Trzecia powieka u kota – co to jest? Kiedy znika?

29 września 2022 Redakcja0
czy trzecia powieka u kota sama zniknie

Trzecia powieka u kota jest cienką warstwą tkanki, która pomaga chronić oko. U kotów trzecia powieka jest zwykle tylko częściowo widoczna, a może w ogóle nie być zauważalna, jeśli oko kota jest zdrowe. 

Jeśli jednak trzecia powieka jest wystająca lub znajdują się na niej zmiany, może to być oznaką problemu zdrowotnego. W niektórych przypadkach trzecia powieka może być objawem innej choroby, takiej jak infekcja lub guz. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w trzeciej powiece swojego kota, ważne jest, aby zabrać zwierzę do weterynarza na badanie.

trzecia powieka u kota

Jak wygląda trzecia powieka u kota?

Koty to fascynujące stworzenia, a ich oczy nie są wyjątkiem. Oprócz górnej i dolnej powieki, którą posiadają ludzie, koty mają również trzecią powiekę, zwaną błoną nyktową. Jak wygląda trzecia powieka u kota? Błona ta jest cienkim, białym płatem tkanki, który zakrywa oko, gdy kot śpi lub czuje się zestresowany.

Przez większość czasu błona naczyniowa jest ukryta pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka a dolną powieką. Jednak gdy kot jest zmęczony lub zaniepokojony, błona wysuwa się znad dolnej powieki, zakrywając całe oko. Ta dodatkowa warstwa ochronna pomaga zabezpieczyć oko przed brudem, kurzem i innymi potencjalnymi zagrożeniami. Kiedy więc następnym razem zobaczysz, że u Twojego kota pojawia się trzecia powieka, nie bądź zaniepokojony – to tylko sposób natury na utrzymanie tych pięknych oczu w zdrowiu.

trzecia powieka u kota

Widoczna trzecia powieka u kota – przyczyny

Biała błona, którą widzisz na oczach swojego kota, nazywana jest trzecią powieką lub migotką. Jest to normalna część anatomii Twojego kota i w normalnych okolicznościach nie powinieneś być w stanie jej zobaczyć.

Trzecia powieka jest w ciągłym ruchu, nawet gdy jej nie widać. Jest odpowiedzialna za utrzymanie powierzchni oka kota w czystości i wilgotności oraz za ochronę przed zanieczyszczeniami. Kiedy kot śpi lub jest pod wpływem stresu, trzecia powieka może stać się bardziej widoczna. Jeśli trzecia powieka jest stale widoczna lub wygląda na czerwoną, może to być oznaką infekcji, urazu rogówki, inwazji pasożytów lub innej choroby ogólnoustrojowej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w oczach swojego kota, koniecznie skontaktuj się od razu z lekarzem weterynarii.

U kotów, migotka jest zwykle widoczna tylko wtedy, gdy zwierzę jest chore lub ranne. Gdy jest wystająca, może to wskazywać, że kot cierpi na różne problemy zdrowotne. Choroby wirusowe, urazy rogówki, pasożyty wewnętrzne i odwodnienie mogą powodować, że staje się bardziej widoczna. W niektórych przypadkach może być również oznaką zapadającej się gałki ocznej.

Jednak u kotów perskich i innych ras o krótkiej kufie, sokole oko jest często widoczne nawet wtedy, gdy kot jest zdrowy. Dzieje się tak dlatego, że koty te mają naturalnie bardziej wyrazisty wzrok niż inne rasy. Niezależnie od rasy, jeśli trzecia powieka Twojego kota jest ciągle widoczna, koniecznie zabierz go do weterynarza na badania kontrolne.

trzecia powieka u kota

Trzecia powieka u kota – leczenie

Sam fakt tego, że trzecia powieka u kota jest, nie wymaga leczenia. To przecież naturalna część kociej anatomii – wszystkie koty to mają. Po prostu na ogół tego nie widzisz. W takim razie czy trzecia powieka u kota sama zniknie? W zasadzie nie – nie zniknie. Po prostu przestaniesz ją widzieć.

A czy przestanie być widoczna sama z siebie? Zależy od przyczyny. Jeśli widzisz ją wtedy, gdy kot śpi – najprawdopodobniej tak właśnie będzie. Jednak jeśli jej widoczność związana jest z chorobą czy urazem kota, wtedy widoczna trzecia powieka u kota jest objawem czegoś, co wymaga leczenia i uwagi ze strony Twojej i lekarza weterynarii. Zanim jednak zacznie się leczenie, konieczna jest właściwa diagnoza. A co może powodować widoczność trzeciej powieki u kota?

Z całą pewnością może to być inwazja pasożytów wewnętrznych. Robaki, jak potocznie zwie się taką sytuację, mogą spowodować wiele szkód w organizmie kota. Z całą pewnością też bardzo negatywnie wpływają na odporność Twojego zwierzaka i mogą powodować wiele chorób. Wtedy też, pod ich wpływem, może stać się widoczna trzecia powieka u kota.  Kiedy znika? To bardzo proste! Gdy zadbasz o zdrowie kota i pozbędziesz się pasożytów.

Pasożyty są częstym problemem dla kotów i ważne jest, aby być świadomym objawów, które mogą wskazywać, że Twój kot je ma. Stale widoczna trzecia powieka, senność, przyjmowanie bolesnej pozycji, wymioty lub biegunka to wszystko czerwone flagi, które powinny skłonić Cię do zabrania kota do weterynarza.

Weterynarz przeprowadzi wywiad i podstawowe badanie, może również zlecić badania kału, aby ustalić, jakie pasożyty ma Twój kot. Trzecia powieka i inne objawy ustępują po skutecznym odrobaczeniu, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej poddać kota leczeniu. Dzięki badaniu kału można od razu dobrać odpowiednie tabletki, co przyspiesza pokonanie pasożytów i sprawia, że kot znów czuje się normalnie.

trzecia powieka

Jednak nie tylko pasożyty wewnętrzne mogą być odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Również zapalenie spojówek może powodować, że migotka u kota stanie się widoczna. Oprócz tego zauważysz też szereg innych objawów – oko będzie zaczerwienione, będzie łzawić, kot może w końcu przestać je otwierać.

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki to problem, który sporadycznie występuje u kotów. Kiedy gruczoł trzeciej powieki wysuwa się ze swojego fizjologicznego miejsca i wypada na zewnątrz, jest doskonale widoczny jako zaczerwieniona, uwypuklona struktura w pobliżu wewnętrznego kącika oka. Takie zmiany wymagają oczywiście natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Najlepszym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Leczenie farmakologiczne wraz z mechanicznym drenażem gruczołu daje często krótkotrwały efekt. Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki może jednak nawracać, dlatego konieczne są regularne kontrole weterynaryjne, aby monitorować stan i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.

Dlatego w przypadku widocznej migotki u kota bardzo ważne jest to, by przede wszystkim poprawnie zdiagnozować, dlaczego do tego doszło. Nie zgaduj, nie próbuj leczyć kota na własną rękę – to zbyt niebezpieczne i może przynieść wiele szkody dla zdrowia Twojego pupila.

Zamiast tego, gdy tylko zauważysz coś niepokojącego w wyglądzie czy zachowaniu Twojego kota, zabierz go na konsultację do lekarza weterynarii. To właśnie on ma wiedzę, kompetencje i możliwości, by prawidłowo zdiagnozować kota i zaproponować odpowiedni w danym przypadku sposób leczenia.

Trzecia powieka u kota – podsumowanie

Trzecia powieka u kota to coś, z czego istnienia nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę. Trzecia powieka u ssaków bowiem wcale nie jest czymś oczywistym i powszechnym. Mają ją na przykład właśnie koty czy konie. Sam fakt istnienia trzeciej powieki u kota jest czymś całkowicie normalnym i w żadnym razie nie powinien Cię niepokoić.

Prawdą jednak jest, że w zwyczajnych warunkach raczej nie powinieneś jej widzieć. Co więc robić, gdy widoczna staje się trzecia powieka? Leczenie takiego stanu rzeczy zależy od właściwej diagnozy. Przyczyn tego, dlaczego widoczna jest u kota trzecia powieka, może być naprawdę wiele.

Może to być rezultat strachu i stresu, pod wpływem których znalazł się Twój kot. Wtedy po prostu najlepiej jest zadbać o jego dobrostan. Może być to jednak efekt pasożytów wewnętrznych, które go zaatakowały i sieją spustoszenie w kocim organizmie. Może to też świadczyć o tym, że kot zapadł na jakąś chorobę oczu – na przykład zapalenie spojówek lub doszło u niego do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki.

A czy Ty widziałeś trzecią powiekę u Twojego kota? Wiedziałeś w ogóle o jej istnieniu? Podziel się z nami swoją historią!

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy