Najdroższe koty – czy wiesz, ile kosztują? Przygotowaliśmy zestawienie!

22 stycznia 2021 Redakcja0
Najdroższe koty

Dla każdego opiekuna jego pupil jest najcenniejszy na świecie. Jednak są pewne rasy, które wyróżniają się wyglądem i ceną jaką trzeba za nie zapłacić! Kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy! Czy wiesz jaka jest najdroższa rasa kota? W naszym artykule przedstawiamy najdroższe koty świata. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Najdroższe rasy kotów cechuje szczególny wygląd oraz charakter. Z pewnością wyróżniają się oryginalnością, jednak na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników: pochodzenie (renoma hodowli, linia hodowlana), czystość krwi, częstotliwość występowania, a także przeznaczenie (hodowla/wystawy czy po prostu „na kolanka”)! Na te najbardziej ekskluzywne odmiany kotów mogą sobie pozwolić nieliczni. Ceny dochodzą do setek tysięcy złotych! Poznaj najpiękniejsze, najbardziej oryginalne oraz najdroższe koty.

Najdroższe koty rasowe

Kot bengalski

najdroższe rasy

Rasa ta powstała w wyniku krzyżówki kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Po swym dzikim przodku kot ten odziedziczył dobre zdrowie, bardzo żywiołowe usposobienie oraz oczywiście wygląd – przypomina miniaturowego lamparta. Najbardziej przykuwającą uwagę cechą bengali jest oczywiście ich futerko. Błyszczące, o złocistym, piaskowym, brązowym lub niemal białym („śnieżnym”) tle usianym rozetkami bądź przyozdobiony rysunkiem marmurkowym (klasycznym, „marble”). Koty bengalskie cechują się energicznym usposobieniem, są skore do wszelkich zabaw, lubią towarzystwo człowieka, ale też dobrze czują się wśród innych zwierząt. Wyróżnia je wysoka inteligencja, z łatwością uczą się aportować, chodzić na smyczy, reagować na swoje imię czy spać w wyznaczonym dla nich miejscu. Lubią też wodę i dobrze pływają. Cena kociaka zależy od linii hodowlanej i generacji. Pokolenie F1, czyli potomstwo dzikiego kota bengalskiego i kota domowego, jest najdroższe. Najczęściej hodowle oferują kocięta F4 i F5.

Cena kociaka, w zależności od wymienionych czynników, waha się obecnie średnio od 2 000 do 8 000 zł.

Kot singapurski

najdroższe rasy kotów

Jedna z najmniejszych ras kota, o charakterystycznych dużych oczach i uszach oraz krótkim futerku przypominającym sierść kota abisyńskiego. To kot o wyglądzie wiecznego kociaka, który uwodzi od pierwszego wejrzenia. Pomimo, że to małe koty, sylwetkę mają zwartą i muskularną. Ich nazwa pochodzi od nazwy miasta Singapur, która w języku malajskim oznacza Miasto Lwa. Kot singapurski jest bardzo kochający i przyjacielski, ale w przeciwieństwie do swoich orientalnych krewnych ma bardzo cichy głos i jest bardziej powściągliwy. Koty te kochają ludzkie towarzystwo, lubią siadać na kolanach czy ramionach – kochają ciepło. Są aktywne, żywe i zawsze skore do zabawy. Szybko się uczą, są ciekawskie i psotne.

Średnia cena kociaka singapurskiego wynosi 5 000-10 000 zł.

Peterbald

najdroższa rasa kota

Koty należące do odmiany kotów syjamskich, wyhodowane w Rosji to wyjątkowo intrygujące i nietuzinkowe zwierzaki! Ma wydłużoną, trójkątną głowę zwieńczoną dużymi uszami. Jego szeroko rozstawione oczy mają kształt migdałów. Kot ten ma długą i elegancką szyję oraz wydłużone, muskularne ciało. Jego kończyny są smukłe i delikatne, a ogon długi i cienki. Są prawie zupełnie łyse. Ich usposobienie jest prawdziwie „psie” – nie odstępują swojego opiekuna na krok, są wesołe i ufne. Te oryginalne koty to małe wulkany energii, przylepy i gaduły w jednym.

Cena za tak wyjątkowy okaz może dojść nawet do 10 000 tysięcy złotych.

Lykoi (kot wilkołaczy)

Lykoi to stosunkowo nowa rasa kota, częściowo bezwłosa, która powstała wskutek naturalnej mutacji genetycznej. Koty te mają bardzo oryginalny i charakterystyczny wygląd – nie mają sierści wokół pyszczka, oczu, uszu, nosa oraz częściowo na szyi. Ich kończyny są słabo owłosione. Pozostałe partie ciała pokryte są krótkim, niezbyt gęstym futerkiem. Słowo ‘lykoi’ po grecku oznacza ‘wilki’, a sam zwierzak niektórym kojarzy się z wilkołakiem 😉 Lykoi są bardzo towarzyskie, przyjazne i łagodne. Skore do zabawy, cenią sobie zarówno zajęcia ruchowe, jak i wyzwania intelektualne.

Koty tej rasy pojawiają się już w Polsce, a cena kociaka kształtuje się na poziomie ok. 8 000 zł.

Toyger

Rasa powstała w wyniku krzyżówki krótkowłosych pręgowanych kotów domowych i kotów bengalskich (od lat osiemdziesiątych XX wieku), aby ubarwieniem przypominały tygrysy. Podobnie jak duże koty, toyger porusza się chwiejnym krokiem, który jeszcze bardziej upodabnia go do miniaturowego tygrysa. Jego futerko jest krótkie i gęste, o barwie pomarańczowej („jasny odcień koloru dyni”) lub złocistobrązowej, z ciemnymi pręgami. Są to wesołe, przyjacielskie i łagodne koty, ale wymagają dużej dawki zabawy. Nie lubi samotności i wymaga sporo uwagi ze strony opiekunów.

W Polsce rasa dopiero zaczyna zdobywać popularność, a ceny za kociaka tej rzadkiej rasy wynosi od 4000 do 8000 zł. Za kota przeznaczonego do dalszej hodowli (kot wystawowy) możemy zapłacić nawet 16 tysięcy złotych.

Khao manee

Niezwykle rzadka rasa kotów pochodząca z Tajlandii. Nazwa rasy oznacza „biały diament” („biały klejnot”), zwany również „Diamond Eye”. Koty te niegdyś należały wyłącznie do rodzin królewskich. Pierwsze khao manee pojawiły się w USA dopiero w 1999 r. Zgodnie z nazwą rasy, przedstawiciele mają śnieżnobiałą sierść. Ich skóra jest bardzo wrażliwa na słońce, przed którym należy je chronić. Cechą charakterystyczną jest kolor oczu – często spotyka się osobniki różnookie, o jednym oku błękitnym, a drugim intensywnie pomarańczowym. Niestety khao manee mogą być obarczone dziedziczną głuchotą. Te wyjątkowo eleganckie i smukłe koty są bardzo aktywne i gadatliwe.

Cena kociaka zarejestrowanego w TICA to 7 000-11 000 dolarów.

Chausie

Rasa ta jest kocią hybrydą, która powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym (felis chaus). Temperament odziedziczony po dzikich przodkach, jak i anatomiczne cechy budowy (muskularność, zwartość ciała, skoczność) czynią z nich niezwykłych dzikich łowców i towarzyszy zabaw. Ich sierść jest poprzecznie prążkowana, co daje efekt maści zajęczej. I chociaż wyglądem przypominają pumę, są to bardzo łagodne zwierzęta. Przywiązują się do swoich właścicieli i są bardzo oddane i lojalne. Potrzebują dużo aktywności i są chętne do nauki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby je dobrze wychować. Nie są to koty polecane dla początkujących, do ich wychowania potrzeba trochę cierpliwości. Jednak dobrze ułożony kociak tej rasy jest naprawdę wspaniałym towarzyszem.

Koszt kociaka to nawet 8 000–20 000 zł.

Savannah

Rasa powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem. Koty tej rasy są oznaczane za pomocą dużej litery „F” oraz liczby (np.: F1, F2, F4, F5). W ten sposób oznacza się pokolenie danego kota oraz stopień pokrewieństwa z serwalem. Koty z pokolenia F1 mają w sobie najwięcej z dzikiego kota i w związku z tym są najdroższe. Kolejne pokolenia coraz bardziej oddalają się od swojego przodka, choć nadal zachowują dziki wygląd. Savannah są wysokie, szczupłe, o niedużej w stosunku do reszty ciała, trójkątnej głowie, dużych i wysoko osadzonych uszach.  Jako jedne z nielicznych, koty tej rasy lubią wodę i kąpiele! Są bardzo towarzyskie i ciekawskie, wymagają dużo uwagi ze strony opiekuna.

Rozpiętość cenowa kotów savannah jest bardzo duża – ze względu na fakt różnicy między poszczególnymi pokoleniami. W zależności od wymienionych czynników ceny wahają się od 4 000 do 40 000 zł.

Najdroższa rasa kota – zwycięzca rankingu!

Ashera

fot. wikipedia

Niewątpliwie Ashera to najbardziej egzotyczny a zarazem najdroższy kot na świecie. Został stworzony przez firmę Lifestyle Pets, która jest jedynym hodowcą, a sama rasa posiada patent. Ashera jest hybrydą łączącą cechy afrykańskiego serwala, azjatyckiego kota bengalskiego oraz kota domowego. Pierwsze koty tej rasy zostały wyhodowane w 2006r w USA. To co z pewnością wyróżnia te rasę to jej praktycznie całkowita hypoalergiczność.

Wyglądem przypomina kota bengalskiego oraz kota savannah, ale jest zdecydowanie większy od domowych kotów. Waży przeciętnie 12-15kg i mierzy 120-150cm długości. Posiada krótkie futro usiane ciemnymi cętkami. Z wyglądu bardzo elegancki i dziki, posiada przyjazne i łagodne usposobienie. Nie przejawia agresji, jest bardzo inteligentny i towarzyski. Nowemu opiekunowi oddawane są zwierzęcia wykastrowane, co ma zapobiec powstawaniu innych hodowli niż ta należąca do właścicieli patentu.

Cena za te niezwykle rzadką, piękną i dostojną rasę może sięgać 100tysięcy dolarów!

Najdroższe koty – Podsumowanie

Koty niezmiennie fascynują swoją tajemniczością i przyciągają wzrok swoim majestatycznym pięknem. I chociaż istnieje ponad 250 kocich ras, niektóre z nich słono kosztują! Ich cena zależy przede wszystkim od rzadkości i prestiżu rasy. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci najdroższe koty rasowe, które zajmują najwyższe miejsca w rankingach. Warto jednak pamiętać, że każdy kot jest wspaniały i należy mu się należyta troska i opieka. Kociak przygarnięty ze schroniska będzie tak samo wspaniałym towarzyszem, odwdzięczając się człowiekowi niezwykłym przywiązaniem – w zamian za podarowanie mu domu. A Wy jakie macie koty? Pochwalcie się w komentarzu!

 

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy