Karma dla starszych psów – jaka karma dla psa seniora?

13 lutego 2024 Redakcja0

Starzenie się to naturalny proces, wynikający ze zmian na poziomie komórkowym. Prędzej czy później starość czeka każdego z nas, ale jeszcze szybciej – niestety – naszych czworonożnych psich braci. Procesy starzenia mogą przebiegać niezauważalnie dla opiekuna, ale zmiany w organizmie postępują i powodują, że w miarę upływu czasu zmienia się również zdolność psa do adaptacji np. do trawienia pokarmu dla psów dorosłych. Dlatego ważne jest, by nie czekać na objawy starzenia i w odpowiednim momencie zmienić psu pokarm na karmę dla psich seniorów. Dlaczego odpowiednio dobrana karma dla starszych psów jest tak ważna? Przeczytaj do końca nasz artykuł.

Oznaki starości u psa

Psy starzeją się w różnym tempie, co zależy przede wszystkim od wielkości rasy. Niektóre psy już w wieku 6-7 lat mogą zacząć wykazywać pierwsze symptomy zmian, z kolei inne mają dłuższą perspektywę do starości. Stopniowe zmiany mogą być niezauważalne dla opiekuna, dlatego warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy starości u psa:

 1. Zmiany motoryki – starzejące się psy mogą, ale nie jest to regułą, zacząć wykazywać problemy z układem ruchu. Zaczynają poruszać się wolniej, chód może stawać się bardziej sztywny.
 2. Otępienie zmysłów – u starych psów pogorszeniu ulega wzrok, słuch i niestety węch, co ma bardzo niekorzystny wpływ na apetyt u psa.
 3. Zmniejszony apetyt – problemy z jedzeniem mogą wynikać z utraty poczucia zapachu i smaku karmy, ale mogą mieć również związek z problemami w obrębie jamy ustnej.
 4. Choroby zębów i przyzębia – psy staruszki miewają problemy z zapaleniami w jamie ustnej, z próchnicą i wypadaniem zębów, co uniemożliwia im prawidłowe rozdrabnianie suchej karmy.
 5. Nadwaga i otyłość – u psów, które mniej się ruszają może pojawić się problem z nadwagą – wszak nie wszystkie starsze psy mają problemy z zębami. Problem nadwagi lub otyłości wynika bardziej z obniżenia tempa przemiany materii.
 6. Pogorszenie stanu sierści, skóry, pazurów.
 7. Nietrzymanie moczu i / lub kału.
 8. Psy starsze śpią dłużej.

Opisane powyżej objawy u różnych psów mogą pojawić się w różnym wieku:

 • Psy ras olbrzymich – ważące powyżej 50 kg – osiągają wiek starczy już w 5. roku życia
 • Psy ras dużych – ważące powyżej 30 kg – stają się starcami po osiągnięciu 6. roku życia
 • Psy średniej wielkości – ważące powyżej 10 kg – osiągają granicę starości w wieku 7 lat
 • Psy miniaturowe – ważące poniżej 10 kg – osiągają starość dopiero w wieku 8 lat

Można również przyjąć, że pies stary to taki, który przeżył 75% średniej długości przewidzianej dla rasy.

Potrzeby żywieniowe starego psa

Nadchodząca starość prowadzi do zmian w funkcjonowaniu organizmu psa. Procesy starzenia polegają na zmniejszaniu się masy komórek oraz substancji międzykomórkowej, dochodzi również do upośledzenia metabolizmu. W układzie pokarmowym psa spada wydzielanie śliny, soku żołądkowego, zmniejszeniu ulega powierzchnia kosmków jelitowych, co prowadzi do upośledzenia wchłaniania substancji odżywczych z trawionego pokarmu. Spada również motoryka okrężnicy i prostnicy. Wszystko to powoduje, że:

 • Zmniejsza się zapotrzebowanie psa na ilość kalorii w diecie
 • Zwiększa się zapotrzebowanie na łatwoprzyswajalne źródła białka
 • Pies starszy powinien być karmiony częściej, ale mniejszymi porcjami

Jak często karmić psa seniora?

Stare psy oraz psy geriatryczne powinny być karmione przynajmniej dwa razy dziennie. Warto jednak porozmawiać z psim dietetykiem o tym, by podzielić dzienną dawkę żywieniową na jeszcze mniejsze porcje. Gdy zajdzie taka potrzeba starszy pies może jeść 3-4 razy dziennie o tych samych porach, co z całą pewności uchroni układ pokarmowy od przeciążenia.

Jaka karma dla starszych psów będzie najlepsza?

Modyfikacja diety psa może pomóc w przedłużeniu życia zwierzęcia, a co najmniej w poprawie komfortu jego życia. Dlatego wybierając karmę dla starego psa należy zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych składników pokarmowych. Karma dla starszych psów może być nowa lub ta sama, której używaliście do tej pory, pod warunkiem, że spełnia ona pewne wytyczne.

Ile białka w karmie dla starszego psa?

Zapotrzebowanie ilościowe na białko u starych psów nie zmienia się istotnie. Według AFFCO (2008) powinno ono wynosić nie mniej niż 18% w suchej masie. Należy jednak pamiętać, że białko to główne źródło substancji budulcowych dla mięśni. Poza ilością ważna jest również jakość. Białko powinno być dobrze strawne i o wysokiej wartości biologicznej.

Jak dużo tłuszczu dla psa seniora?

Głównym nośnikiem kalorii w diecie psa jest zwykle tłuszcz. Spadek aktywności oraz upośledzony metabolizm nie pozwalają, by zawartość tłuszczu była na tym samym poziomie, co w karmie dla psów dorosłych. Zwykle wartość tłuszczu powinna oscylować w przedziale 7-15% w suchej masie.

Karma dla starszych psów a włókno pokarmowe

Włókno pokarmowe to bardzo ważny element diety starego psa – podane w odpowiedniej ilości normalizuje motorykę przewodu pokarmowego. Biorąc pod uwagę, że nadmiar włókna może prowadzić do biegunek, a także obniżenia strawności karmy u zdrowych psów seniorów zawartość włókna powinna wynosić 2%, a u psów z nadwagą przynajmniej 5%.

Sucha karma dla psa seniora

Podawanie suchej karmy dla psa seniora to dobry wybór w przypadku psów, które nie cierpią na problemy w obrębie jamy ustnej bądź utratę węchu i smaku.

Najlepsza sucha karma dla psa seniora może zawierać:

 • 25-30% łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego
 • 7-15% tłuszczu
 • 2-5% włókna pokarmowego

Półwilgotna karma dla psa seniora

W przypadku psów, które tracą apetyt na skutek upośledzenia zmysłów rozwiązaniem może być półwilgotna karma dla psa bądź po prostu namaczanie karmy wodą przed podaniem.

Mokra karma dla starszych psów

Zaletą mokrej karmy jest duża zawartość wody, co pomaga nawodnić psa. Jednocześnie karma mokra jest mniej kaloryczna w tej samej masie, co karma sucha. Jednak należy pamiętać, że zawiera ona również zdecydowanie mniej białka w tej samej masie, co karma sucha, dlatego ilość podawanych posiłków może być bardzo duża, by zaspokoić zapotrzebowanie psa staruszka na składniki odżywcze.

Najlepsza mokra karma dla psa seniora może zawierać:

 • 7-9% łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego
 • Do 5% tłuszczu
 • Do 2% włókna pokarmowego

Karma dla psa seniora – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając karmę dla psa staruszka warto wiedzieć, jakie dodatki dietetyczne powinny być w niej zawarte:

 • U psich seniorów stosunek kwasów n-6 do n-3 powinien wynosić 1:1. Źródłem tych kwasów mogą być algi morskie, olej rybny, olej lniany.
 • W procesie starzenia istotny udział biorą wolne rodniki, dlatego wskazany jest dodatek przeciwutleniaczy: selenu, flawonoidów, witaminy C i E.
 • W przypadku utraty masy mięśniowej zalecane jest stosowanie HMB – naturalnego metabolitu leucyny, który ogranicza katabolizm białka mięśniowego.
 • Wskazane jest również obniżenie zawartości fosforu oraz sodu do dolnych zalecanych wartości, gdyż ich nadmiar może obciążać nerki.
 • Podawanie L-karnityny dla starszych psów może poprawić ich aktywność oraz kondycję. Jednocześnie zwiększa metabolizm w mitochondriach, co przyczynia się do wzrostu wolnych rodników tlenowych. Konieczne jest zatem jednoczesne podawanie przeciwutleniaczy, a także selenu, koenzymu Q bądź bioflawonodiów.

Karma dla starszych psów – podsumowanie

Prawidłowo dobrany pokarm dla psa seniora powinien być dostosowany do poziomu aktywności zwierzęcia, jego ewentualnych problemów zdrowotnych oraz wielkości rasy. Jeżeli masz wątpliwości, jaka karma będzie najlepsza dla psa seniora, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Bibliografia

Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy