Jak nauczyć psa komendy siad? Szkolenie pod okiem eksperta

15 grudnia 2023 Redakcja0
nauka siadania

Zawsze z przyjemnością oglądasz, jak w filmach pies podaje opiekunowi kapcie czy gazetę? Chciałbyś, aby Twój pupil posiadł umiejętność wykonywania przynajmniej kilku komend? Jedną z podstawowych jest komenda siad. Nauka siadania nie jest trudna, a przyda Ci się w wielu sytuacjach. Pokażę ci, jak nauczyć psa komendy siad!

Data publikacji: 28 lipca 2021

Komenda siad – dlaczego warto nauczyć psa komendy siad?

Nauka 'siad’ to kluczowy element szkolenia psa, który może poprawić waszą codzienną interakcję. Skupienie uwagi psa na poleceniu pomaga w kontroli jego reakcji na różne bodźce. Komenda ta pełni również rolę zachowania zastępczego, redukując niepożądane zachowania, takie jak skakanie na gości czy nadmierna ekscytacja przed spacerem.

W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób nauczyć psa komendy siad. Zdradzę również, dlaczego stosowanie wzmocnienia pozytywnego przynosi lepsze rezultaty, a także czy warto podczas szkolenia psów używać klikera.

jak nauczyć psa komendy siad

Wzmocnienie pozytywne – zalety metody

Czy wiesz, na czym polega szkolenie psów tzw. metodami pozytywnymi? Podstawowym założeniem takiego treningu jest nagradzanie zachowań pożądanych i ignorowanie tych, które chcemy wyeliminować. Ignorowanie jest swoje rodzaju karą, przy jednoczesnym unikaniu kar fizycznych.

Stosując tę metodę, będziesz bazować na myśleniu skojarzeniowym czworonogów. One bardzo szybko potrafią zrozumieć, za jakie zachowanie otrzymują nagrodę, a ponieważ uwielbiają naszą atencję i smakołyki, to chętnie będą wykonywać to, czego chce opiekun. Kluczem do sukcesu jest zatem skojarzenie danego zachowania z bodźcem, czyli nagrodą.

Najczęściej stosowaną nagrodą są smakołyki oraz pochwała słowna. Są również czworonogi, dla których najwspanialszą pochwałą będzie zabawa z opiekunem. Pozytywna stymulacja zwierzęcia z pewnością przyspieszy proces nauki.

komenda siad

Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny i w zależności od indywidualnych predyspozycji będzie doskonalił nowe umiejętności szybciej lub wolnej. Bardzo ważna jest tutaj Twoja cierpliwość i systematyczność, a także utrwalanie wykonywania danej komendy w różnych warunkach i okolicznościach.

Jak już wspominałam, nauka komendy „siad” to punkt wyjścia do pracy nad kolejnymi poleceniami czy sztuczkami. Jeśli poświęcisz swojemu pupilowi odpowiednią ilość czasu i uwagi, przekonasz się, że szybko stanie się fantastycznie ułożonym towarzyszem.

Szkolenie metodą pozytywnego wzmocnienia

Metoda pozytywnego wzmocnienia opiera się na nagradzaniu pożądanych zachowań i ignorowaniu tych niepożądanych. To skuteczny sposób na skojarzeniowe myślenie psa, który szybko zrozumie, że za wykonanie polecenia otrzymuje nagrodę. Najczęściej używanymi nagrodami są smakołyki i pochwała słowna. Cierpliwość i systematyczność są kluczowe w procesie szkolenia.

Nauka komendy siad krok po kroku:

Krok 1: Zaczynamy od obserwacji zwierzęcia. Ten punkt szczególnie przyda się tym, którzy chcą szkolić szczeniaka lub świeżo adoptowali dorosłego psa. Gdy widzisz, że zwierzę właśnie siada, powiedz zdecydowanym tonem komendę słowną „siad”. W momencie, gdy jego zad dotknie podłogi, pochwal go.

Krok 2: Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie aktywnego szkolenia. Pierwsze treningi odbywajcie w bezpiecznych warunkach domowych. Trzymaj smakołyk nad nosem psa i przesuń rękę w kierunku jego głowy. Jeżeli pies przysiądzie, pochwal go i daj smakołyk. Początkowo warto ćwiczyć blisko ściany, ponieważ pies może próbować się cofać, zamiast siadać. W ten sposób uniemożliwisz mu cofanie się. Podczas pierwszych sesji treningowych ćwicz siadanie w skupieniu, niech czworonoga nic nie rozprasza. Ważne jest, aby zrozumiał związek przyczynowo-skutkowy.

Krok 3: Pies kojarzy już sytuację, że smakołyk nad głową oznacza wykonanie określonej czynności. Zacznij zatem powtarzać ten sam gest ręką, ale bez smaczka.

Krok 4: Jeśli pies wykona polecenie, kliknij i nagródź go jedzeniem. Jeśli nie zareaguje odpowiednio, powtórz kilka serii ze smakołykiem i spróbuj ponownie bez.

Krok 5: Jeśli Twój pies powtarza siadanie bezbłędnie, dołącz do gestu komendę ustną. Jeśli będzie reagował poprawnie, zacznij ćwiczyć siadanie jedynie na komendę ustną.

Twój pupil rozumie już polecenie „siad” i wykonuje je zarówno po zobaczeniu gestu, jak i na komendę ustną. Czas zatem wprowadzić czynniki rozproszenia, np. innego domownika przechodzącego blisko.

  • Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie treningu poza domem, czyli przestrzenią, którą zwierzę uważa za bezpieczną. Zacznij ćwiczyć w nowych miejscach, np. podczas spaceru, przed przejściem przez ulicę, czy w gabinecie u weterynarza. Trenując w nowych miejscach, w których istnieje dużo bodźców rozpraszających, nie zapomnij o zabraniu smakołyków. Dzięki nim bardziej skupisz uwagę Twojego pupila na wykonywanym zadaniu.
  • Ćwicz regularnie w różnych miejscach i okolicznościach. Pies skacze na gości? Zaproś ich do domu i trenuj z pupilem zachowanie zastępcze.

Szkolenie psów z użyciem klikera

Kliker polecany jest dla osób szkolących psy ze względu na powtarzalność sygnału. Kliknięcie oznacza prawidłowo wykonane zadanie i nagrodę. Pochwała głosowa będzie brzmiała inaczej, gdy jesteś w dobrym humorze, a inaczej, gdy prowadzisz trening mając zły dzień.

Jak nauczyć psa „siad” przy pomocy klikera? Zanim przystąpisz do ćwiczeń nad konkretną komendą, musisz nauczyć pupila kojarzenia kliknięcia z nagrodą. Skup uwagę czworonoga na sobie. Po każdym kliknięciu daj mu smakołyk. Po kilkunastu powtórzeniach większość psów kojarzy już kliknięcie z nagrodą. Jak tylko pies osiągnie ten poziom, zaprzestań odawania smaczków. Kliker ma bowiem zastąpić pochwałę głosową oraz smaczek. Według mnie warto jednak co jakiś czas do kliknięcia za dobre wykonanie komendy dać coś pysznego do jedzenia. Każdy lubi być czasami zmotywowany do pracy czymś „ekstra”.

szkolenie psów

Nauka komendy siad – w jakich warunkach i kiedy ją przeprowadzić?

Sesje szkoleniowe powinny być częste, ale krótkie, aby utrwalić komendę w pamięci psa. Pamiętaj, że zmęczony pies nie będzie skoncentrowany, więc niech będą częste, ale krótkie. Unikaj też  karmienia psa przed treningiem, by zwiększyć jego motywację. Nauka komendy 'siad’ to nie tylko sztuczka, ale również sposób na wzmocnienie więzi z psem. Systematyczne szkolenie pozytywnym wzmocnieniem i z użyciem klikera przyniesie efekty, czyniąc z twojego psa doskonałego towarzysza.

Jak nauczyć psa siad – podsumowanie

Nauka komendy „siad” to nie tylko przydatna umiejętność dla psa, ale także skuteczny sposób na poprawę codziennych interakcji. Metoda pozytywnego wzmocnienia, opierająca się na nagradzaniu pożądanych zachowań, jest kluczowa. Stosowanie smakołyków, pochwał słownych i klikera przynosi pozytywne rezultaty. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, systematyczność i utrwalanie komendy w różnych warunkach. Indywidualne podejście do szkolenia jest istotne, biorąc pod uwagę różnice między psami. Regularne, krótkie sesje w różnych miejscach przyczynią się do ukształtowania doskonale ułożonego towarzysza.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy