Pies nie chce jeść suchej karmy? Podpowiadamy, co zrobić!

3 czerwca 2020 Redakcja0
Pies nie chce jeść suchej karmy

Twój pies nie chce jeść suchej karmy? Co jest przyczyną? Zła wiadomość jest taka, że za taki stan rzeczy odpowiedzialni jesteśmy zazwyczaj my – ludzie. Na szczęście przy odrobinie wysiłku można to zmienić. Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Sucha karma to żywność dobra dla psa i wygodna dla właściciela, dlatego warto zawalczyć o to, by ze smakiem zjadał przygotowaną przez Ciebie porcję jedzenia. Co jednak zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy? Przede wszystkim ustal, czy pupil nie chce jeść tylko suchej karmy, czy nie ma apetytu w ogóle. Jeśli nie ma ochoty na żadne jedzenie, a przy tym jest apatyczny i osowiały, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeżeli jednak małemu czworonogowi nie pasuje wyłącznie sucha karma, warto zastanowić się nad przyczyną i odpowiednio zachęcić go do zjadania przygotowanych posiłków.

Pies nie chce jeść suchej karmy – co może być powodem?

Jeśli Twój pies nie je suchej karmy, zacznij bacznie mu się przyglądać. Koniecznie zastanów się też nad swoimi nawykami i przemyśl, czy sposób, w jaki żywisz psa, jest prawidłowy. Sprawdź również stan karmy, którą podajesz pieskowi – przeanalizuj jej skład oraz sprawdź, czy na pewno jest świeża. Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze czynniki, które mogą być przyczyną tego, że pies nie chce jeść suchej karmy.

jak nauczyć psa jeść suchą karmę

Przekarmianie

Najczęstszym powodem, dla którego pies nie przejawia zainteresowania suchą karmą, jest… podjadanie. Tutaj winę ponosi wyłącznie właściciel. Jeśli w ciągu dnia dzielisz się z nim posiłkami, czy nadużywasz psich smaczków, nic dziwnego, że pies nie ma ochoty na jedzenie głównego posiłku.

Pamiętaj, że dorosłemu czworonogowi wystarczy jeden, maksymalnie dwa posiłki dziennie – nie potrzebuje przekąsek, a tym bardziej kąsków z obiadu, których smak jest wzmacniany przyprawami.

Więcej dowiesz się z artykułu: Przejedzenie u psa. Co zrobić, gdy pies jest ciągle głodny?

Nieświeża karma

Jeśli pies przestał jeść suchą karmę nagle, przyczyna może leżeć w jej jakości. Jeśli karma, którą dajesz psu, jest nieodpowiednio przechowywana, może być nieświeża, zjełczała i po prostu niesmaczna. Pamiętaj, że sucha karma szybko pochłania wilgoć z powietrza, dlatego powinna być przechowywana w szczelnie zamykanym pojemniku, który da Ci pewność, że posiłki, które podajesz swojemu pupilowi, są świeże i pełnowartościowe.

Jeśli karma stoi w misce cały dzień, to efekt jest taki sam – tłuszcz jełczeje, tracone są witaminy, a zapach nie jest już tak atrakcyjny, jak karmy świeżej. Jeśli jesteś właścicielem małego psa, który nie potrzebuje dużej porcji posiłku, nie kupuj też ogromnych opakowań karmy – powinna być zjedzona maksymalnie do miesiąca od otwarcia opakowania.

Brak przyzwyczajenia

Jeśli masz małego psa i szczeniak nie chce jeść suchej karmy, może być tak, że maluch po prostu nie jest przyzwyczajony do jedzenia tego typu. Być może w miejscu, z którego go zabrałeś, był karmiony w inny sposób i potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do suchej karmy. Jeśli chcesz, by tak się stało, nie podawaj pupilowi przekąsek ani jedzenia innego niż karma, a głodny maluch z pewnością skusi się na suche ziarenka.

Pamiętaj jednak o tym, by dobrać karmę dostosowaną do szczeniaków – zbyt duże, trudne do pogryzienia ziarna mogą zniechęcić małego pieska. Możesz też początkowo łączyć karmę suchą z wilgotną, albo polać ją wodą czy wywarem mięsnym lub warzywnym.

pies nie je suchej karmy

Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Jeśli już udało Ci się dojść do tego, dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy, pora na rozwiązanie problemu. Co możesz zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy?

  • Nie dokarmiaj!

Ustal stałą porę posiłku (jednego lub dwóch w ciągu dnia) – pies będzie dzięki temu dobrze wiedział, kiedy dostanie swoją porcję. Jeśli nie będziesz podrzucał czworonogowi smaczków w ciągu dnia, psiak z pewnością w końcu zgłodnieje i chętnie zje suchą karmę.

  • Odpowiednio przechowuj pokarm!

Nie kupuj zbyt dużych opakowań (dopasuj jej ilość do zapotrzebowania i apetytu psa), a otwartą karmę przesypuj do szczelnie zamykanego pudełka.

  • Dbaj o higienę miski!

Psią miseczkę powinieneś myć wodą z delikatnym płynem po każdym użyciu. Brudna miska to siedlisko bakterii, które mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Może być więc tak, że pies nie chce jeść suchej karmy ze swojej miski, bo zwyczajnie źle się później czuje.

szczeniak nie chce jeść suchej karmy

  • Nie zostawiaj karmy w misce.

Zasada jest taka – w określonych porach pies dostaje swoją porcję suchej karmy. Daj mu maksymalnie 20 minut na zjedzenie posiłku. Jeśli w tym czasie w karmie nadal będzie w misce, oznacza to, że pies nie ma na nią ochoty. W takim wypadku opróżnij miseczkę, umyj ją, a następną porcję nasyp dopiero w porze kolejnego posiłku. Pies nie powinien mieć dostępu do karmy non-stop. Po pierwsze, pełne posiłki o określonych porach są dla niego po prostu zdrowsze, po drugie, karma leżąca cały dzień (lub czasem nawet kilka dni!) w miseczce, staje się nieświeża.

  • Dobierz właściwą karmę.

Po pierwsze taką, która będzie smakować Twojemu pupilowi, po drugie taką, której ziarna będą dopasowane do jego wieku oraz gabarytów. Nie bez powodu karmy dzielą się na te dla szczeniaków, dla dorosłych psów, dla psich seniorów oraz dla dużych i małych ras. Psy tak jak ludzie – mają różne potrzeby i różne możliwości.

pies przestał jeść suchą karmę

Pies nie je suchej karmy? Znaleźliśmy przyczyny i rozwiązania!

Czy wiesz już, jak należy postępować, gdy pies nie chce jeść suchej karmy? Jak widać, powody mogą być bardzo błahe. Zawsze, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, czy to w sposobie jedzenia pupila, czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie, po prostu zacznij bacznie obserwować zwierzaka. Dzięki temu często sam szybko dojdziesz do tego, w czym tkwi problem.

Nie zapominaj również o prawidłowej higienie psiej miski i odpowiednim przechowywaniu jego karmy. Takie szczegóły mogą znacząco wpływać na to, czy Twój pupil chętnie zje przygotowany przez Ciebie posiłek, czy będzie wolał chodzić głodny lub żebrać pod stołem przy obiedzie. Nawet jeśli wybierze tę trzecią opcję, musisz być twardy i oprzeć się spojrzeniu maślanych, błagalnych psich oczu. Podrzucanie czworonogom jedzenia z naszego stołu nie prowadzi do niczego dobrego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy