Czy pies może jeść cebulę?

26 września 2022 Redakcja0
czy pies może jeść cebulę

Całkiem sporo osób może się zastanawiać nad tym, czy pies może jeść cebulę. W końcu warzywo to jest dla ludzi istotnym i często stosowanym w kuchniach na całym świecie dodatkiem. Dość łatwo narazić psa na kontakt z cebulą. Dlatego warto wiedzieć, czy cebula szkodzi psu, czy jednak można mu ją bez obaw podawać.

Właściwe żywienie psa ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i życia. Dlatego skomponowanie właściwej psiej diety to obowiązek każdego kochającego i odpowiedzialnego opiekuna. Każdy jednak chce od czasu do czasu rozpieścić swojego psa czymś naprawdę ekstra i poczęstować go zawartością własnego talerza.

czy pies może jeść cebulę

Czy pies może jeść cebulę? Wyjaśniamy

Cebula jest popularnym składnikiem wielu potraw, ale można ją również spożywać samodzielnie. Cebula to rodzaj warzywa, które charakteryzuje się silnym smakiem i aromatem. Miąższ cebuli jest zazwyczaj biały lub żółty i jest otoczony cienką, papierową skórką. Kiedy cebula jest krojona, wytwarza substancję chemiczną zwaną S-tlenkiem propanetiolu, który reaguje z powietrzem, tworząc kwas siarkowy. To właśnie ten kwas jest odpowiedzialny za łzawienie oczu, które często występuje podczas krojenia cebuli. 

Cebula jest bogata w witaminy i minerały, dlatego została powiązana z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Na przykład – cebula zawiera kwercetynę, przeciwutleniacz, który okazał się pomóc zmniejszyć stan zapalny. Cebula jest również dobrym źródłem błonnika, który pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Niezależnie od tego, czy cebula jest używana jako środek aromatyzujący, czy też spożywana samodzielnie, jest ona wszechstronnym i bogatym w składniki odżywcze warzywem.

To wszystko prawda – ludzie uwielbiają cebulę i często dodają ją do różnych potraw. Jednak czy pies może jeść cebulę? A może lepiej jest ją zostawić dla siebie, a psa poczęstować czymś innym? W końcu należy zdawać sobie sprawę z tego, że psy mają zupełnie inne potrzeby niż ludzie i resztki ze stołu niekoniecznie są dla nich dobrym sposobem na wyżywienie. Jednak o ile są takie rzeczy, które możesz spożywać bezpiecznie zarówno Ty, jak i Twój pies, to są takie, których Twój pies powinien za wszelką cenę unikać. A czy pies może cebulę jeść czy raczej nie?

Cebula jest częstym składnikiem wielu potraw, a jej ostry smak może dodać odrobinę pikanterii nawet najbardziej prozaicznemu posiłkowi. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cebula może być niebezpieczna dla psów. Zarówno surowa, jak i gotowana cebula zawiera substancje toksyczne, które mogą powodować zatrucie u psów.

Substancje te, znane jako disulfidy i związki fenolowe, mogą rozbijać czerwone krwinki i prowadzić do ciężkiej choroby. W niektórych przypadkach spożycie cebuli może być nawet śmiertelne. W związku z tym ważne jest, aby trzymać cebulę poza zasięgiem swojego futrzanego przyjaciela. Jeśli Twój pies zjadł cebulę, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy weterynaryjnej. Przy szybkim leczeniu, rokowania są zazwyczaj dobre. Jednak nieleczone zatrucie cebulą może być śmiertelne. To właśnie powód, dlaczego pies nie może jeść cebuli.

W takim razie, czy pies może jeść cebulę? Absolutnie nie. A im pies mniejszy, tym mniej musi jej zjeść, by doszło do zatrucia. Na szczęście surowa cebula nie jest dla psów atrakcyjna. Surowa cebula dla psa pachnie bardzo intensywnie i nieprzyjemnie, co odstrasza czworonogi. Warto jednak pamiętać, że cebula w formie przetworzonej znajduje się też w wielu daniach, w których pies może jej nie wyczuć – a taka też będzie dla niego szkodliwa, jeśli ją zje.

czy pies może jeść cebulę

Zatrucie cebulą u psa – objawy

Stało się – pies zjadł cebulę. Czy jest się czym martwić? Wszystko zależy od tego, ile cebuli spożył Twój pies. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie cebula stwarza dla psów. Cebula zawiera związek zwany tiosiarczanem, który jest toksyczny dla czerwonych krwinek psów i może powodować anemię. Nawet niewielka ilość cebuli może być niebezpieczna dla psa: już 25 gramów może spowodować problemy dla psa o wadze 5 kg. A jakie są objawy zatrucia cebulą u psa?

Psy są zazwyczaj bardzo ciekawskimi stworzeniami i często będą próbować wszystkiego, co je zainteresuje, w tym cebulę. Cebula jest częstym składnikiem wielu potraw, ale może być również trująca dla psów, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Nasilenie objawów będzie zależało od tego, ile cebuli zjadł pies i jak długo ją spożywał. Jeśli pies jadł tylko niewielką ilość cebuli od czasu do czasu, to zatrucie może nie być od razu widoczne i pies może wydawać się całkowicie zdrowy. Jednak regularne spożywanie nawet niewielkich ilości cebuli może doprowadzić do rozpadu czerwonych krwinek w szpiku kostnym i ostatecznie doprowadzić do anemii. Objawy zatrucia cebulą u psa zależą od wielu czynników indywidualnych, jednak zawsze należy uważać je za groźne.

Jeśli pies spożyje dużą ilość cebuli jednorazowo lub będzie jadł cebulę regularnie przez pewien czas, pojawią się poważniejsze objawy. Mogą one obejmować blade lub pożółkłe błony śluzowe, biegunkę, wymioty, brak apetytu i gorączkę. W późniejszych etapach pies może stać się apatyczny i słaby, a nawet może wykazywać objawy depresji. Jeśli podejrzewasz, że twój pies spożywał cebulę, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy weterynaryjnej, ponieważ zatrucie cebulą u psa może być bardzo poważne. Cebula dla psa to zawsze bardzo zły pomysł, niezależnie od rodzaju cebuli.

czy pies może jeść cebulę

Pies zjadł cebulę – co zrobić?

Jeśli twój pies zjadł cebulę całkiem niedawno, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Cebula zawiera substancję, która może być toksyczna dla psów i może prowadzić do anemii. Jeśli zatrucie jest niedawne, lekarz weterynarii może zalecić wywołanie wymiotów i podanie węgla aktywowanego, aby pomóc zmniejszyć wchłanianie substancji w przewodzie pokarmowym.

Psy, które zatruły się w ciągu ostatnich kilku dni, będą wymagały monitorowania pod kątem oznak anemii i mogą potrzebować diety o niskiej zawartości utleniaczy. W ciężkich przypadkach psy mogą wymagać hospitalizacji i podawania dodatkowego tlenu. Ciężko chore psy mogą również wymagać transfuzji krwi, aby ustabilizować ich stan do czasu, gdy szpik kostny będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość nowych, zdrowych erytrocytów.

Jeśli wiesz, że twój pies zjadł dużą ilość cebuli lub czosnku, powinieneś natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii, nawet jeśli nie ma bezpośrednich objawów. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest zapobieganie. Najlepiej dopilnować, by pies w ogóle nie mógł jeść cebuli.

Jeśli karmisz swojego psa jedzeniem przygotowanym dla ludzi, sprawdź listę składników pod kątem obecności cebuli, czosnku lub innych produktów z rodziny cebulowej. Nawet jeśli zatrucie cebulą u psa jest bezobjawowe, regularne spożywanie małych dawek sprawi, że przypadkowe zjedzenie stanie się znacznie poważniejsze.

Psy  i cebula – podsumowanie

Psy i cebula to bardzo złe połączenie, dlatego postaraj się, by nigdy do niego nie doszło ze względu na dobro Twojego czworonoga. Dlaczego pies nie może jeść cebuli? Bo jest dla niego silnie toksyczna i może okazać się śmiertelna. W cebuli zawarte są związki, które bardzo szybko są w stanie zaatakować i wyniszczyć organizm Twojego psa. Ludzie są na nie odporni, psy nie.

Dlatego jeśli Twój zwierzak spożył cebulę, zacznij działać. Pamiętaj, że panika w niczym nie pomoże. Pomóc za to może kontakt z lekarzem weterynarii. Im szybciej, tym lepiej. Nawet kilkanaście gram cebuli, może okazać się dla Twojego psa bardzo niebezpieczne – im pies mniejszy, tym mniejszej dawki potrzebuje. Dlatego cebulę zachowaj dla siebie, a psa poczęstuj czymś innym.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy