Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Dowiedz się z nami!

10 listopada 2021 Redakcja0
Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Dowiedz się z nami!

Zakopywanie jedzenia przez psy to bardzo często zjawisko. Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Czy należy się tym martwić i czy można temu zaradzić? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Najprawdopodobniej udało Ci się już zaobserwować, jak Twój pies zakopuje jedzenie na podwórku. Jeśli nie masz ogrodu i mieszkasz w mieszkaniu w bloku, mogłeś zaobserwować jak Twój pies próbuje „kopać” w podłodze lub chowa rzeczy pod łóżko. Być może „zakopuje” je tez pod kocem czy poduszką. Dlaczego tak się zachowuje?

Czemu pies zakopuje jedzenie i czy powinno Cię to martwić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pies zakopuje jedzenie? To faktycznie bardzo interesujące zagadnienie! Na szczęście nie masz się czego bać. To wcale nie znaczy, że z Twoim psem jest coś nie tak – nawet jeśli próbuje zakopywać jedzenie pod kocem, poduszką czy z zapałem usiłuje wykopać dziurę w podłodze. Jeśli nie ma ogrodu czy działki lub innego kawałka ziemi, który uznaje za swój, faktycznie może się tak zachowywać. To wcale nie oznacza, że Twój pies zachowuje się dziwnie czy niewłaściwie.

Żeby zrozumieć, dlaczego pies zakopuje jedzenie, trzeba lepszego zrozumienia psychiki psa. Robi on to, ponieważ taka jest jego natura. Oczywiście, możesz oduczyć czworonoga takiego zachowania, gdyż często ma ono bardzo destrukcyjny wpływ na wygląd Twojego mieszkania lub ogrodu. Nadal jednak to zadanie, które wymaga sporo czasu i cierpliwości. Próbując bowiem oduczyć psa zakopywania jedzenia, musisz stoczyć walkę z jego naturą i najgłębszymi instynktami.

dlaczego pies zakopuje jedzenie

Dlaczego pies zakopuje jedzenie?

Dlaczego psy zakopują jedzenie? Bo taka jest ich natura! Tak brzmi najkrótsza możliwa odpowiedź. Warto jednak odpowiednio ją rozwinąć. Zagadnienie to jest naprawdę bardzo ciekawe i może dać Ci zupełnie nowe spojrzenie na Twojego psa.

Pierwszy powód tego, czemu pies zakopuje jedzenie, jest naprawdę bardzo prozaiczny. Może po prostu chodzić o nudę. Znudzony pies jest w stanie zrobić naprawdę wiele, by z tą nudą walczyć. Zakopywanie jedzenia da mu choć trochę aktywności i radości w ciągu dnia. Jeśli Twój pies nie ma rozrywki, brakuje mu zabawek, uwagi, miłości i zainteresowania, może zacząć zakopywać jedzenie. Może to robić też po to, by zwrócić na siebie Twoją uwagę. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czemu pies zakopuje jedzenie, pomyśl, czy na pewno poświęcasz swojemu czworonogowi tyle czasu, ile ten potrzebuje.

Nie jest to jednak jedyny powód tego, dlaczego psy zakopują jedzenie. Mogą się też zachowywać w ten sposób, ponieważ robią sobie spiżarnię. Zbieranie jedzenia na cięższe czasy jest przecież czymś zupełnie normalnym w naturze. Ty też przecież robisz zapasy – czasem tylko dlatego, że nie chce Ci się chodzić do sklepu po pojedyncze rzeczy.

W każdym psie drzemie jednak dziki łowczy – wilki do tej pory polują, by zdobyć pożywienie. Z takiego polowania bardzo często jedzenia było dużo więcej niż na jeden posiłek. Zostawienie tego byłoby ogromnym marnotrawstwem. W dodatku istniałoby ryzyko, że tak pozostawiona zdobycz przyciągnie padlinożerców, co mogłoby z kolei powodować konieczność walk o terytorium. Zakopanie resztek niezjedzonego posiłku pomagało uniknąć tego niebezpieczeństwa. Pozwalało też na sięgnięcie po jedzenie w czasach głodu.

Jeśli masz psa po przejściach – takiego, który w przeszłości cierpiał głód i nie miał pewności, czy danego dnia coś zje, może on zakopywać jedzenie właśnie z tego powodu. Życie zdążyło go bowiem nauczyć, że robienie zapasów jest bardzo ważne. Nawet kiedy jego los się zmienił i czworonóg żyje teraz pod Twoją opieką, nadal może to robić. Pies zakopuje jedzenie, ponieważ pamięta o czasach głodu, a wyplenienie tego nawyku jest bardzo trudne.

Warto też wiedzieć o tym, że pies może zakopywać inne rzeczy, nie tylko jedzenie. Dlaczego pies zakopuje zabawki? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta! Robi to, gdyż uważa je za przedmioty bardzo cenne i ważne. Ludziom też zdarza się zakopywać skarby, prawda? Niektóre osoby potrafią żywić przekonanie, że kosztowności zakopane w ziemi są bezpieczne. Twój pies też tak uważa. Tylko dla niego najbardziej drogocennymi przedmiotami będą właśnie zabawki, dlatego chce im zapewnić bezpieczeństwo, gdy akurat się nimi nie bawi.

Nie jest to jednak jedyny powód tego, dlaczego pies zakopuje zabawki. Może to również robić, ponieważ nie chcą się nimi z nikim dzielić. Uważa, że jego zabawki należą tylko do niego i chce je chronić przed innymi psami. To stosunkowo częsty problem w przypadku psów, które mieszkają z innymi zwierzakami. Choć te czworonogi to zwierzęta stadne, nie znaczy to jednak, że zawsze i z każdym psem mają ochotę się dzielić. Zwłaszcza tym, co jest wyjątkowo drogie im sercu. A jak ukryć swoje skarby? Oczywiście, najlepiej je zakopać.

dlaczego pies zakopuje jedzenie

Pies zakopuje jedzenie – jak temu zaradzić?

Wiesz już, czemu pies zakopuje jedzenie. Zastanawiasz się zatem, jak temu zaradzić? Pies zakopuje jedzenie, ponieważ to dla niego całkowicie naturalne. Nie znaczy jednak, że musisz się na to godzić. Zniszczone rabaty kwiatowe, przekopany trawnik, podrapana kanapa, w której pies próbował z zapałem „kopać” – to wszystko może być na dłuższą metę sporym i bardzo irytującym problemem.

Jeżeli Twój pies zakopuje jedzenie przez złe doświadczenia z przeszłości, najlepiej przekonasz go do tego, że nie musi już chomikować zapasów na chude czasy, podając mu posiłki o ściśle określonych, regularnych porach. To zbuduje w psie poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo potrzebuje.

Jeśli robi to z nudów, musisz zadbać o jego odpowiednią rozrywkę i poświęcać mu więcej uwagi – w końcu Twój pies robi to, by zwrócić Twoją uwagę i sprawić, że się z nim pobawisz. Kup mu zabawki, którymi będzie mógł się zająć, ale przede wszystkim postaraj się poświęcić mu więcej czasu każdego dnia. Twój pupil będzie wtedy o wiele szczęśliwszy.

Jeśli nie wiesz, dlaczego psy zakopują jedzenie, mimo że poświęcasz im sporo czasu i nigdy nie cierpiały głodu, być może czas na większe urozmaicenie diety. Jeżeli pies nie ma ochoty czegoś zjeść, bo dostaje jakiś przysmak zbyt często, zdarza się, że zakopuje go na inne czasy.

Czasami też nie sposób na pierwszy rzut oka stwierdzić, czemu psy zakopują jedzenie. Jeśli stanowi to dla Ciebie spory problem, ale zupełnie nie wiesz, co robić, zgłoś się z psem do behawiorysty.

Podsumowanie

Czemu psy zakopują jedzenie? Ponieważ leży to w ich naturze. Nie jest to zachowanie nietypowe. Może jednak świadczyć o tym, że Twój pies jest znudzony – w końcu zakopywanie rzeczy to też jakaś rozrywka. A jeśli pies nie dostanie innej, zadowoli się właśnie nią. Twój czworonóg może też zakopywać jedzenie, ponieważ ma zamiar oszczędzić je na inne czasy. W ten sposób chce „zakonserwować” smakołyki na później.

Zakopywanie jedzenia, a nawet zabawek jest dla psa naturalne, ale jeśli Ci to przeszkadza, istnieją sposoby, by go tego oduczyć. Wymagają jednak przede wszystkim namierzenia przyczyny, a potem sporo cierpliwości. A jakie są Twoje doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzu.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy