Kociostrada – zbuduj plac zabaw dla swojego kota!

23 kwietnia 2024 Redakcja0

Dla kota terytorium jest niezwykle ważne. Mruczek chce poruszać się nie tylko po podłodze, lecz także znacznie wyżej. Właśnie dlatego przyda mu się kociostrada, którą możesz zbudować samodzielnie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Koty potrzebują własnej przestrzeni. Większość z nich doskonale czuje się na wysokości, skąd może obserwować wszystkich domowników. Wielopiętrowy drapak to wymarzone miejsce relaksu wielu mruczków, jednak warto dodatkowo urozmaicić przestrzeń miauczącym mieszkańcom Twojego domu. Zrobisz to, konstruując koci plac zabaw na ścianie. Takie miejsce niesie za sobą wiele korzyści, szczególnie jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot. Dowiedz się, jak może wyglądać i jak zbudować plac zabaw dla kota. Zrób to sam z naszymi wskazówkami!

Czym jest kociostrada?

Kociostrada to inaczej kocia autostrada, czyli system półek, drapaków i innych elementów przymocowanych do ściany. To tak naprawdę koci plac zabaw, który pozwala zwierzęciu obserwować świat z góry.

Pamiętaj, że mruczki uwielbiają się wspinać. Kochają być nad podłogą. Z pewnością dostrzegasz, jak Twój koci przyjaciel chętnie wskakuje na stołek, blat, a czasem nawet na szafę.

Wertykalne powierzchnie Twojego domu powininny więc przejść tak zwaną kotyfikację, czyli wzbogacenie środowiska z myślą o zwierzęciu. To pojęcie używane przez Jacksona Galaxy’ego, znanego, cenionego amerykańskiego behawiorystę kotów. Specjalista podkreśla, jak ważne są dla zwierzęcia terytorium, prawo własności i zasoby. Mruczki potrzebują zaznaczyć swoją obecność również w wyższych częściach pomieszczenia.

Taki plac zabaw dla kotów pozwala im korzystać z przestrzeni pionowej bez dotykania podłogi. Dzięki temu mogą między innymi mijać psa, gdy nie mają ochoty na kontakt i jednocześnie mieć wszystko na oku.

Koci plac zabaw jest szczególnie potrzebny, jeśli w domu mieszka więcej mruczków. Muszą mieć miejsce, w którym będą mogły od siebie odpocząć. Kocia autostrada pozwoli im się bezpiecznie mijać, jeśli będzie odpowiednio zaprojektowana. Źle wykonana może natomiast przyczynić się do wystąpienia konfliktów, dlatego warto ją przemyśleć.

Zadbaj o to, żeby kociostrada była „wielopasmowa”. Powinno być z niej łatwo zejść nie tylko w jeden sposób, czyli wracając do punktu wyjścia. Świetnie, jeśli kot będzie miał gdzie zeskoczyć w trakcie zwiedzania placu zabaw. Dzięki temu ograniczysz ryzyko konfliktu pomiędzy dwójką zwierząt.

Jak zbudować plac zabaw dla kotów?

Jeśli planujesz skonstruować plac zabaw dla kota, rozpocznij od wykonania projektu. W kociostradę możesz wkomponować elementy, które znajdują się już w pomieszczeniu. Przykładowo – z półki zwierzę może wskoczyć na szafę, z której następnie przeskoczy na parapet.

Masz dwa główne rozwiązania, jeśli chcesz zbudować ścianę dla kotów. Możesz skorzystać z gotowych elementów, które znajdziesz w sieci. Producenci proponują ścienne drapaki, wiszące legowiska, hamaki, półki i drabinki, dzięki czemu kociostrada może być naprawdę ciekawa.

Gotowe elementy pozwalają stworzyć zróżnicowany i estetyczny plac zabaw dla kota. Zrób to samodzielnie od początku do końca! Potrzebujesz materiałów, z których wytniesz odpowiedniej wielkości półki i stworzysz legowiska. W ten sposób możesz zbudować kociostradę nawet przy ograniczonym budżecie.

Ścianka dla kota może powstać z:

  • płyt meblowych MDF,
  • wsporników pod wiszące półki,
  • gotowych drapaków ściennych.

Żeby wykonać półki z płyt meblowych, potrzebujesz wyrzynarki. Podczas prac przyda Ci się również wiertarko-wkrętarka, żeby przymocować wsporniki zarówno do półek, jak i ściany. Niezbędne są kołki rozporowe. Z płyt meblowych MDF możesz wykonać drabinkę lub schodki dla kota. Zrobienie takiej konstrukcji zajmie Ci więcej czasu, ale sprawi, że kociostrada dla zwierząt będzie bardziej urozmaicona.

Do pokrycia samodzielnie wykonanych półek sprawdzą się niewielkie dywaniki, które dotniesz na potrzebny wymiar. Pamiętaj, żeby nie zostawiać zwisających z materiału nitek, ponieważ mogą być niebezpieczne dla ciekawskich mruczków.

Drapaki ścienne najlepiej będzie wybrać spośród gotowych produktów. Zwróć uwagę na modele, które przymocowuje się prostopadle do ściany. Możesz wykorzystać kilka sztuk, żeby stworzyć schodki dla kota.

Co zapewnić kotu do zabawy na ściance? Atrakcje dla zwierzaków

Plac zabaw dla kota na ścianę musi być solidny i bezpieczny. Dla mruczących użytkowników najważniejsze jest natomiast, żeby był ciekawy. Właśnie dlatego powinien składać się z elementów, na których zwierzę może obserwować otoczenie, iść na drzemkę, zostawić swój zapach i biegać.

Ścianka wspinaczkowa dla kota musi być złożona między innymi z drapaków. Drapanie jest dla mruczka wyjątkowo ważne. Pozwala mu zostawić swój zapach. W ten sposób zwierzę pokazuje, że to miejsce do niego należy.

Kociostrada do kota musi uwzględniać też przestrzeń do relaksu. Najlepiej sprawdzi się legowisko, na przykład w formie domku. Dobrze, jeśli będzie miał otwory z obydwu stron, a dodatkowo okienko z przodu. Dzięki temu zwierzę swobodnie przejdzie przez domek, a plac zabaw dla kota będzie wciąż wygodnym miejscem do obserwacji otoczenia. Zadbaj o to, żeby w domku znalazła się miękka poduszka. Możesz zdecydować się też na legowisko w formie hamaka. Taki produkt składa się z ramy wypełnionej przyjemnym w dotyku, pluszowym materiałem.

Ścianka wspinaczkowa dla kota oprócz drapaków, legowisk i domków może składać się też z konstrukcji przypominającej tunel. Na ścianę sprawdzi się model wykonany z drewna, wyłożony wewnątrz miękką tkaniną. Możesz również pozostawić na kociostradzie ulubione zabawki Twoich zwierząt, na przykład myszki.

Zadbaj o bezpieczeństwo ścianki dla kota

Plac zabaw dla kota musi być bezpieczny! Wykorzystaj solidne materiały. Ważne są przede wszystkim akcesoria montażowe, które mają odpowiedni udźwig. To jednak nie wszystko!

Ścianka wspinaczkowa dla kota składa się z półek, które często mają gładką powierzchnię. Wystarczy, że wyłożysz je materiałem, żeby ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się mruczka podczas zabawy.

Plac zabaw dla kotów musi mieć również odpowiednią szerokość poszczególnych elementów. Postaraj się, żeby półki miały minimum 25 cm, co pozwoli kotom swobodnie wskakiwać i się mijać.

Pamiętaj też, że kociostrada dla kota nie może znajdować się zbyt wysoko. Dlaczego?

  • Półki staną się wtedy kryjówką, która pozwoli kotu uciekać, gdy zauważy, że wyciągasz transporter. Będzie skrywał się tam, żeby utrudnić Ci zabranie go do weterynarza.
  • Wyobraź sobie sytuację, w której wymagana jest ewakuacja. Liczy się każda sekunda, a utrudniony dostęp do pupila może uniemożliwić przeprowadzenie sprawnej ucieczki z domu.
  • Wysoko zamontowane półki trudno posprzątać.

Kociostrada – przygotuj miejsce do zabawy swojego pupila

Ścianka dla kota będzie dla Twojego zwierzaka miejscem obserwacji, zabaw i relaksu. Pozwoli poruszać się wysoko nad podłogą, czyli tam, gdzie większość mruczków lubi najbardziej. Plac zabaw dla kota na ścianę powinien też przebiegać w pobliżu okien. Dzięki temu zwierzak będzie mógł z bezpiecznego miejsca obserwować drzewa, ludzi i ptaki. Taka kocia telewizja jest dla mruczka dużym urozmaiceniem w ciągu dnia.

Planujesz skonstruować plac zabaw dla mruczka? Podziel się z nami swoimi pomysłami na tę ważną przestrzeń dla kociego przyjaciela!

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy