Koty i mleko. Czy to dobre połączenie? Podpowiadamy, czy kot może pić mleko.

20 sierpnia 2020 Redakcja0
czy kot może pić mleko

W naszej świadomości bardzo mocno jest utrwalony wizerunek mleka jako kociego przysmaku. Któż nie kojarzy, chociażby Kota Filemona, który rzadko odklejał się od miski z mlekiem? Ale czy kot może pić mleko, tak jak przekonują nas bajki i wieloletnie praktyki? Rzeczywiście, koty je lubią, ale czy mleko dla kota na pewno jest dobre? Niestety odpowiedź na pytanie, czy koty mogą pić mleko, nie jest prosta i jednoznaczna.

Czy kot może pić mleko?

Prawda jest taka, że do prawidłowego odżywiania kota mleko nie jest niezbędne. Kiedy kocięta przychodzą na świat, przez kilka tygodni ich jedynym pokarmem staje się mleko matki. W czasie intensywnego wzrostu kocięta bez dwóch zdań potrzebują wszystkich znajdujących się w nim substancji odżywczych, by rozwijać się prawidłowo. Warto jednak wiedzieć, że skład mleka kotki znacząco różni się od krowiego. Kocięta żywią się nim do 8 tygodnia życia, czasami trwa to dłużej, maksymalnie do 12 tygodnia. Jednak z czasem aktywność laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy, zmniejsza się. U części dorosłych kotów może wystąpić całkowita nietolerancja laktozy. Wtedy po spożyciu mleka krowiego, koty mogą nabawić się poważnych kłopotów z trawieniem objawiających się bólami brzucha, biegunką, a nawet wymiotami. Koty mogą też cierpieć na świąd i wysypkę. Ponieważ objawy te mogą wystąpić dopiero po pewnym czasie, więc opiekunowie nie zawsze są w stanie powiązać je ze spożyciem mleka i nie przestają go dawać kociakom.

czy kot może pić mleko?

Czy podawać kotu mleko?

Poza negatywnym wpływem na komfort trawienny podawanie mleka krowiego dorosłym kotom może mieć jeszcze inną konsekwencję. Trzeba pamiętać, że mleko dostarcza dodatkowe kalorie, których nadmiar prowadzi do nadwagi i otyłości. Jeśli jednak Twój kot tęsknie miauczy za porcją mleka, możesz wypróbować mleczne produkty przeznaczone dla kotów. Nie zawierają one laktozy ani innych szkodliwych składników. Jeśli jest dobrej jakości, zawiera ważną dla kociego organizmu taurynę. Ten aminokwas jest odpowiedzialny za dobrą kondycję i prawidłowy rozwój kota i powinien być obecny w kociej diecie. Niestety kot nie jest w stanie sam produkować wystarczającej jego ilości, więc należy mu w tym pomagać. W specjalnym mleku dla kotów znaleźć też powinna się biotyna, która dobrze wpływa na kocią sierść i pazurki. Inne składniki, które mogą się tu znaleźć to żelazo i wiele witamin. Jednak nie zawsze jest ono całkowicie pozbawione laktozy, dlatego trzeba być ostrożnym przy zakupie tego produktu.

czy kot może pić mleko?

Czy kot może pić mleko kozie albo owcze?

Czy kot może pić mleko inne niż krowie? Odpowiedź również brzmi: nie. Kozie mleko co prawda nie zawiera laktozy, ale jest bardzo tłuste i cechuje się wysoką kalorycznością. Podobnie zresztą jak mleka owczego, które posiada więcej laktozy niż mleko kozie oraz krowie i może być bardzo szkodliwe dla wrażliwych kotów. Dlatego omijamy je szerokim łukiem. Zamiast niego dużo zdrowiej jest podawać mu świeżą wodę, którą zawsze powinien mieć w kociej miseczce. Dostarczanie do organizmu kota odpowiedniej ilości płynów jest niezwykle istotne. Pomaga to zapobiegać chorobom układu moczowego i odwodnieniu, które kotom bardzo szkodzi. Jeśli nasz kot nie chce pić wody, to spróbujmy dolać trochę wody do mokrej karmy dla kotów i w ten sposób go nawadniać. Bardzo dobrze sprawdzają się też różnego rodzaju fontanny. Cieknący strumień wody intryguje kota i zachęca do picia. Podobnie jak odkręcone krany.  Zdarzają się przecież takie koty, które nie napiją się w inny sposób niż prosto z kranu.

czy kot może pić mleko?

Co, gdy musimy odkarmić małe kociaki?

Jeśli z jakiegoś powodu kotka nie może wychować swoich małych, to konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalne mleko przeznaczone dla kociąt. Tzw. mleko zastępcze zawiera wszystko, czego potrzebuje mały kot do rozwoju. Ponieważ mleko krowie nie ma odpowiedniego dla małych kotów składu, a ponadto może im zaszkodzić, nie należy go podawać.

Podsumowanie

Mleko stanowi wyłączny pokarm kociąt przez kilka pierwszych tygodni ich życia. Jednak z wiekiem spada aktywność enzymu laktazy, który odpowiada za rozkład laktozy (węglowodanu zawartego w mleku). Koty po spożyciu mleka mogą nabawić się poważnych kłopotów z trawieniem, dlatego jeśli zastanawiasz się czy dawać kotu mleko, odradzamy.  Mleko z pewnością nie należy do niezbędnych produktów w jego diecie. Zamiast niego dużo zdrowiej jest podawać mu świeżą wodę, którą zawsze powinien mieć w kociej miseczce, a jeśli chcemy sprawić naszemu pupilowi przyjemność warto zamienić mleczny smakołyk na ulubione przekąski dedykowane kotom. A czy Ty podajesz swoim kotom mleko? Zostaw odpowiedź w komentarzu.

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy