pies nie miałby nawiązać przyjacielskiej relacji z kotem?

Z kolei koty słyną ze swojej niezależności i chodzenia własnymi ścieżkami, ale wiele z nich uwielbia wylegiwać się na kolanach swojego opiekuna, a głaskanie jest dla nich największą przyjemnością. Kot, który nie ma złych doświadczeń z psem, może nawiązać z nim głęboką relację. Jeśli marzysz o takim duecie pod własnym dachem, dowiedz się, jak oswoić psa z kotem, aby zwierzęta żyły w zgodzie i harmonii.

jak przyzwyczaić psa i kota

Pies i kot pod jednym dachem – czy to jest możliwe?

Zastanawiasz się, dlaczego czasem trudno jest pogodzić posiadanie psa i kota? Gatunki te mają inny styl życia. Psy uwielbiają kontakt z człowiekiem i nie lubią samotności, zaś koty wręcz przeciwnie – chodzą własnymi ścieżkami i cenią sobie niezależność.

Przeszkodą w tym, jak pogodzić psa z kotem, jest również odmienna mowa ciała obu gatunków, co może prowadzić do konfliktów. Zwróć uwagę chociażby na machanie ogonem. W przypadku psa zazwyczaj oznacza ono radość i podekscytowanie, natomiast kot sygnalizuje w ten sposób zaniepokojenie lub zdenerwowanie. Wyrazem zadowolenia u kota jest wyprostowany, sztywny ogon. Możesz to zaobserwować, gdy zwierzę domaga się pieszczot.

Odmienne znaczenie ma również tzw. ukłon, czyli gdy przednie łapy wyciągnięte są do przodu przy ziemi, a zad zwierzęcia pozostaje w górze. Z pewnością nie raz widziałeś kota, który w ten sposób chce odstraszyć inne zwierzę. Tymczasem pies taką postawą sygnalizuje chęć do zabawy. Jak widzisz, sygnały niewerbalne kota i psa mogą przynieść sporo nieporozumień. Dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun zadbał o zaspokojenie wszystkich potrzeb obu czworonożnych lokatorów – zarówno czysto fizycznych, jak i związanych ze sferą komfortu psychicznego.

Ponadto, bardzo ważne jest właściwe dobranie zwierząt pod względem wieku oraz charakteru. Najszybciej zaprzyjaźnią się ze sobą młode zwierzęta. Brak złych doświadczeń u kociaka i słabo rozwinięty instynkt łowiecki u szczeniaka to idealne połączenie. Młode i rozbrykane czworonogi mają szansę szybko znaleźć wspólny język. Dużo trudniej będzie stworzyć nić porozumienia między dorosłymi zwierzętami, które mają już swoje zwyczaje i dla których będzie to zaburzenie spokoju i rutyny.

jak zaprzyjaźnić psa i kota

Jak zapoznać psa z kotem? Najważniejsze zasady

Zanim zaplanujesz pierwsze spotkanie psa z kotem, warto wnieść do domu zapach nowego lokatora. Jak zapoznać psa z kotem bez jego fizycznej obecności? Postępowanie przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku oswajania psa z niemowlęciem. Po pierwsze, na kilka dni przed pierwszym spotkaniem zwierząt odwiedzaj kota, aby przynieść na ubraniu jego zapach. Pies zapewne bardzo dokładnie cię obwącha. Możesz również przynieść do domu koc należący do kota. Dzięki tym sztuczkom psi rezydent zdąży oswoić się z nowym zapachem.

Podobny zabieg zastosuj, jeśli to psa wprowadzasz do domu, w którym jest już kot. W przypadku obu tych gatunków zwierząt domowych węch odgrywa pierwszoplanową rolę wśród zmysłów, więc przyzwyczajenie do zapachów bardzo pomoże w dalszym ich oswajaniu.

W końcu jednak musi nastąpić dzień pierwszego spotkania. Jak przyzwyczaić psa do kota? Jeśli to do Ciebie będzie należało przywiezienie kota do nowego domu, poproś kogoś zaufanego o pomoc przy psie. Warto zapewnić czworonogowi długi, aktywny spacer, podczas którego zwierzę będzie miało okazję nie tyko do zrealizowania potrzeb fizjologicznych, ale również otrzyma możliwość tropienia lub zabawy, np. w aportowanie piłki. Pozytywne zmęczenie i uwolnienie całej nagromadzonej energii dobrze wpłynie na późniejsze emocje związane z wprowadzeniem nowego czworonożnego lokatora.

Przy pierwszym kontakcie ważne jest, aby nie narzucać zwierzętom swojej woli i nie zmuszać ich do interakcji. W zasadzie nawet lepiej byłoby, gdyby pierwszego dnia czworonogi obserwowały się z bezpiecznej odległości. Można w tym celu zastosować bramkę ograniczającą, którą montuje się w drzwiach. Dzięki temu pies nie ma możliwości przejść do pomieszczenia, w którym przebywa kot, ale jednocześnie może go obserwować i tym samym przyzwyczajać się do obecności nowego lokatora.

Rozpoczynając pracę nad tym, jak zapoznać psa z kotem, pamiętaj o własnych emocjach. Nowe zwierzę to z jednej strony radość i podekscytowanie, a z drugiej stres, czy uda się pogodzić oba czworonogi i po równo zadbać o ich potrzeby. Już podczas pierwszego spotkania pies i kot wyczują Twoje nerwy, zatem warto trzymać je na wodzy.

Ważne jest również, aby nie sugerować się pierwszym spotkaniem. Nawet jeśli będzie ono nerwowe, nie oznacza to porażki na całej linii. Z kolei spokojny pierwszy kontakt też może być tylko pozorny. Dlatego bardzo ważne jest postępowanie w kolejnych dniach i obserwacja wzajemnych relacji zwierząt.

jak zapoznać psa z kotem

 

Jak przyzwyczaić psa do kota?

Wzajemne oswajanie psa i kota to proces, który może trochę potrwać. Przede wszystkim musisz zadbać o bezpieczeństwo obu pupili. Każde ze zwierząt powinno mieć w domu wydzieloną strefę, w której może bez przeszkód odpocząć oraz zjeść posiłek. Warto wprowadzić tę samą godzinę karmienia, aby zwierzęta skupiły się na swoim posiłku. Zainteresowanie karmą drugiego czworonoga często prowadzi do poważnego konfliktu. Oczywiście z czasem zwierzęta mogą nawiązać tak silną nić porozumienia, że będą pozwalać sobie na wzajemne zaglądanie do miski, jednak nie może to być narzucone przez Ciebie lub jednego z pupili.

Gdy pracujesz nad tym, jak zaprzyjaźnić psa z kotem, pamiętaj również o zaspokojeniu pozostałych potrzeb obu czworonogów. Czasami nieświadomie nowy lokator otrzymuje więcej uwagi, ponieważ chcemy, aby jak najszybciej się zadomowił. Psie spacery powinny być równie długie jak do tej pory, ważna jest również stymulacja umysłowa i węchowa. Im więcej energii pies rozładuje podczas Waszej wspólnej aktywności, tym większa szansa, że nie będzie miał potrzeby gonienia kota po domu. A trzeba przyznać, że jest to jeden z najczęstszych problemów.

Czemu tak się dzieje? Większość psów silnie reaguje na ruch, budzi się w nich wtedy instynkt łowiecki. Stąd np. próby gonienia biegaczy czy rowerzystów. Biegający po mieszkaniu kot to idealny bodziec, dlatego świetnie byłoby, gdyby pies znał komendy „nie” lub „zostaw”. Jeśli potrafi reagować na stawiane granice, to ułatwi Ci informowanie go, kiedy oczekujesz od niego odpowiedniej reakcji. Jednocześnie nagradzaj go za każde pozytywne zachowanie względem kota.

W rozładowaniu instynktu łowieckiego pomogą zabawki, np. szarpak, a także aportowanie piłki lub frisbee. Pamiętaj o tym, że tego typu rozrywek potrzebuje też kot. Zainwestuj nie tylko w drapaki, ale również różnego typu zabawki, np. wędki czy sztuczne myszki, które Twój kot będzie mógł łowić.

Jeśli pracujesz nad tym, jak przyzwyczaić psa do kota, ale napotykasz problemy, z którymi nie potrafisz poradzić sobie samodzielnie, zwróć się o pomoc do behawiorysty. Indywidualne konsultacje pomogą znaleźć sedno problemu, a specjalista wskaże pomocne rozwiązania. Ważne, aby nie zostawiać sytuacji samej sobie, ponieważ narastający konflikt może skończyć się nieszczęściem.

Przyjaźń psa i kota – nic na siłę

Przyjaźń pomiędzy psem i kotem jest możliwa, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Jak zawsze wiele zależy od Ciebie – bądź cierpliwy i nie narzucaj swojej woli zwierzętom, a także odpowiednio przygotuj przestrzeń w domu. Pozwól zwierzętom znaleźć wspólny język, nie oczekuj sukcesu od pierwszego dnia, a być może pies i kot zaskoczą Cię swoją przyjaźnią szybciej niż się spodziewasz.

Przeczytaj również:

 

blanka sawoniuk

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy