Dlaczego koty nie lubią wody?

6 października 2022 Redakcja0
czemu koty boją się wody

Wiele kotów nie przepada za piciem wody z miski, jednak jeszcze więcej tych zwierząt panicznie boi się kontaktu z cieczą. Dlaczego? Strach jest dziedziczony, ale czy to jedyna przyczyna? Dowiedz się, dlaczego koty nie lubią wody.

Koty są bardzo różne, dlatego ich podejście do wody również zależy od konkretnego osobnika. Rzadko jednak spotkasz mruczki, które chętnie pływają i nie boją się zmoczenia. Zwierzęta te nie chcą przebywać nawet na balkonie, gdy pada. Możesz zauważyć, że otrzepują łapki z niemałym obrzydzeniem. Dlaczego koty boją się wody? Powodów może być kilka.

dlaczego koty nie lubią wody

Koty w wodzie – tak czy nie?

Koty w wodzie to zdecydowanie rzadki widok. Być może udało Ci się trafić na nagranie z pływającym mruczkiem w mediach społecznościowych. Nie licz jednak, że Twój zwierzak chętnie wskoczy do wanny wypełnionej wodą.

Gdy opiekun się kąpie, wiele mruczków chętnie do niego zagląda. Czasem nawet na wyprostowanych tylnych łapach kot sprawdza, czym wypełniona jest wanna. Zawartość jednak najczęściej jawi mu się jako przerażająca, zwłaszcza jeśli z kranu nagle wypłynie nieco wody. Kiedy się kąpiesz, uważaj, żeby zwierzak z ciekawości nie wpadł do wanny. Może się to skończyć poważnymi, głębokimi zadrapaniami.

Niektórzy kąpią koty. Jeśli zwierzę nie lubi kontaktu z wodą, to zazwyczaj naprawdę niepotrzebne. Koty doskonale radzą sobie z własną higieną.

Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których kąpiel się przyda, jednak to rzadkie. Kiedy należy wykąpać mruczka? To konieczne, jeśli wpadł w substancję, której wylizanie jest niebezpieczne dla jego zdrowia. Niektórym z ras kąpiel jest potrzebna – przykładowo u persów sprawi, że dbanie o okrywę włosową będzie łatwiejsze. Może być również przydatna, gdy zwierzę jest w podeszłym wieku, choruje i ma duże trudności z samodzielnym utrzymaniem higieny. W innych sytuacjach, kąpiel to dla większości kotów ogromny, zupełnie niepotrzebny stres.

Dlaczego koty nie lubią wody?

Kiedy zastanawiasz się, dlaczego koty nie lubią wody, weź pod uwagę stan ich futra po kontakcie z cieczą. Futro zwierzaka jest pokryte specjalną wydzieliną, która pełni funkcję ochronną. Kiedy sierść schnie, traci ciepło. Wilgotne futro sprawia, że zwierzęciu robi się zimno. To nic przyjemnego dla kotów, które znane są ze swojej sympatii do wysokiej temperatury. Ochłodzenie organizmu zwiększa podatność na choroby. Może być więc tak, że zwierzę podświadomie unika zamoczenia futra.

Z jednej strony koty nie lubią wody, a z drugiej jest dla nich fascynująca. Nie brakuje mruczków, które potrafią patrzeć się dłuższą chwilę na strumień płynący z kranu. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Być może chodzi o dźwięk lub refleksy świetlne, które odbijają się w strumieniu. Może też być to wynik instynktu łowieckiego.

Są nawet koty, które piją wodę wyłącznie prosto z kranu. Zamiłowanie do poruszającej się wody wykorzystali producenci fontann. Zachęcają one mruczki do picia wody. Jeśli Twój zwierzak w ogóle nie podchodzi do miski z wodą, być może fontanna rozwiąże problem.

Czemu koty boją się wody?

Koty mogą nie tylko nie lubić wody, lecz także się jej bać. Odpowiedzialność za ten stan należy do przodków mruczków, a dokładniej kotów nubijskich, inaczej żbików afrykańskich. Zwierzęta te zamieszkują Półwysep Arabski oraz niemal całą Afrykę bez rejonu lasów deszczowych. Koty nubijskie żyją więc w suchym, gorącym klimacie. W miejscach, gdzie nie ma licznych jezior. Kot domowy wywodzi się od żbika afrykańskiego, który po prostu nie wykształcił w sobie zamiłowania do kąpieli ze względu na miejsce zamieszkania. Koty rozprzestrzeniły się jednak po świecie, dlatego ich podejście do wody mogło ulec zmianie.

Czemu koty boją się wody? W niej stają się ociężałe, a to z kolei sprawia, że tracą zwinność. Czują się więc zagrożone. Nie są w stanie kontrolować sytuacji na takim poziomie jak na lądzie.

Można pomyśleć, że mruczki boją się wody, bo nie potrafią pływać. To jednak zupełnie błędne założenie. Przeciętny kot domowy dobrze poradzi sobie z pływaniem, jeśli znajdzie się w wodzie. Co ciekawe, zwierzęta te nie mają przecież żadnej okazji do nauki, na przykład poprzez obserwację matki. Umiejętność pływania wydaje się więc wrodzona.

Dlaczego koty boją się wody? Zdarza się, że brak sympatii do wody wynika z traumy zwierzęcia. Wyobraź sobie sytuację, w której opiekun adoptuje młodego kota. Okazuje się, że po mruczku spacerują uciążliwe pchły. Próby pozbycia się ich jak najszybciej skutkują wykorzystywaniem różnych metod, a jedną z nich jest kąpiel w specjalnym szamponie.

Zwierzę, które właśnie musi przyzwyczaić się do nowego miejsca i nieznajomych osób jest dodatkowo narażone na stres związany z pierwszą kąpielą. Kontakt z wodą może się źle kojarzyć kotu przez takie doświadczenie. Zdecydowanie lepiej udać się do weterynarza, który poleci skuteczne krople na pchły. Działają silniej od szamponu, a ich aplikowanie nie wiąże się dla mruczka z dużym stresem.

Warto wiedzieć, że istnieją koty, które nie tylko nie boją się wody, lecz także ją lubią i korzystają z okazji do kąpieli. Wśród domowych, europejskich mruczków znajdziesz takie wyjątkowe zwierzaki, jednak jest to przede wszystkim charakterystyczne dla rasy turecki van. Wykształciła się ona nad brzegami jeziora, co miało niebagatelny wpływ na umiejętność pływania. Dzięki niej zwierzęta mogły korzystać z najlepszego źródła pokarmu – jezioro było bogate w ryby.

U tureckich vanów pojawiły się cechy fizyczne, które ułatwiają pływanie. Mowa o fałdzie skórnym pomiędzy palcami – usprawnia on poruszanie się w wodzie. Futro właściwie nie ma podszerstka. Dzięki temu niemal nie chłonie wody.

Bengalskie koty również nie boją się wody i mogą nagle wskoczyć do wanny czy pod prysznic. Perskie czy egzotyczne mruczki raczej same nie zdecydują się na kąpiel, jednak będą tolerować ten sposób pielęgnacji sierści. Wśród nierasowych kotów domowych też znajdą się osobniki zafascynowane wodą w mniejszym lub większym stopniu. Niektóre będą chętnie wylewać z miski wodę, co uznają za świetną zabawę, a inne po dotknięciu dosłownie kropli zaczną otrzepywać łapkę z prawdziwą niechęcią.

Istnieją rasy, które nie są przerażone wodą. Pamiętaj jednak, że to głównie indywidualna cecha charakteru. Może więc być tak, że w Twoim domu zamieszka bengal, który na swoim futerku nie będzie chciał poczuć nawet kropli wody. Z drugiej strony, być może spotkasz kota europejskiego chętnego do wskakiwania do wanny.

Połączenie koty-woda. Podsumowanie

Koty-woda to połączenie, które nie jest zbyt dobre. Większość mruczków nie lubi wody, a nawet się jej boi. Ma to związek z przodkami, dokładniej kotem nubijskim. Zamieszkiwał on tereny, w których nie miał okazji do wykształcenia w sobie umiejętności pływania i sympatii do tego zajęcia. Mruczki mogą obawiać się wody również ze względu na to, że po kąpieli odczuwają nieprzyjemny chłód. W wodzie natomiast tracą zwinność. Zastanawiając się, dlaczego koty nie lubią wody, odrzuć argument o braku umiejętności pływania. Mruczki to potrafią. Pływają instynktownie, jeśli znajdą się w wodzie. Niechęć do wody może wynikać u tych zwierząt również z traumy, która dotknęła konkretnego osobnika.

Warto wiedzieć, że są rasy, którym pływanie szczególnie przypadło do gustu. Mowa o tureckim vanie. Jego futro właściwie nie chłonie wody, a pomiędzy palcami ma specjalny fałd skórny, który ułatwia pływanie. Takie zamiłowanie mruczka do wody jest jednak wyjątkowe. Znacznie częściej spotkasz się z niechęcią do kąpieli. Wiesz już, czemu koty boją się wody. Czy Twój mruczek również ucieka na widok napełnianej wanny i rezygnuje z relaksu na balkonie, gdy pada deszcz?

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy