Czy istnieją psy, które nie szczekają? Przedstawiamy spokojne rasy psów!

18 stycznia 2024 Redakcja0

Jesteś miłośnikiem psiaków, wyjątkowo cenisz sobie towarzystwo tych czworonożnych przyjaciół, ale równie mocno kochasz ciszę? Chociaż szczekanie można opanować poprzez odpowiednie i regularne szkolenie, to jest inny, znacznie szybszy sposób, by to pogodzić – już na początku początku wybierz psy, które nie szczekają. Czy jednak nieme czworonogi naprawdę istnieją? Przedstawiamy najspokojniejsze rasy psów.

Szczekanie to naturalne zachowanie psiaków – cokolwiek je powoduje u Twojego pupila, ma zawsze jeden cel: zakomunikować Ci to, co czworonóg czuje. Może być to również jego sposób na zwrócenie Twojej uwagi i zachęcenie do wspólnej zabawy. Czy wiesz jednak, że istnieją takie psy, które mało szczekają, a także całe rasy psów, które upodobały sobie inne dźwięki?

Jakie dźwięki mogą wydawać psy?

Niech nie zmyli Cię fakt, że niektóre psy nie szczekają, bo chociaż spokojne rasy psów oszczędzą Ci gniewu sąsiadów, to już pies, który nie umie szczekać, wcale nie oznacza psa spokojnego i cichego! Jak to możliwe? Do tej pory nie odkryto bowiem czworonoga, niewydającego żadnych dźwięków. Nie istnieje więc rasa całkowicie „niema”. Poznaj psy, które nie szczekają i dowiedz się, dlaczego tak się dzieje oraz jakie inne dźwięki mogą one wydawać. Niektóre odgłosy są tak nietypowe, że z pewnością Cię zaskoczą.

Basenji

Basenji to pies pierwotny, pochodzący z Afryki Równikowej, gdzie wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Jest niezwykle inteligentny, uparty i dość niezależny. Chociaż wpojone ćwiczenia zapamięta na zawsze, to ma swoje własne zdanie i zawsze zignoruje komendę, którą uzna za bezsensowną. Do tego zajmuje wysokie pozycje, z których lubi obserwować całe otoczenie.

A czemu basenji nie szczeka? Basenji nie ma wykształconych strun głosowych, odpowiedzialnych za ten charakterystyczny psi odgłos. Nie znaczy to jednak, że jest całkowicie niemy. Wydaje on specyficzne dźwięki, które określa się jako „jodłowanie”.

Shiba Inu

Nie jodłuje, ale za to potrafi emitować wysoko tonowy pisk, który doczekał się swojego autorskiego określenia. Shibu Inu to rasa hodowana pierwotnie w Japonii, pewna siebie, niezależna i nielubiąca się podporządkowywać. Ma bardzo dostojną i powściągliwą naturę. Ten czworonóg znany jest więc z tego, że gdy traktowany jest w sposób, który uznaje za niedopuszczalny, to będzie po prostu głośno i wysoko krzyczał. „Krzyk Shiby” usłyszysz jednak również wtedy, gdy czworonóg jest podekscytowany lub smutny,

rasy psów które nie szczekają

Alaskan Malamute

Psy, które nie szczekają bardzo często, wydają inne, oryginalne odgłosy. W tym przypadku jest to wycie! Malamut potrafi narobić naprawdę sporo hałasu. Wystarczy, że usłyszy karetkę, bicie dzwonów, czy po prostu ogarnie go smutek, a będzie nie tylko głośno, ale i przeciągle wył. Także z radości, na powitanie i na sygnał „spacer”. Spokojne rasy psów z pewnością nie przyjęłyby go do swojego grona.

psy które mało szczekają

Psy, które nie szczekają, gdy nie jest to konieczne – spokojne rasy psów

Rottweiler

Wierny i posłuszny, z pasją wykonuje swoje zadania, nie lubi bezczynności. Do tego jego mocna postura i silny charakter sprawiają, że idealnie nadaje się na stróża, o ile zostanie stanowczo wychowany. Rottweiler jest również zaliczany do najniebezpieczniejszych ras na świecie. A to dlatego, że szczeka on bardzo mało – wyłącznie, gdy jest to konieczne. Rottweiler nie będzie ostrzegawczo szczekał, więc niezaznajomionym z nimi ludziom będzie łatwo przekroczyć granicę, która zmusi psa do ataku w obronie!

pies który nie szczeka

Thai Ridgeback

Czas na nieustraszonego i dostojnego Thai Ridgebacka. Czym szczególnie przyciąga on wzrok? Zdecydowanie swoją charakterystyczną pręgą na grzbiecie z układającej się odwrotnie sierści. Jest nie tylko bystry, ale także nienatrętny i mimo żywiołowości, nie będzie się narzucał. Bardzo czujny, szczeka krótko i wyłącznie, gdy coś zwróci jego uwagę.

Whippet

Analogicznie reaguje przyjacielski i towarzyski Whippet, który zaszczeka tylko w wyjątkowych sytuacjach – nigdy nie hałasuje bez powodu. Mimo to nie nadaje się na stróża, gdyż jest szalenie ufny i serdeczny wobec obcych. Sprawdzi się doskonale jednak jako towarzysz wylegiwania się na kanapie, a także w zabawach z dziećmi. Jest bowiem cierpliwy i opanowany bardziej, niż niejeden rodzic!

spokojne rasy psów

Bloodhound

Psy, które mało szczekają, mają swojego niekwestionowanego lidera – Bloodhound, zwany psem św. Huberta, to bezapelacyjnie najmniej szczekliwy czworonóg. Duży i majestatyczny, przez swoją luźną skórę wygląda, jakby był w za dużym ubraniu. Zrównoważony i przyjacielsko nastawiony do ludzi, wykorzystywany jest jednak najczęściej poza domem, jako pies myśliwy – bezbłędnie sprawdza się w tropieniu śladów krwi. Uważaj zatem, gdy wychodzisz z nim na spacer, bo jego wrodzony pęd do wąchania i chodzenia po tropach może przysporzyć Ci niemałych problemów!

pies który nie umie szczekać

Husky

Na tym jednak najspokojniejsze rasy psów się nie wyczerpują. Psy, które nie szczekają prawie w ogóle to z pewnością Husky. Jeśli już hałasują, to ich szczek jest bardziej melodyjny i przypomina ujadanie. Urocze i nieco leniwe buldogi angielskie szczekają wyłącznie w chwili zagrożenia, ale i to nie zawsze.

Akita

Pochodząca z Japonii uparta i zawzięta Akita Inu to kolejna wyjątkowo cicha rasap. Początkowo służące jako psy myśliwskie, obecnie przekształcone w głównie zwierzęta towarzyszące. Akity, mimo uroczej aparycji przypominającej niedźwiadki, wymagają konsekwencji i znacznej dawki cierpliwości podczas wychowania. Trud jednak opłaca się, bo dobrze wyszkolone Akity wykazują wierność i oddanie wobec swojego opiekuna.

najspokojniejsze rasy psów

Boston Terrier

Boston terrier to cichy pies o radosnym usposobieniu, wierny i przyjacielski towarzysz, łączący się silnie z opiekunem. Jego łagodny charakter sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla dzieci w każdym wieku, choć wszelkie kontakty z maluchami powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych.

Jego inteligencja, spryt, łatwość w nauce oraz sprawność fizyczna ułatwiają proces szkolenia, zwłaszcza gdy wykorzystuje się smakołyki dla psów jako motywację. Preferuje zróżnicowane i krótkie ćwiczenia. W przypadku szczeniąt boston terriera zaleca się uczestnictwo w psim przedszkolu, co pozwala skierować trening na właściwe tory i przeprowadzić właściwą socjalizację

Papillon

Opisując psy, które nie szczekają zbyt wiele, a czasem prawie w ogóle, nie możemy zapomnieć o bezapelacyjnym zwycięzcy, gdy chodzi o rasy psów małych. Te bowiem uważane są potocznie za najbardziej szczekliwe! Papillon to wyjątek. Spokojny, niekonfliktowy, przyjacielski i pełen wdzięku zadowoli wszystkich ceniących sobie i spokój, i ciszę.

Psy, które nie szczekają to nie psy nieme!

Chociaż szkolenie może wpłynąć na ograniczenie szczekania, istnieją rasy psów, które naturalnie są mniej gadatliwe.

Udało się nam znaleźć wiele ras, które nie szczekają. Każda z tych ras ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że są mniej skłonne do szczekania.

Chcesz zaadoptować czworonoga na podstawie internetowego poradnika dotyczącego nieszczekających czworonogów? Może się to zakończyć naprawdę niemałym szokiem, gdy pies, który miał nie szczekać, nagle zacznie poważnie hałasować – wyć, miauczeć, piszczeć lub jodłować!

Nieszczekający nie znaczy bowiem to samo, co spokojny. A może już dawno się o tym przekonałeś na własnej skórze? Podziel się z nami historią swojego pupila. Opowiedz, jakie dźwięki i w jakiej częstotliwości lubi on wydawać najbardziej. Może odkryjemy nowe psie odgłosy?

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy