Czy pies może jeść tylko suchą karmę? Poznaj zasady mixed feeding

13 lipca 2020 Redakcja0
Czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Odpowiednio dobrana dieta jest kluczowym elementem właściwego rozwoju, dobrego samopoczucia i kondycji Twojego pupila. Dlatego coraz więcej świadomych opiekunów zadaje sobie pytania: jak karmić psa? Czy pies może jeść tylko suchą karmę? A może tylko mokrą? Oba rodzaje karm mają swoje plusy i minusy, dlatego właściciele zwierząt coraz częściej decydują się na łączenie karmy suchej i mokrej. W poniższym artykule przybliżymy zasady mixed feeding.

Mimo szerokiego grona zwolenników samodzielnego przygotowywania posiłków w domu, to jednak najwygodniejszą formą podawania pokarmu pozostaje karma gotowa. Dlatego opiekunowie tak chętnie sięgają po karmy komercyjne. Wystarczy jedynie otworzyć worek z suchą karmą lub puszkę, nałożyć porcję do miski i gotowe. Pozostaje jedynie pytanie na którą się zdecydować?

czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Nie da się ukryć, że karmienie czworonoga suchą karmą jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Chrupiące granulki są łatwe w podawaniu i przechowywaniu, a ponadto długo zachowują świeżość. Jednak czy sucha karma dla psa jest zdrowa?  Jeśli jest to karma pełnoporcjowa dobrej jakości, z pewnością dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, prebiotyków, witamin i minerałów. Coraz więcej karm jest produkowanych bez dodatku sztucznych barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku czy produktów modyfikowanych genetycznie (np. Petner). Dodatkowo specjalna tekstura granulek sprzyja też odpowiedniej higienie psiego uzębienia. Mimo tych zapewnień producentów opiekunowie nadal się zastanawiają czy można karmić psa tylko suchą karmą? Nie ma żadnych żywieniowych przeciwwskazań, co do karmienia zwierzaka wyłącznie pokarmem granulowanym. Tak jak wspomnieliśmy: inwestując w karmy wysokiej jakości, mamy gwarancję odpowiednio zbilansowanego posiłku, a więc nie musimy martwić się o właściwe proporcje poszczególnych komponentów. Aby produkt mógł zostać uznany za pełnoporcjowy, musi spełniać międzynarodowe standardy dotyczące prawidłowego żywienia zwierząt. Jednak nie sposób nie zauważyć, że niektóre czworonogi potrzebują okresowych urozmaiceń w jadłospisie. Zbytnia monotonia sprawia bowiem, że posiłki z czasem przestają być dla psiaków atrakcyjne.

karma mokra czy sucha

Karma mokra vs karma sucha

Podstawową różnicą pomiędzy karmą suchą a mokrą jest zawartość wody. Wilgotność karm suchych to zwykle 8-9%, w karmach wilgotnych często przekracza 75%. W związku z tym różna jest również kaloryczność. Jak się okazuje, porcja karmy suchej może być trzykrotnie bardziej kaloryczna od tej samej objętości porcji karmy mokrej. Dlatego karmiąc psa karmą suchą trzeba zwracać większą uwagę na wielkość i liczbę porcji. Ze względu na jej kaloryczność, nieustannie dosypując psu karmy do miski narażamy go na otyłość.

Kolejną kluczową różnicą jest atrakcyjność pokarmu. Zdecydowanie więcej walorów i bodźców oddziałujących na zmysł smaku i węchu zwierzęcia, będzie miała mokra karma dla psów. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie mokra karma będzie dużo chętniej wybierana i zjadana przez nasze czworonogi. Ponadto jeśli Twój pies ma problemy z uzębieniem, np. utracił zęby przedtrzonowe i trzonowe, zdecydowanie łatwiej poradzi sobie z karmą mokrą.

Warto jeszcze zaznaczyć, że gdyby w przyszłości u Twojego pupila wystąpił jakiś problem np. z układem pokarmowym, zwierzę będzie przyzwyczajone do mokrej karmy, co pozwoli na uniknięcie np. problemów z trawieniem. Dlatego już w przypadku zwierząt młodych, zdrowych zaleca się rozsądne urozmaicanie żywienia, które kontynuuje się w dorosłym życiu.

mix feeding

Mixed feeding – zasady

Decydując się na mieszany model żywienia naszego czworonoga, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Na pewno wszelkiego rodzaju zmiany sposobu żywienia należy wprowadzać stopniowo oraz obserwować jakość wypróżnień swojego psa (konsystencja, częstotliwość). Musisz pamiętać, że każdy pies jest inny i sposób żywienia, który służy jednemu podopiecznemu, może niekoniecznie służyć drugiemu. Przy wyborze rodzaju i sposobu żywienia psa miej na uwadze jego potrzeby i preferencje oraz aktualny stan zdrowia. Przyglądaj się z uwagą, jak reaguje na wprowadzane przez Ciebie zmiany.

Czy można mieszać karmę mokrą i suchą w czasie jednego posiłku?

Chociaż opiekunowie często chcą w ten sposób uatrakcyjnić pupilowi w ten sposób suchą karmę, to jeśli psiak ma wrażliwy przewód pokarmowy, to nie jest to zalecana forma żywienia. Może to wywołać rewolucje w żołądku i być przyczyną niestrawności.

Jak ustalić wielkość porcji?

Jeśli pies otrzymuje mieszaną karmę, czyli raz suchą, a raz mokrą (w różnych posiłkach), należy pamiętać, aby dobrze przeliczyć porcję pokarmu. Na większości opakowań karm znajdują się tabele informujące o ilości jedzenia, jaką pies o danej masie ciała powinien otrzymać w ciągu dnia. Odmienna kaloryczność, wilgotność oraz kondensacja poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że psiak musi przyjąć inną ilość karmy suchej a inną mokrej, aby stanowiła one dobrze zbilansowaną dzienną dawkę pokarmową.

Przestrzegaj regularności

Pies, któremu przez cały tydzień podajemy jeden rodzaj karmy, a w weekend zostanie przez nas nagrodzony aromatyczną porcją karmy wilgotnej, może źle tolerować takie nagłe zmiany. Krótko mówiąc – pojawi się biegunka. Przewód pokarmowy przyzwyczaja się bowiem do składu i rodzaju karmy. Jeśli więc chcemy stosować mieszany sposób karmienia, musimy przestrzegać regularności i sukcesywnie wprowadzać zmiany karmy. Najrozsądniejsze jest stopniowe wdrażanie nowej karmy, mieszając ją z tą dotychczas podawaną.

Podsumowanie

Chociaż odpowiedź na pytanie Czy pies może jeść tylko suchą karmę jest twierdząca, to warto włączyć do psiej diety również karmy mokre. Takie urozmaicenie posiłków będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku zwierząt wybrednych oraz gdy z różnych powodów konieczne będzie przestawienie naszego pupila na dietę mokrą. Pamiętajmy, by każdą zmianę w sposobie żywienia wprowadzać stopniowo i z uwzględnieniem kondycji naszego pupila, a będzie długo cieszył się zdrowiem i witalnością. Jeśli jednaki nie chcemy zbytnio modyfikować diety podopiecznego, niezastąpione będą różnego rodzaju przysmaki dla psa. Zaspokoją one również naturalną potrzebę gryzienia i przeżuwania oraz zadbają o zdrowe zęby i dziąsła Twojego pupila.

mięsne saszetki dla psa 150g i 500g petner

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy