Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZachowanie psaJak nauczyć psa komendy „zostaw”? Porady specjalisty

29 stycznia 2020 Redakcja0
psie komendy

Okazujesz swojemu psu miłość i troskę, jednak nie zawsze zachowuje się on tak, jak tego oczekujesz? Naucz swojego pupila podstawowych komend, a Wasze życie stanie się łatwiejsze. Do tych najbardziej przydatnych zalicza się komenda „zostaw”, którą niejednokrotnie wykorzystasz zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Dziś pokażę Ci, jak nauczyć psa komendy „zostaw”. 

Wielu zachowań uczymy psa po prostu dla rozrywki – swojej i jego. Wszelkie sztuczki to oczywiście doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i dostarczanie czworonogowi dodatkowych atrakcji, ale nie zapominaj o tym, aby pies znał komendy, które ułatwią Wam codzienne relacje. Silną więź tworzą w końcu nie tylko uczucia, ale również życie według jasno określonych zasad.

Zastanawiasz się, co kryje się pod hasłem „podstawowe psie komendy”? Dla mnie to „siad”, „zostań”, „nie wolno”, a także „zostaw”. To bardzo ważne, aby pies wiedział, czego od niego oczekujesz oraz jakie jego zachowanie uważasz za niepożądane. Natychmiastowa reakcja czworonoga na wymienione wyżej komendy w wielu przypadkach może uchronić go przed poważnymi konsekwencjami.

Pamiętaj, że wprowadzanie nowej komendy dla psa będzie wymagało od Ciebie dużo cierpliwości i zachowania pozytywnego nastawienia. Komenda „zostaw” szczególnie mocno będzie wiązała się z wieloma pokusami, którym Twój pies nie będzie mógł ulec.

pies komenda zostaw

Psie komendy – Zostaw!

Zanim dojdziemy do praktycznej części tego, jak nauczyć psa komendy „zostaw”, dowiedz się, w jakich sytuacjach może Ci się ona przydać.

Wbrew pozorom to hasło nie wiąże się tylko z zakazem zjadania resztek znalezionych podczas spacerów. Możesz ją również zastosować, gdy złym nawykiem Twojego psiaka jest np. kradzież jedzenia ze stołu. Szczerze przyznam, że sama muszę stosować komendę „zostaw”, gdy dzieci jedzą posiłek przy swoim stoliku, którego blat znajduje się idealnie na wysokości pyska Idefixa. Wystarczy chwila nieuwagi, by w psim brzuchu zniknął kawałek tosta. Komenda idealnie rozwiązała problem znikającej kolacji.

Co więcej, hasło „zostaw” doskonale sprawdzi się również podczas spaceru, gdy chcesz, aby pupil zignorował przechodzącego obok człowieka lub psa. Sam widzisz, że praktycznych zastosowań komendy „zostaw” jest kilka, a okazji do jej użycia może być codziennie całkiem sporo.

Ważne jest, aby komendę wydać zawczasu, a nie wtedy, gdy pies zdąży już chwycić coś do pyska. Jest to forma nauczenia czworonoga samokontroli, która będzie od Ciebie wymagała cierpliwości oraz… refleksu.

pies na spacerze

Komenda „zostaw” – czas na praktykę

Po krótkim wstępie teoretycznym przejdźmy do części praktycznej. Dowiedz się jak w kilku krokach nauczyć psa komendy „zostaw”. Ćwiczenia zaczniemy oczywiście od nauki skojarzenia komendy z oczekiwanym zachowaniem w warunkach, w których nie towarzyszą nam dodatkowe elementy rozpraszające. Niezależenie od etapu szkolenia, pamiętaj, aby komendę „zostaw” wymawiać wyraźnie i przy danej próbie tylko raz. Powtarzanie jej kilkukrotnie może wprowadzić chaos poznawczy.

Zacznij od ćwiczeń ze smakołykiem na wyciągniętej w kierunku psa dłoni (na nagrody przygotuj sobie smaczki osobno). Weź smakołyk do ręki i pokaż go psu, jednocześnie wypowiadając komendę „zostaw” i ukryj smakołyk w pięści. Pupil z pewnością będzie próbował wydobyć z Twojej ręki jedzenie, ale Twoim zadaniem jest ignorowanie go. Gdy przestanie i spojrzy na Ciebie, pochwal go i daj mu nagrodę. W ten sposób pies przekona się, że warto poczekać, ponieważ w efekcie dostanie jeszcze lepszy smakołyk.

komenda zostaw

Kolejnym krokiem jest ćwiczenie polecenia „zostaw”, gdy smakołyk leży na ziemi. Tak, jak w pierwszym etapie, przygotuj sobie smaczki na nagrody oraz do ćwiczeń. Usiądź na podłodze i połóż jeden smaczek przed sobą oraz wypowiedz komendę. Tutaj dużą rolę odegra Twój refleks. Musisz zakryć smakołyk ręką, zanim psu uda się do niego dostać. W momencie, gdy Twój pupil przestanie próbować dobrać się do jedzenia, a jego uwaga skupi się na Tobie lub czymś innym, pochwal go i daj nagrodę.

psie komendyMusisz być czujny i nagrodzić psa dokładnie w tym momencie, gdy zrezygnuje ze smakołyka ukrytego pod ręką, a nie zdąży przekierować uwagi na inną aktywność. Wtedy bowiem uzna, że dostaje nagrodę za zupełnie inne zachowanie.

komendy dla psa

Kontrola na odległość

Twój pupil opanował już komendę „zostaw”, gdy znajdujesz się tuż obok czegoś kuszącego. Czas zatem na zwiększenie odległości. W tej części szkolenia nadal musisz mieć bezpośrednią możliwość zakrycia smaczka, ale już nie ręką, a nogą. Ten etap polega na kontrolowanym zrzucaniu smakołyka na ziemię. W momencie, gdy pies zauważy jedzenie, wypowiedz komendę. Jeśli odpuści, pochwal go i nagrodź. Początkowo chęć złapania smacznego kąska może być silniejsza, bądź zatem gotowy do zakrycia go stopą.

komendy pies

Osiągnęliście już naprawdę wiele, ale to jeszcze nie koniec szkolenia. Teraz odpowiedzmy na pytanie, jak nauczyć psa komendy „zostaw” w ruchu. Na tym etapie możesz poprosić kogoś o pomoc, aby położył na ziemi smakołyki, podczas gdy Ty będziesz trzymać psa na smyczy w niewielkiej odległości. Gdy zwierzę zauważy jedzenie, wypowiedz komendę i zatrzymaj się. Ważne jest, aby smycz była na tyle krótka, aby Twój pupil nie mógł dosięgnąć smaczków. Pod żadnym pozorem nie odciągaj psa od smakołyków. To on ma z nich zrezygnować. W tym momencie pochwal go i daj nagrodę, a następnie idźcie dalej.

tresura psa komenda zostaw

Komenda „zostaw”. Ćwiczenia w terenie

Twój pies umie już powstrzymać się od zjadania na spacerach pozostawionych resztek jedzenia i śmieci. Czas zatem na rozszerzenie treningu komendy „zostaw” w konfrontacji z ludźmi oraz innymi czworonogami. Twoim celem jest zachowanie spokoju przez pupila podczas mijania człowieka lub innego psa.

Jeśli masz taką możliwość, poproś na początek o pomoc znajomych, których Twój pies lubi. Ważne jest, aby trenować z różnymi osobami, aby zwierzę reagowało na komendę bez względu na to, kogo mija. Weź psa na smycz i trenuj komendę „zostaw” podczas mijania pozoranta.

Podobnie wygląda trening związany z nauką spokojnego mijania innego psa. Ważne jest, aby podczas pierwszych treningów drugie zwierzę było zrównoważone i neutralnie reagowało na Twojego psa. Zacznijcie szkolenie zachowując spory dystans, zmniejszając go wraz z postępami w ćwiczeniach. Jeśli zauważysz, że Twój pupil po zmniejszeniu odległości raz za razem nie reaguje na komendę „zostaw”, wróć do poprzedniego dystansu. Nie zapomnij o nagradzaniu go za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie.

Jak nauczyć psa komendy zostaw z użyciem klikera?

W tekście pt. Jak nauczyć psa komendy siad? wspominałam o użyciu klikera. To małe plastikowe pudełko z blaszką, która po naciśnięciu wydaje dźwięk „klik”, może się przydać również podczas tresury psa komendy zostaw.

komendę zostaw

Klikerem możesz zastąpić pochwałę głosową oraz nagrodę w formie smaczka. Będzie to szczególnie przydatne podczas spacerów, gdy nie chcesz, aby Twój pies kogoś zaczepiał lub zjadł coś z ziemi. Wystarczy schować kliker w kieszeni kurtki lub przyczepić go paska spodni. Gdy po wydaniu komendy pies zareaguje właściwie, kliknij, aby od razu mu to zasygnalizować.

Kliker jako sygnał dobrej reakcji na komendę zostaw możesz wprowadzić, gdy Twój pies dobrze na znaczenie tego urządzenia. Pracę nad skojarzeniem, że kliknięcie zastępuje pochwałę głosową, należy najpierw przeprowadzić „na sucho”. Na początku kliknięcie ma wiązać się z podaniem smaczka, czyli nagrodą. Gdy pies kojarzy już, że kliknięcie oznacza pozytywną reakcję opiekuna, wycofaj podawanie smakołyka za każdym razem. Formą nagrody ma być samo kliknięcie. Polecam Ci rozpocząć pracę z metodą klikerową od teoretycznie łatwych komend, takich jak „siad” czy „łapa”, aby pies idealnie pojął jej znaczenie.

Komenda zostaw – sam sobie podziękujesz

Czy Twój pies zna już komendę zostaw i stosuje się do niej? Przekonaj się, że szkolenie psa może przynieść mnóstwo frajdy zarówno jemu, jak i Tobie. Jeśli zachowasz pozytywne nastawienie, jestem pewna, że pupil szybko zrozumie, czego od niego oczekujesz.

W dodatku właściwie przepracowana komenda zostaw w wielu sytuacjach może uchronić Twojego psa od poważnych konsekwencji, np. zatrucia pokarmowego. Możesz mi wierzyć, sam sobie nie raz podziękujesz, że poświęciłeś czas i energię na nauczenie czworonoga samokontroli.

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *