Adopcja kota – wszystko, co warto wiedzieć

5 lipca 2024 Redakcja0

Adopcja kota to decyzja, która zmienia życie zarówno zwierzęcia, jak i człowieka. Dowiedz się, dlaczego warto adoptować kota, jak się do tego przygotować, gdzie szukać czworonożnego towarzysza oraz jakie kroki należy podjąć, aby proces adopcji przebiegł pomyślnie. Z naszego artykułu dowiesz się również, jak zadbać o zdrowie i szczęście kota już po adopcji. Ten przewodnik odpowie na Twoje pytania dotyczące adopcji kota i pomoże Ci przygotować idealne środowisko dla nowego członka rodziny.

Dlaczego warto adoptować kota?

Adoptowanie kota ma wiele korzyści. Przede wszystkim, daje to szansę na nowe życie zwierzęciu, które zazwyczaj przeszło już wiele, wliczając w to np. niewłaściwą opiekę, głód, chłód, znęcanie się, wypadki czy bezdomność. Adopcja może również przynieść korzyści dla adoptującego, oferując towarzystwo, aktywizację i zmniejszenie poczucie samotności. Koty są znane ze swojej zdolności do poprawiania nastroju i zdrowia swoich właścicieli: wpływają na obniżenie poziomu stresu i poprawiają ogólne samopoczucie.

Co więcej, korzyści z adopcji kota widoczne są też w portfelu. Przysposabiając kota ze schroniska jest on już przebadany pod kątem najczęstszych chorób, wyleczony, zaszczepiony i wysterylizowany. Adopcja jest mniej kosztowna niż zakup i utrzymanie kota z hodowli. Kupując kota od hodowcy niestety pozbawiasz szansy na dom zwierzęta czekające w azylach, fundacjach czy schroniskach.

Jak przygotować się do adopcji kota

Jak przygotować się do adopcji kota?

Przygotowanie domu dla kota wymaga kilku kroków, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort zarówno dla nowego członka rodziny, jak i domowników.

Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczną przestrzeń. Dlatego zanim przywieziesz kota do domu ustal miejsce, które będzie dla niego bezpiecznym schronieniem. Jest ono niezbędne zwłaszcza w pierwszych dniach adaptacji. Może to być oddzielny pokój, jeśli takim dysponujesz lub kącik wyposażony w wydzielone strefy odpoczynku i zabawy, higieny i jedzenia.

Bezpieczeństwo dotyczy także przewidywania ewentualnych pomysłów kota. Upewnij się, że okna i drzwi są zabezpieczone, aby kot nie mógł uciec. Zabezpiecz także przewody elektryczne i małe przedmioty, które kot mógłby połknąć oraz usuń z domu trujące rośliny. Wydziel miejsce na karmienie, które będzie oddalone od kuwety i zaopatrz się w odpowiednią karmę oraz miski na wodę i jedzenie. Umieść kuwetę w spokojnym i łatwo dostępnym miejscu, używając odpowiedniego żwirku. Zapewnij kotu zabawki do zabawy i drapaki, aby mógł ostrzyć pazury w bezpieczny sposób. Poczynione przygotowania oraz zakupy pomogą nowemu kotu poczuć się jak w domu i ułatwią adaptację do nowego środowiska.

Gdzie adoptować kota?

Najczęstszą drogą wybieraną przez przyszłych opiekunów jest wybór schroniska dla zwierząt lub adopcja kota z fundacji.

Schroniska dla zwierząt są najpopularniejszym miejscem, gdzie czekają koty w różnym wieku, często już po wstępnych badaniach zdrowotnych i zabiegach weterynaryjnych. Fundacje i organizacje prozwierzęce również cieszą się zainteresowaniem osób szukających kociego przyjaciela. Jest ich coraz więcej, co z jednej strony cieszy, a z drugiej niepokoi z racji wciąż rosnącej populacji bezdomnych kotów. Organizacje te zajmują się ratowaniem kotów i przygotowywaniem ich do adopcji. Współpracują one z tymczasowymi domami, które opiekują się zwierzętami do czasu znalezienia im stałego domu.

Domy tymczasowe to także kolejny punkt adopcyjny. Często stanie się domem tymczasowym daje nam możliwość przygarnięcia kota na pewien czas, aby zobaczyć, czy zwierzę dobrze odnajdzie się w nowym domu przed finalną adopcją. Zdarza się, że wolontariusze zapewniający domy tymczasowe stają się opiekunami do końca życia danego zwierzęcia. Zazwyczaj są to koty terminalnie chore lub nie mające szans na dom stały z racji wieku czy dolegliwości wymagających stałego leczenia. Ostatnim miejscem są domy prywatne, które szukają domu dla kotów poprzez portale ogłoszeniowe.

gdzie adoptować kota

Proces adopcji kota

Proces adopcji kota ze schroniska dla zwierząt zazwyczaj obejmuje kilka etapów. Pamiętaj, że każde schronisko może mieć dodatkowe wymagania lub etapy w procesie, więc warto wcześniej skontaktować się z wybranym schroniskiem, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Kroki w procesie adopcji kota ze schroniska:

  1. Udaj się do schroniska, tam masz możliwość zapoznania się z kotami, które są dostępne do adopcji.
  2. Czeka cię rozmowa z pracownikami schroniska, którzy mogą zadawać ci pytania dotyczące Twojego doświadczenia w opiece nad zwierzętami i warunków domowych.
  3. Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku adopcyjnego. Wniosek zawiera informacje na temat Twojego stylu życia i oczekiwań związanych z adopcją.
  4. Czas na spotkanie adopcyjne. Spotkanie takie może obejmować wizytę pracownika schroniska w Twoim domu, aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla kota.
  5. Finalnym etapem jest podpisanie umowy adopcyjnej. Umowa określa prawa i obowiązki związane z opieką nad kotem.
  6. Po zatwierdzeniu wniosku i podpisaniu umowy można zabrać kota do domu.

jak przebiega proces adopcji kota

Opieka nad adoptowanym kotem

Pierwsze dni z kotem w domu są kluczowe dla zbudowania zaufania Twojego nowego przyjaciela. Im starszego kota adoptujesz, tym niestety ten czas się wydłuża, ale wszelkie starania, jakie poczynisz w opiece, twoja cierpliwość i zaangażowanie na pewno przyniosą efekty.

Należy zabrać kota na kontrolę do weterynarza, aby sprawdzić jego zdrowie i zaktualizować wszelkie szczepienia. Krok ten należy wykonać jeśli kot jest przygarnięty z prywatnego domu i nie masz pewności co do stanu jego zdrowia.

Zawsze daj kotu czas na aklimatyzację. Przyzwyczajenie do nowego domu musi przebiegać stopniowo, na początek zapewnij kotu spokojną, cichą i ograniczoną przestrzeń do eksploracji. Zadbaj o właściwy pokarm. Karm kota odpowiednią karmą, dostosowaną do jego wieku, stanu zdrowia i preferencji. Najlepiej przez kilka tygodni nie zmieniaj karmy, którą zwierzak był żywiony w schronisku. Zdrowie adoptowanego kota w dużej mierze zależy od ciebie, a wszelkie gwałtowne zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń wywołują niepotrzebny stres i mogą przyczynić się do problemów ze zdrowiem.

Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu kuwet i utrzymaniu czystość w miejscach, w których kot przebywa. Twoim ostatnim nowym obowiązkiem jest dostarczanie kotu zabawek i spędzanie z nim czasu, aby rozwijać waszą więź i zapewnić mu odpowiednią stymulację.

Jak opiekować się adoptowanym kotem

FAQs na temat adopcji kota

Ile kosztuje adopcja kota?

Adopcja kotów ze schroniska zazwyczaj jest darmowa. Jako nowy opiekun musisz jednak zakupić szereg akcesoriów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju zwierzęcia. Są to legowisko, drapak, miski na pożywienie i wodę, karmę i zabawki.

Czy każdy może adoptować kota?

Nie, nie każdy. Adoptować kota może jedynie osoba pełnoletnia, posiadająca aktualny dowód tożsamości.

Co to jest procedura adopcyjna?

Procedura adopcyjna to proces, którego finałem jest przygarnięcie kota. Innymi słowy to warunki, jakie trzeba spełnić, by stać się właścicielem zwierzęcia ze schroniska, fundacji lub azylu.

Jaki jest najlepszy wiek kota do adopcji?

Tak naprawdę każdy. Jeśli planujesz zaadoptować małego kota to minimalny jego wiek to 12 tygodni. Wcześniej nie należy oddzielać go od matki i rodzeństwa, bo może to skutkować problemami behawioralnymi. Dorosłemu kotu może być trudniej się zaadoptować w nowym środowisku, ale nie jest to niemożliwe, wystarczy dać mu szansę.

Karma mokra Petner stworzona z myślą o kocich potrzebach

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy