Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyŻywienie psaIle karmy dla psa podawać pupilowi? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania

14 lutego 2020 Redakcja0
ile karmy dla psa

Większość psów ma ogromny apetyt i jeśli tylko może, zjada stanowczo za dużo. Rolą opiekuna jest wydzielenie takiej ilości karmy, która zaspokoi głód, ale nie sprawi, że psiak będzie przejedzony. No dobrze, ale jaka jest dzienna dawka karmy dla psa? Podpowiadamy!

Żywienie psów – niby prosta sprawa, a jednak często właściciele czworonogów mają wątpliwości. Czy lepsze będą posiłki gotowane w domu, czy sucha karma? Jak często powinien jeść pies? Ile karmy dla psa dziennie powinniśmy podawać? Dziś szczegółowo odpowiemy ostatnie z tych pytań.

Bardzo często zdarza się, że właściciele psów sypią karmę do psiej miski, posługując się popularną miarą, tzw. „na oko”. Nie są to jednak właściwe praktyki. Jeśli chcesz, by Twój psiak otrzymywał dokładnie tyle karmy, a tym samym tyle składników odżywczych, ile potrzebuje, powinieneś podawać mu starannie odmierzone porcje.

ile karmy dla psa dziennie

Ile je pies? Wpływ diety na zdrowie czworonoga

Rozpoczynając rozważania o tym, ile karmy dla psa powinniśmy podawać, należy zacząć od wyjaśnienia, jaki wpływ ma dieta na zdrowie i samopoczucie czworonoga. A ma ogromny – psiak, którego dieta jest odpowiednio zbilansowana, ma dużo energii do codziennej zabawy, jego sierść jest błyszcząca, a on sam śpi spokojnie i jest szczęśliwy.

Nieprawidłowa dieta może prowadzić nie tylko do nadwagi czy otyłości u psów, ale również powodować choroby serca, układu krążenia, a także cukrzycę. To nie wszystko – złe odżywianie ma również wpływ na psychikę czworonoga. Pies, którego dieta jest uboga w składniki odżywcze, ma zmienny nastrój, jest niespokojny, czasami nawet agresywny oraz ma problemy z koncentracją i uczeniem się nowych umiejętności.

ile je pies

Ile karmy dla psa? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Każdy właściciel psa powinien dołożyć wszelkich starań, by jego psiak dostawał pełnowartościowe posiłki dokładnie w takiej ilości, jakiej potrzebuje. Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb zwierzęcia, o którą powinniśmy dbać z wyjątkową starannością. Nie wiesz, jak odpowiednio dobrać rodzaj i ilość karmy dla psa? Poniżej odpowiadamy na 4 najczęściej zadawane pytania dotyczące żywienia psiaków.

Ile karmy dla psa podawać?

Z pewnością nie powinieneś sypać karmy do miski „na oko”. Takim sposobem nie kontrolujesz zupełnie ilości karmy, jaką podajesz psiakowi, a tym samym nie wiesz, ile Twój pupil zjadł, czy zjadł wystarczająco, a może pochłonął jej zbyt dużo. Najlepiej będzie, jeśli każdorazowo będziesz ważył karmę, zanim wsypiesz odpowiednią ilość do psiej miseczki.

No dobrze, ale ile właściwie powinno być tej karmy? Przecież inne zapotrzebowanie będzie miał szczeniak, inne pies małej rasy, a jeszcze inne duży psiak. Bez obaw – na opakowaniu karmy, którą podajesz swojemu pupilowi, znajdziesz szczegółową tabelę, która precyzyjnie wskazuje jaką gramaturę i jak często powinieneś podać czworonogowi.

Jak wybrać odpowiednią karmę?

Wybór wysokiej jakości karmy jest równie ważny, co jej odpowiednie dawkowanie. Jaką karmę wybrać? Przede wszystkim dostosuj jej rodzaj do swojego psiaka – zupełnie inna jest karma dla dużych psów, a inna dla psiaków małych ras – zarówno pod względem składu, jak i wielkości ziaren.

Wybierając karmę dla psa, zwróć uwagę również na to, z jakich składników została ona wykonana. Powinna mieć jak najprostszy skład, wysoką zawartość mięsa oraz dodatek roślin, zdrowych tłuszczy, a także zbóż. Właśnie taka jest karma Petner. Nasza karma to prosty, bezpieczny i najsmaczniejszy sposób na dostarczenie psiakowi energii do zabawy, a także wszystkich składników odżywczych niezbędnych do rozwoju i zdrowego życia. Karmy Petner:

  • są lekkostrawne – dzięki dodatkowi cykorii oraz drożdży,
  • są dobre dla stawów – dzięki zawartości glukozaminy,
  • wpływają na zdrowie skóry i sierści – dzięki zawartości zdrowego oleju z łososia,
  • dbają o zęby pupili – dzięki granulkom o odpowiedniej teksturze.

ilość karmy dla psa

Jak często karmić psa?

Przyjmuje się, że szczeniak powinien jeść 3-4 razy dziennie, a dorosły pies 2 razy. Taka częstotliwość jest wystarczająca, by pies był najedzony i właściwie przyswoił wszystkie składniki karmy.

Oprócz tych stałych posiłków można podawać również specjalne psie przysmaki, należy jednak pamiętać o tym, by wliczyć je do dziennego bilansu kalorycznego.

Jakie błędy można popełnić, karmiąc psa?

To, ile karmy dla psa będziesz podawał, przygotowując swojemu pupilowi posiłek, jest bardzo ważne. Równie ważne jest jednak to, by nie popełniać bardzo popularnych błędów w żywieniu psa. Po pierwsze – nie rzucaj pupilowi resztek z obiadu, nawet jeśli bardzo ładnie prosi i robi maślane oczy. Jedzenie z Twojego stołu jest mu niepotrzebne, a czasem wręcz szkodliwe. Dodatkowo podawanie psu jedzenia w ten sposób wyrobi w nim uciążliwy nawyk żebrania.

Po drugie, nigdy nie zostawiaj psu pełnej miski na cały dzień, by miał stały dostęp do karmy. Jak więc podawać posiłki? W porze karmienia nasyp do miski odpowiednią ilość karmy i odczekaj 20 minut – tyle czasu mniej więcej zajmuje psu zjedzenie posiłku. Jeśli w miseczce po tym czasie została karma, oznacza to, że psiak najwidoczniej nie jest już głodny. W takiej sytuacji opróżnij miskę i pozostaw ją pustą aż do kolejnej pory karmienia. Po trzecie, pamiętaj, by nie podawać psiakowi posiłków tuż przed lub zaraz po wysiłku fizycznym.

Dzienna dawka karmy dla psa

Czy nasz artykuł odpowiedział na Twoje pytania i nie masz już wątpliwości, ile karmy dla psa podawać swojemu pupilowi oraz wiesz, gdzie szukać informacji na temat zalecanych gramatur? Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego.

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat żywienia psiaków, koniecznie napisz o tym w komentarzu. Zainteresowała Cię nasza oferta obsługi abonamentowej? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *