Zabawy z psem w domu? Oto najciekawsze pomysły

6 marca 2020 Redakcja0
jak bawić się z psem

Wszyscy odczuwamy zmiany, które zaszły w pogodzie przez ostatnie lata. W wielu regionach o śniegu można tylko pomarzyć, a za oknem rządzą wiatr i deszcz. Gdy pogoda nie nastraja do długich spacerów, mamy dla Ciebie kilka propozycji jak bawić się z psem w domu.

Zabawy z psem na dworze to oczywiście ogromna frajda, jednak jestem pewna, że gdy wieje, pada i jest zaledwie kilka stopni na plusie, nawet Twój czworonożny przyjaciel nie ma ochoty na taką rozrywkę.

Od długich spacerów może powstrzymać Cię również choroba lub inne okoliczności. Bez względu na wszystko Twojemu pupilowi należy się odpowiednia dawka zabawy i ćwiczeń. Na szczęście istnieje całkiem długa lista zabaw z psem, które doskonale sprawdzą się również w domu.

psie zabawy

Psie zabawy kluczem do długiego życia czworonoga

Zwierzęta, tak samo jako ludzie, mają potrzeby, których realizowanie poprawia jakość ich życia. Codzienne spacery, wysokiej jakości karma, wizyty kontrolne u lekarza weterynarii – to tylko część obowiązków odpowiedzialnego opiekuna. Aby w 100% zadbać o komfort zwierzęcia, elementem codzienności powinna być również rozrywka i zabawa, a także stymulacja umysłowa.

Regularne zabawy z psem w domu i na dworze pozwolą Twojemu pupilowi zachować dobre samopoczucie oraz wspaniałą kondycję fizyczną na długie lata.

Pies pozostawiony sam sobie, jeśli nie znajdzie drogi ujścia dla swojej energii, szybko stanie się smutny. Z kolei długotrwały stan apatii może przerodzić się nawet w depresję, a tego z pewnością nie chcesz dla swojego przyjaciela. A czy wiesz, że zabawy z psem wpływają bardzo pozytywnie również na Twój stan psychiczny? Wspólne spędzanie czasu z czworonogiem sprawia, że Twój organizm wydziela więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia. Korzystaj zatem jak najczęściej z zupełnie darmowej i ogromnie przyjemnej formy psychoterapii.

Nie zapominaj również o tym, że regularne zabawy i ćwiczenia ruchowe mają pozytywny wpływ na kondycję fizyczną Twojego pupila. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda nie sprzyja długim spacerom. Brak ruchu wpływa nie tylko na powstanie nadwagi, ale również chorób. Dlatego, gdy spacery ulegają skróceniu, pamiętaj, aby aktywizować swojego psa w domu.

zabawy dla psa

Zabawy z psem a budowanie relacji

Mocna więź opiekuna z psem to klucz do idealnej harmonii w codziennym życiu. Aby osiągnąć taki stan, potrzeba cierpliwości i pracy, szczególnie z Twojej strony. Zwierzę, mimo największych chęci, nie jest w stanie odczytać Twoich oczekiwań, jeśli nie dasz mu jasnych wskazówek.

Na szczęście poprzez zabawy z psem w domu możesz osiągnąć naprawdę silną nić porozumienia. Co więcej, za ich pomocą możesz nauczyć czworonoga nowych umiejętności, pożądanych zachowań czy wykonywania komend. Dowiedz się zatem, jak bawić się z psem, gdy trzeba zostać w domu i zyskać dzięki temu wiernego i mądrego przyjaciela.

Zabawy dla psa – 8 pomysłów na udany dzień

🐾Zapasy z szarpakiem

Zabawa szarpakiem wśród niektórych opiekunów psów ma negatywny odbiór. Jednym z mitów jest, że w ten sposób nauczysz zwierzę agresji. Jak w wielu sytuacjach, diabeł tkwi w szczegółach, czyli dopasowaniu zabawki do czworonoga oraz przestrzeganiu kilku zasad.

Przede wszystkim dopasuj szarpak do wielkości psa. Inny będzie nadawał się dla white teriera, a zupełnie inny zainteresuje owczarka niemieckiego – więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jak zrobić szarpak dla psa?. Szarpać powinien głównie pies, a ruchy podczas przeciągania powinny być poziomie i w miarę płynne. Ważne jest, aby nie szarpać zabawką w górę i dół, a także nie wyrywać psu szarpaka za wszelką cenę.

Zabawa szarpakiem idealnie sprawdza się również jako forma nagrody za wykonanie polecenia, gdy Twój pies nie przepada za smakołykami lub nie może zjeść ich zbyt dużo. Przy okazji można też wykorzystać go do nauki takich komend jak „puść”.

zabawy z psem w domu

🐾Kula z niespodzianką

Popularne kule-smakule to strzał w „10” jeśli chodzi o zabawy z psem w domu. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli takiej kuli, a niektóre z nich kryją w sobie labirynt, co utrudni czworonogowi uwolnienie smakołyka. Zabawa polega na toczeniu przez psa kuli w taki sposób, aby przez niewielki otwór wypadło coś pysznego.

Jeśli Twój pupil ma tendencję do tycia, wypełnij kulę częścią suchej karmy przeznaczonej na posiłek. Możesz użyć jej również wtedy, gdy pies je zbyt łapczywie. W ten sposób osiągniesz dwa cele – zwierzę zje spokojnie posiłek, a jednocześnie będzie się przy tym świetnie bawił. Kula-smakula doskonale sprawdzi się również wtedy, gdy musisz zostawić psa na jakiś czas samemu w domu. Jest to bowiem zabawka, w której Twoja obecność nie jest niezbędna.

🐾Nauka/utrwalanie komend

Fantastyczną formą wspólnego spędzania czasu jest nauka nowych poleceń i sztuczek lub utrwalanie zdobytych wcześniej umiejętności. Taki trening umysłowy, wbrew pozorom, jest niezwykle wyczerpujący. Chociaż jest to forma zabawy, dla psa 15 minut szkolenia jest niczym długi spacer.

Tak naprawdę wszystkie podstawowe komendy, takie jak „siad” czy „zostaw”, powinieneś najpierw przećwiczyć z psem w domu. Trenowanie podczas spaceru jest zazwyczaj ostatnim etapem utrwalania komendy w środowisku, w którym istnieje bardzo dużo elementów rozpraszających. Nauka komend nie tylko przyniesie psu nowe umiejętności, ale również wzmocni Waszą relację.

zabawy z psem

🐾Odwiedziny innego psa

Jeśli Twój pies jest dobrze zsocjalizowany i podczas spacerów chętnie bawi się z innymi czworonogami, możesz zorganizować spotkanie towarzyskie w domu. Najważniejsze, aby psy znały się wcześniej i miały dobre relacje na neutralnym gruncie.

Pamiętaj, aby przed przyjściem drugiego czworonoga schować miskę z jedzeniem oraz zabawki. Kluczowe jest, aby na początku unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do nieporozumień.

psie zabawy w domu

🐾Agility pod dachem

Posiadacze dużego mieszkania lub domu podczas złej pogody mogą urządzić czworonogowi nawet tor przeszkód. Jeśli masz taką możliwość, nie wahaj się wykorzystać tego pomysłu. W domowym zaciszu świetnie sprawdzi się tunel, slalom, a nawet obręcz do skoków.

Pokonywanie przeszkód poprawi sprawność fizyczną Twojego pupila. Taka forma zabawy z psem dodatkowo wzmocni relację z opiekunem i koncentrację nad wykonaniem zadania. Co więcej, można ćwiczyć zamiennie różne przeszkody, dzięki czemu pupil na pewno nie będzie cierpiał na nudę.

🐾Nauka rozpoznawania przedmiotów

Zauważyłeś, że psy potrafią zapamiętać i skojarzyć nazwy wielu przedmiotów? Jeśli słyszą „przynieś kapcie”, to przynoszą wskazany przedmiot, a nie np. gazetę. Oznacza to, że poza komendą „przynieś” są w stanie rozpoznać, o co konkretnie Ci chodzi. Jedną z psich zabaw może być zatem nauka przyporządkowania nazwy do przedmiotu.

Zastanawiasz się, jakie może to przynieść korzyści? Otóż każde zabawy z psem w domu połączone z ćwiczeniem umysłu będą wpływać pozytywnie na Twojego czworonoga i jego kondycję psychiczną.

zabawy z psem na dworze

🐾Zabawy węchowe

Jednym z ulubionych zajęć mojego psa jest zgadywanie, w której ręce lub pod którym kubkiem ukryty jest smakołyk. Kiedy pada hasło, że zaczynamy zabawę, emocje sięgają zenitu. Idefix nie jest wyjątkiem wśród psów. Wiele czworonogów uwielbia przeróżne zabawy węchowe. Możesz do tego wykorzystać pudełka lub kubki, które masz w domu.

Na rynku znajdziesz również wiele specjalnych zabawek, w których okienko z ukrytym smakołykiem otwiera się po wykonaniu konkretnej czynności, np. popchnięcia nosem dźwigni.

🐾Poszukiwana, poszukiwany

Wiesz, że w psie zabawy możesz włączyć całą rodzinę? Na przykład dzięki zabawie w chowanego. Oczywiście im większe mieszkanie, tym trudniejsze zadania dla czworonoga. Poproś domowników, żeby każdy się schował, a następnie po kolei zacznijcie wołać psa. Zadaniem pupila będzie oczywiście znalezienie wszystkich członków rodziny. Nie zapomnijcie nagrodzić zwierzęcia, gdy uda mu się odnaleźć daną osobę.

Ta zabawa bez wątpienia wzmacnia więź psa ze wszystkimi domownikami, ale także powoduje, że stajecie się dla czworonoga atrakcyjnym obiektem. Może to pomóc na przykład podczas spaceru, kiedy trzeba odwrócić uwagę psa od innego zwierzęcia.

jak bawić się z psem w domu

Jak bawić się z psem? Głowa pełna pomysłów

Czy przypuszczałeś, że możesz zapewnić psu tyle rozrywek bez wychodzenia z domu? Możliwości na aktywne spędzenie czasu jest naprawdę sporo i jak zawsze wszystko zależy od chęci i kreatywności. A w jaki sposób Ty bawisz się ze swoim pupilem, gdy za oknem zacina deszcz? Podziel się z nami swoimi pomysłami na psie zabawy pod dachem.

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy