Kot w pudełku. Dlaczego koty lubią kartony?

16 listopada 2021 Redakcja0
Kot w pudełku. Dlaczego koty lubią kartony?

Dlaczego koty lubią kartony? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy może po prostu traktujesz to jako zabawne, sympatyczne i nieszkodliwe dziwactwo? Poznaj odpowiedź na to zagadnienie! To naprawdę ciekawe!

Jak najłatwiej wywabić kota z kryjówki? Postawić na środku pokoju pudełko, sam przyjdzie. O tym doskonale wiedzą wszyscy miłośnicy kotów. Koty po prostu uwielbiają pudła różnego rodzaju i nie są w stanie im się oprzeć. Dlaczego tak się dzieje? Czytaj dalej.

Kot w pudełku – częsty widok

Nie jest trudno zaobserwować kota, który siedzi w pudełku. Tak naprawdę wystarczy zostawić jakikolwiek karton na widoku, a mruczek prawie natychmiast się nim zainteresuje. Dlatego ludzie bardzo często żartują, że prawdziwym prezentem dla kota jest właśnie pudełko, a nie jego zawartość. Gdy obserwuje się szczęśliwego kota w kartonie, można odnieść wrażenie, że faktycznie tak jest.

Karton dla kota to doskonały prezent i sposób na zagospodarowanie mu czasu w sposób, który najbardziej mu się spodoba. Co ciekawe, nie tylko Twój mruczek ceni sobie pudełka. Gdy jego dziki kuzyn w zoo dostanie karton też pewnie z niego skorzysta. Kot w pudełku zawsze chętnie posiedzi – niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest zwierzak. Z radością będzie się też wciskał nawet do niewielkiego pudełka.

Dlaczego koty lubią kartony? Tak naprawdę z wielu powodów. To po prostu leży w ich naturze. W końcu każdy kot, nawet najbardziej słodka, leniwa i puchata kulka, jest w głębi duszy drapieżnikiem, który ma swoje naturalne instynkty. Mimo że nie poluje na dziką zwierzynę, to będzie polował na zabawki, Twoje nogi czy inne poruszające się obiekty. W końcu nawet jeśli jest leniwym, rozpieszczonym domowym kociakiem, ma swoje naturalne instynkty, które każą mu z bezpiecznego miejsca czujnie obserwować otoczenie. Karton dla kota jest idealny do tego zadania.

Dlaczego koty lubią kartony? Bezpieczeństwo

Dlaczego koty lubią kartony? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Oczywiście, Twojemu kotu w domu nic nie grozi. Nikt go znienacka nie zaatakuje – chyba że drugi kot, by się pobawić – nikt nie będzie chciał mu zrobić krzywdy i nie będzie narażony na prawdziwe niebezpieczeństwo. Jednak instynkty pozostają bez zmian.

Kot w pudełku ma doskonały punkt obserwacyjny, a przy tym nikt i nic nie są go tam w stanie zaskoczyć. Jest chroniony ścianami kartonu – ten blokuje nie tylko jego widok, ale też w pewnym zakresie jego zapach. W dodatku mruczek może schować się do pudełka, ponieważ po prostu chce mieć lepszą pozycję do zabawy z drugim kotem czy innym zwierzakiem – sam jest doskonale chroniony i może przeprowadzać bardziej skuteczne „ataki”. Na pewno chociaż raz byłeś świadkiem sytuacji, w której kot siedzi ukryty bezpiecznie w kartonie i atakuje wyciągniętą łapką.

Czemu koty lubią pudełka? Bezpieczeństwo Twojego kota jest dla niego bardzo ważną kwestią. W kartonie będzie mógł też chcieć schować się przed ludźmi i czynnikami stresogennymi. Każdy kot czasami ma dość towarzystwa i chce się ukryć oraz wyciszyć. A to właśnie zwykłe pudełko da mu tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.

dlaczego koty lubią pudełka

Czy wszystkie koty lubią pudełka? Na ogół tak! Może się zdarzyć, że w jednym kartonie siedzą dwa koty i razem chowają się przed otoczeniem. Możesz być pewien, że to oznaka ich ogromnego zaufania względem siebie. W końcu kot, który wpuszcza innego mruczka do tak dogodnej kryjówki, musi całkowicie ufać, że ten nie zrobi mu żadnej krzywdy. Koty są z natury samotnikami, dlatego taki gest świadczy o przywiązaniu i sympatii do drugiego przedstawiciela swojego gatunku.

Także kotka, która ma młode, może sobie szczególnie cenić bezpieczny karton jako idealne miejsce do opiekowania się potomstwem. Ścianki pudełka osłaniają kocięta przed widokiem z zewnątrz. Z kolei gdy młode zaczynają już pierwsze próby z chodzeniem, karton sprawia, że nie są w stanie rozejść się na wszystkie strony, ponieważ jest dla nich przeszkodą nie do pokonania na początkowym etapie. W ten sposób kotka nie musi się martwić, że jej potomstwo spotka jakaś krzywda lub po prostu kociaki jej się zgubią i będzie musiała biegać i ich szukać, bo są jeszcze za małe, by poradzić sobie samodzielnie.

Czemu koty lubią kartony?

Dlaczego koty lubią pudełka? Bezpieczeństwo to oczywiście kwestia bardzo ważna, wręcz kluczowa. Nie jest to jednak jedyny powód tego, czemu koty lubią pudełka. Tych czynników jest znacznie więcej. Poznaj je, by lepiej zrozumieć swojego kota.

Jednym z powodów jest doskonała zabawa, jaką zapewniają takie pudełka. Dla Ciebie to tylko zwykły karton, ale dla Twojego kota stanowi on przedmiot, który wydaje naprawdę wiele zabawnych dźwięków, ma przyjemną fakturę, można go gryźć i drapać. To wszystko sprawia, że staje się niezwykle interesującą zabawką dla Twojego mruczka. Nieważne, czy to duże czy małe pudełko, w którym zwierzak ledwo się mieści – każdy karton może być dla kota źródłem fantastycznej zabawy.

W ten sposób koty bawią się też czasem w chowanego. A jeśli karton ma dogodne otwory, są również w stanie obserwować otoczenie, wyczekując najlepszego momentu do ataku. Mogą znienacka wyskoczyć z kartonu i ruszyć do zabawy lub po prostu wyciągać łapy przez otwory w kartonie i w najlepsze atakować przeciwnika, samemu będąc doskonale ukrytym.

kot w pudełku

Ty więc widzisz zwykły karton, a Twój kot dostrzega fantastyczny, bajkowy plac zabaw, gdzie może w najlepsze szaleć. To doskonale tłumaczy, dlaczego koty lubią pudełka. Dlatego jeśli następnym razem będziesz mieć jakiś niepotrzebny karton, nie wyrzucaj go. Podaruj kotu chwilę radości i pozwól mu nacieszyć się nową zabawką.

Czy istnieje jeszcze jakiś powód, czemu koty lubią pudełka? Tak! To dla nich doskonała sypialnia! Kartony świetnie chronią przed przeciągami i zapewniają komfort termiczny, który pozwala kotom lepiej się wysypiać. Pozwalają im też na komfort psychiczny, ponieważ pudełka – jak już wiesz – znacząco zwiększają kocie poczucie bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że kot uwielbia kartony.

Kot w pudełku – podsumowanie

Na pewno wielokrotnie widziałeś, jak Twój kot szaleje z radości na widok kartonu i natychmiast znajduje dla niego zastosowanie. To zupełnie naturalne dla tego zwierzaka zachowanie. Jednak czemu koty lubią kartony? Ma na to wpływ kilka kwestii.

Przede wszystkim kartony dają kotom tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli w Twoim domu nie grozi im tak naprawdę żadne niebezpieczeństwo, to Twój kot nie jest wolny od swoich instynktów drapieżnika, które domagają się bezpiecznej kryjówki.

Kot w pudełku może się też w najlepsze bawić, więc od razu zaspokaja swoją potrzebę rozrywki i aktywności. Walka z nudą jest dla kota bardzo ważna, ponieważ to z natury aktywne i ciekawskie stworzenia. A gdy mruczek się zmęczy? Wtedy karton będzie dla niego komfortową, wręcz luksusową i królewską sypialnią. Odizoluje od przeciągów, zapewni nieco wyższą temperaturę, a przy tym zabezpieczy przed wzrokiem intruzów, którzy mogliby przeszkodzić w zażywaniu snu. Czy Twój mruczek również woli karton od swojego legowiska? Napisz w komentarzu!

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy