Mowa ciała psa. Odkryj psi język gestów!

15 marca 2024 Redakcja0
mowa ciala pies

Mowa ciała psa jest kluczowa do zrozumienia ich emocji i intencji. Psy zwykle energicznie reagują na otoczenie i nieustannie komunikują z nami oraz innymi psami i ludźmi. Aby zrozumieć ten niezwykły sposób komunikacji, warto skoncentrować się na obserwacji wizualnej oraz na dokładnej analizie gestów i postaw psów, biorąc pod uwagę kontekst, w jakim się znajdują.

Rozumienie mowy ciała psa nie jest trudne, pod warunkiem, że przestaniemy oczekiwać od nich ludzkich form komunikacji głosowej, takich jak szczekanie, warczenie, wyje, jęki czy płacz, które mogą wydawać się nam bardziej zrozumiałe. Zapraszamy do zgłębienia fascynującego świata komunikacji naszych czworonożnych przyjaciół, odkrywając tajniki mowy ciała psa – klucz do lepszego zrozumienia i budowania głębszej więzi z naszymi pupilami.

Mowa ciała psa – dlaczego jest ważna

Mowa ciała psa stanowi nieodłączny element ich naturalnej formy komunikacji, odgrywając kluczową rolę w interakcjach społecznych między psami oraz pomiędzy psem a człowiekiem. Zrozumienie tego, jak psy wyrażają siebie poprzez gesty, postawy i mimikę, jest niezbędne do budowania silnej i pozytywnej relacji z naszymi czworonożnymi towarzyszami. Pozwala nie tylko na lepsze rozumienie potrzeb i uczuć naszych psów, ale także na przewidywanie ich zachowań i reakcji w różnych sytuacjach. Wiedza na temat mowy ciała psa umożliwia również właściwą interpretację sygnałów wysyłanych przez psy, co jest fundamentalne w zapobieganiu nieporozumieniom i konfliktom, zarówno w domu, jak i w szerszym środowisku społecznym.

Twój pupil komunikuje się z Tobą na wiele różnych sposobów. Używa do tego zarówno sygnałów werbalnych, jak i niewerbalnych. Do tych pierwszych należy nie tylko szczekanie, ale również cała gama wokalizacji – warczenie, popiskiwanie, jodłowanie i wycie. Jeszcze bogatsza jest mowa ciała psa. Twój pupil używa do komunikacji niewerbalnej w zasadzie wszystkich części ciała. Szczególną uwagę warto zwrócić na głowę, uszy i pysk psa. Wiele sygnałów powiązanych jest również ze sposobem oddychania czy gestami takimi jak oblizywanie się.

Zachowania psa – co oznaczają konkretne sygnały?

mowa ciała psa - jak rozpoznać agresywnego psa

Po czym poznać, że pies jest agresywny?

Pies, którym rządzi złość, zachowuje się w bardzo charakterystyczny sposób. Każdy mięsień jest napięty do granic możliwości, a ciężar ciała skierowany na przednie łapy. Sierść, szczególnie wzdłuż grzbietu, podnosi się i tworzy pewnego rodzaju pióropusz. Wzrok zwierzęcia jest mocno skupiony na celu, a uszy złożone wzdłuż głowy. Postawie ciała towarzyszy warczenie i pokazanie zębów.

Jeśli spotkasz na swojej drodze takiego psa, nie prowokuj konfrontacji. Wycofaj się ostrożnie, unikając stawania naprzeciwko. Nie patrz też bezpośrednio w oczy zwierzęcia, ponieważ to może sprowokować atak.

Jak rozpoznać zaniepokojenie psa

Zwierzę, które odczuwa niepokój, będzie unikać kontaktu wzrokowego. Mimo to jego oczy pozostają zapatrzone w jakiś punkt. Uszy również będą oczekiwać dalszych wydarzeń, a ciało pozostanie w gotowości do ewentualnej ucieczki. Zaniepokojony pies zaczyna też ziewać. Szybko to dostrzeżesz, jeśli wiesz, że nie jest zmęczony.

Nie jest to jeszcze strach, więc łatwiej Ci będzie odwrócić uwagę pupila. Możesz wykorzystać do tego celu smakołyk, zaproponować psu zabawę lub krótki trening. Zaniepokojone psy starają się również uspokoić samodzielnie. Robią to poprzez machanie ogonem. Jest to jednak ruch spowolniony, który minimalnie różni się od sygnałów związanych z innymi emocjami.

Zachowanie przestraszonego psa

W porównaniu z zaniepokojeniem, mowa ciała psa, który się boi, będzie dużo bardziej charakterystyczna. Niektóre czworonogi automatycznie przewracają się na grzbiet. Odsłaniając brzuch, prezentują całkowitą uległość i podporządkowanie agresorowi. Inne z kolei chowają pod brzuch nieruchomy ogon i przyciskają ciało do ziemi. Jednocześnie pozostają w napięciu, rzucając przestraszone spojrzenie. Jedne mrużą wzrok, inne z kolei patrzą szeroko otwartymi oczami. Podobnie jak w przypadku zaniepokojenia, wystraszony pies może się często oblizywać.

Najgorsze co w takiej sytuacji możesz zrobić, to próbować uspokoić psa głaskaniem. Wywołasz w ten sposób efekt przeciwny do zmierzonego, utwierdzając pupila w przekonaniu, że słusznie się boi.

mowa psa

Mowa ciała psa – chęć do zabawy

Postawę zachęcającą do zabawy szczególnie łatwo można zaobserwować podczas spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Pies wyciąga przednie łapy do przodu, wyginając grzbiet niczym w ukłonie. Miarowo macha też ogonem, a pysk ma najczęściej półotwarty. Często również szczeka lub trąca łapą, aby jeszcze bardziej zachęcić opiekuna lub innego czworonoga do wspólnych figli.

Jak wygląda szczęśliwy pies

Znaki wskazujące na radość u Twojego czworonoga, podobnie jak te świadczące o jego zrelaksowanym stanie, są z pewnością tymi, na które najbardziej czekamy, zgadza się? To, że Twój pies jest szczęśliwy, naprawdę nietrudno poznać. Psy, choć nie potrafią uśmiechać się tak jak ludzie, często sprawiają wrażenie, jakby właśnie to robiły, co jest efektem zrelaksowanych mięśni twarzy i nieco otwartego pyska. Zazwyczaj ziewają w przyjazny sposób.

Szczęśliwy pies energicznie macha ogonem, a jego tylne partie ciała radośnie się kołyszą. Kiedy zwierzę odpoczywa siedząc lub leżąc, energicznie macha ogonem, zamiatając nim podłogę. Oczy zwierzęcia lśnią z radości, choć nie koncentrują się na żadnym konkretnym punkcie czy obiekcie, a jego uszy są luźno opuszczone i rozluźnione.

mowa ciała zwierząt

Postawa ciała skupionego psa

Skoncentrowanie się na obiekcie lub zadaniu do wykonania wymaga od czworonoga ciągłej czujności. Jak wygląda skupiony pies możesz zaobserwować, gdy ktoś chodzi za drzwiami wejściowymi lub ćwiczycie komendy.

Skupienie i czujność od razu widać po psich uszach, które są nadstawione i skierowane do przodu. Zwierzę wyciąga również czujnie szyję i unosi wysoko głowę. W sytuacji, gdy skupienie związane jest z chęcią zapolowania, np. na ptaka, szyja będzie wyciągnięta, ale w kierunku ziemi. Oczy skoncentrowanego zwierzęcia niemal nie mrugają, jakby bał się, że straci swój cel.

Skupiony pies jest w gotowości to działania. Ma napięte mięśnie i czeka na znak. Świetnie widać to podczas treningów różnych komend. Zwierzę jest podekscytowane i stara się opanować emocje, aby po usłyszeniu komendy lub zobaczeniu sygnału niewerbalnego od razu wykonać zadanie. Jeśli chodzi o ogon, może on zarówno poruszać się energicznie (jeśli skupienie związane jest z oczekiwaniem na przyjemność), jak również pozostawać nieruchomo (w sytuacji, gdy pies koncentruje się na obiekcie, który chce zaskoczyć).

zachowania psa co oznaczają

Mowa ciała psa – sygnały uspokajające

Są sytuacje, w których Twój pies może się mocno stresować. Wysyła wtedy sygnały uspokajające. O ile drugi pies doskonale odczyta ich znaczenie, o tyle ludzie bardzo często mają z tym problem. Tymczasem właśnie z tego niezrozumienia biorą się potem wypadki związane np. z pogryzieniami. Dlatego tak istotne jest, aby każdy opiekun czworonoga umiał odczytać zachowanie psa, które świadczy o zdenerwowaniu.

Do sygnałów uspokajających należą:

  • ziewanie,
  • mrużenie oczu,
  • odwracanie głowy,
  • oblizywanie się,
  • odchodzenie,
  • stawanie bokiem.

Często, aby uniknąć zdenerwowania u psa, wystarczy kierować się pewnymi zasadami. Szczególnie istotne jest przekazanie tych zasad najmłodszym członkom rodziny. Dzieci nie są świadome, że niektóre ich gesty wobec pupila mogą psa wystraszyć lub zestresować. Pamiętaj, aby nie zaczepiać obcych psów, nawet tych wyglądających jak małe, chodzące maskotki. Chęć pogłaskania obcego czworonoga nie zwalnia Cię z obowiązku zapytania jego opiekuna o zgodę oraz samodzielnej oceny sytuacji.

Wobec własnego pupila również należy przestrzegać kilku zasad. Są dwie czynności, podczas których nie wolno przeszkadzać psu – spanie oraz jedzenie. Posłanie czworonoga ma być jego azylem, miejscem do bezwzględnego odpoczynku. Jeśli natomiast chcesz zabrać czworonogowi zabawkę, nie rób tego na siłę. Znajdź inną, równie atrakcyjną, którą możesz mu zaproponować w zamian. Pamiętaj również o tym, aby nie nachylać się nad psem i nie obejmować go za szyję. Strach wywołany brakiem możliwości ruchu może nawet skłonić psa do ataku w samoobronie.

Mowa ciała zwierząt jako ważny element komunikacji

Jestem pewna, że kochasz swojego pupila nad życie i chciałbyś zapewnić mu komfortowe, bezpieczne życie. Aby pies czuł bezgraniczne zaufanie, warto wiedzieć, co do Ciebie „mówi”. A Ty jak sądzisz, dobrze znasz swojego czworonoga? Potrafisz odczytać psi język gestów? Mam nadzieję, że możesz odpowiedzieć na te pytania twierdząco. Wierzę, że dzięki wnikliwym obserwacjom swojego pupila potrafisz lub będziesz potrafił porozumieć się z nim bez słów.

Autor:

blanka sawoniuk

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy