Ile razy dziennie karmić psa? Żywienie dorosłego psa w pigułce

31 stycznia 2024 Redakcja0
karmienie dorosłego psa

Karmienie dorosłego psa – teoretycznie nic trudnego, w praktyce odpowiedni dobór diety potrafi być kłopotliwy dla właściciela, który jak najlepiej chce dbać o dobre samopoczucie swojego pupila. Wydzielać posiłki czy zostawić psu pełną miskę przez cały dzień? Ile razy dziennie karmić psa? Jak powinna wyglądać jego dieta? I czy można zbyt często karmić psa? Dziś odpowiemy na te i wiele innych pytań.

Karmienie dorosłego psa – wpływ diety na zdrowie i samopoczucie psa

Żywienie dorosłego psa to niezwykle istotna kwestia. To, ile razy dziennie karmić psa psa i w jaki sposób skomponujemy jego dietę, będzie miało wpływ na jego samopoczucie, zdrowie, a także wygląd (np. stan sierści – pies, którego dieta jest dobrze zbilansowana, ma lśniącą sierść, natomiast jeśli posiłki mu nie służą, sierść jest matowa i nieprzyjemna w dotyku).

Każdy właściciel czworonoga z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że pies, by cieszyć się swoim pieskim życiem, musi jeść pełnowartościowe posiłki. Czasami jednak zapominamy o tym, że tak samo jak głodzenie, również i przekarmianie psiaka może mieć destrukcyjny wpływ na jego zdrowie. Nie należy zbyt często karmić psa, a to właśnie do przekarmiania naszych pupili mamy ogromne skłonności. Psy opanowały do perfekcji zdolność błagania o jedzenie. Robią to na tyle skutecznie, że nawet osoba, która rano sypała karmę do miski, widząc błagalne spojrzenie i proszącą o litość postawę psiego ciała, jest w stanie uwierzyć, że czworonóg nie miał nic w pysku od kilku dni. I właśnie takim sposobem pies dostaje dodatkową porcję karmy, mięso i ziemniaki z obiadu, kanapkę z szyneczką, czy kawałek domowego ciasta.

ile powinien jeść dorosły pies

Zdarza Ci się rzucić coś psiakowi pod stołem, nawet kilka razy w ciągu dnia? Zdajesz sobie sprawę, że masz skłonności do tego, by zbyt często karmić psa? Wiemy, że czasem trudno się opanować, ale uwierz – najlepsze, co możesz zrobić, to podawać psu regularne, zbilansowane posiłki i zrezygnować z podrzucania mu jedzenia z własnego stołu. Zbyt częste karmienie psa może prowadzić do otyłości, a od niej już zupełnie niedaleko do cukrzycy, zaburzeń odporności, problemów z układem kostnym i stawowym, czy chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

W takim razie ile razy dziennie karmić psa, by nie doprowadzić do nadwagi lub otyłości oraz by psiak był najedzony i szczęśliwy?

karminie dorosłego psa

Ile razy dziennie karmić dorosłego psa?

Dorosły pies powinien jeść maksymalnie dwa razy dziennie, najlepiej w stałych porach, unikając ostatniego posiłku tuż przed snem. To wystarczy, by utrzymać go w dobrej kondycji i dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Ważne jest, aby unikać pozostawiania pełnej miski karmy dla psa przez cały dzień. Taka praktyka sprawia, że pies będzie podchodził do miski sporadycznie, a jego żołądek nigdy nie odpocznie, stale trawiąc dostarczane pożywienie. Pies potrzebuje około 20 minut na zjedzenie pełnego posiłku. Jeśli karma pozostaje w misce po tym czasie i pies nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, oznacza to, że jest już najedzony. W takiej sytuacji zalecamy usunięcie resztek karmy i umycie miski przed kolejnym posiłkiem.

Dodatkowo, nie należy podawać jedzenia psu tuż przed lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Optymalnie między posiłkiem a aktywnością fizyczną powinny minąć co najmniej 2 godziny, aby żołądek mógł się opróżnić.

Zasada niepodawania jedzenia między posiłkami nie dotyczy przysmaków, które są używane jako nagrody podczas szkolenia. Jednakże, trzeba pamiętać, aby uwzględnić je w dziennej dawce żywieniowej psa, nie przekraczając 10-15% całkowitej ilości spożywanego pokarmu.

ile razy karmić psa

Jak często karmić psa dużej rasy?

W przypadku psów dużych ras, istotne jest dostosowanie częstotliwości karmienia do ich specyficznych potrzeb. Duże psy powinny spożywać dwa lub nawet trzy posiłki dziennie, zachowując regularność godzin spożywania. U dużych psów występuje większe ryzyko skrętu żołądka, dlatego ważne jest, by ich nie przekarmiać.

Unikaj karmienia dużego psa tuż przed snem. Dbaj o to, aby zwierzę miało wystarczająco czasu na trawienie przed intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Jak często karmić małego psa?

Jak często należy karmić psy małych i średnich ras? Psy niedużych rozmiarów najlepiej radzą sobie z dwoma posiłkami dziennie, podawanymi w równych odstępach czasu. Optymalne jest podawanie jedzenia rano, na przykład po pierwszym spacerze, oraz popołudniu lub wieczorem. Drugi posiłek może być mniejszy i lżejszy, aby nie obciążać układu trawiennego zwierzaka podczas nocnego odpoczynku.

W przypadku niektórych małych i średnich psów tolerujących jedzenie raz dziennie, ważne jest, aby posiłek ten zaspokajał w pełni ich dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Czy można karmić psa raz dziennie?

Karmienie psa raz dziennie może być zdrowe, pod pewnymi warunkami. Pierwszy to dostarczenie mu pełnowartościowego posiłku, który zaspokaja jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i składniki odżywcze. Taka praktyka może być odpowiednia dla niektórych psów, jednak nie dla wszystkich. Dla dużych lub wrażliwych zwierząt podział dziennej dawki pożywienia na kilka mniejszych posiłków może być bardziej korzystny. W przypadku decyzji o karmieniu psa raz dziennie, musisz jeszcze uważniej monitorować stan jego zdrowia oraz masę ciała.

Karmienie psa do woli – wady i zalety

Karmienie psa ad libitum, czyli do woli, polega na pozostawianiu mu stałego dostępu do jedzeni. W takiej sytuacji miska z karmą jest dostępna przez cały czas. Ta praktyka daje psu swobodę w regulowaniu swojego apetytu i jedzenia według własnych potrzeb. Dodatkowo opiekun nie musi pilnować stałych godzin podawania pokarmu.

Pamiętaj jednak, że taka forma karmienia może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku psów ze skłonnościami do nadwagi, takich jak labradory.

Zwróć również uwagę, że karma czekająca na psa przez kilka godzin może się zepsuć albo zwietrzeć. Zdarza się, że latem mięso w misce staje się nawet siedliskiem dla much.

Żywienie dorosłego psa – podsumowanie

Wiesz już mniej więcej, ile i jak często powinien jeść dorosły pies. Wiesz już również, że nie można zbyt często karmić psa.

Jeśli masz karmę, która odpowiada Twojemu pupilowi, zostań przy niej! Jeśli psiak jest po niej pełen energii, swoje codzienne posiłki zjada z apetytem, a jego sierść pięknie błyszczy, oznacza to, że to są posiłki idealne dla swojego pupila. Nie zmieniaj ich więc na żadne inne! Częste zmiany karmy nie służą psiemu układowi pokarmowemu.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Ci rozwiać wątpliwości dotyczące tego, jak często karmić psa. Wprowadzenie regularnych posiłków będących elementem codziennej rutyny psiaka sprawi, że będzie on zdrowszy, spokojniejszy i pełen energii!

Szukasz zdrowej i pysznej karmy dla swojego psa? Wypróbuj saszetki Petner – dostępne w 7 smakach i dwóch rozmiarach!

pies w samochodzie latem

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy