Przejedzenie u psa. Co zrobić, gdy pies jest ciągle głodny?

22 marca 2020 Redakcja0
przejedzenie u psa objawy

Psy słyną z tego, że zazwyczaj dopisuje im apetyt i gdy tylko mają ku temu okazję, chętnie coś przekąszą. Zadaniem właściciela jest dbanie o to, by psiak nie zjadał zbyt dużo. Pamiętaj – przejedzenie u psa może być groźne dla jego zdrowia!

Wydaje Ci się, że Twój pies jest ciągle głodny? Bacznie mu się przyglądaj. Czy taki stan utrzymuje się już od dłuższego czasu? Czy apetyt psiaka nagle diametralnie się zmienił? Czy zauważasz inne niepokojące objawy?

Duży apetyt czworonoga może być zwyczajnie związany z jego naturą, są jednak sytuacje, kiedy permanentny głód psiaka jest spowodowany groźnym dla zdrowia schorzeniami. Chcesz wiedzieć, co robić, gdy pies jest ciągle głodny? Dziś szczegółowo zajmiemy się zagadnieniem, jakim jest nadmierny apetyt u psa.

Regularne posiłki a samopoczucie psa

Z pewnością dobrze znasz uczucie, kiedy zjesz za dużą porcję pysznego obiadu, a po posiłku czujesz się ciężko, sennie i najchętniej położyłbyś się pod koc na krótką drzemkę. Nikt nie lubi być przejedzony – Twój pies również.

Człowiek, mimo że doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą przejedzenie i wie, że kiedy zje kolejny kawałek pizzy, nie będzie czuł się dobrze, bardzo często sięga po jeszcze jeden pyszny trójkąt z ciągnącym się serem. Twój psiak nie potrafi myśleć o konsekwencjach, więc dlaczego miałby kontrolować się bardziej niż człowiek? Pies, który ma dostęp do czegoś smacznego je, bo mu smakuje. Je tak długo, aż przysmak przestaje mieścić mu się w brzuszku.

nadmierny apetyt u psa

 

Twoją rolą jest, by do tego nie dopuszczać. Nie zostawiaj wypełnionej miski w zasięgu psa. Nie przechowuj karmy w miejscu, do którego ma dostęp. Nie dawaj mu dostępu do kosza z resztkami po obiedzie. To nie wszystko! Często sami nieświadomie doprowadzamy do tego, że niepohamowany apetyt u psa staje się codziennością, podrzucając mu co chwilę przekąski – a to kawałek ciasta, a to resztki z obiadu, a to psi przysmak. W ten sposób rozregulowujemy działanie układu pokarmowego psiaka, dezorientujemy go i sprawiamy, że pies sam nie wie, kiedy jest pora posiłku.

Pisaliśmy już o tym nie raz, ale będziemy nadal to powtarzać – dorosły i zdrowy pies potrzebuje dwóch, a niekiedy nawet jednego posiłku na dobę, by być najedzonym i zadowolonym. Wprowadzenie stałych pór posiłków sprawi, że psiak dokładnie będzie wiedział, kiedy spodziewać się swojej porcji karmy i bez stresu będzie mógł poczekać na swój posiłek.

głodny pies

Pies jest ciągle głodny? Przyczyny i skutki przejadania się psów

Zdarza się, że przejedzenie u psa nie jest spowodowane złymi nawykami żywieniowymi, a wynika z problemów zdrowotnych. Pamiętaj o tym, by obserwować swojego psiaka. Jeśli uznasz, że wzmożony apetyt u psa staje się niepokojący, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista wykona wszystkie niezbędne badania i upewni się, czy Twój psiak jest chory, czy jest po prostu zdrowym łakomczuchem.

Czym może być spowodowane przejedzenie u psa i częste nawroty niepohamowanego apetytu? Jeśli Twój pupil je dużo, a nadal jest bardzo chudy lub – co gorsza – traci na wadze, trzeba sprawdzić, czy psiak nie cierpi na zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych lub nie ma problemów metabolicznych. Nadmierny apetyt i jednoczesne chudnięcie mogą być również spowodowane obecnością pasożytów wewnętrznych.

Niezdrowy apetyt może też wskazywać na cukrzycę – jedną z jej głównych objawów u psiaków jest ciągłe odczuwanie głodu. Częste przejadanie się może również towarzyszyć nadczynności tarczycy (choć ta choroba u psów jest dość rzadka – w przeciwieństwie do cukrzycy). Czasami nadmierny apetyt może również towarzyszyć niektórym nowotworom. Nieustanny głód to także objaw choroby Cushinga, która powoduje nadmierną produkcję kortyzolu. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego spalania glukozy, co w konsekwencji przekłada się na nadmierny apetyt u psa. Zbyt duże ilości przyjmowanych pokarmów można też okresowo zauważyć u psów po sterylizacji – po zabiegu zmniejsza się metabolizm, a zmniejszenie ilości hormonów płciowych wpływa na zmianę zapotrzebowania na składniki odżywcze, dlatego warto w tym czasie odpowiednio zmodyfikować dietę psiaka.

przejedzenie u psa

Jak rozpoznać przejedzenie u psa? Objawy, jakie możesz zaobserwować to przede wszystkim wymioty. Jeśli są jednorazowe, nie musisz się przejmować – pies w ten sposób pozbywa się z organizmu niechcianych substancji. Jeśli natomiast wymioty stają się uporczywe, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.

Przejadanie się może mieć jednak dużo poważniejsze skutki niż tylko jednorazowe wymioty. Jednym z nich jest zagrażający życiu skręt żołądka. Jak go rozpoznać? Kiedy Twój psiak po wyjątkowo obfitym posiłku leży, kuli się, czasem wyje z bólu, z minuty na minutę jest gorzej, a jego brzuch stanie się bardzo wzdęty, możesz podejrzewać skręt żołądka. W takiej sytuacji nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, w przypadku skrętu żołądka nie można pomóc psu w warunkach domowych, a dolegliwości mogą doprowadzić do utraty przytomności i śmierci czworonoga.

Co robić, gdy pies ma nadmierny apetyt? Przede wszystkim wprowadzić regularne posiłki! Jeśli mimo pilnowania pór jedzenia widzisz, że pies jest rozdrażniony i ewidentnie głodny, skonsultuj się z weterynarzem.

Przejedzony pies, głodny pies – nie dopuszczaj do żadnej z tych sytuacji

Nikt nie lubi być głodny. Wiadomo – głodny człowiek, to zły człowiek i analogicznie – głodny pies, to rozdrażniony pies. Pamiętajmy jednak o tym, że zdrowy, dorosły pies potrzebuje jednego lub dwóch posiłków dziennie. Jeśli jakość posiłków jest wystarczająca, te porcje powinny mu wystarczyć i dostarczyć tyle energii i składników odżywczych, ile psiak potrzebuje.

Jeśli już uda Ci się wypracować stałość posiłków, nie dopuszczaj do ich pomijania! Pies, który nie dostanie karmy do miseczki w momencie, kiedy się tego spodziewał, będzie głodny, rozdrażniony i rozczarowany. Co jednak zrobić, kiedy w porze karmienia okazuje się, że w opakowaniu zostało tylko kilka ziarenek? Oczywiście w awaryjnej sytuacji możesz podać mu posiłek przygotowany własnoręcznie w domu. Najlepiej będzie jednak nie dopuszczać do takiej konieczności.

niepohamowany apetyt u psa

Nadmierny apetyt u psa – kilka słów na koniec

Ile może zjeść pies? Ciągle głodny psiak może pochłonąć ogromne ilości jedzenia – a to z pewnością nie służy jego zdrowiu. Twoim zadaniem jest, by kontrolować ilości, jakie zjada Twój pupil i dostarczać mu takie posiłki, które w pełni zaspokoją jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Pamiętaj o tym, by do waszego harmonogramu wprowadzić stałe pory karmienia i nigdy nie zapominać o zaplanowanych posiłkach..

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy