Ile śpią koty? Czy mają sny? Poznaj odpowiedzi na te pytania

19 lipca 2021 Redakcja0
Ile śpią koty? Czy mają sny? Poznaj odpowiedzi na te pytania

Obserwujesz śpiącego kota i dochodzisz do wniosku, że Twój mruczek jest bardzo leniwy? To nie do końca tak! Koty faktycznie bardzo dużo śpią, jednak wcale nie wynika to z ich lenistwa! Z czym w takim razie jest to związane? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile śpią koty!

To prawda, że kot potrafi spać zawsze, wszędzie i właściwe w dowolnych warunkach. Dla kotów nie ma czegoś takiego jak „niewłaściwe miejsce do spania” czy „zbyt mało miejsca, by się położyć i zasnąć”. To zwierzaki bardzo pomysłowe, a przy tym niezwykle zwinne – mogą pochwalić się prawdziwie akrobatycznymi zdolnościami.

Kot – wcale nie taki leniwy jak myślisz!

Jeśli masz w domu koty lub dużo przebywałeś w ich towarzystwie, na pewno jesteś w stanie wymienić co najmniej kilka dziwnych miejsc, w których zdarzało im się zasypiać. W Internecie również możesz znaleźć wiele zabawnych zdjęć śpiących futrzaków. Takie są po prostu koty – sen może je złapać w najdziwniejszych miejscach i pozwolić im przyjąć najdziwniejsze pozy.

Nadal jednak zależy im na komforcie. Właśnie dlatego Twój pupil tak bardzo może lubić swoje legowisko, Twoją kanapę, Twój fotel, Twoje łóżko czy Twoje kolana. W końcu człowiek też zaśnie wszędzie, ale woli to robić w komfortowych warunkach – tak samo jak koty. Sen jest dla nich bardzo ważny, dlatego zadbaj o to, by Twój pupil spał spokojnie i komfortowo.

ile śpią koty

Sen kota – co warto o nim wiedzieć?

Gdy obserwujesz codzienny tryb kota, możesz dojść do wniosku, że sens jego życia to odpoczynek z krótkimi przerwami na to, by coś zjeść. Faktycznie, sen kota jest dla niego bardzo ważny. Nie wynika to jednak z jego lenistwa, ale tego, że tak już zaplanowała to natura. Nawet najmilszy, najbardziej uroczy kot jest w gruncie rzeczy drapieżnikiem. A żaden drapieżnik nie lubi bez powodu marnować swojej energii – będzie ją raczej oszczędzał i uzupełniał wtedy, kiedy tylko może.

Wielu ludzi uważa też, że sen kota w ciągu dnia przygotowuje go do tego, by prowadzić nocny tryb życia, ale to nie do końca prawda. Wbrew obiegowej opinii koty nie są aktywne całą noc. W tym czasie najzwyczajniej sobie śpią. Aktywne są natomiast zaraz po zmierzchu, tuż przed świtem i o świcie. Wtedy bowiem budzą się ich ofiary, zatem jest to najlepsza pora na polowanie. Twój kot ma to w genach, dlatego będzie się budził właśnie w tym czasie, nawet jeśli w życiu poluje tylko na zabawki i je zawartość swojej miseczki.

Kot śpi bardzo długo, ponieważ po prostu tego potrzebuje – to jego sposób na oszczędzanie energii i regenerację, a w przypadku małych kociąt, także na niezakłócony rozwój. Twój pupil jako drapieżnik jest przystosowany przez naturę do długiego, choć czujnego snu. Inaczej niż roślinożerca, wcale nie musi poświęcać wielu godzin na jedzenie, by dostarczyć sobie wszystkiego, czego potrzebuje do życia.

Ile śpią koty?

Wiesz już, że każdy mruczek lubi długo wypoczywać. Czas więc odpowiedzieć na pytanie, ile śpią koty. Tak naprawdę zależy to od konkretnego zwierzaka – jego wieku, zdrowia, trybu życia czy kondycji fizycznej. Ogólnie przyjmuje się, że dorosły kot może spać od dwunastu do szesnastu godzin na dobę. Dłużej wypoczywają koty żyjące w domach, razem z ludźmi. Czują się bowiem bezpieczniej, nie muszą też tracić czasu i energii na polowanie, by coś zjeść – wystarczy, że pójdą do miski.

Koty wolnożyjące nie mają tego komfortu – muszą polować, by jeść, a warunki nie zawsze im sprzyjają. Polowanie może zatem zabrać im sporo czasu i energii. Nie zawsze mają też bezpieczne, komfortowe miejsce, by się wyspać. Na kota wolnożyjącego czyha wiele niebezpieczeństw, dlatego też w trakcie snu jest dużo bardziej czujny niż koty, które mogą po prostu położyć się na swoim legowisku lub łóżku człowieka, bez obaw, że spotka je coś złego.

Jeśli nadarzy się okazja, kot wolnożyjący również będzie starał się jednak jak najbardziej wydłużyć swój czas odpoczynku. Dłuższy sen wyjdzie mu zdecydowanie na dobre, więc zwierzak wykorzysta wszystkie swoje (często ograniczone) możliwości, by spać jak najdłużej.

A ile śpią koty starsze? Te potrafią spędzić w ten sposób jeszcze większą część dnia, ponieważ zdarza im się spać nawet dwadzieścia godzin na dobę. Im kot starszy, tym więcej czasu potrzebuje na regenerację. W tym czasie mogą pojawić się też problemy zdrowotne, które jeszcze bardziej spotęgują potrzebę snu.

Kocie maluchy także potrafią spać bardzo długo – są w tym bardzo podobne do seniorów. Mały kotek również może spać nawet dwadzieścia godzin na dobę. Taki zwierzak potrzebuje bowiem mnóstwo energii. Gdy się budzi jest bardzo aktywny – biega, bawi się, wspina i poznaje świat. Nadal też rośnie i rozwija się, co również pochłania jego energię. Najlepszym sposobem na jej uzupełnienie jest po prostu długi, smaczny sen.

ile śpią koty

Fazy snu kota

Skoro już wiesz, ile koty śpią, warto też sprawdzić, jak śpią. W tym są podobne do ludzi. U kotów również występują trzy fazy snu: płytka, głęboka i REM. Przyjrzyjmy się im bliżej.

W pierwszej fazie – podczas snu płytkiego – kot nadal pozostaje czujny. Drzemie, ale jego zmysły wciąż jeszcze są aktywne. Kot nie musi leżeć, by zapaść w płytki sen – może to robić nawet na siedząco. Łatwo zauważysz tę fazę. Zwierzak pozornie śpi, ale jego uszy obracają się, reagując na źródła dźwięku. Kot budzi się szybko i łatwo, natychmiast gotowy jest też do działania.

W fazie snu głębokiego kot rozluźnia się. Jego zmysły już nie rejestrują, co dzieje się dookoła. Mruczek może obracać się na boki i szukać we śnie najlepszej pozycji, by się ułożyć, ale świat zewnętrzny chwilowo dla niego nie istnieje.

Ostatnia jest faza REM, która potrafi zająć nawet do 30% czasu snu kota. Zwierzak jest wtedy odprężony, jego ciało odpoczywa, ale umysł pozostaje aktywny i wysyła rozmaite sygnały. Budzenie kota z głębokiego snu nie będzie zatem najlepszym pomysłem – mruczek może się wystraszyć i zaatakować. To dla niego naturalny odruch obronny, który dzikim i wolnożyjącym kotom jest w stanie ratować życie.

Czy koty mają sny?

Ile koty śpią? Zdecydowanie bardzo dużo. A czy jest to sen, który pozwala im śnić? Przez bardzo długi czas uważano, że marzenia senne to coś, co zdarza się jedynie ludziom. Współcześnie jednak naukowcy są zdania, że ssaki i ptaki również mają sny. To, czy koty śnią, zależy w dużej mierze od fazy ich snu.

Koty są w stanie śnić jedynie w fazie REM, czyli znowu wykazują tutaj podobieństwo do człowieka. Podczas swoich sennych marzeń zwierzak może poruszać wąsami, machać łapkami czy ogonem, a nawet wydawać dźwięki. Choć – co może być zaskoczeniem – nie miauczy. Może wydawać jednak inne dźwięki. Wszystko dlatego, że koty miauczenia używają do porozumiewania się z człowiekiem – nie komunikują się w ten sposób ze sobą nawzajem czy innymi zwierzętami.

Czy koty mają sny w takim samym rozumieniu jak ludzie? Właściwie tak. Ich mózgi w tym czasie również próbują uporządkować wydarzenia dnia czy przetworzyć lub przypomnieć sobie rozmaite przeżycia. Kot nie ma wpływu na to, o czym śni. A śnić może o najróżniejszych rzeczach: zabawie, jedzeniu, polowaniu, wydarzeniach, które miały na niego wpływ – na przykład o spotkaniu psa czy obserwowaniu naprawdę dużego robaka.

Naukowcy twierdzą jednak, że koci sen różni się od ludzkiego, ponieważ zwierzak odbiera świat inaczej niż człowiek. W jego snach ma być zatem zdecydowanie więcej dźwięków oraz zapachów. Zmysły węchu i słuchu są bowiem dla niego najważniejsze.

koci sen

Koci sen – najważniejsze informacje

Ile śpią koty? Od dwunastu do dwudziestu godzin. Wszystko zależy od ich trybu życia i wieku. Koty wolnożyjące śpią najkrócej – właśnie około dwunastu godzin, przez wzgląd na mało sprzyjające warunki. Będą jednak starały się wydłużać czas swojego snu zawsze wtedy, gdy znajdą ku temu okazję.

A czy koty mają sny? Żeby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy spojrzeć na śpiącego kota – machanie łapkami, przewracanie oczami, węszenie przez sen czy wydawanie dźwięków to coś, co może zdarzyć się każdemu mruczkowi. Koty w fazie REM mają sny, podobnie jak ludzie. Istnieje teoria, zgodnie z którą sny kota składają się raczej z zapachów i dźwięków, a nie z obrazów. Wpływa na to specyficzny odbiór świata przez kota, dla którego węch i słuch to wiodące zmysły.

Przeczytaj także:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy