Jak oduczyć psa szczekania? Sprawdzone porady dla właścicieli

12 grudnia 2023 Redakcja0

Szczekanie psów jest zupełnie naturalne. Zdarza się jednak, że dźwięk wydawany przez zwierzęta staje się nie do zniesienia. Uciążliwe szczekanie może być przyczyną nie tylko frustracji, ale również konfliktów sąsiedzkich i problemów zgodności z lokalnymi przepisami dotyczącymi hałasu. W artykule tym przyjrzymy się metodom i strategiom, które pozwalają właścicielom na skuteczne oduczenie psa nadmiernego szczekania. Dowiedz się jak oduczyć psa szczekania!

Odgłosy zwierząt potrafią być uciążliwe szczególnie dla osób wrażliwych na dźwięki. Szczekanie psa, choć zupełnie normalne, również może stać się źródłem irytacji, zwłaszcza gdy utrudnia zasypianie lub wybudza ze snu zbyt wcześnie. Istnieje wiele powodów, dla których zwierzak wydaje głośne dźwięki. Zdarza się, że próbuje w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Być może jest znudzony i nie potrafi pozbyć się nadmiaru energii. Bywa, że zwierzę szczeka, bo jest silnie zaniepokojone. Dbanie o to, by pupil miał swoją rutynę i odpowiednio długie spacery może rozwiązać problem. Szczekanie psa wiąże się też z lękiem separacyjnym, który pojawia się po wyjściu opiekuna z domu. Jakie są sposoby na uciążliwe szczekanie?

Pies szczeka

Dlaczego pies szczeka

Zanim dowiesz się jak jak oduczyć psa szczekania, zacznijmy od tego dlaczego właściwie nasze czworonogi szczekają. Szczekanie psa to jedno z najbardziej charakterystycznych i naturalnych środków komunikacji, które psy wykorzystują, by wyrazić swoje emocje i potrzeby. Istnieje jednak wiele różnych powodów, dla których psy decydują się na to zachowanie. Po pierwsze, pies może szczekać jako reakcję na bodźce zewnętrzne, takie jak obecność intruza czy innych zwierząt. Dodatkowo, psy mogą szczekać w celu przyciągnięcia uwagi swojego opiekuna, wyrażenia radości lub ekscytacji, a także w sytuacjach, gdzie doznają lęku lub niepokoju. Zrozumienie, dlaczego pies szczeka, to kluczowy krok w procesie treningu, który umożliwia właścicielowi skuteczne zarządzanie tym zachowaniem i wypracowanie strategii, które pozwolą utrzymać harmonię zarówno w domu, jak i otoczeniu społecznym.

Rozważając, jak zlikwidować u psa nawyk szczekania, pierwszym krokiem jest dokładna analiza zachowania zwierzaka, a także zastanowienie się, czy spełniamy wszystkie jego naturalne potrzeby na co dzień. Warto sprawdzić, czy zapewnia się mu poczucie bezpieczeństwa, odpowiednią ilość aktywności fizycznej, stymulację umysłową, towarzystwo oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można dostosować różne aspekty życia czworonoga, aby zapewnić mu optymalne warunki żywieniowe, wystarczającą ilość ruchu i codzienne atrakcje, które zaspokajają jego naturalne instynkty. Innym kluczowym elementem jest relacja między opiekunem a psem, budowanie pozytywnej więzi oraz zastosowanie odpowiedniego podejścia do wychowania i treningu pupila.

Pies szczeka w domu

W przypadku, gdy pies szczeka w domu, podczas nieobecności domowników, prawdopodobnie wynika to z uczucia nudy i samotności. Skutecznym podejściem jest stopniowe przyzwyczajanie czworonoga do tej sytuacji poprzez wprowadzenie rutynowego harmonogramu dnia, co zapewnia powtarzalność zajęć. Wykonywanie codziennych czynności o stałych porach pozwala psu czuć się bezpieczniej, a z biegiem czasu staje się on bardziej spokojny, oczekując na powrót opiekuna. Ważne jest również, aby zapewnić „samotnemu” pupilowi zajęcie; nowe i intrygujące zabawki oraz ukryte przysmaki mogą okazać się przydatne. Poszukiwanie schowanych smakołyków nie tylko wymaga wysiłku fizycznego, ale także stanowi doskonały sposób na spędzenie czasu.

Pies szczeka w domu

Jak oduczyć psa szczekania za pomocą komend?

Aby oduczyć psa szczekania, pomocny będzie również trening z komendami. Szkolenie psa we własnym domu wymaga dużej dozy cierpliwości oraz konsekwencji. Zaleca się systematyczny trening, trwający codziennie od 10 do 15 minut. Aby przyspieszyć naukę, warto zacząć przed posiłkiem, co zwiększa szanse na chęć skorzystania przez psa z oferowanego smakołyka.

Paradoksalnie, początek treningu będzie skupiać się na nauce szczekania na komendę. Symulujmy sytuacje, które zazwyczaj wywołują u psa reakcję w postaci szczekania, na przykład dzwonek do drzwi, korzystając z pomocy domowników lub innej osoby. Gdy pies zacznie szczekać, użyjmy komendy „głos” lub „daj głos”. W przypadku kontynuowania szczekania, nagrodźmy psa, aż ten skojarzy komendę z wydawaniem dźwięku. Potem możemy odwrócić sytuację i nagradzać psa, jeśli zaszczeka po naszym poleceniu.

Po nauczeniu psa szczekania na komendę, czas na naukę zachowania się cicho:

  1. Rozpocznij od komendy „dać głos” i pochwal psa, gdy zaszczeka.
  2. Następnie nową komendą poproś go o bycie cicho i nagradzaj go smakołykiem lub ulubioną zabawką, aby odwrócić uwagę od szczekania.
  3. Powtarzaj ćwiczenie regularnie, a wkrótce twój pies będzie reagować na prostą komendę, przestając szczekać.

Nie zapominaj o regularnym treningu ze swoim psem, ponieważ umiejętności te mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach. Dzięki temu, gdy twój pies zacznie nadmiernie szczekać, będziesz w stanie skutecznie nad nim zapanować.

Kolejną metodą jest nauczanie psa komendy „na miejsce”, co oznacza, że zwierzak powinien się udać do swojego legowiska na polecenie. Przywiązujemy psa do smyczy i delikatnie prowadzimy go w kierunku legowiska i zatrzymujemy się przed nim. Następnie kładziemy przysmak na legowisku, luzujemy smycz i wydajemy komendę „na miejsce”. Pies, podążając za nagrodą, z reguły natychmiast kieruje się w stronę swojego legowiska. Po kilkukrotnym powtórzeniu tego ćwiczenia zaczynamy naukę bez obecności przysmaku, a kiedy pies dobrowolnie podchodzi do legowiska, nagradzamy go słowami uznania i ewentualnie przysmakiem.

Zdrowe i smaczne przysmaki treningowe dla psa kupisz tutaj!

Jak oduczyć psa szczekania

Ultradźwięki na psa –  jak działają?

Zmysł słuchu u psa jest wyjątkowo rozwinięty. Ultradźwięki na psa wykorzystują fakt, że psy są w stanie je słyszeć, a ludzie nie. Są to fale dźwiękowe, których Ty nie usłyszysz, natomiast zarejestruje je Twój pupil. Czy to bezpieczna metoda radzenia sobie z intensywnym szczekaniem czworonoga? Ultradźwięki dla psa są niekomfortowe, ale nie wywołują bólu. Używane rozważnie są bezpieczne, jednak zawsze lepsze dla zwierzęcia będzie dotarcie do źródła problemu z nadmiernym szczekaniem, niż wystawianie pupila na odgłosy o wyjątkowo wysokiej częstotliwości. Wyobraź sobie, że nielubiany dźwięk słyszysz kilka razy dziennie. To naprawdę uciążliwe, więc warto spróbować innych metod, a w ostateczności zdecydować się na ultradźwięki na szczekanie.

Wiele zależy od tego, czy problem dotyczy Twojego zwierzęcia, czy pupila sąsiada. Niektóre czworonogi żyją głównie w ogrodzie. Pod nieobecność opiekuna mogą głośno szczekać, co przeszkadza innym mieszkańcom ulicy w pracy lub odpoczynku. W takim przypadku zawsze najlepszym rozwiązaniem okaże się rozmowa. Być może opiekun nie wie, że jego zwierzę zachowuje się głośno pod jego nieobecność w domu.

Rodzaje urządzeń na szczekanie psa

Urządzenia emitujące dźwięki na szczekanie psa występują w różnych wariantach. Znajdziesz sprzęty przeznaczone do używania na zewnątrz, działające automatycznie. Gdy zwierzę zbliża się do urządzenia na szczekanie psa, uruchamia się ono automatycznie. Może oprócz ultradźwięków emitować też migające światło. Jest to sprzęt, który odstrasza nie tylko psy, lecz także koty, kuny czy szczury. Pomaga zatem także w sytuacjach, w których występuje problem z nieproszonymi gośćmi na posesji.

Urządzenia na szczekanie psa są też w wersji uruchamiającej się po usłyszeniu odgłosów wydawanych przez zwierzę. Niektóre działają w odległości nawet kilkudziesięciu metrów! Stają się więc pomocne, gdy problem dotyczy czworonogów mieszkających w okolicy.

Możesz zdecydować się też na poręczny sprzęt, który będziesz uruchamiać samodzielnie, gdy zajdzie taka potrzeba. Wystarczy wcisnąć przycisk, aby zaczął emitować dźwięki o wysokiej częstotliwości. Gdy szukasz takiego urządzenia, zwróć uwagę na jego zasięg. To szczególnie ważne, jeśli boisz się psów i chcesz je odstraszać podczas spaceru. Poręczny model sprawdzi się też, jeśli próbujesz oduczyć szczekania swojego czworonoga. Żeby produkt zadziałał prawidłowo, trzeba skierować go w stronę psa. Rób to wyłącznie, gdy zwierzę zachowuje się głośno. Tylko rozważnie używane ultradźwięki na psa pozwolą skutecznie kontrolować odgłosy wydawane przez pupila.

Pies szczeka w ogrodzie

Czy ultradźwięki na szczekanie psa działają

Co jednak z efektywnością urządzeń takich jak ultradźwięki na szczekanie psa? Opinie są zróżnicowane. Według niektórych działają niezwykle skutecznie, natomiast według innych zwierzęta potrafią się uodpornić na działanie sprzętu i problem nawraca. Nie brakuje osób, które nie zalecają tej metody jako zbyt nieprzyjemnej dla czworonoga.

Żeby ultradźwięki na psa działały efektywnie, trzeba pamiętać, że muszą być stosowane w przemyślany sposób. Musisz wykonać trening ze zwierzęciem przy pomocy akcesorium. Twój pupil musi się nauczyć, że wydawanie głośnych dźwięków równa się dyskomfort związany ze słyszanymi odgłosami. Pamiętaj, że na każdego zwierzaka może działać inna częstotliwość.

Ultradźwięki na psa trzeba uruchamiać, gdy pupil szczeka. Dzięki temu pozna ciąg przyczynowo-skutkowy i nauczy się, że intensywne szczekanie wywołuje pojawienie się nieprzyjemnych dźwięków. Choć ultradźwięki na szczekanie są uznawane za przynoszące rezultaty, zdarza się, że nie spełniają w pełni swojej funkcji. Może się okazać, że pies nie reaguje na odgłosy urządzenia w oczekiwany sposób. Dźwięki są dla niego niekomfortowe, natomiast nie przyczyniają się do zaprzestania szczekania. Z kolei dla innych zwierząt będą tak nieprzyjemne, że wywołają niepokój.

Jak oduczyć psa szczekania

Podsumowanie

Szczekanie psa to zupełnie naturalne zachowanie, jednak gdy trwa godzinami, może stać się uciążliwe zarówno dla opiekuna, jak i otoczenia. Zawsze warto szukać źródła tego problemu, a następnie podjąć skuteczne działania na szczekanie psa.

Nadmierne szczekanie występuje u zwierząt, które nie mają na co dzień zapewnionej odpowiedniej dawki aktywności. Właśnie poprzez szczekanie próbują pozbyć się nadmiaru energii. Jeśli podejrzewasz u swojego pupila ten problem, zwiększ liczbę lub długość spacerów, zdecyduj się na interaktywne zabawki dla zwierzaka i częściej proponuj mu trening umysłowy. Być może okaże się, że ultradźwięki na szczekanie wcale nie są konieczne.

Zdarza się też, że szczekanie psa jest reakcją na zostawanie samemu w domu. Niepokój wywołany przez nieobecność opiekuna sprawia, że pies zaczyna głośno wokalizować. Takie zachowanie z pewnością zostanie zauważone przez sąsiadów i może stać się źródłem konfliktów. W tym przypadku warto skorzystać ze wskazówek behawiorysty, który pomoże pozbyć się lęku separacyjnego u pupila.

Ultradźwięki na szczekanie psa stają się czasem ostatnią deską ratunku, gdy żadna metoda nie pomaga wygrać walki z odgłosami wydawanymi przez zwierzę. Urządzenia stosowane w mądry sposób pozwalają pozbyć się problemu. Żeby jednak poznać ich działanie, trzeba je samodzielnie przetestować. Być może okaże się, że trening z wykorzystaniem urządzenia przyniesie oczekiwane rezultaty, a intensywne szczekanie psa nie będzie dłużej kłopotem. Już wiesz jak oduczyć psa szczekania!

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy