Biegunka u kota. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u kota

24 sierpnia 2020 Redakcja0
biegunka u kota

Biegunka u kota to przypadłość, która może mieć bardzo wiele przyczyn i opiekun nigdy nie powinien bagatelizować tego objawu. Pojawiające się problemy z układem trawiennym mogą mieć naprawdę tragiczne i nieprzyjemne skutki, dlatego gdy pojawia się rozwolnienie u kota, warto reagować od razu. W jakich przypadkach biegunka u kota może być niebezpieczna? Jak pomóc pupilowi, który cierpi z jej powodu? Zapraszamy do lektury artykułu.

Biegunka u kota – przyczyny

Kał zdrowego, prawidłowo odżywiającego się kota powinien mieć zwartą konsystencję. Zwierzę oddaje go zwykle 1 raz dziennie. Kot cierpiący na biegunkę wypróżnia się znacznie częściej, a jego stolce są luźne, wodniste lub śluzowate. Wśród wielu typowych objawów choroby u kota, biegunka – obok wymiotów – jest najbardziej niepokojąca. Zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Biegunka u kota trwająca ponad 1-2 dni może prowadzić do odwodnienia. Często dolegliwości towarzyszą inne objawy: bóle brzucha oraz ogólne osłabienie zwierzęcia. Warto zacząć od tego, że biegunka nie jest chorobą samą w sobie. Jako objaw kliniczny może towarzyszyć bardzo wielu kocim schorzeniom.

biegunka u kota

Może być skutkiem zwykłego zatrucia pokarmowego lub nietolerancji pokarmowej. Biegunka u małego kota najczęściej spowodowana jest pasożytami, pierwotniakami lub robakami – wtedy kał może mieć domieszkę krwi lub śluzu. W zależności od przyczyn biegunki u kota różny może być jej przebieg. Krótkotrwałe, utrzymujące się około doby rozwolnienie, któremu nie towarzyszą inne objawy, to forma łagodna. Niektóre koty reagują biegunką na podanie szczepionki, stres, zmianę diety albo połknięcie ciała obcego lub zjedzenie trującej dla kota rośliny (np. draceny, gwiazdy betlejemskiej lub aloesu). Silne rozwolnienie lub biegunka z krwią u kota może towarzyszyć infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku infekcji rozwolnienie może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni i mówi się wówczas o jego ostrej postaci. Długotrwała, przelwekła biegunka u kota najczęściej spowodowana jest poważnym schorzeniem układu pokarmowego. Jeśli dolegliwość nawraca przez wiele tygodni, może świadczyć o niewydolności wątroby czy nerek, a nawet o toczącym się procesie nowotworowym. Potencjalnych przyczyn kociej biegunki jest, jak widać, bardzo wiele. Bez względu na to, co powoduje rozwolnienie, nie powinniśmy tej sytuacji bagatelizować, ponieważ może być ona niebezpieczna dla życia zwierzęcia. Dlatego zawsze należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Zapobieganie

Zapobieganie biegunkom u mruczków w dużej mierze polega na stosowaniu podstawowych zasad prawidłowego żywienia oraz profilaktyki zdrowotnej. Konieczne jest regularne odrobaczenie kota i przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych. Wszelkie zmiany w kociej diecie powinny być natomiast przeprowadzane stopniowo, a nie z dnia na dzień. Gdy opiekun postanowi zmienić jedzenie kotu, powinien zmieszać je ze starą karmą, aby kot stopniowo przyzwyczajał się do nowego pożywienia. W przypadku kotów częstą przyczyną biegunki jest podawanie mleka i produktów mlecznych. Dorosły kot ma zmniejszoną aktywność laktazy, enzymu rozkładającego laktozę. Dlatego reakcją na spożycie mleka może być biegunka o różnym stopniu nasilenia. Rozwiązaniem jest niestosowanie mleka w żywieniu kota (więcej o tym czy kot może pić mleko przeczytaj w naszym artykule). W terapii biegunek niezastąpione bywają prebiotyki i probiotyki, stabilizujące mikroflorę jelit. Nie zaszkodzi więc sięgnąć po zawierające je suplementy lub pokarmy.

Biegunka u kota – leczenie

Niezależnie od tego, co doskwiera domowemu czworonogowi, zwierzaka nie powinniśmy leczyć na własną rękę. W przypadku biegunki u kota do najważniejszych zadań opiekuna należą: odpowiednie nawadnianie pupila, stałe monitorowanie stanu futrzaka i nie dopuszczenie do odwodnienia się i osłabienia zwierzęcia. Niezbędne jest zapewnienie kotu nieograniczonego i łatwego dostępu do czystej, świeżej wody. Na jakiś czas warto nieco ograniczyć kocie posiłki. Najlepiej postawić na niewielkie porcje lekkostrawnego pokarmu, na bazie gotowanego mięsa drobiowego lub mokrej karmy. Jeśli nasz pupil pije niechętnie, można z powodzeniem zastosować gotowe wilgotne specjały, wymieszane z odrobiną wody. Dodatkowo pamiętajmy i o tym, by w czasie choroby na bieżąco sprzątać kocią toaletę.

Jeśli biegunce towarzyszą inne objawy albo utrzymuje się powyżej doby, trzeba udać się z nim do weterynarza, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednią terapię.  Lekarz przeprowadzi wywiad z opiekunem. Gdy zachodzi podejrzenie infekcji, może także zlecić badanie kału i morfologię krwi. Jeśli symptomy sugerują poważniejsze schorzenia, konieczne może być wykonanie ultrasonografii (USG).

biegunka u kota

Podsumowanie

Biegunka u kota może być objawem bardzo wielu chorób i nie należy jej bagatelizować, ponieważ przy rozwolnieniu u kota może dojść do wielu nieprzyjemnych powikłań. Jeśli kot ma biegunkę bardzo łatwo może się odwodnić, dlatego w tym czasie wyjątkowo zwracajmy uwagę na ilość wypijanej przez zwierzę wody. Niezależnie od tego, co doskwiera naszemu czworonogowi, zwierzaka nie powinniśmy leczyć na własną rękę tylko niezwłocznie umówić się na wizytę do lekarza weterynarii.

 

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy