Szpic włoski – charakterystyka rasy

2 stycznia 2024 Redakcja0

Szpic włoski to jeden z potomków szpica europejskiego. Mimo, że nieco uparty, dobrze odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, do których silnie się przywiązuje. Szpic włoski, znany również jako volpino italiano, to rasa psów, która wywodzi się prosto z serca Włoch. Charakteryzuje się on puszystą, białą sierścią i niezwykle przyjacielskim charakterem. Mimo swoich skromnych rozmiarów, ten mały pies jest idealnym kompanem w każdym domu, świetnie odnajdując się w towarzystwie dzieci i osób starszych.

Jak wygląda szpic włoski?

Szpic włoski należy do małych ras psów. Volpino italiano ma kwadratową budowę ciała, co oznacza, że jest bardzo zwarty, jednocześnie harmonijnie zbudowany. Głowa tego małego pieska ma kształt piramidy; kufa jest krótsza niż czaszka; oczy są zawsze szeroko otwarte, wyrażając czujność charakterystyczną dla szpica. Uszy psa są krótkie, trójkątnego kształtu, osadzone wysoko i blisko siebie. Głowa noszona jest na prostej szyi, która prowadzi do prostej górnej linii grzbietu. Kłąb jest nieco uniesiony ponad jej linię. Klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona; zad jest przedłużeniem linii lędźwi. Ogon psa jest osadzony w przedłużeniu zadu, noszony nad grzbietem w zawiniętym kształcie.

Szpice, jak przystało na psy pierwotne, mają bardzo gęstą sierść. Nie inaczej jest w przypadku szpica włoskiego, którego szata jest odstająca, z długim i prostym włosem.

Psy tej rasy występują najczęściej w umaszczeniu jednolicie białym i rudym. Kolor szampana jest raczej niepożądany.

szpic włoski

Hodowla szpiców włoskich – jak wybrać psa i nie dać się oszukać?

Wybór renomowanej hodowli ma znaczenie. Psy od hodowców, którzy podejmują się wysiłku hodowli, a nie chowu, charakteryzują się lepszymi genami, a co za tym idzie, występuje u nich mniejsza szansa na problemy zdrowotne.

Jak znaleźć dobrą hodowlę szpica włoskiego? W pierwszej kolejności skorzystaj z wyszukiwarki oddziałów Związku Kynologicznego w Polsce, która jest dostępna na ich stronie internetowej. Na tej podstawie znajdź oddział właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania i poproś w nim o udostępnienie listy wszystkich zarejestrowanych hodowli psów tej rasy.

Przy wyborze hodowli zwróć uwagę na dokonania rodziców szczeniąt, częstotliwość z jaką pojawiają się mioty oraz opinie kupujących na temat tej hodowli. By się upewnić możesz również skorzystać z opinii właścicieli psów tej rasy zgromadzonych na grupach w mediach społecznościowych.

Jeżeli wstępna decyzja o wyborze hodowli została podjęta, to warto umówić się z hodowcą na pierwsze zapoznawcze spotkanie. Podczas wizyty w hodowli sprawdź warunki w jakich żyje matka i szczenięta; zapytaj czy reproduktor i suka były badane; możesz również zapytać o markę karmy, jaką są karmione szczeniaki – jeżeli są już na etapie po odstawieniu dietetycznym. Przed wizytą zapoznaj się z niedopuszczalnymi wadami rasy, jakie są wymienione we wzorcu i upewnij się, że u szczeniąt one nie występują.

Podpisując umowę kupna szczeniaka odbierz metrykę – to właśnie na jej podstawie wyrobisz później rodowód dla swojego szpica włoskiego. Hodowca powinien przekazać Tobie książeczkę zdrowia szczeniaka. Dobre hodowle oddają szczeniaki zawsze z wyprawką dla psa.

Koszty utrzymania szpica włoskiego

Pamiętaj, że koszt utrzymania psa nie kończy się na cenie jego zakupu. Większym wydatkiem na początku będzie skompletowanie wyprawki dla szczeniaka. Podane poniżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN)
Legowisko 100
Miski na jedzenie i wodę 40
Smycz 30
Obroża 20
Szczotka do sierści 25
Zabawki 50
Kosmetyki do pielęgnacji 40
Transporter 120

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii.

Historia i pochodzenie szpica włoskiego

Mały szpic włoski to jeden z potomków szpica europejskiego, dawnej rasy psów, która żyła na terenach Europy Środkowej już w epoce brązu. Małe szpice znane były we Włoszech już od XV wieku. Już w tamtych czasach pełniły one rolę psów do towarzystwa, zarówno u boku zamożnych, jak i biedniejszych mieszkańców ojczyzny Michała Anioła. Ten mały piesek doceniany był wśród wszystkich klas społecznych nie tylko z uwagi na swój uroczy wygląd, ale także walory użytkowe, gdyż był i jest doskonałym stróżem, który zawsze zaalarmuje na widok obcej osoby.

Vulpino italiano pojawia się również w sztuce. W swoim dziele uwiecznił go m.in. Vittore Carpaccia. Swojego szpica miał sam Michał Anioł.

Na przełomie XVIII i XIX wieku psy te cieszyły się we Włoszech największą popularnością. W Toskanii wykorzystywano jest wtedy np. do strzeżenia wózków transportowych.

Droga do uznania rasy trwała jednak kilka dekad. Pierwszy wzorzec rasy opracował Włoski Kennel Club w 1913 roku. W 1956 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI. Niestety już w latach 60. XX wieku straciła na popularności i nigdy nie wróciła do dawnego majestatu. W latach 60. doszło niemal do jej wyginięcia.

Charakter szpica włoskiego

Czy szpic włoski to pies dla rodziny z dziećmi? Vulpino italiano to rasa bardzo przywiązująca się do swojej rodziny. To rodzinne psy, które co prawda nie domagają się wielkich czułości, ale są zawsze skore do zabawy. Wysoki poziom ich inteligencji sprawia, że są dosyć pojętnymi uczniami, podczas nauki zasad posłuszeństwa. Psy te dobrze znoszą nieobecność opiekunów. Są jednak szczekliwe. Nadają się do mniejszych mieszkań, nie powinny również sprawiać problemów w podróży samochodem.

Interakcje z innymi zwierzętami domowymi nie powinny być problemem jeśli szpic włoski będzie z nimi prawidłowo socjalizowany od szczeniaka. W takich warunkach vulpino dogada się zarówno z kotami, jak i psami innych ras. W stosunku do obcych zwierząt szpic będzie raczej zachowawczy.

Czy szpic włoski to pies dla każdego? Vulpino, czyli lisek, to pies pełen energii, dosyć niezależny, na pewno nie pozwoli o sobie zapomnieć, zwracając na siebie uwagę głośnym szczekaniem. Pies tej rasy potrzebuje trzech spacerów dziennie i sporej porcji zabawy w ciągu dnia. Zdecydowanie nada się do domu ze starszymi dziećmi, które będą potrafiły wejść z psem w interakcję. Może to być również dobry towarzysz bardziej aktywnych osób starszych.

Zdrowie i długość życia

Szpice to dosyć zdrowa grupa psów. Podobnie jest w przypadku szpica włoskiego, który może mieć ewentualnie problemy ze zwichnięciem soczewki lub rzepki. Poza tym szata szpica zapewnia mu ochronę, podczas zimowych spacerów. Latem należy jednak pamiętać, by nie organizować psu aktywności w najwyższe upały.

Szpice włoskie to długowieczna rasa psów, która może żyć nawet do 16 lat, a pomocna w osiągnięciu takiego wieku będzie odpowiednia dieta.

Jak karmić szpica włoskiego?

Wybierając karmę dla szpica włoskiego pamiętaj, by była dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Vulpino italiano nie jest wybredną rasą – bez problemu może być karmiony gotową suchą lub mokrą karmą dla psów. Jeżeli potrafisz to dietę możesz komponować samodzielnie i też będzie to dobre rozwiązanie.

Karma dla małego psa powinna cechować się małymi krokietami, by pies mógł je bez problemu rozgryźć. Gryzienie ma również korzystny wpływ na dobrą kondycję zębów. Pamiętaj, by nie oszczędzać na jedzeniu. Karma powinna zawierać wysokostrawne źródło białka zwierzęcego, które zawiera cenne aminokwasy egzogenne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Pielęgnacja: jak utrzymać szpica włoskiego w dobrym zdrowiu

Imponujący wygląd szpica włoskiego można osiągnąć tylko i wyłącznie poprzez regularną pielęgnację sierści. Najważniejsze jest szczotkowanie, które zapobiegnie zbijaniu podszerstka. Pies powinien być szczotkowany twardą włosianą szczotką o długiej szczecinie, która pozwoli dostać się aż do skóry. Zabieg ten należy wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. W celu usunięcia podszerstka należy zaopatrzyć się w pudlówkę, z dużą liczbą zagiętych drucików. Sierści nie wolno szczotkować na sucho – należy ją spryskać specjalną odżywką w aerozolu.

Kąpiele szpica włoskiego mogą odbywać się nawet raz w miesiącu. Psa należy umyć dwukrotnie, szamponem dedykowanym dla psów długowłosych. W czasie suszenia sierść również należy spryskać odżywką do szczotkowania i skierować strumień powietrza pod włos aż do skóry.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić szpica włoskiego?

Szpice to dosyć niezależne psy, dlatego, by życie z liskiem układało się po Twojej myśli, zorganizuj psu wizyty w psim przedszkolu. Szkolenie od szczeniaka pomoże Ci ułożyć psa i przejść z nim do nauki bardziej zaawansowanych komend. Szpic powinien również od szczeniaka być socjalizowany z innymi zwierzętami.

Najlepsze imiona dla szpiców włoskich

Wybór imienia dla psa małej rasy to ważny krok, który wpływa na to, jak postrzegamy naszego czworonożnego przyjaciela. Cechy fizyczne psa, takie jak kolor sierści, wielkość czy wyraziste oczy, mogą zainspirować do wyboru odpowiedniego imienia. Wybierz imię, które łatwo wypowiada się i które pies szybko zrozumie. Krótsze imiona często są łatwiejsze do nauczenia. Możesz wybrać imię, które odzwierciedla pochodzenie rasy psa lub Twoje własne dziedzictwo kulturowe. Możesz również skorzystać z naszych pomysłów.

Imię dla psa

  1. Apollo – imię greckiego boga, pasujące do szlachetnego charakteru.
  2. Romeo – romantyczne i klasyczne, idealne dla psa z włoskimi korzeniami.
  3. Milo – krótkie i wesołe, świetne dla energicznego psa.
  4. Leo – silne i królewskie, nadające się dla odważnego psiaka.
  5. Nero – oryginalne i nawiązujące do włoskich korzeni rasy.

Imię dla suczki

  1. Bella – oznacza 'piękna’ po włosku, idealne dla uroczej suczki.
  2. Luna – 'księżyc’ w języku włoskim, tajemnicze i kobiece.
  3. Sofia – eleganckie i klasyczne, pasuje do szlachetnej suczki.
  4. Zara – egzotyczne i wyjątkowe, dla psa o wyrazistym charakterze.
  5. Gia – krótkie i stylowe, nadające się dla małej, ale pełnej energii suczki.

 

FAQ o szpicu włoskim

Ile kosztuje szpic włoski?

Cena szpica włoskiego to ok. 4000 złotych.

Jak długo żyje szpic włoski ?

Szpic włoski żyje od 14 do 16 lat.

 

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/195.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/ITALIAN-VOLPINO-195.html

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy