Jak karmić kota? Top 5 wskazanych i złych nawyków

13 listopada 2020 Redakcja0
Jak karmić kota? Top 5 wskazanych i złych nawyków.

Bycie opiekunem kota to nie tylko ogromna radość z obcowania z tym cudownym stworzeniem, ale również ogromna odpowiedzialność. Aby Twój podopieczny rozwijał się prawidłowo i długo cieszył się zdrowiem, oprócz regularnych wizyt u lekarza weterynarii, musisz również pamiętać o właściwej diecie. Dlatego zanim staniesz się szczęśliwym opiekunem mruczącego przyjaciela, warto wiedzieć jak karmić kota. Z poniższego artykułu dowiesz się, że żywienie kota wcale nie musi być trudne. Wystarczy poznać dobre i złe praktyki.

Często początkujący opiekunowie nieświadomie popełniają błędy w karmieniu swoich pupil. Część z tych błędów wynika z niewiedzy lub z przekładania własnych preferencji żywieniowych na kota. Dlatego warto poznać najczęstsze złe praktyki, których należy się wystrzegać.

jak karmić kota?

Jak karmić kota – złe nawyki:

1. Częstowanie ludzkim jedzeniem

Na szczęście w większości przypadków kot nie będzie zainteresowany zjedzeniem np. czekolady czy czosnku. Chociaż zdążają się koty łakomczuchy, dlatego to po naszej stronie stoi uważność na produkty, które trafiają do kociej miski, ponieważ niektóre mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia czy nawet życia kota. W czekoladzie trująca dla kotów czy psów jest teobromina, w czosnku, cebuli, szczypiorku czy porze to są dwusiarczki, które uwalniają się w jelicie i uszkadzają czerwone krwinki. Nie dawajmy również kotu ‘szyneczki’ czy kawałka ‘kotlecika’ – produkty te często zawierają duże ilości przypraw, soli, cukrów czy barwników i konserwantów, które kotu mogą zaszkodzić. Więcej o produktach zakazanych w diecie kota przeczytasz w osobnym artykule: „Czego nie mogą jeść koty?”.

2. Mleko (nie) dla kota

To wciąż bardzo popularny mit, utrwalany przez bajki dla dzieci, że koty powinny pić mleko. Niestety krowie mleko zawiera laktozę (czyli cukier mleczny), do którego rozkładu niezbędny jest enzym laktaza. U kotów enzym ten zanika od szóstego tygodnia, a w okresie dorosłości u większości kotów już nie istnieje. Dlatego kot po wypiciu mleka może cierpieć na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym takie jak wzdęcia czy biegunki. Jeśli nasz pupil garnie się do produktów mlecznych, warto zainwestować w specjalne preparaty mlekozastępcze bez laktozy dostępne w sklepach zoologicznych.

3. Podawanie kotom karmy dla psów

Często się zdarza, że pod jednym dachem mieszkają razem psy i koty. Trzeba jednak pamiętać, że pies i kot to dwa odrębne gatunki, które charakteryzują się odmiennym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze takie jak chociażby sód, witamina A oraz tauryna. Kot z niedoborem tauryny może zapaść na ciężką chorobę serca, wątroby, a nawet utracić wzrok. Dodatkowo psia karma może nie zaspokajać zapotrzebowania na białko, którego koty potrzebują więcej niż psy. Dlatego warto każdemu z nich zapewnić pełnowartościowy posiłek dostosowany do ich potrzeb i pilnować by każde jadło wyłącznie z własnej miski. Stawiaj miski psa i kot w bezpiecznej odległości od siebie. Nagradzaj psa za to, że nie zagląda do miski kota i odwrotnie.

jak karmić kota podpowiadamy

4. Przekarmienie

Każdy chciałby, by jego kot był najzdrowszy i najszczęśliwszy na świecie. Często z tym w parze idzie przekonanie, że dużo smacznego jedzenia jest wyznacznikiem szczęścia. Jeśli kot nauczy się, że dokarmiasz go między posiłkami i dzielisz się z nim zawartością swojego talerza, może odmówić jedzenia swojej właściwej karmy, a stąd prosta droga do nadwagi i problemów zdrowotnych. Także nie daj się zwieść proszącym oczom mruczka – błagalne spojrzenie nie zawsze oznacza głód, a jeśli nie wiesz, ile karmy dawać kotu zapoznaj się z rekomendacją na opakowaniu. Tam znajdziesz odpowiednią dawkę jaką powinien przyjmować w ciągu dnia. Pamiętaj też, że jeśli podajesz kotu przekąski, to nie powinny one przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię. Jeśli więc podajesz kotu przysmaki, zmniejsz porcję karmy o ilość odpowiadającą kaloriom zawartym w danej przekąsce.

5. Częste zmiany karmy

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, że skończyła Ci się karma i kupiłeś przypadkowy zamiennik w sklepie? To błąd. Koty to zwierzęta o delikatnych żołądkach i nie należy co i rusz wprowadzać nowej karmy. Nagła zmiana karmy może doprowadzić do problemów żołądkowych. Jeśli więc chcesz w bezpieczny sposób zmienić karmę swojemu pupilowi, pamiętaj by zastosować okres przejściowy. W tym czasie (zazwyczaj 7-10dni) podawaj kotu mieszankę nowej i starej karmy. Oczywiście jednorazowe podanie kotu innej niż zwykle karmy nie powinno mu zaszkodzić, ale dla dobra kota lepiej tego nie sprawdzać.

Czasami też chcąc dogodzić naszemu kotu kupujemy wciąż nowe mokre karmy albo przekąski. Takim zachowaniem możemy sobie tylko zaszkodzić, ponieważ kot będzie coraz częściej grymasił przy misce w oczekiwaniu ‘na lepszy kąsek’. Jeśli chcemy sprawić pupilowi przyjemność i urozmaicić posiłek, lepiej zorganizować mu zabawę związaną ze zdobyciem jedzenia. Jak karmić kota, aby zapewnić rozrywkę? Można chować karmę do specjalnych zabawek lub w mieszkaniu, pozwalając mruczkowi na jej odnalezienie.

Jak karmić kota – dobre praktyki:

1. Kontroluj spożycie wody

Obok odpowiedniej karmy ważnym elementem kociej diety jest woda. Kot powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Jeśli widzimy, że nasz kot niechętnie podchodzi do miski z wodą, warto zainwestować np. w fontanny dla kotów. To bardzo ważne by kontrolować spożycie wody naszego pupila– im mniej kot pije, tym ma bardziej zagęszczony mocz, co może predysponować go do problemów z kamienicą moczową. Jest to choroba wieloczynnikowa – zależna od genów, wagi (otyłości), ale również do nawodnienia organizmu.

2. Małe, ale częste posiłki

Jak często karmić kota? Według ekspertów kot w przeciwieństwie do psa, powinien mieć albo stały dostęp do pożywienia (jeśli nie jest łakomczuchem i nie ma problemów z nadwagą), albo mieć serwowane częste posiłki o stałych porach (ok 5 razy dziennie). Ile jedzą koty? Przyjmuje się, że kot jednorazowo może zjeść porcję wielkości upolowanej myszy i przyjmować kilka takich posiłków na dobę. Warto jednak ustalić indywidualne dzienne zapotrzebowanie energetyczne naszego kota, dostosowane do jego wagi, wieku, stanu zdrowia oraz trybu życia.

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę posiłku

Często opiekunowie zastanawiają się, dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy, która jeszcze wczoraj mu smakowała. Przyczyną może być temperatura podania! Często przechowujemy mokrą karmę w lodówce i bezpośrednio po wyciągnięciu, serwujemy kotu do miseczki. A przecież w naturalnym środowisku koty zjadają ofiary zaraz po upolowaniu – ciepłe, świeże i z wyraźnym zapachem. A zimna karma nie ma aromatu i kojarzy się kotom bardziej z padliną, niż pysznym posiłkiem. Rozwiązaniem tego problemu może być delikatne podgrzanie posiłku do temperatury pokojowej.

jak żywić kota?

4. Nie oszczędzaj na karmie

Jeśli chcemy, aby nasz milusiński cieszył się zdrowiem warto zainwestować w karmę dobrej jakości. Podawanie kotu byle jakiej karmy, ze śladową zawartością mięsa, pełnej zapychaczy i konserwantów to droga, która w krótkim czasie zaprowadzi twojego mruczka do lekarza. Kupując jedzenie dla kota – czytaj skład. Jeśli chcesz zapewnić kotu długie i zdrowe życie, wybieraj karmę bezzbożową, bogatą w mięsa, podroby i witaminy (np. pełnowartościowa karma Petner).

5. Dobierz dietę odpowiednia do potrzeb swojego kota

Każdy wiek ma swoje potrzeby. Tyczy się to również kamienia kota. Warto więc wybrać karmę, która wspiera rozwój kota na danym etapie życia i dostarcza mu tych składników, których aktualnie potrzebuje. Jednakże wiek nie jest jedynym wyznacznikiem potrzeb kota. Istotny jest także tryb życia naszego przyjaciela. Jeśli kot ma dużo swobody i jest wypuszczany do ogrodu, zwykle zwiększają się jego wymagania energetyczne. Koty niewychodzące, którym nie dostarczamy odpowiedniej ilości rozrywek, mogą natomiast nie potrzebować tak dużej porcji kalorii. Jeśli nie jesteś pewien jak żywić kota i jaka dieta będzie dla niego odpowiednia skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie żywienie dla Twojego pupila.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie jak karmić kota nie musi być trudna. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Trzeba dobrać dietę kota odpowiednio do jego wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Warto wybierać karmy dobrej jakości i pilnować ilości spożywanej karmy oraz pór karmienia. Zorganizujmy kotu zadania związane ze zdobywaniem pokarmu. Unikniemy wtedy grymaszenia przy misce oraz zaspokoimy jego łowieckie instynkty i zapewnimy odrobinę ruchu niezbędnego do zachowania prawidłowej sylwetki. Pamiętaj, że prawidłowe żywienie ma wpływ na jakość oraz długość życia pupila, więc jeśli nadal masz wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą. Twój kot będzie Ci za to wdzięczny 😊

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy