Jakiego zapachu nie lubią koty? Dowiedz się!

27 września 2022 Redakcja0
jakiego zapachu nie lubią koty

Koty słyną ze swojego doskonałego węchu. Może ich węch nie jest aż tak bardzo zachwalany i ceniony przez ludzi jak węch psa, jednak z całą pewnością każdy mruczek jest w stanie wywąchać naprawdę sporo. To wszystko oznacza też jednak, że są zapachy, które na kota działają odstraszająco. Jakiego zapachu nie lubią koty?

Koty to stworzenia bardzo ciekawskie, które wetkną swój nos w wiele różnych rzeczy. Nie wszystkie zapachy są dla nich odpowiednie. Jeśli będziesz o tym wiedzieć, nie sprawisz przez przypadek kotu dużego dyskomfortu zapachowego. Możesz też wykorzystać tę wiedzę dla siebie – głównie po to, by w bezpieczny dla kota sposób stworzyć dla niego przestrzeń, od której będzie się trzymał z daleka. Powodów dla istnienia takiej przestrzeni może być wiele – od chęci zatrzymania kota w określonym obszarze, przez chęć do zachowania danego pomieszczenia poza zasięgiem ciekawskich łapek po chęć zapewnienia spokojnego miejsca. W takim razie, jakiego zapachu nie lubią koty?

jakiego zapachu nie znoszą koty

Czy wiesz, jakiego zapachu nie lubią koty i dlaczego tak jest?

Na pewno sam masz takie zapachy, których nie lubisz. To nie muszą być nawet złe zapachy. Każdy człowiek ma własne preferencje, również te zapachowe. A przecież nie masz nawet w połowie tak dobrego węchu, jak kot. Koci węch jest doskonały – zwierzak jest w stanie wyczuć wiele rzeczy. Dlatego to, co ludzie odczuwają za zapach mało wyczuwalny czy wręcz przyjemny, dla kota może być zniechęcające

Są takie zapachy, których koty nie lubią bardziej niż innych. Warto sobie z tego zdawać sprawę. Część rzeczy bowiem odstrasza kota zapachem i ma to wymiar bardzo praktyczny. Nie wszystkie rzeczy, które dla kota pachną nieprzyjemnie, są dla nich niebezpieczne. Jednak faktycznie są takie rzeczy – zły zapach zniechęca kota od zjedzenia rzeczy, które mogą okazać się dla nich toksyczne. Dlatego jeśli Twój kot ucieka od jakiegoś zapachu, nie zmuszaj go, by przebywał w jego otoczeniu. Możesz w ten sposób zrobić mu wielką krzywdę. A jakich zapachów nie lubią koty?

kocie zapachy

Dowiedz się, jakiego zapachu nie znoszą koty!

Jakiego zapachu nie lubią koty? Tak naprawdę jest ich całkiem sporo. Koty mają w końcu bardzo wrażliwy zmysł powonienia. Na szczęście najczęściej złe zapachy są tymi, od których Twój zwierzak będzie trzymał się z daleka. Poznaj je!

Cytrusy

Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego koty nie lubią zapachu owoców cytrusowych. Jedną z możliwości jest to, że zapach cytrusów jest po prostu zbyt przytłaczający dla ich delikatnych nosów. Koty mają o wiele lepszy zmysł węchu niż my i możliwe, że silny zapach cytrusów jest dla nich po prostu zbyt intensywny.

Inna teoria mówi, że kwas cytrynowy zawarty w owocach cytrusowych może podrażniać skórę kota lub sprawiać, że czuje się on niekomfortowo. Niezależnie od przyczyny, jasne jest, że większość kotów woli unikać wszystkiego, co ma silny zapach cytrusów.

Ocet

Koty znane są ze swojego nienagannego zmysłu węchu. Potrafią wykryć ślady zapachu, które są niewyczuwalne dla człowieka i wykorzystują tę umiejętność do komunikacji, poszukiwania pożywienia i unikania drapieżników. Istnieją jednak pewne zapachy, które nawet koty uważają za nieprzyjemne. Ocet jest jednym z nich. Silny, kwaśny zapach octu jest dla kotów nieprzyjemny, a ponadto może podrażniać ich wrażliwe nosy.

Czosnek i cebula

Jak każdy właściciel kota wie, mruczki potrafią być wybredne w jedzeniu. Mogą kręcić nosem na całkowicie dobre jedzenie, jeśli nie odpowiada ono ich gustom, a już na pewno nie zależy im na mocnych zapachach czosnku i cebuli. Ale dlaczego tak się dzieje? Ich nosy są wyposażone w więcej receptorów zapachowych niż nasze, co oznacza, że są znacznie bardziej wrażliwe na silne zapachy. Podczas gdy my możemy nie odczuwać zapachu czosnku lub cebuli, jako bardzo nieprzyjemnego, dla kota zapachy te są przytłaczające i nieprzyjemne.

W rzeczywistości badania sugerują, że związki zawarte w czosnku i cebuli są wręcz szkodliwe dla kotów, dlatego najlepiej unikać karmienia ich czymkolwiek, co zawiera te składniki. Na szczęście ich zapach odstrasza kota od próbowania. Jeśli zastanawiasz się, jakiego zapachu nie znoszą koty, zapach czosnku i cebuli jest jednym z czołowych nieprzyjemnych zapachów dla kota.

jakiego zapachu nie lubia koty

Pieprz

Jak każdy właściciel kota wie, koty mogą być bardzo specyficzne w kwestii zapachów, które lubią, a których nie lubią. Na przykład, większość kotów uwielbia zapach ryb, ale sam powiew cytrusów może sprawić, że uciekną. Dlaczego więc koty nie przepadają za zapachem pieprzu?

Jedna z teorii mówi, że jest on po prostu zbyt silny dla ich delikatnych nosów. Koty mają znacznie więcej receptorów zapachowych niż ludzie, co oznacza, że są bardziej podatne na mocne zapachy. Inną możliwością jest to, że pieprz po prostu nie pachnie jak coś, co mogłoby być atrakcyjne dla kota. W końcu koty są głównie mięsożercami, więc mogą nie być w stanie docenić złożonych aromatów przypraw w taki sposób, jak ludzie.

Cynamon

Jakich zapachów nie lubią koty? Powszechnie panuje przekonanie, że koty nie znoszą zapachu cynamonu. I choć prawdą jest, że większość kotów nie przepada za tą przyprawą, to w rzeczywistości istnieje powód ich niechęci.

Cynamon pochodzi z kory wiecznie zielonych drzew i zawiera olejek eteryczny o nazwie cynamaldehyd. Związek ten występuje również w innych przyprawach, takich jak goździki i anyż. Wiadomo, że cynamaldehyd jest toksyczny dla wielu zwierząt, w tym kotów. 

W odpowiednio wysokich stężeniach może powodować uszkodzenia wątroby i problemy z oddychaniem. Z tego powodu najlepiej trzymać cynamon z dala od swojego kociego przyjaciela.

Mruczek poza domem – jakiego zapachu nie lubią koty w ogrodzie?

Nie wszystkie koty ograniczają się tylko do życia w czterech ścianach. Niektóre bardzo lubią wychodzić do ogrodu. Oczywiście, najlepiej dla nich, jak taka przestrzeń jest odpowiednio zabezpieczona i zwierzak nie ucieknie na ulicę. Jednak nie tylko w czterech ścianach, także na zewnątrz jest mnóstwo zapachów, których Twój zwierzak nie polubi. A jakiego zapachu nie lubią koty w ogrodzie?

Geranium

Geranium to popularny rodzaj rośliny kwitnącej, znany z charakterystycznie pachnących kwiatów. Jednak ten przyjemny zapach nie wszystkim się podoba. Zwłaszcza koty wydają się być zniechęcone zapachem geranium.

Istnieje kilka możliwych wyjaśnień tego zjawiska. Jedną z teorii jest to, że silny zapach może być przytłaczający dla wrażliwego zmysłu węchu kota. Inną możliwością jest to, że olejki w geranium zawierają związki, które są toksyczne dla kotów.

Ruta

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty nie lubią zapachu ruty? Ruta graveolens to zioło, które od wieków jest wykorzystywane w kuchni i medycynie. Ma silny, ostry zapach, który często porównywany jest do cytryny lub cytrusów. Jeśli zastanawiasz się, jakiego zapachu nie lubią koty w ogrodzie, na pewno weź pod uwagę właśnie rutę.

Lawenda

Chociaż koty są powszechnie znane z zamiłowania do wszystkiego, co pachnące, w rzeczywistości unikają zapachów, które są dla nich silne i przytłaczające. Kiedy więc my używamy perfum lub wody kolońskiej, nasi koci przyjaciele mogą wzdrygać się na myśl o silnym zapachu. Szczególnie olejek lawendowy może być dla kotów przytłaczający.

W małych dawkach może po prostu wywołać u nich kichanie lub prychanie. Ale jeśli są narażone na zbyt dużą jego ilość, może to prowadzić do trudności w oddychaniu, wymiotów, a nawet drgawek.

jakiego zapachu nie lubia koty

Jakiego zapachu nie lubią koty? Podsumowanie

Jest całe mnóstwo zapachów, których nie lubią koty. Nie warto ich zmuszać do przebywania w towarzystwie rzeczy, które dla kotów źle pachną. Taki zapach może okazać się nie tylko nieprzyjemny, co wręcz toksyczny. A jakich zapachów nie lubi Twój kot? Podziel się z nami swoją historią!

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy