Krew w kale kota – przyczyny i zapobieganie

21 września 2022 Redakcja0
krew w kociej kupie

Podczas sprzątania kuwety zauważasz, że pojawiła się krew w kale kota? Nie lekceważ tego! Przyczyny mogą być różne – od tych mniej groźnych do naprawdę poważnych.

Domieszka krwi znaleziona w kociej toalecie powinna zawsze skłaniać do wizyty u weterynarza. Możesz mieć do czynienia ze stolcem smolistym lub krwawym. Ten pierwszy charakteryzuje się ciemną barwą, która jest spowodowana domieszką denaturowanej krwi. Stolec krwawy oznacza natomiast świeżą krew w kale. Przyczyny w obydwu przypadkach mogą być bardzo różne. Podpowiadamy, co oznacza krew w kociej kupie.

Krew z odbytu u kota – przyczyny

Istnieje mnóstwo schorzeń, które powodują, że występuje krew w kupie kota. Często przyczyną są przewlekłe zapalenia przewodu pokarmowego. Kot może chorować na eozynofilowe zapalenie jelit, w przypadku którego oprócz krwi w kale występują też inne problemy, na przykład częste biegunki, wymioty i chudnięcie. Choroba pojawia się w wyniku pasożytów lub alergii pokarmowej. Wyróżnia się też limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit – jego przyczyną mogą być bakterie jelitowe. Ten rodzaj zapalenia też może prowadzić do występowania krwi w kale zwierzęcia.

Pasożyty to kolejna przyczyna niepokojącego wyglądu kociego kału. Często mogą wystąpić też inne objawy, na przykład apatia, niewielki apetyt, pogorszenie wyglądu sierści. Badanie kału pod kątem pasożytów jest więc potrzebne – dzięki niemu lekarz weterynarii dopasuje odpowiedni lek do robaków, co pozwoli skutecznie pozbyć się problemu. Krew w kupie kota po odrobaczeniu również może się pojawić. Pamiętaj, że nawet zwierzęta niewychodzące zarażają się pasożytami. Jak to możliwe? Jaja pasożytów możesz przynieść na butach.

Nagła zmiana karmy lub złej jakości jedzenie doprowadzają do różnych problemów w kuwecie. Krew w kale kota może pojawić się w przypadku nietolerancji i alergii pokarmowych. Gdy zauważysz problem podczas sprzątania kociej toalety, zastanów się, czy w misce Twojego mruczącego przyjaciela nie pojawiła się w ostatnim czasie inna karma.

Ciekawskim zwierzętom zdarza się zjadać to, co nigdy nie powinno trafiać do ich brzucha. Czasami trudno jest upilnować mruczka, który może połknąć ostry przedmiot. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do podrażnienia, a jego wynikiem będzie krew w kale. Niestety problem z ciałem obcym w organizmie zwierzęta może zakończyć się interwencją chirurgiczną.

Krew w kale kota może sygnalizować choroby nerek, wątroby i trzustki, a także cukrzycę i nadczynność tarczycy. Pojawia się, jeśli zwierzę zje toksyczną dla niego roślinę. Niestety może być też objawem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego, na przykład chłoniaka.

Skrzepy czerwonej krwi lub po prostu świeża krew w kupie oznaczają, że problem raczej dotyczy końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Może wtedy wystąpić krew z odbytu u kota. Stolce smoliste zawierają denaturowaną krew, co może oznaczać, że źródło jest w początkowych odcinkach układu pokarmowego. Zdarza się, że krew pochodzi spoza przewodu pokarmowego i na przykład jest wynikiem krwotoku płucnego.

krew w kociej kupie

Krew w kale kota – objawy

Krew w kociej kupie to najczęściej objaw, który występuje z wieloma innymi. Jeśli zauważysz go u swojego zwierzaka, przyjrzyj się jego zachowaniu. Zwróć szczególną uwagę na tak zwaną pozycję bólową. Jak ją rozpoznać? Kot w pozycji bólowej ma przednie łapki na wysokości klatki piersiowej, a jego grzbiet jest mocno wygięty w łuk. Zwierzę układa się w ten sposób, żeby brzuch jak najmniej dotykał podłoża. Często pyszczek kota jest zwieszony, sierść może być nastroszona. Pozycja bólowa u kota często oznacza problemy z bólem brzucha, ale zdarza się też, że przyjmują ją zwierzęta zmagające się z uogólnionym bólem. Jeśli oprócz krwi w kale zwierzęcia zauważasz taką postawę, niezwłocznie zdecyduj się na diagnostykę.

U kotów może wystąpić biegunka. Nie jest to objaw charakterystyczny dla jednego schorzenia, dlatego może oznaczać różne problemy. Biegunka występuje między innymi przy pasożytach. Robaki w organizmie zwierzęcia często doprowadzają do wymiotów. Może się zdarzyć, że w wymiotach zauważysz pasożyty – to znak, że problem jest zaawansowany.

Wraz z pojawieniem się krwi w kale zwierzęcia możesz też dostrzec zmiany w jego zachowaniu. Zawsze chętny do zabawy wędką kot nagle nie chce biegać? To dla Ciebie jeden z sygnałów, że czas na weterynarza. Zwierzę nagle zmieniło miejsce, w którym śpi? Przestało przychodzić na kolana, a może nie chce dotyku? Każda tego typu zmiana powinna wzbudzić Twoje podejrzenia.

krew w kale kota

Co robić, gdy pojawi się krew w kupie kota?

Jeśli podczas sprzątania kuwety zauważysz krew, czas na wizytę u weterynarza. Nie warto zwlekać, bo problem może być poważny. Nie próbuj domowych sposobów, nie podawaj leków na własną rękę. Nie zwlekaj też z wizytą u weterynarza, ponieważ są choroby, w których szczególnie liczy się czas. Zmiana karmy na gorszą, pasożyty, a nawet nowotwór – przyczyn jest tak wiele, że samodzielnie nie jesteś w stanie odkryć, co spowodowało u kota problem z krwią w kale. Szybka diagnoza u weterynarza zwiększa szansę zwierzęcia na odzyskanie zdrowia, nawet jeśli problem jest poważny.

Weterynarz przeprowadzi diagnostykę w oparciu o wywiad. Osłucha kota, dotknie go, żeby sprawdzić bolesne miejsca. Może być potrzebne badanie kału, które pozwoli potwierdzić lub wykluczyć pasożyty. Weterynarz z pewnością będzie chciał wykonać pobranie krwi. Może się okazać, że potrzebny jest szerszy pakiet badań krwi.

Jeśli istnieje podejrzenie, że problem wynika z ciała obcego, weterynarz zaleci wykonanie badania RTG. Wykorzystywanym w takich przypadkach badaniem jest też USG jamy brzusznej.

Po odkryciu przyczyny rozpocznie się proces leczenia. To, jak będzie wyglądał, zależy oczywiście od schorzenia. W przypadku wykrycia pasożytów konieczne jest podawanie tabletek na odrobaczenie.

Może się okazać, że u kota występuje IBD. Zapalenie wymaga dość rozległej diagnostyki, jednak jeśli uda się odkryć, że to w nim jest problem, istnieją sposoby na skuteczną walkę z przeciwnikiem. U kota, który długo zmagał się z biegunkami, konieczne może być nawodnienie organizmu płynem wieloelektrolitowym. Często potrzebna jest zmiana dotychczasowej diety. U zwierząt z IBD stosuje się też antybiotykoterapię.

W przypadku chorób takich jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy, a także problemów z nerkami i wątrobą weterynarz zaleci konkretne leki. Konieczne będą z pewnością regularne badania, żeby sprawdzić, czy wprowadzone leczenie dobrze oddziałuje na kota.

Jeśli krew w kale pojawiła się w wyniku zatrucia rośliną, konieczna jest Twoja natychmiastowa reakcja. Każda godzina może w tym przypadku zaważyć na życiu zwierzęcia. Sposób leczenia będzie zależał od różnych czynników, ale weterynarz może zastosować między innymi dożylnie elektrolity czy preparaty wspomagające metabolizm.

Zastanawiasz się, w jaki sposób można zapobiec problemowi z krwią w kale? Przede wszystkim zadbaj o zdrowe żywienie zwierzęcia. W przypadku kotów ważne jest, żeby wybierać karmę bez zbóż, które są w diecie mruczków zbędne i niepotrzebnie obciążają organizm. Chroń zwierzę przed pasożytami. Kot, który przebywa w domu, jest na nie znacznie mniej narażony. Mimo to warto wykonywać od czasu do czasu badania kału, które pozwolą skontrolować, czy zwierzę nie zaraziło się przez jaja pasożytów wniesione na butach.krew w kale

Krew w kociej kupie – podsumowanie

Jeśli w kociej kupie zauważysz krew, działaj szybko. Przyczyn może być wiele – od nietolerancji pokarmowych, przez zatrucie rośliną, po nowotwór. Szybkie przeprowadzenie diagnostyki zwiększa szansę na wyleczenie zwierzęcia. Niezależnie więc, czy pojawiła się krew w kupie kota po odrobaczeniu, czy też po zmianie karmy lub bez uchwytnego powodu, udaj się na konsultację. Pamiętaj też o profilaktyce. Regularnie uczęszczaj z kotem na badania krwi i kału, które pozwolą na wczesnym etapie wykryć schorzenia lub pasożyty. Wybieraj spośród zdrowych karm z dużą zawartością mięsa i pozbawionych zbóż. Czy zdarzyło Ci się zauważyć w kociej kuwecie krew? Jaki był powód? Chętnie zapoznamy się z Twoimi doświadczeniami.

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy