IBD u kota – objawy i sposoby leczenia

14 marca 2023 Redakcja0
IBD u kota co to

Nieswoiste zapalenie jelit u kota jest diagnozowane u mruczków coraz częściej. To problem zdrowotny, którego rozpoznanie nastręcza trudności. Dowiedz się, czym jest IBD u kota, jakie są jego rodzaje oraz w jaki sposób leczyć tę zagadkową chorobę.

Zapalenie jelit u kota wywołuje przewlekłe zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się między innymi problemy z utratą masy ciała, śluz w kale, a poza tym zwierzę traci chęć do zabawy. IBD u kota jest trudne do zdiagnozowania. Etiologia choroby wciąż nie jest znana, choć są już pewne przypuszczenia. Zapalenie jelit u kota wymaga nie tylko leczenia, lecz także dużych zmian w diecie. Dowiedz się więcej o objawach choroby oraz metodach na pomoc mruczącemu przyjacielowi.

IBD u kota – co to za choroba?

Zapalenie jelit u kota to choroba, której przyczyny nie są jeszcze dokładnie znane. Uważa się natomiast, że ma ona związek z kilkoma czynnikami, mogącymi wpływać na jej rozwój. Według specjalistów do IBD przyczyniają się zaburzenia w równowadze mikroflory jelitowej, nieprawidłowa dieta, problemy z układem odpornościowym. Za znaczące z dużym prawdopodobieństwem uznaje się też czynniki genetyczne.

IBD dzieli się na kilka rodzajów. To, jaki występuje u kota, zależy od typu komórek zapalnych przeważających w blaszce właściwej błony śluzowej jelit. Wyróżnia się:

  • limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelita cienkiego,
  • limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit cienkich i okrężnicy,
  • limfocytarno-plazmocytarne zapalenie okrężnicy,
  • eozynofilowe zapalenie żołądka, jelita cienkiego oraz okrężnicy.

 

 

Objawy IBD u kota

Musisz wiedzieć, że dla IBD charakterystyczne jest okresowe występowanie objawów, które nagle ustępują, żeby za jakiś czas znów powrócić. Przerwy między kolejnym pojawieniem się symptomów choroby są krótsze u kotów po 7 roku życia.

Objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju IBD. Zacznijmy od zapalenia eozynofilowego, w przypadku którego dochodzi między innymi do utraty masy ciała. Występują: biegunka, wymioty, brak apetytu. Częstym objawem są smoliste, krwiste stolce. Chorobę może wywołać między innymi alergia pokarmowa.

Zapalenie limfocytarnoplazmocytarne sprawia, że u zwierzęcia pojawia się przewlekła biegunka, okresowe lub przewlekłe wymioty. Kot może odczuwać wzmożony apetyt na zmianę z brakiem łaknienia. Konsekwencją jest utrata masy ciała, czasem również pojawienie się krwi w wymiotach. Bywa, że przyczyną zapalenia są czynniki dietetyczne.

Jeśli podejrzewasz IBD u kota, zwróć uwagę, czy nie występuje u niego częste „przelewanie się” w brzuchu. Ważnym symptomem nieprawidłowości w organizmie jest załatwianie się zwierzęcia poza kuwetą. W kale oprócz krwi może wystąpić śluz. Zmieni się również sierść mruczącego czworonoga – stanie się matowa, nastroszona.

Jak zdiagnozować IBD

Postawienie diagnozy w przypadku IBD jest skomplikowane. Wynika to między innymi z mało charakterystycznych objawów, na przykład biegunki i wymiotów. Jeśli u zwierzęcia symptomy występują okresowo, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Lekarz z pewnością pobierze kotu krew, sprawdzi nie tylko podstawowe parametry, lecz także poziom kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Wynika to z faktu, że dla IBD charakterystyczny jest ich obniżony poziom wskutek zaburzeń funkcji jelit. Ważne jest też badanie kału, które pozwala potwierdzić bądź wykluczyć obecność pasożytów. Pomocny może być posiew bakteriologiczny.

Przydatne w postawieniu diagnozy i wykluczeniu innych problemów jest USG. Badanie ultrasonograficzne pozwoli wyeliminować z podejrzeń ciało obce. Poza tym możliwe jest zauważenie zmiany grubości jelit. Najskuteczniejszym jednak sposobem potwierdzenia u zwierzęcia IBD jest badanie histopatologiczne. Pobrany materiał zostanie oceniony przez specjalistów między innymi pod kątem liczby komórek zapalnych.

W domu zaś możesz zastosować dietę eliminacyjną, żeby sprawdzić, czy winna za stan zwierzęcia nie jest alergia pokarmowa.

 

Przeczytaj też: Pozycja bólowa u kota

 

 

IBD u kota – rokowanie i leczenie

Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie IBD u kota? Stosuje się antybiotyki oraz leki z grupy sterydów, które mają za zadanie hamować stan zapalny jelit. Wspomagająco zalecane są też probiotyki. Jeśli u zwierzęcia wystąpiła przewlekła biegunka czy wymioty, może dojść do odwodnienia, w tym przypadku wprowadzane bywają środki przeciwwymiotne, a także płyny wieloelektrolitowe.

Pamiętaj, że podawanie leków wymaga regularności. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń weterynarza. Nagłe odstawienie sterydów bez konsultacji z weterynarzem jest bardzo niebezpieczne!

 

 

Dieta przy IBD

Terapia choroby wymaga długotrwałego stosowania się do zaleceń dietetycznych. Warto wykluczyć nietolerancje pokarmowe, prowadząc tak zwaną dietę eliminacyjną. Żeby się to udało, musisz pilnować, żeby w jadłospisie znajdowała się karma wyłącznie z jednym źródłem białka. Uważaj też na przysmaki – w nich również może być tylko to samo źródło białka.

Jeśli badania wykazały niedobór kwasu foliowego czy witamin z grupy B, przydatna okaże się suplementacja. Jak widzisz, w przypadku IBD u kota dieta jest bardzo ważna. Pozwala sprawdzić, czy nie występuje alergia pokarmowa, a poza tym dostarcza kociemu organizmowi wartościowych składników odżywczych.

Do zadań opiekuna należy kontrolowanie, czy waga zwierzęcia utrzymuje się na stałym poziomie. Najważniejsze, żeby nie spadała. To na podstawie wagi lekarz dobiera dawki leków. Sprawdzaj też, czy kot ma apetyt. Pamiętaj wszakże, że nawet jeśli dieta i leczenie są dobrze dopasowane, Twojemu mruczącemu przyjacielowi może zdarzyć się gorszy dzień.

Nieswoiste zapalenie jelit u kota – rokowania

Jeśli występuje IBD u kota, rokowania mogą być różne. Zależą między innymi od tego, jak bardzo zaawansowany jest proces chorobowy. Jeśli objawy są okresowe, a kot dobrze reaguje na leki, rokowanie jest dobre. Niestety nie jest to jednak choroba, którą można wyleczyć. Organizm zwierzęcia już zawsze będzie narażony na nawrót objawów. Symptomy mogą powrócić między innymi w stresujących sytuacjach lub w wyniku zmiany karmy. Niezwykle ważne jest, żeby kot był pod stałą obserwacją lekarza weterynarii. Musi mieć również regularnie wykonywane USG.

 

Przeczytaj też: Zapalenie pęcherza u kota

 

Nieswoiste zapalenie jelit u kota – podsumowanie

Zapalenie jelit u kota to choroba, która wciąż skrywa tajemnice. Nie jest do końca pewne, co ją wywołuje. Pierwsze trudności pojawiają się już na etapie diagnozy. Konieczne jest wyeliminowanie innych chorób, dlatego lekarz weterynarii przeprowadzi badania krwi i kału oraz USG.

Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się wycinek. Badanie histopatologiczne pozwala ocenić, z jakim rodzajem IBD mamy do czynienia. Wycinek zbadany przez specjalistów to najlepszy sposób, żeby dowiedzieć się, czy na pewno występuje IBD u kota. Jak leczyć tę chorobę? Stosowane są różne leki w zależności od stanu zwierzęcia i przyczyn choroby. Mogą to być antybiotyki lub sterydy, które trzeba podawać zgodnie z zaleceniem lekarza.

Niezwykle ważna jest dieta – warto wprowadzić karmę z jednym źródłem białka. Zdarza się, że mruczek potrzebuje suplementów, które zwiększą poziom witamin z grupy B i kwasu foliowego. Kot chorujący na IBD powinien być pod stałą opieką weterynarza i mieć zapewnione regularne badania krwi i USG.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy