Czy pies może jeść surowe mięso? Rozwiewamy wątpliwości!

27 maja 2020 Redakcja0
Czy pies może jeść surowe mięso

Karmienie psa surowym mięsem ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Wokół diet opartych na nieprzetworzonym mięsie narosło wiele legend i mitów, które chcielibyśmy omówić. Dziś odpowiemy na pytanie: czy pies może jeść surowe mięso?

Czy dawać psu surowe mięso? Karmienie psa surowym mięsem to dość kontrowersyjny temat. Psiaki zazwyczaj ochoczo i z werwą zjadają zaserwowany im plaster świeżego, nieprzetworzonego mięsa. Czy taka reakcja oznacza jednak, że model żywienia opierający się w większości na nieprzetworzonym mięsie jest dla niego najlepszy? Czy argument mówiący o tym, że pies jest krewnym wilka, który przecież żywił się wyłącznie zwierzyną, którą upolował, czyli surowym mięsem, oznacza, że dieta domowego psa powinna wyglądać tak samo?

Jeśli jesteś właścicielem psiaka, z pewnością przeczytałeś gdzieś lub usłyszałeś o żywieniu psa głównie surowym mięsem i być może zastanawiasz się, jaki model żywienia będzie najlepszy dla Twojego pupila. Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże podjąć decyzję.

surowe mięso dla psa

Znaczenie białka w diecie psa

Białko to bardzo istotny składnik diety każdego psa. Podstawowym źródłem białka jest mięso dla psa, jednak czworonogi mogą również tolerować i przyswajać białko pochodzenia roślinnego. Należy jednak pamiętać, że te białka nie są sobie równe ze względu na zawartość aminokwasów – białko zwierzęce jest pełnowartościowe, w przeciwieństwie do białka roślinnego. Najistotniejsze jest jednak to, że pies nie samym białkiem żyje – do prawidłowego funkcjonowania potrzebne mu są również tłuszcze i węglowodany oraz wspomagający trawienie błonnik pokarmowy.

Wróćmy jednak do białka. To podstawowy składnik budulcowy w organizmie psów – wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój, ale również na stan sierści i skóry. Jego niedobór w diecie może powodować poważne problemy zdrowotne, szczególne u szczeniąt. Zbyt mała podaż białka może spowodować zaburzenia wzrostu, różnego rodzaju nieprawidłowości rozwojowe oraz utratę masy mięśniowej. Należy pamiętać jednak o tym, że nadmiar białka może być szkodliwy. W przypadku zdrowych psów białko trudno jest przedawkować, jednak trzeba pamiętać, że zwierzęta mogą być uczulone na białko lub go nie tolerować. W przypadku psów z chorobami wątroby i nerek zaleca się obniżenie ilości białka w pokarmie.

No dobrze, w takim razie jak dostarczyć do organizmu psiaka odpowiednią, nie za dużą, nie za małą ilość białka? Czy surowe mięso dla psa będzie najlepszym rozwiązaniem?

czy można dawać psu surowe mięso

Czy pies może jeść surowe mięso?

Czy można dawać psu surowe mięso? Teoretycznie – można, choć w praktyce nie jest to takie proste. Zacznijmy od tego, że pies jest mięsożercą. Co to oznacza? To, że psiak musi spożywać mięso – powinno być ono na pierwszym miejscu w jego piramidzie żywienia. Jednak na drodze ewolucji nasi czworonożni przyjaciele przystosowali się również do tolerowania, trawienia i przyswajania składników odżywczych z produktów pochodzenia roślinnego, dlatego dziś ich układy pokarmowe mogą radzić sobie ze zbożami czy warzywami – należy jednak pamiętać, aby były one tylko dodatkiem do diety.

Mięso, również surowe, to doskonałe źródło białka, które (jak już ustaliliśmy) jest niezwykle istotne w diecie psa. Psy doskonale radzą sobie z trawieniem i przyswajaniem surowego mięsa, a dieta oparta na surowiźnie jest zdrowa dla ich zębów i dziąseł, dobrze sprawdza się u psiaków z alergiami na zboża oraz może sprawdzić się u tych z otyłością (dieta oparta na nieprzetworzonym mięsie jest bogata w białko, ale uboga w węglowodany).

karmienie psa surowym miesęm

W czym w takim razie tkwi problem i dlaczego podawanie czworonogom surowego mięsa jest tak kontrowersyjne? Z dwóch powodów:

1. Pasożyty i bakterie

Surowe mięso, szczególnie to z niepewnego źródła, może być skażone niebezpiecznymi dla psów bakteriami, wirusami i pasożytami. W nieprzetworzonym mięsie może znajdować się m.in. wirus choroby Aujeszky’ego (wścieklizny rzekomej), a także bakterie jelitowe, takie jak E. Coli, Salmonella, Campylobacter czy Yersinia.

To nie wszystko – niektóre patogeny wirusów, bakterii i pasożytów, które są obecne w surowym mięsie dla psa, są niebezpieczne również dla ludzi – domowników, na co dzień przebywających z psiakiem i podających mu posiłki. Właśnie dlatego wielu weterynarzy przestrzega przed stosowaniem nieprzetworzonego mięsa w diecie psa.

2. Niezbilansowane posiłki

O tym, że surowe mięso dla psa powinno być głównym składnikiem żywienia psa, przekonują przede wszystkim zwolennicy diety BARF – czyli diety składającej się w większości z nieprzetworzonego mięsa i tylko w niewielkim stopniu z produktów pochodzenia roślinnego. Trudno jest skomponować posiłki w odpowiednich proporcjach, jednak nie jest to niemożliwe. Samodzielne komponowanie diety wymaga dużej wiedzy, samodyscypliny i czasu.

surowym mięsem

Czy dawać psu surowe mięso?

Jaka w takim razie jest właściwa odpowiedź na pytanie: czy pies może jeść surowe mięso? Jeżeli masz czas, odpowiednią wiedzę na temat żywienia psiaków, pozwalającą Ci na skomponowanie pełnowartościowych i zbilansowanych posiłków oraz dostęp do mięsa z pewnego źródła, taki sposób żywienia nie zaszkodzi Twojemu pupilowi.

Jeżeli jednak nie jesteś pewien, czy dasz sobie radę skomponować zdrowe posiłki, mięso kupujesz głównie w supermarkecie oraz brakuje Ci czasu (praca, dzieci, domowe obowiązki, hobby – w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy bardzo zajęci), lepszym wyborem będzie dobra, zbilansowana wilgotna lub sucha karma z krótkim, czystym składem – tak jak pełnowartościowa karma Petner.

Jaka to jest dobra karma? To taka, która ma dużą zawartość wysokiej jakości mięsa, ale nie tylko! Pełnoporcjowa karma dostarczy Twojemu pupilowi nie tylko białko, ale również inne niezbędne składniki odżywcze, takie jak np. węglowodany, zdrowe tłuszcze oraz dodatki roślinne wspomagające pracę układu pokarmowego, takie jak np. błonnik. Dobrze skomponowana karma zapewni psiakowi prawidłowy rozwój oraz energię do codziennej zabawy i nauki nowych umiejętności. Jeśli zdecydujesz się na wybór suchej karmy jako sposobu na żywienie Twojego psiaka, sprawdź ofertę karm Petner – jesteśmy przekonani, że wśród naszych produktów znajdziesz coś idealnego dla Twojego pupila. A w ofercie znajdziesz już wkrótce smaczne i 100% naturalne przysmaki dla psa – królicze uszy, skórę z jelenia czy filet z piersi kurczaka. Bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników, aromatów i wzmacniaczy smaku!

Kiedy wybierzesz już odpowiednią karmę, nie zapominaj o tym, że równie ważna jest systematyczność w podawaniu posiłków, odmierzanie odpowiednich porcji (wskazówki znajdziesz m.in. w artykule Ile karmy dla psa podawać pupilowi) oraz unikanie przekarmiania psa (zapraszamy do artykułu który podpowiada, co zrobić, gdy pies jest ciągle głodny). Niestety – mimo że często decydujemy się na podawanie psu suchej karmy jako podstawy żywienia, dodatkowo kilka razy w ciągu dnia dokarmiamy go resztkami ze stołu. To błąd. Zdrowy, dorosły psiak do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebuje jednego lub dwóch pełnowartościowych posiłków dziennie.

mięso dla psa

Surowe mięso dla psa. Kilka słów na koniec

Czy wiesz już, jakie są wady i zalety karmienia psa surowym mięsem? Mięso dla psa jest niezwykle istotnym składnikiem diety, a zarówno to surowe, jak i to zawarte w zbilansowanej suchej karmie, podane we właściwej ilości, dostarczy wszystkich niezbędnych aminokwasów. Decydując się na konkretny rodzaj diety dla swojego pupila, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty – zarówno zawartość składników odżywczych i smak, jak i bezpieczeństwo psiaka oraz domowników mieszkających razem z czworonogiem.

Jeśli interesują Cię również inne zagadnienia związane z żywieniem psów i chcesz dowiedzieć się czegoś nowego, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami z działu Żywienie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy