Czego nie może jeść pies? 7 najważniejszych grup

3 stycznia 2024 Redakcja0

Opiekunowie psów często zastanawiają się, co mogą bezpiecznie podać swoim czworonożnym przyjaciołom, a czego lepiej unikać. Psy lubią uczestniczyć w naszych posiłkach, próbując wyżebrać choć trochę naszego dania. Te odważniejsze czasem posuwają się do kradzieży! Wyjaśniamy, czego nie może jeść pies i jakie skutki może mieć spożycie zakazanych produktów.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i członek rodziny. Tej prawdy nie trzeba przypominać żadnemu opiekunowi tego zwierzaka. Czasem jednak łatwo zapomnieć, że nawet jeśli traktujemy go jak pełnoprawnego domownika, nie jest on człowiekiem i nie może żywić się tym samym co ludzie.

Dlaczego? Dla zwierząt niektóre substancje są trujące, działają np. hamująco lub pobudzająco na receptory, przez co modyfikują pracę układu nerwowego, krwionośnego lub innych (w zależności od substancji). Części pokarmów psy nie trawią tak jak ludzie. Nie przykładając wagi do żywienia swojego pupila, możesz niechcący bardzo go skrzywdzić. By uniknąć opłakanych w skutkach błędów, dowiedz się, czego nie mogą jeść psy!

co szkodzi psu

Czego nie może jeść pies? Oto lista zakazanych produktów!

Artykułów na ten temat powstało już sporo. Ale czy masz pewność, że na pewno wiesz, czym nie wolno karmić psa pod żadnym pozorem i jakie mogą być skutki podania mu zakazanych produktów nawet w najmniejszej ilości? Czas na przegląd, który pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, czego nie dawać psu do jedzenia. I przeciwnie – czym karmić psa, by czuł się doskonale.

Czekolada

Ten produkt znają chyba wszyscy właściciele psiaków i unikają jego spożycia jak ognia, gdy w pobliżu znajduje się pupil. Zawarta w czekoladzie teobromina wywołuje nie tylko wymioty i biegunkę, ale może powodować przyspieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia, nadpobudliwość, drżenia.

Kawa

Kofeina jest dla psów trująca i może powodować szereg negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak podrażnienie układu nerwowego, zaburzenia rytmu serca, wymioty, drżenie mięśni, a nawet w skrajnych przypadkach może prowadzić do zatrucia, co może być groźne dla życia. Skoro kofeina jest szkodliwa, odpada także kawa. Oczywiście wiemy, że nie wlejesz jej psu do miski. Może się on jednak nią zatruć, samodzielnie próbując napoju z pozostawionego na stole kubka!

kawa i czekolada dla psa

Cebula, szczypiorek, czosnek

Ulubione warzywo Polaków to kolejne na liście produktów zakazanych. Zawarte w cebuli związki niszczą u psa czerwone krwinki. Pamiętaj, że dotyczy to każdej ich postaci – surowej, smażonej, pieczonej, gotowanej, czy sproszkowanej. Już ilość odpowiadająca 0,5% masy ciała Twojego psiaka może być naprawdę groźna!

Winogrona i rodzynki

Czego jeszcze nie można dawać psu do jedzenia? Winogrona i rodzynki (a więc suszona forma tych pierwszych) to naprawdę spore zagrożenie dla czworonogów. Ich spożycie prowadzi do zaburzenia czynności nerek i jelit, a także może uszkodzić wątrobę. To jednak nie jest najgorsze. Jeśli Twój pupil zje winogrona i rodzynki w naprawdę małej ilości, np. garść, a jest ważącym kilka kilogramów szczeniakiem lub psem rasy małej, może po prostu umrzeć. Nigdy nie zostawiaj więc czekolady z rodzynkami bez opieki!

Awokado

Kolejnym trującym owocem jest awokado, zawierające związek chemiczny o nazwie persin, który wywołuje u czworonogów wymioty oraz biegunkę. Awokado może powodować niewydolność mięśnia sercowego i dalsze związane z tym konsekwencje, a u suk karmiących – zapalenie gruczołu mlekowego. Zagrożeniem jest tu również duża pestka – gdy Twój pupil ją zje, jeśli się nie zadławi, to z pewnością utknie ona w jego jelitach. czego psy nie mogą jeść

Pestki jabłek

Gdy o pestkach mowa, to kolejne, czego nie może jeść pies to o pestki jabłek. Chociaż same te owoce są dla psów nie tylko bezpieczne, ale i zdrowe, to już osłonka jabłkowych pestek zawiera amigdalinę, która pod wpływem metabolizmu zostaje przekształcona w toksyczny cyjanowodór. Oczywiście chodzi o spożycie dużej ich ilości i do tego rozgryzionych (połknięte w całości wydalają się w nienaruszonym stanie), ale jeśli podajesz często psiakowi ogryzki z jabłkami, długofalowo może mieć to kiepskie skutki uboczne!

Jakie orzechy są niezdrowe dla psa?

Chociaż czworonogowi nie będzie nic po zjedzeniu odrobiny orzeszków ziemnych, to już orzechy makadamia są dla niego trujące. Po ich spożyciu będzie miał problemy z poruszaniem się, uszkodzeniu może ulec układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy.

Przeczytaj więcej o orzechach w diecie psa tutaj

Co jeszcze szkodzi psu?

Z diety psa odpadają również niektóre surowe ryby (zawarta w nich trimetyloamina prowadzi do anemii), surowe mięso z niesprawdzonego źródła (może zawierać takie bakterie jak Salmonella i E. coli), grzyby (zakłócają pracę żołądka), rabarbar i szczaw (mogą powodować kamicę nerkową oraz kamicę pęcherza moczowego).

Psu nie powinono się podawać słodyczy, a szczególną uwagę zwróć na te oparte na słodzikach. Ksylitol jest dla psiaków toksyczny – skutkuje niewydolnością nerek). Innymi produktami, które szkodzą psu jest surowe ciasto drożdżowe (wzrastając w żołądku psa zaburzy funkcjonowanie układu pokarmowego, drożdże spowodują też wzdęcia żołądka i jelit). Lista produktów zakazanych zawiera jeszcze parę mniej oczywistych produktów.

czego nie dawać psu

Czego jeszcze nie dawać psu? Ugotowanych, smażonych, czy upieczonych kości! Łatwo wtedy pękają i stają się niebezpiecznie ostre – mogą przebić psiakom np. jelito. Zalegają również w żołądku i powodują problemy z trawieniem, mogą przebić przewód pokarmowy na dowolnym odcinku, czy doprowadzić do zaczopowania jelit lub zaparcia.

Czego psy nie mogą jeść? Chociaż często widzisz w składzie karmy kukurydzę, świeża spowoduje, że Twój pupil stanie się nadpobudliwy, a kolba może utknąć w jego jelitach. Mleko i nabiał to również elementy niepożądane, ponieważ nie wszystkie psy tolerują laktozę. Uważaj też na słoiczki z jedzeniem dla dzieci – zdarzają się tacy, którzy karmią nimi szczeniaczki! Chociaż teoretycznie są one pozbawione konserwantów, soli i barwinków, to w ich składzie mogą pojawić się produkty zakazane jak np. cebula. Dużo lepiej sprawdzi się wysokiej jakości karma dla szczeniaka.

Resztki ze stołu są z kolei niebezpieczne ze względu na przyprawy – pieprz podrażni psi nos, oczy i błonę śluzową jamy ustnej. Cynamon może uszkodzić wątrobę, a sól – obecna we wszystkich ludzkich przekąskach – prowadzi do nadciśnienia i z czasem niewydolności serca.

Co pies może jeść a czego nie? Karma karmie nierówna

Czy spotkałeś się z twierdzeniem, że psiaki uwielbiają kocią karmę? Nawet jeśli tak jest, gdy chodzi o walory smakowe, pod żadnym pozorem nie pozwól, by stała się podstawą diety Twojego psa. Karma kocia jest bardziej kaloryczna, więc na dłuższą metę pies może przytyć. Dodatkowo koty mają inne proporcje dodatków witaminowo-mineralnych.

czym nie wolno karmić psa

Jednak i psia karma psiej karmie nierówna. Ważne jest, aby jej formuła była pełnowartościowa i dostarczała wszystkich niezbędnych dla czworonoga składników odżywczych. Musi bowiem pokryć jego potrzeby żywieniowe i zapewnić mu właściwy poziom energii. Brak sztucznych barwników, aromatów, konserwantów i wzmacniaczy smaku to podstawa.

Zbilansowana, pełnowartościowa i dedykowana dla psa, a także wzbogacona o niezbędne dla jego długiego życia i zdrowego funkcjonowania składniki karma, to najlepsze, co pies nie tyle może, ile powinien jeść. A jak często? Zdecydowanie dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Psom ras dużych i olbrzymich często wystarczy jeden duży posiłek. Dobrze by były to stałe pory.

Czym nie wolno karmić psa? Podsumowanie

Nawet jeśli wiesz, czego nie mogą jeść psy, może zdarzyć się, że w pośpiechu przed wyjściem do pracy zostawisz na stole resztki śniadania, a sprytny czworonóg sam sięgnie po stertę zakazanych produktów. Co w takim wypadku?

Natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Może się jednak okazać, że nie zauważysz żadnych negatywnych reakcji. Nie znaczy to jednak, że zakazane produkty to mit. Wiele z nich nie powoduje skutków ubocznych od razu, ale dopiero po latach. Szczególnie, jeśli pies podjada „zakazane produkty” w niewielkich ilościach, ale regularnie. Na dietę musisz patrzyć zatem długoterminowo. Z karmą Petner to możliwe – bo prawdziwa beztroska to nie tylko smak, ale również zdrowie i wygoda.

Każdy opiekun psa, który troszczy się o zdrowie swojego pupila, powinien koniecznie zaznajomić się z listą produktów, których należy unikać. Do potencjalnie najgroźniejszych substancji mogących wywołać poważne, a nawet śmiertelne zatrucia zalicza się głównie czekoladę, winogrona, rodzynki, cebulę i ksylitol. Ważne jest, aby żywienie psa opierało się na zrównoważonej diecie dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dobrana, pełnoporcjowa karma dla psa dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W ten sposób dbanie o właściwe żywienie przyczynia się do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji czworonożnego przyjaciela.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy