Najmądrzejsze rasy psów. Które i dlaczego należą do rankingu?

22 czerwca 2020 Redakcja0
najmądrzejsze rasy psów

Jakie są najmądrzejsze rasy psów? Każdy właściciel czworonoga uważa, że jego psiak jest najmądrzejszy i najwspanialszy. I tak powinno być! W końcu zawsze idealizujemy i wychwalamy tych, których kochamy. Istnieją jednak rasy, które wyróżniają się inteligencją na tle innych. 

Jakie psy uznawane są za inteligentne? Te, które szybko się uczą, sprawnie wykonują komendy, są skoncentrowane i chętne do współpracy? Czy wybór psa rasy uważanej za wyjątkowo inteligentną to większa pewność, że psiak szybko nauczy się zasad panujących w domu, pozna rytm dnia i sprawnie zaadaptuje się do nowych warunków? Dziś przedstawiamy najmądrzejsze rasy psów, na które warto zwrócić uwagę.

Najmądrzejsze rasy psów – kilka słów o psiej inteligencji

Czy istnieją kryteria, według których można określić, który pies jest bardziej inteligentny, a który mniej? Często mądrość psiaków określamy wyłącznie na podstawie tego, jak szybko uczy się nowych rzeczy oraz czy sprawnie reaguje na polecenia. Okazuje się jednak, że sprawa jest dużo bardziej złożona. Stanley Coren, znany badacz psiej psychologii, podzielił inteligencję psów na kilka typów. Wśród nich wyróżnił trzy główne typy – inteligencję adaptacyjną, użytkową oraz instynktowną.

ranking najmądrzejszych ras psów

Inteligencja adaptacyjna

Umiejętność adaptacji psa do nowych warunków. Puil o wysokiej inteligencji adaptacyjnej nie tylko szybko przyzwyczai się do nowego miejsca, ale też będzie łagodnie reagował na nieznajome mu osoby.

Inteligencja użytkowa

Pies o wysokiej inteligencji użytkowej szybko uczy się nowych rzeczy, bardzo chętnie wykonuje komendy i wypełnia polecenia, jest skupiony i oddany swojemu właścicielowi.

Inteligencja instynktowna

Do inteligencji instynktownej należą konkretne, uwarunkowane genetycznie cechy, takie jak zdolność do zaganiania bydła oraz bardzo rozwinięty instynkt łowiecki i terytorialny.

Ranking najmądrzejszych ras psów

Szukasz psa dla siebie i zależy Ci na tym, by pupil szybko uczył się nowych rzeczy i był chętny do współpracy? Przedstawiamy listę najmądrzejszych psów, które komendy łapią w lot, nie mają problemu z dostosowaniem się do nowego otoczenia oraz przyjaźnie reagują na obce osoby.

Golden Retriever

Ranking najmądrzejszych ras psów nie mógłby istnieć bez Golden Retrievera. To pies, który ogromną satysfakcję czerpie z wykonywania poleceń, jest bardzo oddany człowiekowi, pogodny i spokojny. To psiak idealnie odnajdujący się w rodzinach, w których są małe dzieci – Golden Retriever świetnie dogaduje się z najmłodszymi.

Ten pupil może niekoniecznie będzie pełnił funkcję groźnego stróża posesji, ale za to przyjaźnie i radośnie przywita gości, którzy pojawią się w Twoim domu.

lista najmądrzejszych psów

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie do mądre psy, które nie tylko świetnie sprawdzają się jako domowi pupile, ale również jako psy pełniące konkretne funkcje. Dzięki swojej wybitnej inteligencji rasa ta może być wykorzystywana również jako psy pasterskie, poszukiwawcze, terapeutyczne oraz psy-przewodniki. Owczarek niemiecki to mądry, wytrwały, wierny i odważny pies – nic dziwnego, że tak wiele osób wybiera go na swojego przyjaciela.

Border Collie

Border Collie to pies pasterski, który jest bardzo inteligentny, samodzielny i pracowity, dlatego tak dobrze radzi sobie z panowaniem nad całymi stadami zwierząt. To pies, który bardzo szybko się uczy, dlatego z jednej strony łatwo wpoić mu dobre nawyki, ale niestety równie łatwo przyswaja te złe. W związku z tym Border Collie nie jest raczej rasą polecaną dla początkujących psiarzy – z tymi psiakami lepiej poradzą sobie osoby, które dobrze wiedzą, jak od samego początku postępować z czworonogiem.

najmądrzejsze psy

Austalian Cattle Dog

Australian Cattle to australijski pies wykorzystywany do zaganiania stad bydła. Psy te są bardzo oddane swojemu właścicielowi (rasa ta raczej nie należy do niezależnych i bardzo samodzielnych). Są również niezwykle inteligentne i szybko się uczą, ale uwaga: bardzo nie lubią zostawać same w domu. Pozostawione bez opieki i zajęcia mogą mieć skłonności do niszczenia sprzętów czy mebli domowych. Australian Cattle Dog nie jest więc polecany dla osób, które dużo pracują i późno wracają do domu.

Owczarek szetlandzki

Wymieniając mądre rasy psów, nie można zapomnieć o owczarku szetlandzkim, który jest pogodnym, przyjaznym i idealnym dla rodzin z dziećmi czworonogiem. Szybko się uczy, bardzo sprawnie przystosowuje się do nowego otoczenia, ale do obcych osób podchodzi z charakterystyczną dla tej rasy nieufnością. To psiak, który nie potrzebuje aż tyle ruchu, ile wymagają typowe psy pasterskie, ale krótki spacer na smyczy zdecydowanie nie będzie dla niego wystarczający.

mądre psy

Labrador Retriever

Najmądrzejsze psy to również m.in. Labradory Retrievery. Te psy są wręcz stworzone do towarzyszenia człowiekowi – są lojalne, oddane, posłuszne i bardzo łagodne. Labradory wykazują ogromną zdolność do przystosowywania się i nie mają nic przeciwko obcym ludziom.

Labrador ma wrodzoną chęć i potrzebę przypodobania się właścicielowi, co sprawia, że bardzo szybko uczy się nowych rzeczy i wykazuje gotowość do współpracy. Są wspaniałymi przyjaciółmi rodziny, ale często wykorzystywane są też w terapii chorych oraz jako psy ratownicze. To jedna z najpopularniejszych ras nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii i USA.

Najmądrzejsze psy – mądrość wrodzona czy nabyta?

Jak to jest w końcu z tą inteligencją? Czy jeśli istnieją najmądrzejsze rasy psów, oznacza to, że inteligencja psów zależy wyłącznie od pochodzenia czworonogów? Czy mądrość psów jest wyłącznie cechą wrodzoną, czy może dzięki ćwiczeniom można ją wytrenować u każdego czworonoga?

Zdania badaczy w tej kwestii są podzielone. Faktem jest, że wyżej wymienione rasy dysponują wrodzonymi cechami, które sprawiają, że odpowiednio potraktowane będą posłuszne, sprytne i samodzielne. Nie oznacza to jednak, że psy te w taki sam sposób rozwinęłyby te cechy bez pomocy wspierającego właściciela.

mądre rasy psów

Mądre psy – kilka słów na koniec

Podsumowując – rasa może warunkować niektóre cechy związane z intelektem, ale nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o ogólnej inteligencji psa. Co więcej – w ramach jednej rasy mogą zdarzać się osobniki mniej lub bardziej inteligentne. Odpowiedni trening, opieka i przyjazne otoczenie mogą sprawić, że każdy czworonóg, niezależnie od tego, czy to kundel, czy pies jakiejkolwiek rasy, będą wykazywać podobne cechy, co wymienione wcześniej pupile. Rasy uznawane za najbardziej inteligentne najprawdopodobniej przyswoją nowe umiejętności szybciej, jednak każdy czworonóg nauczy się tego samego w nieco dłuższym czasie i wykonując więcej prób.

Nieważne, jakiej rasy jest Twój pies, z pewnością kochasz go z całego serca, a otoczony miłością uczy się szybciej i sprawniej, jest bardziej posłuszny i chętnie współpracuje. Jesteś dumny ze swojego czworonoga? A może chciałbyś podzielić się zdjęciem swojego pupila lub opowiedzieć nam ciekawą historię z nim związaną? Napisz w komentarzu i dołącz fotografię!

A jeśli interesują Cię ciekawostki i fakty związane z psiakami, zaglądnij do pozostałych artykułów z działu ciekawostki.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy