Co mogą jeść koty? Lista polecanych składników

11 grudnia 2020 Redakcja0
co mogą jeść koty

Każdy dobry opiekun zastanawia się, co może jeść kot oraz jak go karmić, by zachował zdrowie i siłę do zabawy na długie lata? I pewnie tak samo jak martwisz się o jego dobrą i zbilansowaną dietę, chciałbyś go również rozpieszczać różnymi smakołykami. Jednak czy w naszej kuchni znajdują się produkty bezpieczne dla pupila? I czy dzielenie się posiłkiem, kiedy kot patrzy na nas błagalnym wzrokiem to dobry pomysł? Sprawdź, co mogą i co lubią jeść koty?

Koty to niezwykle urocze zwierzęta domowe, ale bywają również bardzo wybredne i czasami ciężko jest trafić w kocie gusta. Okazuje się, że jeśli chcesz sprawić swojemu kotu przyjemność, wcale nie musisz sięgać po bardzo wyszukane smakołyki. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to, na co mruczek ma ochotę, jest dla niego odpowiednie. Pisaliśmy w poprzednim artykule o składnikach zakazanych w kociej diecie, teraz pora odpowiedzieć sobie na pytanie co mogą jeść koty? Poznaj produkty, które nie tylko nie szkodzą, a wręcz stanowią przysmak dla naszych pupili. Czy znasz je wszystkie? Sprawdź, może Twój pupil odnajdzie nową ulubioną przekąskę.

co mogą i lubią jeść koty

Co mogą jeść koty?

Ryby

Koty z reguły lubią ryby, chociaż i tutaj na pewno znajdą się wyjątki. Jeśli jednak Twój pupil jest rybnym smakoszem i zastanawiasz się czy koty mogą jeść ryby, odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Ryby są doskonałym źródłem zwierzęcego białka i tłuszczy, szczególnie ważnych w diecie kota. Tłuszcze dostarczają kotu energii, a kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na kocią skórę, sierść czy proces gojenia się ran. Niestety wiele gatunków ryb ma w sobie dwa niebezpieczne składniki: tiaminazę i tlenek trójmetyloaminy. Tiaminaza niszczy witaminę B1 niezwykle ważną do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu, natomiast tlenek metyloaminy, zmniejsza wchłanianie żelaza, co może powodować anemię. Dlatego przed podaniem kotu ryby zaleca się poddanie jej obróbce termicznej, nie tylko wyeliminuje to zagrożenie związane z obecnością niebezpiecznych związków, ale również pasożytów ryb. Ponadto ryba przed podaniem jej kotu powinna być pozbawiona ości.

Mięso

Koty to zwierzęta mięsożerne, zatem mięso w ich diecie jest nie tylko wskazane, ale wręcz niezbędne i powinno stanowić główny składnik diety. Podobnie jak w przypadku ryb, większość specjalistów zaleca uprzednie poddanie mięsa obróbce termicznej w celu zabicia bakterii. Wiele kotów błagalnie miauczy również, czując zapach wątróbki czy innych podrobów. Tak samo, jak w przypadku mięsa, możesz od czasu do czasu podać zwierzęciu niewielką ilość. Wątroba jest cennym źródłem witaminy A i żelaza. Jednak nadmierna ilość wątroby może spowodować zatrucie witaminą A. Wątroba powinna być lekko podgotowana. Surowa może powodować rozwolnienie, a nadmiernie gotowana zaparcia.

Żółtko jaj

Żółtka jaj są źródłem protein, wapnia, fosforu i wielu witamin, dlatego raz na jakiś czas możesz podać swojemu kotu żółtko. Ze względu na ryzyko salmonelli, lepiej jest wcześniej włożyć jajko w skorupce na kilkanaście sekund do wrzątku. Ponadto białko jajka niszczy witaminę B. Jeśli ktoś chce karmić kota jajkami, muszą one być ugotowane, aby białko było ścięte.

co mogą jeść koty

Co lubią jeść koty? Nie tylko mięso!

Koty są mięsożercami, ale wbrew pozorom nie tylko mięso jest  w centrum ich zainteresowań. Jest szereg produktów, za którymi bardzo przepadają! Niektóre z nich mogą być dla opiekuna sporym zaskoczeniem. Sprawdźcie, co mogą jeść koty, a o czym wy prawdopodobnie nigdy byście nie pomyśleli!

Banany i brzoskwinie

Te produkty nie należą do normalnej kociej diety, ale są koty, które lubią słodki smak bananów i brzoskwiń. Owoce są też cennym źródłem witamin, potasu i błonnika, mogą więc stanowić ciekawe urozmaicenie kociej diety. Niestety zawierają też duże ilości węglowodanów. Także jeśli mruczek bardzo prosi, możemy dać skosztować samego miąższu tych owoców – bez skórki – ale nie przesadzajmy z ilością. Warto też pamiętać, że pestka brzoskwini jest trująca i nigdy nie dajemy jej kotu nawet do zabawy.

Dynia

To warzywo jest źródłem błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, zapobiega zaparciom. Wskazana dla kotów z długim włosem, które mają tendencje do zatykania sierścią. Jeśli chcemy podać ją swojemu kotu, najodpowiedniejszą formą będzie przecier lub puree (ale uwaga! bez cukru i octu). Takie danie będzie nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe! Dodatkowo dynia jest bardzo sycąca i mało kaloryczna, więc może być pomocna przy odchudzaniu.

Arbuz i melon

Te soczyste owoce są świetną przekąską i koty za nimi przepadają. Idealnie się sprawdzają w upalne dni jako chłodząca przekąska! Dodatkowo melon jest bogaty w witaminę A i C oraz flawonoidy, które pomagają chronić przed wolnymi rodnikami. Ponadto dostarczają solidną porcję wody, więc są dobrym źródłem nawodnienia. Oczywiście podajemy sam miąższ, bez pestek!

Oliwki i szparagi

Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale niektóre koty wręcz przepadają za oliwkami! Tajemnica tkwi w zapachu oliwek – uważa się, że przypomina im zapach kocich feromonów! Oliwki co prawda nie mają większych wartości odżywczych dla kota, ale mu też nie zaszkodzą. Śmiało możesz poczęstować swojego pupila niewielką ilością raz na jakiś czas. Podobny efekt działania mają również gotowane szparagi, także i tą przekąską możesz podzielić się z mruczkiem.

Zielony groszek

To kolejny produkt, który ma wysoką zawartość witamin B1, C i K. Zawiera również błonnik pokarmowy i minerały, takie jak mangan, miedź, potas i żelazo. Dzięki dużej zawartości skrobi może pomóc kotom cierpiącym na sporadyczne zaparcia. Groch ma niską zawartość tłuszczu, ale jest bogaty w białko i złożone węglowodany, które mogą wspierać wzrost mięśni i dostarczać energii aktywnym kotom. Warto dodać, że groszek często występuje w karmach dla kotów.

Jagody dla kota

Jagody są bardzo zdrowe – zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy, czyli związków, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając uszkodzenia komórek organizmu. Są źródłem lekkostrawnego błonnika. Jagody wspierają także zdrowie dróg moczowych (podobnie jak żurawina). Jednak jak w przypadku pozostałych owoców, nie przesadzajmy z ich ilością.

Produkty nabiałowe

Chociaż koty lubią mleko i inne produkty mleczne, warto przypomnieć, że koty powinny jeść tylko bardzo małe ich ilości (a najlepiej wcale). Dorosłe koty nie tolerują laktozy, więc produkty mleczne mogą wywołać u nich niestrawność, biegunkę oraz wymioty.  Do trawienia produktów mlecznych konieczny jest enzym nazywany laktazą, którego aktywność zanika u kotów z wiekiem. Z kolei sery, które są źródłem wapnia i białka, mogą zawierać również sól i konserwanty, nie wskazane w diecie kota. Ponadto mogą spowodować zaparcia.

Dlatego należy pamiętać, że nie wszystko, na co mają ochotę mruczki, jest dobre dla ich zdrowia. Zanim więc ulegniemy błagalnemu spojrzeniu naszego pupila zastanówmy się czy to mu nie zaszkodzi! Kotom bezwzględnie nie powinno się podawać resztek z obiadu oraz jest szereg produktów spożywczych, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pupila. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: Czego nie mogą jeść koty? Oto lista zakazanych składników!

 

co lubią jeść koty

Co mogą jeść koty? O tym należy pamiętać

Jak widzisz koty mogą jeść i trawić owoce i warzywa, niektóre z nich są prawdziwym rarytasem dla naszych podopiecznych. Jednak zbyt duża ich ilość może powodować rozstrój żołądka. Ponadto pamiętaj, że wszystkie przekąski, które podajesz swojemu kotu między posiłkami, powinny stanowić nie więcej niż 10% całkowitej diety. Przy ustalaniu jadłospisu dla kota warto pamiętać, że potrzeby żywieniowe Twojego czworonożnego przyjaciela są bardzo specyficzne. Dlatego, aby ułożyć dla swojego kota odpowiednią dietę na bazie produktów spożywczych dostępnych w domu, niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Nie wystarczą jedynie informacje na temat tego, co jedzą koty – ważna jest również odpowiednia ilość i proporcje poszczególnych składników odżywczych, dobrane do stanu zdrowia zwierzęcia, jego wieku i stylu życia. Z tego względu najlepiej jest zaufać ekspertom i sięgnąć po dobrej jakości karmy, opracowane przez specjalistów z myślą o potrzebach kotów (np. karma mokra Petner z tauryną i żurawiną). Odpowiedniej jakości, kompletna i zbilansowana karma, zaspokoi wyjątkowe potrzeby żywieniowe kota. Inwestując w dobrą karmę masz pewność, że kot ​​ otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje, w odpowiednich proporcjach, zgodnie z wymaganiami na jego etapie życia. To prosty sposób na dostarczenie pupilowi energii i wszystkich niezbędnych substancji odżywczych by zachował zdrowie i kocią ciekawość świata 😊

Co może jeść kot – Podsumowanie

Poznałeś już produkty spożywcze bezpieczne dla kota i wiesz co koty mogą jeść. Pamiętaj jednak, że dając swojemu pupilowi nowy pokarm, może mieć on małą rewolucję żołądkową, dlatego rób to rozważnie i powoli wprowadzaj nowe składniki do jego diety. Należy również pamiętać, że jeśli podajemy kotu dodatkowe smakołyki, musimy zmniejszyć jego rację żywieniową. Pilnowanie odpowiedniej dziennej dawki żywieniowej sprawi, że nie będziemy przekarmiać zwierzaka. Nadmierne ‘rozpieszczanie’ naszego pupila może doprowadzić do otyłości, a w konsekwencji nawet do cukrzycy. Dlatego smakołyki z naszej lodówki niech stanowią tylko dodatek do jego diety.  Nawet najzdrowsze owoce i warzywa podane w nadmiarze, mogą zaszkodzić.

Czy wasze koty lubią którąś z tych nietuzinkowych przekąsek? Mają swoje ulubione smaki? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy