Ile powinien jeść pies? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania

18 marca 2024 Redakcja0

Większość psów ma ogromny apetyt i jeśli tylko może, zjada stanowczo za dużo. Rolą opiekuna jest wydzielenie takiej ilości karmy, która zaspokoi głód, ale nie sprawi, że psiak będzie przejedzony. No dobrze, ale jaka jest dzienna dawka karmy dla psa? Podpowiadamy ile powinien jeść pies!

Bardzo często zdarza się, że właściciele psów sypią karmę do psiej miski, posługując się popularną miarą, tzw. „na oko”. Nie są to jednak właściwe praktyki. Jeśli chcesz, by Twój psiak otrzymywał tyle składników odżywczych, ile potrzebuje, musisz podawać mu starannie odmierzone porcje karmy.

ile karmy dla psa dziennie

Wpływ diety na zdrowie czworonoga

Rozpoczynając rozważania o tym, ile karmy dla psa powinniśmy podawać, należy zacząć od wyjaśnienia, jaki wpływ ma dieta na zdrowie i samopoczucie czworonoga. A ma ogromny – psiak, którego dieta jest odpowiednio zbilansowana, ma dużo energii do codziennej zabawy, jego sierść jest błyszcząca, a on sam śpi spokojnie i jest szczęśliwy.

Nieprawidłowa dieta może prowadzić nie tylko do nadwagi czy otyłości u psów, ale również powodować choroby serca, układu krążenia, a także cukrzycę. To nie wszystko – złe odżywianie ma również wpływ na psychikę czworonoga. Pies, którego dieta jest uboga w składniki odżywcze, ma zmienny nastrój, jest niespokojny, czasami nawet agresywny oraz ma problemy z koncentracją i uczeniem się nowych umiejętności.

Ile karmy dla psa podawać?

Każdy właściciel psa powinien dołożyć wszelkich starań, by jego psiak dostawał pełnowartościowe posiłki dokładnie w takiej ilości, jakiej potrzebuje. Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb zwierzęcia, o którą powinniśmy dbać z wyjątkową starannością. Nie wiesz, jak odpowiednio dobrać rodzaj i ilość karmy dla psa?

Z pewnością nie można sypać karmy do miski „na oko”. Takim sposobem nie kontrolujesz zupełnie ilości karmy, jaką podajesz psiakowi, a tym samym nie wiesz, ile Twój pupil zjadł, czy zjadł wystarczająco, a może pochłonął jej zbyt dużo. Najlepiej będzie, jeśli każdorazowo będziesz ważyć karmę, zanim wsypiesz odpowiednią ilość do psiej miseczki.

No dobrze, ale ile właściwie powinno być tej karmy? Przecież inne zapotrzebowanie będzie miał szczeniak, inne pies małej rasy, a jeszcze inne duży psiak. Bez obaw – na opakowaniu karmy, którą podajesz swojemu pupilowi, znajdziesz szczegółową tabelę, która precyzyjnie wskazuje jaką gramaturę i jak często powinieneś podać czworonogowi.

Odpowiednia ilość pożywienia dla psa zależy od wielu czynników, w tym od rasy, wieku, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia zwierzęcia. Młode psy i szczenięta, które są w fazie wzrostu, potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych niż dorosłe psy prowadzące bardziej stacjonarny tryb życia. Aktywne psy pracujące lub te, które regularnie uczestniczą w intensywnych ćwiczeniach, również wymagają więcej energii, co oznacza większe porcje pożywienia. Z drugiej strony, psy starsze lub mniej aktywne mogą potrzebować mniej kalorii, aby uniknąć przybierania na wadze.

ilość karmy dla psa

Zalecana dawka karmy dla psów

Jak określić optymalną ilość karmy dla twojego psa? Przy wyborze karm gotowych warto polegać na zaleceniach producenta. Informacje o tym, jak porcjować karmę są zawsze dostępne na opakowaniu albo w broszurze dołączonej do produktu.

Producenci dobrych karm dla zwierząt dokładają wszelkich starań, aby ich zalecenia dotyczące porcji były jak najbardziej precyzyjne. Opierają się na dokładnych badaniach żywieniowych i potrzebach energetycznych psów różnych ras, wielkości oraz poziomu aktywności.

Dzięki temu właściciele mogą łatwiej dostosować ilość podawanego pokarmu do indywidualnych potrzeb swojego pupila. To jest fundamentem utrzymania jego zdrowia, dobrej kondycji fizycznej oraz zapobiegania nadwadze czy niedożywieniu. Jednak warto pamiętać, że te zalecenia są punktem wyjścia i mogą wymagać dostosowania w zależności od specyficznych potrzeb danego psa. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym.

Tabela dawkowania karmy dla psa

Jak czytać tabelę dawkowania karmy dla psa? Jedyne co musisz znać, to waga Twojego pupila. Zastanów się też, czy Twój pies powinien utrzymać wagę, zrzucić ją, czy może przytyć.

Tabela dawkowania zwykle jest podzielona na sekcje, które odpowiadają różnym przedziałom wagowym psów. Zakres obejmuje psy od bardzo małych (np. do 5 kg) do bardzo dużych (np. powyżej 35 kg). Każdy przedział wagowy ma przypisaną odpowiednią ilość karmy na dzień, zazwyczaj podaną w gramach.

Na przykład, jeśli Twój pies waży 8 kg, znajdź w tabeli sekcję odpowiadającą przedziałowi wagowemu 5-10 kg. Następnie zobacz zalecaną dzienną porcję karmy – w przypadku karmy Petner wołowina z dynią będzie to przedział 302-509 gramów na dzień. Teraz zastanów się nad sylwetką swojego psa – jeśli musi on schudnąć, odmierzaj mu karmę z dolnej części przedziału, jeśli przytyć albo jest aktywny, z górnego. Jeśli Twój pies ma idealną sylwetkę, będzie dla niego odpowiednie około 400g karmy.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na dodatkowe wskazówki producenta dotyczące dostosowania ilości karmy. Dotyczą one poziomu aktywności psa, jego wieku oraz stanu zdrowia. Na przykład, psy bardziej aktywne mogą potrzebować większej ilości karmy. Z kolei te mniej aktywne, a szczenięta czy psy w podeszłym wieku mają inne potrzeby żywieniowe niż psy w średnim wieku będą jadły mniej.

Jeśli na opakowaniu znajdują się dodatkowe zalecenia dotyczące modyfikacji porcji w przypadku psów z nadwagą lub potrzebujących specjalnej diety, weź je uwagę. Pamiętaj, że tabela dawkowania jest tylko wskazówką. Najlepszym sposobem na zapewnienie optymalnego zdrowia i samopoczucia Twojego psa jest obserwacja jego kondycji fizycznej i dostosowanie ilości karmy w razie potrzeby.

Tabela dawkowania karmy Petner wołowina z dynią:

waga psa (kg) dzienna porcja (g)
2,5 – 5 180 – 302
5 – 10 302 – 509
10 – 15 509 – 689
15 – 20 689 – 855
20 – 25 855 – 1011
25 – 30 1011 – 1159
30 – 35 1159 – 1302
35 – 50 1302 – 1439

Ile razy dziennie karmić psa?

Przyjmuje się, że szczeniak powinien jeść 3-4 razy dziennie, a dorosły pies 2 razy. Taka częstotliwość jest wystarczająca, by pies był najedzony i właściwie przyswoił wszystkie składniki karmy.

Oprócz tych stałych posiłków można podawać również specjalne psie przysmaki. Należy jednak pamiętać o tym, by wliczyć je do dziennego bilansu kalorycznego.

Dzienna dawka karmy dla psa

Ile powinien jeść pies – podsumowanie

Podsumowując, prawidłowe żywienie naszych czworonożnych przyjaciół jest kluczowe dla ich zdrowia i dobrej kondycji.

Wiesz już jak ważne jest dostosowanie ilości karmy do indywidualnych potrzeb każdego psa, unikając przy tym powszechnych błędów żywieniowych. Pamiętaj, aby nie karmić psa resztkami ze stołu i nie pozostawiać mu dostępu do karmy przez cały dzień. Zamiast tego, podawaj posiłki o ustalonych porach, dając psu określony czas na zjedzenie pokarmu. Dodatkowo, nie podawaj karmy bezpośrednio przed lub po intensywnym wysiłku fizycznym, aby zapobiec problemom zdrowotnym. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w zapewnieniu Twojemu pupilowi najlepszej opieki żywieniowej.

Czy teraz czujesz się pewniej w kwestii tego, ile karmy powinien otrzymywać Twój pies? Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w komentarzach.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy