Dlaczego psy liżą? Dowiedz się, co tym gestem chce przekazać Ci Twój pupil

4 grudnia 2023 Redakcja1

Psy mają różne sposoby na okazywanie emocji. Machają ogonem, skaczą, biegają w tę i z powrotem, szukają bliskości z właścicielem, chowają się w nietypowe miejsca, szczerzą kły, jeżą sierść, warczą lub… liżą! No właśnie, dlaczego psy liżą? To jedno z pytań, które zaprząta głowy właścicieli psów. Czy psie lizanie jest odpowiednikiem ludzkiego całowania i przytulania?  Zapraszamy do lektury.

Nic tak nie koi po ciężkim dniu, kiedy przekraczasz próg domu, a czworonożny kłębek szczęścia i ekscytacji wita Cię całym sobą, jakby nie widział Cię długie miesiące, a nie kilka godzin. Psiak podskakuje, biega jak szalony i z całych sił próbuje polizać Cię po twarzy.

Dlaczego pies zachowuje się w ten sposób? Czy lizanie po twarzy jest bezpieczne dla człowieka? Dziś analizujemy psie lizanie, jedno z najbardziej typowych dla czworonogów zachowań, którego początków można szukać w zwyczajach przodków psów, czyli wilków.

dlaczego psy liżą

Czemu psy liżą? Geneza zachowania

Początków psiego lizania należy szukać właśnie u wilków, czyli jedynych przodków psów. W pierwszych miesiącach życia młode szczenięta wilków liżą dorosłe osobniki po pyskach, by sprowokować je do zwrócenia pokarmu, które te przynoszą im… w żołądkach. Nadtrawiony pokarm stanowi pierwsze po mleku pożywienie wilczych szczeniąt.

U starszych zwierząt rytuał lizania po pyskach nadal jest obecny, jednak służy on jedynie podkreśleniu relacji w stadzie. Psy, jako zwierzęta społeczne, wykorzystują lizanie jako formę komunikacji.

Komunikacja stanowi kluczowy element życia społecznego psów, a lizanie jest jednym z najbardziej znaczących środków wyrazu. W świecie psów, zwłaszcza w stadzie, lizanie pełni funkcję przekazywania informacji dotyczących hierarchii społecznej. Poprzez ten gest psy mogą okazywać szacunek starszym i bardziej doświadczonym członkom stada, co ułatwia utrzymanie harmonii w grupie. Jednocześnie lizanie może służyć do budowania więzi między członkami wspólnoty, tworząc silne więzi społeczne.

Wśród psów lizanie jest wyrazem sympatii. Czworonogi liżą inne psy na powitanie lub zapraszając je do zabawy. Szczeniaki, liżąc dorosłe psy, mogą również próbować wymusić na nich określone zachowanie.

Dlaczego pies liże człowieka?

W relacji z psów z ludźmi, lizanie również odgrywa ważną rolę. Psy, będące zwierzętami przywiązującymi się do swoich opiekunów, używają lizania jako formy wyrazu uczuć. To może być zarówno wyraz radości, entuzjazmu, jak i gest troski czy lojalności. Poprzez lizanie psy nawiązują głębszą więź emocjonalną z ludźmi, co przyczynia się do budowania zaufania i pozytywnych relacji.

Dobrze zrozumiana komunikacja werbalna i niewerbalna pomiędzy psem a jego opiekunem może pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb i uczuć zwierzęcia. Kluczowe jest zatem, aby opiekunowie reagowali na lizanie ze zrozumieniem, prezentując zwierzęciu odpowiednią reakcję, co z kolei wpływa korzystnie na rozwój więzi między nimi.

Psiak, który liże swojego właściciela po twarzy, okazuje mu przede wszystkim przywiązanie i szacunek. Uznaje swoją niższą pozycję w hierarchii i daje sygnał, że nie będzie rywalizował o przywództwo „w stadzie”. Szacunek nie jest jednak jedyną odpowiedzią na to, dlaczego psy liżą właściciela. Co jeszcze pies chce nam w ten sposób przekazać?

Dlaczego pies liże po twarzy i rękach?

Istnieje wiele powodów, które mogą odpowiedzieć na pytanie, co oznacza jak pies liże po twarzy. Jednym z najczęstszych powodów jest chęć powitania. Stęskniony psiak w ten sposób będzie wyrażał swoją radość i z entuzjazmem witał dawno niewidzianego pana. I tak, wyjście do sklepu po śmietanę czasem wpisuje się w tą kategorię :). Pies w ten sposób będzie również zwyczajnie wyrażał sympatię. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego psy liżą po rękach, leżąc obok swoich właścicieli na kanapie, możesz być pewien, że chcą po prostu w ten sposób powiedzieć „lubię cię”!

Psy, liżąc właściciela po twarzy, zdobywają również informacje na temat tego, jak w danym momencie on się czuje. Jak to możliwe? Za pomocą języka wyczuwają feromony, jakie człowiek wydziela w danym momencie. Dzięki temu są w stanie określić, czy ktoś jest smutny i zestresowany, czy zrelaksowany i szczęśliwy.

dlaczego psy liżą po rekach

A dlaczego pies liże właścicieli, jeśli nie chce się przywitać i nie jest akurat to sposób na okazanie sympatii? Bardzo często bywa również tak, że pies liże, bo… czuje smakowity zapach lub smak. Jeśli więc Twój psiak nie może oderwać się od lizania Cię po ręce czy twarzy, zastanów się, co przed chwilą jadł_ś. Być może zapach aromatycznej wędliny nadal jest wyczuwalny, a pies nie może mu się oprzeć.

Psy liżą siebie i przedmioty

Czemu psy liżą własną sierść? Zazwyczaj w ten sposób po prostu dbają o swoją higienę. Jeśli jednak zauważysz, że lizanie psiaka staje się uporczywe, może to być oznaką jakiegoś problemu. Szczególnie u starszych czworonogów lizanie może oznaczać ból mięśni lub stawów. Może ono być również oznaką… psiej zgagi. Musisz zacząć uważnie przyglądać się swojemu pupilowi, kiedy często liże się on w jednym miejscu. Może to być oznaka dyskomfortu.

Długotrwałe wylizywanie jednego miejsca może prowadzić do wyłysienia, a nawet miejscowego uszkodzenia naskórka. Jeśli po zimowym spacerze psiak uporczywie liże swoje łapy, może okazać się, że delikatna skóra pomiędzy opuszkami została podrażniona przez sól, którą posypywane są oblodzone drogi.

Pies może lizać się również… ze stresu. Psiaki w sytuacjach stresowych reagują różnie. Jedne bywają agresywne, inne unikają zabawy i aktywności, chowają się w nietypowe miejsca, a jeszcze inne… uporczywie się liżą, w ten sposób próbując uspokoić się i złagodzić napięcie. Objawem stresu może być również lizanie zabawek, domowych przedmiotów, czy poduszek.

czemu psy liżą

Czy lizanie przez psy jest bezpieczne dla człowieka?

Wiesz już, że lizanie właściciela wiąże się zwykle z pozytywnymi emocjami u psa. A czy to, że pies liże, szczególnie po twarzy, jest bezpieczne dla człowieka?

W pyskach psów znajduje się mnóstwo wirusów i bakterii, które, mimo że dla czworonoga są nieszkodliwe, dla człowieka mogą okazać się niebezpieczne i powodować różnego rodzaju choroby. Ślina psa zawiera białko, które umożliwia szybsze gojenie się ran na psim ciele, jednak mikroorganizmy bytujące w pysku czworonoga nie są dla nas dobre. Właśnie dlatego, mimo całej sympatii do swojego psiaka, nie pozwalaj mu lizać się w okolicy ust czy nosa. To właśnie w kontakcie z błonami śluzowymi ryzyko przeniknięcia bakterii i wirusów do organizmu ludzkiego jest największe. By nie dopuścić do problemów zdrowotnych, należy przede wszystkim dbać o zdrowie swojego psiaka – regularnie go odrobaczać, dbać o higienę zębów, pilnować terminów szczepień oraz… trzymać z daleka od odchodów innych zwierząt.

Dlatego pamiętaj, że mimo iż zazwyczaj psiak liżąc Cię po twarzy okazuje pozytywne emocje, najlepiej od samego początku odzwyczajać go od tego nawyku.

dlaczego-psy-liza-wlasciciela

Podsumowanie

Psy, z natury wyrażają emocje różnorodnymi zachowaniami, w tym lizaniem, które często budzi zdziwienie właścicieli. Wiesz już, że to za sprawą pochodzenia od wilków, psy traktują lizanie jako formę komunikacji społecznej. Pies liże nie tylko jako wyraz szacunku i lojalności, ale również aby budować i podtrzymywać więzi w społeczności psów lub relacjach z człowiekiem.

Pamiętaj jednak, że nadmierne lizanie może być objawem stresu u psa, a także sygnalizować inne problemy zdrowotne.

 

Przeczytaj również:

One comment

  • Anna Jarczynska

    5 stycznia 2020 o 10:24

    Mój piesek uwielbia lizać mnie po stopach. Nie zabraniam, bo jest to przyjemne. Zaznaczam, że nie mam grzybicy, choć wiem, że w przypadku grzybicy, psie lizanie czyni cuda i jest skuteczniejsze od maści.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy