Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w "Polityka prywatności".
Nie zgadzam się OK
 

PsyZachowanie psaJak nauczyć psa komendy siad? Szkolenie pod okiem eksperta

20 grudnia 2019 Redakcja0
nauka siadania

Zawsze z przyjemnością oglądasz, jak w filmach pies podaje opiekunowi kapcie czy gazetę? Chciałbyś, aby Twój pupil posiadł umiejętność wykonywania przynajmniej kilku komend? Jedną z podstawowych jest komenda siad. Nauka siadania nie jest trudna, a przyda Ci się w wielu sytuacjach. Pokażę ci, jak nauczyć psa komendy siad!

Komenda siad – dlaczego warto nauczyć psa komendy siad?

Nauka komendy „siad” to początek wspaniałej przygody ze szkoleniem i jedna z podstawowych komend. Warto zacząć pracować z psem od samego początku, zarówno ze szczeniakiem, jak i wtedy, gdy adoptujesz dorosłego czworonoga.

Nauczenie pupila właściwej reakcji na polecenie „siad” przyda Ci się w wielu codziennych sytuacjach. Skupiając uwagę psa na konieczności wykonania zadania, sprawisz, że przestanie koncentrować się np. na przejeżdżającym rowerzyście czy przechodzącym niedaleko psie. Komenda siad to zatem doskonały sposób na uspokojenie emocji Twojego czworonoga.

Nauka tego polecenia przyda Ci się również jako tzw. zachowanie zastępcze. Komendę siad z powodzeniem możesz zastosować, gdy pracujesz z psem nad zaprzestaniem skakania na gości czy nadmierną ekscytacją przed spacerem. Mój pies jest doskonałym przykładem, że przekierowanie uwagi na komendę „siad” przynosi pożądane efekty. Ćwiczyliśmy w ten sposób spokojne zapinanie smyczy, ponieważ każde wyjście na spacer wiązało się u niego z wielkim podekscytowaniem.

W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób nauczyć psa komendy siad. Zdradzę również, dlaczego stosowanie wzmocnienia pozytywnego przynosi lepsze rezultaty, a także czy warto podczas szkolenia psów używać klikera.

jak nauczyć psa komendy siad

Wzmocnienie pozytywne – zalety metody

Czy wiesz, na czym polega szkolenie psów tzw. metodami pozytywnymi? Podstawowym założeniem takiego treningu jest nagradzanie zachowań pożądanych i ignorowanie tych, które chcemy wyeliminować. Ignorowanie jest swoje rodzaju karą, przy jednoczesnym unikaniu kar fizycznych.

Stosując tę metodę, będziesz bazować na myśleniu skojarzeniowym czworonogów. One bardzo szybko potrafią zrozumieć, za jakie zachowanie otrzymują nagrodę, a ponieważ uwielbiają naszą atencję i smakołyki, to chętnie będą wykonywać to, czego chce opiekun. Kluczem do sukcesu jest zatem skojarzenie danego zachowania z bodźcem, czyli nagrodą.

Najczęściej stosowaną nagrodą są smakołyki oraz pochwała słowna. Są również czworonogi, dla których najwspanialszą pochwałą będzie zabawa z opiekunem. Pozytywna stymulacja zwierzęcia z pewnością przyspieszy proces nauki.

komenda siad

Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny i w zależności od indywidualnych predyspozycji będzie doskonalił nowe umiejętności szybciej lub wolnej. Bardzo ważna jest tutaj Twoja cierpliwość i systematyczność, a także utrwalanie wykonywania danej komendy w różnych warunkach i okolicznościach.

Jak już wspominałam, nauka komendy „siad” to punkt wyjścia do pracy nad kolejnymi poleceniami czy sztuczkami. Jeśli poświęcisz swojemu pupilowi odpowiednią ilość czasu i uwagi, przekonasz się, że szybko stanie się fantastycznie ułożonym towarzyszem.

Jak nauczyć psiaka komendy siad?

W czasach popularności tzw. tradycyjnych metod szkolenia nauka komendy „siad” odbywała się poprzez przyciskanie zadu psa do ziemi. Żeby pies nie uciekł, trzymano go za obrożę lub delikatnie pociągano za smycz do góry. Przyznasz, że brzmi dość przerażająco. Metoda ta była skuteczna, ale efekt uzyskany był siłą i wymuszeniem. Pies nie kojarzył tego w żaden sposób z przyjemnością, prędzej z chęcią uniknięcia bólu.

Szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia budzi w czworonogu same dobre skojarzenia, a dodatkowo bardzo wzmacnia relację pomiędzy opiekunem a zwierzęciem.

Nauka komendy siad krok po kroku:

Krok 1: Zaczynamy od obserwacji zwierzęcia. Ten punkt szczególnie przyda się tym, którzy chcą szkolić szczeniaka lub świeżo adoptowali dorosłego psa. Gdy widzisz, że zwierzę właśnie siada, powiedz zdecydowanym tonem komendę słowną „siad”. W momencie, gdy jego zad dotknie podłogi, pochwal go.

jak nauczyć psa komendy siad

Krok 2: Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie aktywnego szkolenia. Pierwsze treningi odbywajcie w bezpiecznych warunkach domowych. Trzymaj smakołyk nad nosem psa i przesuń rękę w kierunku jego głowy. Jeżeli pies przysiądzie, pochwal go i daj smakołyk. Początkowo warto ćwiczyć blisko ściany, ponieważ pies może próbować się cofać, zamiast siadać. W ten sposób uniemożliwisz mu cofanie się. Podczas pierwszych sesji treningowych ćwicz siadanie w skupieniu, niech czworonoga nic nie rozprasza. Ważne jest, aby zrozumiał związek przyczynowo-skutkowy.

jak nauczyć psa siad

Krok 3: Pies kojarzy już sytuację, że smakołyk nad głową oznacza wykonanie określonej czynności. Zacznij zatem powtarzać ten sam gest ręką, ale bez smaczka.

nauka komendy siad

Krok 4: Jeśli pies wykona polecenie, kliknij i nagródź go jedzeniem. Jeśli nie zareaguje odpowiednio, powtórz kilka serii ze smakołykiem i spróbuj ponownie bez.

komenda siad

Krok 5: Jeśli Twój pies powtarza siadanie bezbłędnie, dołącz do gestu komendę ustną. Jeśli będzie reagował poprawnie, zacznij ćwiczyć siadanie jedynie na komendę ustną.

szkolenie psów

Twój pupil rozumie już polecenie „siad” i wykonuje je zarówno po zobaczeniu gestu, jak i na komendę ustną. Czas zatem wprowadzić czynniki rozproszenia, np. innego domownika przechodzącego blisko.

  • Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie treningu poza domem, czyli przestrzenią, którą zwierzę uważa za bezpieczną. Zacznij ćwiczyć w nowych miejscach, np. podczas spaceru, przed przejściem przez ulicę, czy w gabinecie u weterynarza. Trenując w nowych miejscach, w których istnieje dużo bodźców rozpraszających, nie zapomnij o zabraniu smakołyków. Dzięki nim bardziej skupisz uwagę Twojego pupila na wykonywanym zadaniu.
  • Ćwicz regularnie w różnych miejscach i okolicznościach. Pies skacze na gości? Zaproś ich do domu i trenuj z pupilem zachowanie zastępcze.

Szkolenie psów z użyciem klikera

Wiesz, czym jest kliker? Najprostszy model to po prostu plastikowe, małe pudełko z blaszką. Naciskając ją, usłyszysz kliknięcie. Na rynku istnieją również modele rozbudowane, np. z targetem, kilkoma dźwiękami kliknięć, a nawet z automatycznym podawaniem smaczka. Jeśli będziesz chciał prowadzić szkolenie psa z użyciem klikera, na początek wystarczy Ci wersja podstawowa.

Kliker polecany jest dla osób szkolących psy ze względu na jego jednoznaczność. Kliknięcie oznacza prawidłowo wykonane zadanie i nagrodę. Pochwała głosowa będzie brzmiała inaczej, gdy jesteś w dobrym humorze, a inaczej, gdy prowadzisz trening po jakimś negatywnym wydarzeniu. Dobrze wiesz, że Twój pupil doskonale wyczuwa zmiany w Twoim nastroju, co może mieć również wpływ na efektywność sesji szkoleniowej.

Jak nauczyć psa „siad” przy pomocy klikera? Zanim przystąpisz do ćwiczeń nad konkretną komendą, musisz nauczyć pupila kojarzenia kliknięcia z nagrodą. Skup uwagę czworonoga na sobie. Po każdym kliknięciu daj mu smakołyk. Po kilkunastu powtórzeniach większość psów kojarzy już kliknięcie z nagrodą. Kluczowe w tej metodzie jest dość szybkie wycofanie podawania smakołyka po każdym kliknięciu. Kliker ma zatem zastąpić pochwałę głosową oraz smaczek. Według mnie warto jednak co jakiś czas do kliknięcia za dobre wykonanie komendy dać coś pysznego do jedzenia. Każdy lubi być czasami zmotywowany do pracy czymś „ekstra”.

szkolenie psów

Nauka komendy siad – w jakich warunkach i kiedy ją przeprowadzić?

Poznałeś już teorię, jak nauczyć psa siedzieć. Czas zatem na praktykę, czyli rozpoczęcie treningów. Sesje muszą być częste (najlepiej kilka razy dziennie, aby utrwalać komendę w pamięci psa), ale krótkie. Pamiętaj, że dla psa 15 minut wysiłku umysłowego znaczy tyle, ile intensywny, długi spacer. Wystarczy pięć minut w kilku rozłożonych w czasie seriach.

Zmęczony pies będzie miał słabą motywację do nauki. Rozdrażnione zwierzę nie będzie w stanie skupić uwagi na tym, czego od niego wymagasz. Ponieważ nagrodą będą smakołyki, nie karm pupila przed treningiem. Lekko głodny podejdzie do zadania bardzo ambitnie i będzie chciał raz za razem otrzymać coś pysznego.

Przez naukę do wzmocnienia relacji

Szkolenie psów, podobnie jak badania nad zdolnościami psiego mózgu, ewoluowało na przestrzeni lat. Człowiek przekonał się, że czworonogi potrafią dużo więcej, niż się wydawało. A Czy Ty uczysz swojego psa wykonywania komend? Jeśli tak, pochwal się, jakie sztuczki umie Twój przyjaciel. Jeśli jeszcze nie próbowałeś, koniecznie czas to zmienić. Przekonasz się, jak wiele potrafi Twój pies, a jednocześnie wzmocnisz relację między Wami.

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *