Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

Ciekawostki o psachPsyCzy istnieją psy, które nie szczekają? Przedstawiamy spokojne rasy psów!

14 stycznia 2020 Redakcja0
psy które nie szczekają

Jesteś miłośnikiem psiaków, wyjątkowo cenisz sobie towarzystwo tych czworonożnych przyjaciół, ale równie mocno kochasz ciszę? Chociaż szczekanie można opanować poprzez odpowiednie i regularne szkolenie, to jest inny, znacznie szybszy sposób, by to pogodzić – psy, które nie szczekają. Czy jednak nieme czworonogi naprawdę istnieją? Przedstawiamy najspokojniejsze rasy psów.

Szczekanie to naturalne zachowanie psiaków – cokolwiek je powoduje u Twojego pupila, ma zawsze jeden celu: zakomunikować Ci to, co czworonóg czuje. Może być to również jego sposób na zwrócenie Twojej uwagi i zachęcenie do wspólnej zabawy. Czy wiesz jednak, że istnieją takie psy, które mało szczekają, a także całe rasy psów, które nie szczekają w ogóle?

Niech Cię to jednak nie zmyli, bo chociaż spokojne rasy psów oszczędzą Ci gniewu sąsiadów, to już pies, który nie umie szczekać, wcale nie oznacza psa spokojnego i cichego! Jak to możliwe? Do tej pory nie odkryto bowiem czworonoga, niewydającego żadnych dźwięków. Nie istnieje więc rasa całkowicie „niema”. Poznaj psy, które nie szczekają i dowiedz się, dlaczego tak się dzieje oraz jakie inne dźwięki mogą one wydawać. Niektóre odgłosy są tak nietypowe, że z pewnością Cię zaskoczą.

Pies, który nie umie szczekać, ale umie za to… jodłować!

Nazywa się go „kocim psem” – jest bowiem niezwykle inteligentny, uparty i dość niezależny. Chociaż wpojone ćwiczenia zapamięta na zawsze, to ma swoje własne zdanie i zawsze zignoruje komendę, którą uzna za bezsensowną. Do tego zajmuje wysokie pozycje, z których lubi obserwować całe otoczenie.

Basenji – bo o nim tu mowa – to pies pierwotny, na którego temat powstało sporo mitów. Nic dziwnego, skoro pierwsze wzmianki o tych czworonogach pochodzą dopiero z XIX wieku z rejonu Afryki Równikowej, gdzie wykorzystywane były jako psy myśliwskie. Za psa rasowego Basenji uznany został dopiero w 1942 roku. I od tej pory zyskał ogromną popularność, nie tyle bowiem ze względu na swoje cechy charakteru, co przez to, że jest to pies, który nie szczeka. Dlaczego?

psy które nie szczekają

Nie ma on bowiem wykształconych strun głosowych, odpowiedzialnych za ten charakterystyczny psi odgłos. Nie znaczy to jednak, że jest całkowicie niemy. Wydaje on specyficzne dźwięki, które określa się jako „jodłowanie”. To jednak nie wszystko. Koci charakter ma odbicie także w jego głosie – gdy ziewa, masz wrażenie, że… miauczy! Te oryginalne odgłosy są jednak niczym w porównaniu z tym, co Basenji może zaoferować.

Opiekunowie podkreślają, że to czyścioszek, jakiego ze świecą szukać. Nie lubi się brudzić, jego sierść nie wydziela zapachu, nawet po deszczu. Jest wesoły, ciekawski, bardzo ruchliwy i wrażliwy. Bardzo przywiązuje się do rodziny i pozostaje jej wiernym. A że dodatkowo ma dość arystokratyczny wygląd, dumnie kroczy u boku swoich rodziców.

„Krzyk Shiby”, czyli pies, który nie szczeka, ale ma swój autorski dźwięk

Nie jodłuje, ale za to potrafi emitować wysoko tonowy pisk, który doczekał się swojego autorskiego określenia. Shibu Inu to rasa hodowana pierwotnie w Japonii, pewna siebie, niezależna i nielubiąca się podporządkowywać. Ma bardzo dostojną i powściągliwą naturę. Ten czworonóg znany jest więc z tego, że gdy traktowany jest w sposób, który uznaje za niedopuszczalny, to będzie po prostu głośno i wysoko krzyczał.

„Krzyk Shiby” usłyszysz jednak również wtedy, gdy czworonóg jest podekscytowany – czy to wizytą ukochanych „znajomych”, czy po prostu powrotem do domu wyczekiwanego właściciela. Pamiętaj jednak, że piszczy on również, gdy poczuje się porzucony, np. Twoim wcześniejszym wyjściem. Gdy wrócisz, z pewnością krzykiem powitają Cię także sąsiedzi – to jednak nie będzie krzyk radości.

rasy psów które nie szczekają

Wyje zamiast szczekać – pies, który nie szczeka, wcale nie oznacza cichego czworonoga!

Alaskan Malamute to ufny, łagodny i przyjazny dla wszystkich psiak. Żaden z niego stróż – uwielbia rodzinne życie, pieszczoty zarówno dorosłych, jak i dzieciaków. Nie nadaje się jednak całkowicie na leniwego domatora, bo ma naprawdę niespożytą energię.

Żywiołowy, będzie biegł przy Twoim rowerze przez całą trasę. Nic dziwnego, że mówi się na niego „śnieżna lokomotywa” – często wykorzystuje się go jako psa zaprzęgowego. Drzemie w nim ogromna potrzeba polowania – i to na duże, i naprawdę małe zwierzątka. Ale do sedna!

Psy, które nie szczekają bardzo często, wydają inne, oryginalne odgłosy. W tym przypadku jest to wycie! Alaskan Malamute potrafi narobić naprawdę sporo hałasu. Wystarczy, że usłyszy lokomotywę, bicie dzwonów, czy po prostu ogarnie go smutek, a będzie nie tylko głośno, ale i przeciągle wył. Także z radości, na powitanie i na sygnał „spacer”. Spokojne rasy psów z pewnością nie przyjęłyby go do swojego grona.

psy które mało szczekają

Psy, które nie szczekają, gdy nie jest to konieczne – spokojne rasy psów

Wierny i posłuszny, z pasją wykonuje swoje zadania, nie lubi bezczynności. Do tego jego mocna postura i silny charakter sprawiają, że idealnie nadaje się na stróża, o ile zostanie stanowczo wychowany. Już wiesz o kim mowa, prawda? Oczywiście o pochodzącym z Niemiec Rottweilerze, zaliczanym do najniebezpieczniejszych ras na świecie.

I pewnie dlatego szczeka on bardzo mało – wyłącznie, gdy jest to konieczne. Każdego intruza zatrzyma on już swoim groźnym wyglądem lub – niemniej groźnym – warczeniem. Pamiętaj jednak, że chociaż uwielbia on dzieci, które jako słabsze instynktownie chroni, to ich wspólna zabawa powinna zawsze odbywać się pod dorosłym nadzorem!

Czas na nieustraszonego i dostojnego Thai Ridgebacka. Czym szczególnie przyciąga on wzrok? Zdecydowanie swoją charakterystyczną pręgą na grzbiecie z układającej się odwrotnie sierści. Jest nie tylko bystry, ale także nienatrętny i mimo żywiołowości, nie będzie się narzucał. Duma jednak nierzadko z niego wychodzi – idąc na spacer, zawsze będzie kierował się na chodnik, by broń Boże nie pobrudzić swojej sierści! Bardzo czujny, szczeka krótko i wyłącznie, gdy coś zwróci jego uwagę.

pies który nie szczeka

Analogicznie reaguje przyjacielski i towarzyski Whippet, który zaszczeka tylko w wyjątkowych sytuacjach – nigdy nie hałasuje bez powodu. Mimo to nie nadaje się na stróża, gdyż jest szalenie ufny i serdeczny wobec obcych. Sprawdzi się doskonale jednak jako towarzysz wylegiwania się na kanapie, a także w zabawach z dziećmi. Jest bowiem cierpliwy i opanowany bardziej, niż niejeden rodzic!

spokojne rasy psów

Z kolei sam na sam z maluchami nie zostawiaj nigdy Shar-Peiego. Ta starożytna chińska rasa istniejąca od 200 r. p.n.e. nie jest agresywna, ale nie za bardzo lubi obcych i dzieciaki. Szczeka wyłącznie, gdy ktoś pojawi się na jej terytorium.

Psy, które mało szczekają, mają swojego niekwestionowanego lidera – Bloodhound, zwany psem św. Huberta, to bezapelacyjnie najmniej szczekliwy czworonóg. Duży i majestatyczny, przez swoją luźną skórę wygląda, jakby był w za dużym ubraniu. Zrównoważony i przyjacielsko nastawiony do ludzi, wykorzystywany jest jednak najczęściej poza domem, jako pies myśliwy – bezbłędnie sprawdza się w tropieniu śladów krwi. Uważaj zatem, gdy wychodzisz z nim na spacer, bo jego wrodzony pęd do wąchania i chodzenia po tropach może przysporzyć Ci niemałych problemów!

pies który nie umie szczekać

Najspokojniejsze rasy psów, czyli psy, które mało szczekają

Na tym jednak najspokojniejsze rasy psów się nie wyczerpują. Psy, które nie szczekają prawie w ogóle to z pewnością Husky. Jeśli już hałasują, to ich szczek jest bardziej melodyjny i przypomina ujadanie. Urocze i nieco leniwe buldogi angielskie szczekają wyłącznie w chwili zagrożenia, ale i to nie zawsze.

Z kolei pochodząca z Japonii uparta i zawzięta Akita Inu to rasa wyjątkowo cicha, podobnie jak bezgranicznie oddany właścicielom Boston Terrier. Nic dziwnego również, że angielskie charty były ulubionymi psami wśród arystokracji na przestrzeni dziejów. Można o nich śmiało powiedzieć, że to jedne z najspokojniejszych na świecie ras psów.

najspokojniejsze rasy psów

Opisując psy, które nie szczekają zbyt wiele, a czasem prawie w ogóle, nie możemy zapomnieć o bezapelacyjnym zwycięzcy, gdy chodzi o rasy psów małych. Te bowiem uważane są potocznie za najbardziej szczekliwe! Papillon to wyjątek. Spokojny, niekonfliktowy, przyjacielski i pełen wdzięku zadowoli wszystkich ceniących sobie i spokój, i ciszę.

Psy, które nie szczekają to nie psy nieme!

Chcesz zaadoptować czworonoga na podstawie internetowego poradnika dotyczącego nieszczekających czworonogów? Może się to zakończyć naprawdę niemałym szokiem, gdy pies, który miał nie szczekać, nagle zacznie poważnie hałasować – wyć, miauczeć, piszczeć lub jodłować!

Nieszczekający nie znaczy bowiem to samo, co spokojny. A może już dawno się o tym przekonałeś na własnej skórze? Podziel się z nami historią swojego pupila. Opowiedz, jakie dźwięki i w jakiej częstotliwości lubi on wydawać najbardziej. Może odkryjemy nowe psie odgłosy?

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *