Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZachowanie psaDlaczego psy liżą? Dowiedz się, co tym gestem chce przekazać Ci Twój pupil

16 grudnia 2019 Redakcja1
dlaczego psy nas liżą

Twój psiak z pewnością niejeden raz w przypływie radości uraczył Cię soczystymi liźnięciami po twarzy czy rękach. Czy wiesz, co te psie pocałunki oznaczają? Dlaczego psy nas liżą? Dziś wyczerpująco odpowiemy na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Psy mają różne sposoby na okazywanie emocji. Machają ogonem, skaczą, biegają w tę i z powrotem, szukają bliskości z właścicielem, chowają się w nietypowe miejsca, szczerzą kły, jeżą sierść, warczą lub… liżą! A właściwie, dlaczego psy liżą? To jedno z pytań, które zaprząta głowy właścicieli psów. Czy psie lizanie jest odpowiednikiem ludzkiego całowania i przytulania?

Nic tak nie koi po ciężkim dniu, kiedy przekraczasz próg domu, a czworonożny kłębek szczęścia i ekscytacji wita Cię całym sobą, jakby nie widział Cię długie miesiące, a nie kilka godzin. Psiak podskakuje, biega jak szalony i z całych sił próbuje polizać Cię po twarzy.

Dlaczego pies zachowuje się w ten sposób? Czy lizanie po twarzy jest bezpieczne dla człowieka? Dziś analizujemy psie lizanie, jedno z najbardziej typowych dla czworonogów zachowań, którego początków można szukać w zwyczajach przodków psów, czyli wilków.

dlaczego psy liżą

Czemu psy liżą? Geneza zachowania

Początków psiego lizania należy szukać właśnie u wilków, czyli jedynych przodków psów. W pierwszych miesiącach życia młode szczenięta wilków liżą dorosłe osobniki po pyskach, by sprowokować je do zwrócenia pokarmu, które te przynoszą im… w żołądkach. Nadtrawiony pokarm stanowi jedyne pożywienie wilczych szczeniąt. U starszych zwierząt rytuał lizania po pyskach nadal jest obecny, jednak służy on jedynie podkreśleniu relacji w stadzie. Zwierzę liżące znajduje się w hierarchii niżej niż to, któremu w ten sposób okazuje się szacunek.

Wśród psów lizanie jest wyrazem sympatii. Czworonogi liżą inne psy na powitanie lub zapraszając je do zabawy. Szczeniaki, liżąc dorosłe psy, mogą również próbować wymusić na nich określone zachowanie.

Psiak, który liże swojego właściciela po twarzy, okazuje mu przede wszystkim przywiązanie i szacunek. Uznaje swoją niższą pozycję w hierarchii i daje sygnał, że nie będzie rywalizował o przywództwo „w stadzie”. Szacunek nie jest jednak jedyną odpowiedzią na to, dlaczego psy liżą właściciela. Co jeszcze pies chce nam w ten sposób przekazać?

czemu psy liżą

Dlaczego psy liżą po twarzy i rękach?

Istnieje wiele powodów, które mogą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego psy liżą po twarzy swoich właścicieli. Jednym z najczęstszych powodów jest chęć powitania. Stęskniony psiak w ten sposób będzie wyrażał swoją radość i z entuzjazmem witał dawno (dla czworonoga nawet Twoje szybkie wyjście do osiedlowego sklepu oznacza wieczność) niewidzianego pana. Pies w ten sposób będzie również zwyczajnie wyrażał sympatię. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego psy liżą po rękach, leżąc obok swoich właścicieli na kanapie, możesz być pewien, że chcą po prostu w ten sposób powiedzieć „lubię cię”!

Psy, liżąc właściciela po twarzy, zdobywają również informacje na temat tego, jak w danym momencie on się czuje. Jak to możliwe? Za pomocą języka wyczuwają feromony, jakie człowiek wydziela w danym momencie. Dzięki temu są w stanie określić, czy ktoś jest smutny i zestresowany, czy zrelaksowany i szczęśliwy.

dlaczego psy liżą po rekach

A dlaczego psy liżą właściciela, jeśli nie chcą się przywitać i tym razem nie jest to sposób na okazanie sympatii? Bardzo często bywa również tak, że pies liże, bo… czuje smakowity zapach lub smak. Jeśli więc Twój psiak nie może oderwać się od lizania Cię po ręce czy twarzy, zastanów się, co przed chwilą jadłeś. Być może zapach aromatycznej wędliny nadal jest wyczuwalny, a pies nie może mu się oprzeć.

Lizanie wyzwala u psów hormony szczęścia, czyli endorfiny. Czasami psiaki liżą więc po prostu… dla przyjemności. Czynność ta sprawia, że czują się bezpiecznie i komfortowo. Zdarza się również, że pies liże właściciela, bo nauczył się już, że w ten sposób może uzyskać dla siebie jakąś korzyść. Wbrew pozorom psiaki bardzo szybko uczą się, jakie reakcje wyzwalają poszczególne ich zachowania i zrobią wszystko, by zwrócić na siebie uwagę właściciela.

czemu psy liza po twarzy

Dlaczego psy liżą siebie i przedmioty?

Czemu psy liżą własną sierść? Zazwyczaj w ten sposób po prostu dbają o swoją higienę. Jeśli jednak zauważysz, że lizanie psiaka staje się uporczywe, może to być oznaką jakiegoś problemu. Szczególnie u starszych czworonogów to, że pies liże, lizanie może oznaczać ból mięśni lub stawów. Może ono być również oznaką… psiej zgagi. Powinieneś baczniej przyglądnąć się swojemu pupilowi, kiedy często liże się on w jednym miejscu. Może to być oznaką, że coś go boli.

Długotrwałe wylizywanie jednego miejsca może prowadzić do wyłysienia, a nawet miejscowego uszkodzenia naskórka. Jeśli po zimowym spacerze psiak uporczywie liże swoje łapy, może okazać się, że delikatna skóra pomiędzy opuszkami została podrażniona przez sól, którą posypywane są oblodzone drogi.

Pies może lizać się również… ze stresu. Psiaki w sytuacjach stresowych reagują różnie. Jedne bywają agresywne, inne unikają zabawy i aktywności, chowają się w nietypowe miejsca, a jeszcze inne… uporczywie się liżą, w ten sposób próbując uspokoić się i złagodzić napięcie. Objawem stresu może być również lizanie zabawek, domowych przedmiotów, czy poduszek.

czemu psy liżą

Czy lizanie przez psy jest bezpieczne dla człowieka?

Wiesz już, że lizanie właściciela wiąże się zwykle z pozytywnymi emocjami u psa. A czy to, że pies liże, szczególnie po twarzy, jest bezpieczne dla człowieka?

W pyskach psów znajduje się mnóstwo wirusów i bakterii, które, mimo że dla czworonoga są nieszkodliwe, dla człowieka mogą okazać się niebezpieczne i powodować różnego rodzaju choroby. Ślina psa zawiera białko, które umożliwia szybsze gojenie się ran na psim ciele, jednak mikroorganizmy bytujące w pysku czworonoga nie są dla nas dobre. Właśnie dlatego, mimo całej sympatii do swojego psiaka, nie pozwalaj mu lizać się w okolicy ust czy nosa. To właśnie w kontakcie z błonami śluzowymi ryzyko przeniknięcia bakterii i wirusów do organizmu ludzkiego jest największe. By nie dopuścić do problemów zdrowotnych, należy przede wszystkim dbać o zdrowie swojego psiaka – regularnie go odrobaczać, dbać o higienę zębów, pilnować terminów szczepień oraz… trzymać z daleka od odchodów innych zwierząt.

Mamy nadzieję, że wyczerpująco opisaliśmy wszystkie zagadnienia związane z tym, dlaczego psy liżą. Pamiętaj, że mimo iż zazwyczaj psiak liżąc Cię po twarzy i rękach okazuje pozytywne emocje, najlepiej od samego początku odzwyczajać go od tego nawyku.

dlaczego-psy-liza-wlasciciela

Jak to zrobić? Za każdym razem udziel słownej reprymendy. Każdorazowo może to być to słowo „NIE” wypowiedziane stanowczym tonem. Kiedy pies próbuje polizać Cię po twarzy, odwróć się w drugą stronę, uniemożliwiając mu tę czynność lub zainteresuj go czymś innym. Okazuj czworonogowi zainteresowanie w inny sposób i bądź stanowczy – psiak w końcu nauczy się, że lizanie po twarzy nie jest czymś przez Ciebie pożądanym.

A lizanie po rękach? Cóż… po prostu pamiętaj, by później, szczególnie przed zjedzeniem posiłku, dokładnie umyć ręce.

Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy historiami związanymi z psim lizaniem, koniecznie zostaw komentarz!

One comment

  • Anna Jarczynska

    5 stycznia 2020 o 10:24

    Mój piesek uwielbia lizać mnie po stopach. Nie zabraniam, bo jest to przyjemne. Zaznaczam, że nie mam grzybicy, choć wiem, że w przypadku grzybicy, psie lizanie czyni cuda i jest skuteczniejsze od maści.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *