Surowe mięso dla kota. Czy to dobre rozwiązanie?

18 sierpnia 2020 Redakcja0
Surowe mięso dla kota. Czy to dobre rozwiązanie?

Koty to bezwzględni mięsożercy. W swojej diecie wymagają pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ tylko w nich są zawarte niezbędne dla kotów substancje odżywcze. Jednak czy surowe mięso dla kota to dobre rozwiązanie? Jakie mięso surowe dla kota wybrać? Czy dieta oparta na surowym mięsie jest dobra dla kotów? Ten temat wciąż budzi kontrowersyjne odczucia. W tym artykule przedstawimy czym tak właściwie jest dieta BARF, czy warto ją stosować w przypadku naszych kociaków oraz to czy jest ona bezpieczna.

Czy kot może jeść surowe mięso?

W ostatnich latach ogromną popularność zyskuje dieta BARF – Bones And Raw Food lub Biologically Appropriate Raw Food co, oznacza „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. Zwolennicy diety BARF dla kotów twierdzą, że właśnie taki sposób odżywiania dostarcza wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i gwarantuje pełnię zdrowia. Opiekunowie powinni zatem komponować posiłki tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały sposób odżywiania się dziko żyjących kotowatych, a w zasadzie tego co jedli w naturze ich przodkowie. Przeciwnicy tej teorii twierdzą, że surowe mięso dla kota może powodować biegunkę, wymioty i zapalenie trzustki, a także stwarza ryzyko wystąpienia salmonelli lub E-coli. I chociaż wiele osób uważa, że surowe mięso dla kota jest zbyt niebezpieczne, to jeśli jest świeże i kupione ze sprawdzonego źródła to jest bardzo dobrym pokarmem dla mruczka. Mięso i inne składniki podawane w naturalnej formie, bez wcześniejszego poddania ich obróbce cieplnej, są bardzo bogate w witaminy i minerały.

Surowe mięso – czy kot może je jeść?Jakie mięso podawać kotu?

Jeśli zastanawiasz się jakie surowe mięso dla kota będzie odpowiednie – wieprzowina może być kontrowersyjna. Surowa wieprzowina może być nośnikiem wirusowej choroby Aujeszkiego. Jednak w Polsce prowadzony jest program monitorowania i zwalczania tej choroby w stadach świń, dlatego mięso z dobrego źródła będzie bezpieczne. Poza wieprzowiną śmiało możesz kotu podać surową wołowinę, drób, jagnięcinę, czy królika z dobrego źródła.

A co z bakteriami i pasożytami, które mogą znajdować się w surowym mięsie? Jako naturalny myśliwy, kot jest przystosowany do spożywania surowego mięsa – koniec końców ciężko znaleźć w naturze doskonale zakonserwowane, przygotowane jedzenie. Kwas w żołądku kota jest więc o wiele mocniejszy niż u człowieka, co sprawia, że ci mali myśliwi nie są tak podatni na zatrucia pokarmowe jak ludzie.

Mogłeś się też spotkać z opinią, że kot nie powinien jeść surowego mięsa, bo robi się od tego agresywny. To mit! Sposób żywienia kota nie ma nic wspólnego z jego poziomem agresji. Chyba że jest wyjątkowo źle zbilansowana, na przykład dieta wegańska w przypadku kota – tutaj kot faktycznie może się zachowywać bardzo nieswojo.

Jakie mięso podawać kotu?

Surowe mięso dla kota – o czym jeszcze warto pamiętać?

Już wiesz jakie mięso podawać kotu, ale opiekunowie, którzy decydują się, aby podawać swoim kotom surowe mięso, powinni pamiętać jeszcze o kilku zasadach:

  • surowa wątróbka dla kota nie powinna gościć w diecie zbyt często (optymalnie 2 razy w tygodniu), ponieważ może powodować zatrucie toksynami i doprowadzić do nadmiaru witaminy A w organizmie;
  • chrząstki i kości należy podawać tylko w postaci surowej i najlepiej po zmieleniu, ponieważ ugotowane stają się kruche i mogą uszkodzić jelita;
  • upewnij się, że kupujesz sprawdzone, dobre jakościowo mięso z godnego zaufania źródła;
  • Właściciel, który karmi swojego kota według diety typu BARF, bierze na siebie dużą odpowiedzialność, której powinien być świadomy. Jeśli ktoś nie jest przygotowany na to, by zagłębić się w ten temat, dbać o jakość wybieranych składników i staranie opracowywać każdą porcję, lepszą i pewniejszą opcją jest wykorzystywanie gotowych produktów.
  • Sukces prawidłowego zbilansowania posiłków tkwi w proporcjach. W ich dokładnym ustaleniu najlepiej pomoże Ci dietetyk weterynaryjny lub lekarz weterynarii.

Surowe mięso dla kota

Surowe mięso dla kota vs sucha karma

Surowe mięso dla kota może stanowić podstawę jego wyżywienia. Jednak to, że psy i koty są mięsożercami nie oznacza, że ich pokarmem ma być samo mięso. Wynika to z ich rzeczywistych potrzeb żywieniowych podsumowanych w normach żywieniowych (np. FEDIAF).

Aby naszym milusińskim dostarczyć wszystkiego, co jest im potrzebne do zdrowego życia, porcje muszą być prawidłowo przygotowane. W naturze koty nie odżywiają się wyłącznie chudym mięsem. Potrzebują także podrobów, takich jak serca, wątroby i płuca, ale i składników zawartych w kościach i sierści, dostarczających wapnia i błonnika. Oznacza to, że karmienie wyłącznie chudym mięsem to stanowczo za mało. Właściciel, który chciałby karmić swojego kota według diety typu BARF, musi wcześniej obliczyć zapotrzebowanie swojego podopiecznego na składniki odżywcze, witaminy, białka i węglowodany. W prawidłowym ustaleniu naturalnej kociej diety również pomoże Ci konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie.

Jeśli jednak karmisz kota gotowymi, sklepowymi karmami, suchą lub mokrą dobrej jakości, możesz właściwie całkowicie zrezygnować z podawania mu surowego mięsa. Pełnoporcjowe karmy gotowe spełniają wymagania prawidłowego żywienia psów i kotów. Zarówno karmy suche jak i mokre są kompletne i zbilansowane, bezpieczne, stałe pod względem składu, a także charakteryzują się optymalną strawnością oraz smakowitością. Właściwie dobrane surowce (w tym mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego), czyli receptura karm gotowych warunkują spełnienie potrzeb pokarmowych zwierząt (np. karma Petner dla kotów sterylizowanych).

jakie surowe mięso dla kota

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jakie mięso dla kota wybrać i że odpowiedź na pytanie czy kot może jeść surowe mięso brzmi „tak”.  Możesz uczynić z surowego mięsa podstawę kociej diety lub potraktować je jako uzupełnienie, jeśli na co dzień żywi się gotowymi karmami sklepowymi. Jeśli jednak chcesz całkowicie przestawić swojego kota na dietę BARF, to mimo wielu jej zalet, nie można podchodzić do niej zupełnie bezkrytycznie.

Surowe mięso może być zakażone i zanieczyszczone, może także skrywać w sobie jaja pasożytów. Mocny kwas żołądkowy kota może wiele przetrawić, jednak u młodych, starszych lub chorych zwierząt zawsze istnieje ryzyko zachorowania. Dlatego zawsze należy kupować świeże mięso ze sprawdzonych źródeł.

Ponadto wprowadzenie diety BARF wymaga odpowiedniego wcześniejszego przygotowania opiekuna zwierzęcia oraz na pewno jest dietą bardziej czasochłonną od gotowej karmy. Źle obliczone i źle dobrane dawki szybko pogorszą stan zdrowia kota.

surowe mięso dla kota

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy