Jak zrobić smycz dla psa? Proste i praktyczne pomysły!

13 marca 2020 Redakcja0
smycz dla psa jak zrobić

Automatyczna, taśmowa, z łańcuszka, skóry, linki, a nawet sznurka. Nic dziwnego, że w sklepach zoologicznych znajdziemy tak wiele różnych jej odmian – to pierwsza rzecz na checkliście każdego właściciela czworonoga przed wyjściem na spacer. Zamiast jednak ją kupować, możesz wykonać ten niezbędny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila gadżet samodzielnie. Podpowiadamy, jak zrobić smycz dla psa, która spełni i Twoje, i jego oczekiwania!

Coraz bardziej popularne okazuję się smycze automatyczne. Czy jednak Flexi to dobry wybór? Chociaż zapewniają one wygodę właścicielowi psiaka, nie nadają się dla czworonogów, które dużo się wyrywają i ciągną, a także dla tych bardziej wrażliwych – nagłe zablokowanie takiej smyczy może być dla nich bardzo nieprzyjemne!

Smycz dla psa DIY to gwarancja idealnego dopasowania smyczki do potrzeb oraz charakteru czworonoga, a także gadżet wyjątkowy – podarowany z serca. Jeśli więc chcesz dać swojemu psiakowi prezent, sprawdź, jak zrobić smycz dla psa, która będzie spełniać wszystkie funkcje praktyczne, a jednocześnie wyróżni Was z tłumu!

jak zrobić smycz dla psa

Jakie zalety ma smycz dla psa DIY?

Dlaczego smycz to tak ważny gadżet dla wszystkich właścicieli psiaków? Nie jest to zwykłe akcesorium, które odpowiada na formalny wymóg obowiązkowego wyprowadzania psów na smyczy. Spełnia ona znacznie istotniejsze funkcje i posiada dużo więcej zalet, niż może Ci się wydawać. Po pierwsze – pozwala Ci utrzymać zwierzę blisko siebie, kontrolować je podczas spaceru czy treningu. Zapewnia mu także ochronę przed potencjalnym niebezpieczeństwem. To właśnie smycz umożliwia Ci czuwanie nad swoim pupilem.

Pamiętaj bowiem, że psiak podczas spaceru (zwłaszcza w mieście) ma kontakt z wieloma bodźcami, które go rozpraszają i utrudniają egzekwowanie poleceń. Wtedy to Ty jesteś jego przewodnikiem i prócz zadbania, by nie stanowił on zagrożenia dla siebie i otoczenia. Twoją rolą jest wyznaczenie kierunku przechadzki, reagowanie, gdy zjada coś podejrzanego z trawnika czy pilnowanie, aby nie nadepnął na nic ostrego.

A jakie szczególne korzyści daje Ci smycz dla psa DIY? Możesz dopasować ją idealnie do rozmiaru swojego psiaka, Waszego stylu spacerowania, a także jego charakteru i stopnia rozwoju. Już opanował chodzenie na smyczy, a może dopiero się uczy? Potrzebujesz jej do spacerów w mieście, a może do poznawania terenu czy przeciwnie – treningowej pracy z psem? Podpowiadamy, jak zrobić smycz dla psa odpowiednią dla Waszych potrzeb!

smycz dla psa diy

Jak zrobić smycz dla psa z liny oraz ze sznurka? Instrukcja krok po kroku

Możliwości samodzielnego wykonania tego niezbędnego dla Twojego pupila gadżetu masz kilka. Jak zrobić smycz z liny wspinaczkowej dla psa średniej i dużej rasy? Najpierw zaopatrz się w linę, koniecznie dynamiczną – jest bardziej elastyczna niż statyczna i miększa w dotyku, ponadto amortyzuje część pociągnięcia przez psa.

Krok 1 – Lina

Długość smyczy zależy od charakteru psiaka i planowanych aktywności – pamiętaj, że im dłuższa, tym więcej swobody mu dajesz. Gdy już zdecydujesz się na odpowiednią liczbę centymetrów, dolicz do nich dodatkowo 1 metr na rączkę (60 cm) oraz uchwyt zapięcia (40 cm). Nie zapomnij również o odpowiedniej średnicy liny – nie powinna być ona zbyt cienka, bo jej utrzymanie przy szarpnięciu przez psa będzie bardzo trudne, w dodatku można ona wbijać Ci się w rękę. Optymalna grubość to ok. 10 mm.

Krok 2 – Zapięcie

Czas na zapięcie – najlepszy będzie karabińczyk z krętlikiem (o długości minimum 8,5 cm) albo karabinek zakręcany (te bez blokady lubią się odpinać). Gdy już masz te elementy, oto jak zrobić smycz dla psa: 40 cm od końca liny zawiąż pojedynczy węzeł płaski, następnie przewlecz linę przez krętlik karabińczyka, zawiąż uchwyt i zapnij karabinek. W analogiczny sposób stwórz rączkę smyczy dla psa i gotowe!

A jak zrobić smycz dla psa z liny polipropylenowej? Tu średnica liny musi być dobrana do wagi psa, zaciski mogą być albo metalowe, albo plastikowe. Przyda Ci się również spawane kółko, które umożliwia skrócenie smyczy o połowę lub łatwe niesienie jej przerzuconej przez ramię. Standardowa długość dla psów ras małych i średnich to 150 cm – będziesz więc potrzebować 185 cm liny (dodatkowe 35 jest niezbędne do zagięcia liny przy uchwycie karabińczyka oraz pętli na rączkę).

jak zrobić smycz z liny

Wystarczy, że nawleczesz dwa zaciski na linę (węższymi końcami do siebie), następnie karabińczyk na jeden koniec liny, a spawane kółko na drugi. Potem przyspawaj pętlę z karabińczykiem na końcu liny np. lutownicą czy opalarką. Czynność tę powtórz na drugim końcu liny. Następnie nawlecz zacisk na ostygnięty spaw – możesz zabezpieczyć go strzemiączkiem (wystarczy, że wsuniesz je z obu stron do otworów w zacisku i zaciśniesz palcami).

Jeśli nie masz jednak w domu liny, podpowiadamy, jak zrobić smycz dla psa ze sznurka. Koniecznie musi być on bawełniany o grubości min. 12 mm. Dla psów dużych sprawdzą się trzy sznurki po 6 m grubości każdy, z których możesz zapleść gruby warkocz. Wykonanie jest banalnie proste – na obu końcach sznura umieść kółka i załóż karabińczyki. Po ich zamocowaniu zakończ smycz porządnym supłem.

smycz dla psa ze sznurka

Pamiętaj, że taka smycz dla psa DIY nie musi być nudna! Zarówno do sznurka, jak i liny możesz użyć barwników – materiały będą gotowe do użycia dopiero, gdy płucząc je, uzyskasz czystą wodę. Przypnij również do smyczy frędzle lub chwosty, jeśli Twój psiak lubi wiszące akcesoria. Sprawisz mu tym dużo frajdy!

Jak zrobić smycz dla psa, by wspólne chwile były wyjątkowe?

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana smycz to gwarancja beztroski – Twojej jako odpowiedzialnego właściciela i psiaka jako chcącego się wyszaleć. Gdy smycz jest za krótka, zwierzak męczy się i może mieć problemy z kręgosłupem. Za długa z kolei ogranicza Twoją kontrolę – psiak musi wiedzieć, że to on ma być Ci posłuszny, a nie Ty jemu.

Najlepiej, jeśli będziesz posiadał dwie smycze – krótką, która okaże się idealna w miejscach, gdzie jest tłoczno i długą – doskonałą do dania czworonogowi więcej swobody. Tylko w ten sposób zamienicie nawet zwykły spacer w wyjątkową chwilę spędzaną razem.

jak zrobić smycz dla psa z liny

Zrób smycz dla psa DIY i ciesz się beztroską

Jak zrobić smycz dla psa, która sprawi, że Wasze codzienne spacery będą beztroskie? Dopasuj ją do aktywności, jaką wtedy wykonujecie: czy są to spokojne przechadzki, czy intensywna bieganina. Grubość liny czy sznurka na smycz musi być również odpowiednia dla rasy, wielkości i temperamentu Twojego psiaka.

Baw się wzorami, kolorami i dodatkami – kto powiedział, że funkcjonalność nie może iść w parze z estetyką? Samodzielnie wykonany gadżet to nie tylko prezent dla psiaka, ale również dla Ciebie – bo chwile spędzone na tworzeniu czegoś dla czworonożnego członka rodziny są bezcenne!

Jeśli lubisz majsterkować, mamy dla Ciebie inne wyzwanie – dowiedz się, jak zrobić szarpak dla psa. Przygotowaliśmy prostą instrukcję krok po kroku.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy